Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα απαιτεί από τους υπαλλήλους της να έχουν κάνει την 3η δόση του εμβολίου ενάντια στην ασθένεια COVID-19


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Άσε που δεν είναι 30% των ενηλίκων, μιας και δεν έχει νόημα να μετράς κάτω των 18 σαν "απόφαση".

και πόσοι άλλοι όμως από τους ενήλικους, το έκαναν με το πιστόλι στον κρόταφο μη χάσουν τη θέση εργασίας, μη μπορόντας να στηρίξουν τις οικογένειες τους ή επειδή το κόστος των τεστ κάθε μήνα ξεπερνάει τον οικογενειακό προϋπολογισμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 625
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
1 minute ago, KostasPapaJohn said:

και πόσοι άλλοι όμως από τους ενήλικους, το έκαναν με το πιστόλι στον κρόταφο μη χάσουν τη θέση εργασίας, μη μπορόντας να στηρίξουν τις οικογένειες τους ή επειδή το κόστος των τεστ κάθε μήνα ξεπερνάει τον οικογενειακό προϋπολογισμό.

Αν πράγματι είναι κακό για την υγεία μου τι νόημα έχει να γλυτώσω τώρα λεφτά όταν στο μέλλον θα έχω χειρότερες συνέπειες? 

Anyway, το ποσοστό στους ενήλικες είναι 81.5% με τουλάχιστον 1 δόση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Άσε που δεν είναι 30% των ενηλίκων, μιας και δεν έχει νόημα να μετράς κάτω των 18 σαν "απόφαση".

αυτό είναι αμφίδρομο, με λίγα λόγια δεν μπορείς να μετράς και σαν εμβολιασμένους όλους αυτούς που είναι κάτω των 18 , γιατί απλά δεν το έκαναν με δική τους πρωτοβουλία, όπως και όλους αυτούς που το έκανα καθαρά με εκβιαστικούς τρόπους (απόλυση, πρόστιμο, οικονομική επιβάρυνση λόγω rapid test κλπ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, lost2 said:

αυτό είναι αμφίδρομο, με λίγα λόγια δεν μπορείς να μετράς και σαν εμβολιασμένους όλους αυτούς που είναι κάτω των 18 , γιατί απλά δεν το έκαναν με δική τους πρωτοβουλία, όπως και όλους αυτούς που το έκανα καθαρά με εκβιαστικούς τρόπους (απόλυση, πρόστιμο, οικονομική επιβάρυνση λόγω rapid test κλπ)

Δεν με πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μια άλλη λύση είναι να βρεις το εμβόλιο και με αυτό να προστατέψεις το κοινωνικό σύνολο…

πραγματικά έχεις να προτείνεις κάποια άλλη λύση?

για άλλη μια φορά.

Δεν υπάρχει προστασία κοινωνικού συνόλου. Υπάρχει μόνο ατομική προστασία.

Θα μπορούσαν είτε να υπάρχουν εμβόλια που να σταματούν την εξάπλωση είτε να προωθηθούν οι φαρμακευτικές ουσίες που υπάρχουν, για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων. Αλλά αυτό δεν θα έκανε καλό στις τσέπες κάποιων, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KostasPapaJohn είπε

ξαναλέω ξανά και ξανά. Ούτε σου λέω να κάνεις εμβόλιο, ούτε σου λέω να μη κάνεις. Κάνε ότι αγαπάς και ότι καταλαβαίνεις. Δεν αλλάζει η αντιμετώπιση μου προς εσένα. Για την υποχρεωτικότητα γίνεται λόγος, που εφόσον 3 στους 10 δεν την θέλουν, δεν νοείται να επιβληθεί. Ειδικά εφόσον δεν πρόκειται να εξυπηρετήσει κάπου.

Φυσικά και πιστεύω ότι ήθελαν οι μεγάλοι να γίνει το κόβιντ. Υπάρχουν τόσο πολλά που καταλήγουν εκεί. Όπως το event201. Όπως το ότι εδώ και χρόνια προσπαθούσαν να πατεντάρουν τους κορωνοιούς για μελέτη gain of function.

