Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα για Α3


mercator84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω φωτοτυπικό για μικρό γραφείο με κύκλο περίπου 300-500 εκτυπώσεις το μήνα, και άλλες τόσες σαρώσεις. Χρειάζομαι οπωσδήποτε τα παρακάτω:

  • 2 κασέτες για να είναι μόνιμα σε μια τα Α4 και στην άλλη τα Α3
  • αυτόματη σάρωση και εκτύπωση μπρος πίσω, ειδικά για Α3
  • ethernet
  • λογικό κόστος χρήσης σε αναλώσιμα και να μπορεί να πάρει ημιτασιον χωρίς περίεργα τσιπάκια
  • καλή ποιότητα κατασκευής, δηλαδή να μην διαλύσει στον χρόνο.
  • καλή ταχύτητα σε σάρωση.
  • αποθήκευση σε synology, άρα αν έχει δυνατότητα SMB ή απευθείας σε φάκελο δικτύου θα βοηθούσε.
  • καλό θα ήταν να είναι έγχρωμος, αλλά αν βρεθεί κάτι καλό σε ασπρόμαυρο δεν έχουμε θέμα.

Τα τελευταία χρόνια υπάρχει ένας hp7740 ο οποίος μετά από 5 χρόνια τα έχει βγάλει τα ψωμιά του και χρειάζεται καθαρισμό κεφαλής σχεδόν κάθε μέρα.

inκject ή laser δεν υπάρχει θέμα. 

Προς το παρών έχω ξεχωρίσει τον brother J6545 o οποίος τσεκάρει όλα τα κουτάκια και είναι σε ανεκτό budget

Μετά σε laser υπάρχει ο ricoh ΙΜ2702. Φαίνεται περισσότερο future proof και μαζί με δεύτερη κασέτα πάει στα 1500€ περίπου. Δεν ξέρω αν αξίζει την διαφορά χρημάτων.

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση κοντά στο χιλιάρικο ή ελάχιστα παραπάνω;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mercator84 είπε

Βλέπω στα ίδια λεφτά περίπου και την επιλογή του epson ecotank L15160.

Έχουμε κάνα σχόλιο γενικά για τους ecotank;

Ακριβα μηχανηματα μεν, αλλα πολυ φτηνα αναλωσιμα και με μεγαλη αποδοση. Προσοχη, θα πρεπει να μη μεινουν πολλες μερες αδουλευτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ρίξει και αυτό μια ματιά. Το κακό είναι ότι έχει 1 κασέτα, άρα πρέπει να έχεις μόνο Α4 ή Α3 και επίσης την hp δεν την εμπιστεύομαι με τα τσιπακια και τα κλειδώματά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mercator84 είπε

Το έχω ρίξει και αυτό μια ματιά. Το κακό είναι ότι έχει 1 κασέτα, άρα πρέπει να έχεις μόνο Α4 ή Α3 και επίσης την hp δεν την εμπιστεύομαι με τα τσιπακια και τα κλειδώματά της.

Κι ομως, εκτος του οτι εχει και πλαινη εισοδο χαρτιου (για διαφορετικο μεγεθος), εχει και δυνατοτητα προσθηκης εξτρα κασετας, και επισης απ'οτι ειδα τα γνησια τονερ ειναι σχετικα φθηνα, 43 ευρω για γνησιο τονερ 13.700 σελιδων το λες και τσαμπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...