Όλα τα λεφτά των επιδομάτων κτλ ήρθαν από ΕΕ. Όλα τα επόμενα θα τα ρίξουν οι τεχνοκράτες / φιλάνθρωποι, και φυσικά όχι από τη καλή τους καρδιά. Προσωπική εκτίμηση, εδώ και καιρό δεν τρέχουν οι πολιτικοί τις χώρες τους. Δεν μπορώ να το στηρίξω κάπου, αλλά έτσι νιώθω εγώ, παρατηρώντας όσα συμβαίνουν. Μακάρι να είμαι λάθος και να τελειώσουν όλα σύντομα και να επανέλθουμε σε μια ισορροπία.

Ήρθαν απο την ΕΕ αλλά πως; έχεις σκεφτεί τι λεφτά έχουμε δώσει με τόσα μνημόνια και μειώσεις; τι νομίζεις οτι χάρηκαν που τα έδωσαν πίσω; ο covid δεν βοήθησε κανέναν.

Δεν προσωποποιώ την συζήτηση, απλά δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου.

Δεν υπάρχει υποχρεωτικότητα σε αυτό που λες, το λες και μόνος σου. Απο την στιγμή που 3 στους 10 είναι κατά καταλαβαίνεις πως στην Δημοκράτια ισχύει αυτό που λένε οι περισσότεροι και όχι οι 3. Αλλά οι 7! 

Δεν μπορώ να καταλάβω σε άλλους τομείς δεχόμαστε πράγματα αλλά σε αυτό ισχύει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ μου. 

Όσοι πλεόν δεν το έχουν κάνει απλά θέλουν να είναι αντιδραστικοί προς κάπου. Δεν έχουν συγκεκριμένο λόγο και όλο αυτό μας πάει πίσω όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hellghan είπε

Ήρθαν απο την ΕΕ αλλά πως; έχεις σκεφτεί τι λεφτά έχουμε δώσει με τόσα μνημόνια και μειώσεις; τι νομίζεις οτι χάρηκαν που τα έδωσαν πίσω; ο covid δεν βοήθησε κανέναν.

Δεν προσωποποιώ την συζήτηση, απλά δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου.

Δεν υπάρχει υποχρεωτικότητα σε αυτό που λες, το λες και μόνος σου. Απο την στιγμή που 3 στους 10 είναι κατά καταλαβαίνεις πως στην Δημοκράτια ισχύει αυτό που λένε οι περισσότεροι και όχι οι 3. Αλλά οι 7! 

Δεν μπορώ να καταλάβω σε άλλους τομείς δεχόμαστε πράγματα αλλά σε αυτό ισχύει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ μου. 

Όσοι πλεόν δεν το έχουν κάνει απλά θέλουν να είναι αντιδραστικοί προς κάπου. Δεν έχουν συγκεκριμένο λόγο και όλο αυτό μας πάει πίσω όλους. 

σεβαστό αυτό που λες, το ακούω, αλλά διαφωνώ κάθετα. Μας πάει πίσω η εμμονή των παραπάνω. Όχι ο συνάνθρωπος σου. Η υποχρεωτικότητα ούτε μπορεί να λύσει το πρόβλημα, ούτε θα οδηγήσει κάπου. Μάλλον μπορεί να οδηγήσει, αλλά μόνο σε άσχημες καταστάσεις. Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Molpadia είπε

συμφωνώ μαζί σου αλλά το κράτος να μου επιστρέψει όλες τις ασφαλιστικές εισφορές που έχω καταβάλλει και μάλιστα εντόκως,κατάλαβες;

Ειμαι απολυτα υπερ του να γινει υποχρεωτικη η ιδιωτικη ασφαλεια και να πληρωνουμε τις παροχες υγειας.  Η «δωρεαν» υγεια  συνεπαγεται δισεκατομμυρια € κατασπαταλησης για 1002 λογους. 
Αλλά αν δε θελησει να το εφαρμοσει κανενας αυτο, ας πληρωσουν οι ανεμβολιαστοι μονο για το κοστος θεραπειας τους λογω κοβιντ. 

10 ώρες πριν, billdanos είπε

Αν από την αρχή έκανε ο καθένας μια σοβαρή συζήτηση με το γιατρό του, όλες αυτές οι συζητήσεις και «αναλύσεις» θα ήταν περιττές! :) 

Κι αυτο σχετικο ειναι, τοσα φυντάνια που υπαρχουν εδω εξω. Εδω ποσοι «ιατροι» συνταγογραφουσαν αντιβιωσεις σε ασθενεις κοβιντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KostasPapaJohn είπε

για άλλη μια φορά.

Δεν υπάρχει προστασία κοινωνικού συνόλου. Υπάρχει μόνο ατομική προστασία.

Θα μπορούσαν είτε να υπάρχουν εμβόλια που να σταματούν την εξάπλωση είτε να προωθηθούν οι φαρμακευτικές ουσίες που υπάρχουν, για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων. Αλλά αυτό δεν θα έκανε καλό στις τσέπες κάποιων, σωστά;

Προφανώς και υπάρχει προστασία του κοινωνικού συνόλου.

Το έχουμε πει και θα το ξαναπούμε ότι με διάφορους έμμεσους και άμεσους τρόπους ο εμβολιασμένος μεταδίδει διαφορετικά και λιγότερο (εξάλειψη περιόδου επώασης - άμεσα συμπτώματα) κι επιπλέον συμφέρει το κοινωνικό σύνολο γιατί νοσώντας ελαφρύτερα θα λείψει λιγότερο από την παραγωγική διαδικασία (αφού θέλετε τόσο να τραβήξουμε τη συζήτηση) και έχει λίγοτερες πιθανότητες να χρειαστεί κρεβάτι στη μονάδα (δε μιλάω για ευπαθείς ομάδες που έτσι κ αλλιώς είναι "υψηλού κινδύνου"). Νοσήλειο κλίνης σε τμήμα στοιχίζει 90-250 ευρώ την ημέρα περίπου. Νοσήλειο κλίνης μονάδας 1250 την ημέρα και ανέβαινε.

Επιπλέον, ακόμη και σε περιστατικά breakthrough νόσησης μειώνει την πιθανότητα για σύνδρομο μακρού Covid.

Δεν έχω δει κανένα μέχρι τώρα επιστημονικής βάσης επιχείρημα στο "Δεν κάνω το εμβόλιο".

Συνεχίζετε να παραθέτετε γνώμες και τα επιστημονικά είναι θέμα γνώσης.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

Ειλικρινά όπως είπα δεν το ξέρω ούτε αν μπαίνει στο gov το τεστ των εμβολιασμένων ούτε αν μπαίνει των ανεμβολίαστων…

Παντως αν γίνεται διαχωρισμός είναι λάθος…

Δε χρειάζονται οι εμβολιασμένοι να περάσουν το τεστ στο gov, γιατί έχουν το green pass του εμβολιασμού. Οι ανεμβολίαστοι πρέπει να πληρώνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, KostasPapaJohn είπε

για άλλη μια φορά.

Δεν υπάρχει προστασία κοινωνικού συνόλου. Υπάρχει μόνο ατομική προστασία.

Θα μπορούσαν είτε να υπάρχουν εμβόλια που να σταματούν την εξάπλωση είτε να προωθηθούν οι φαρμακευτικές ουσίες που υπάρχουν, για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων. Αλλά αυτό δεν θα έκανε καλό στις τσέπες κάποιων, σωστά;

Τα πολλά άτομα όμως απαρτίζουν το κοινωνικό σύνολο.

Οι ιδιοι μεγαλοκαρχαρίες δεν φτιάχνουν και τα φάρμακα;

Προτιμάς να αρρωστήσεις με άγνωστη κατάληξη απο το να προφυλαχθείς ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πάμε πάλι, που τον βλέπεις τον διαχωρισμό? Όταν το ερώτημα είναι τόσο απλό και τόσο εύκολο…

Υπάρχει πανδημία, τι κάνεις???

Μια λύση είναι να κλειστούμε όλοι μέσα και να ξαναβγούμε όταν ο ιός χαθεί…

Μια άλλη λύση είναι να μην κάνουνε τίποτα και να χαθεί από τον ιό το μεγαλύτερο ποσοστό της ανθρωπότητας…

Μια άλλη λύση είναι να βρεις το εμβόλιο και με αυτό να προστατέψεις το κοινωνικό σύνολο…

πραγματικά έχεις να προτείνεις κάποια άλλη λύση?

Ατομικά μέτρα προστασίας (ουκ ολίγα).

Αντιμετώπιση με λογική και όχι με παράνοια και παραπληροφόρηση.

Σοβαρός έλεγχος της κατάστασης και λογικές λύσεις.

Ενεργοποίηση πλήρως του υγειονομικού μηχανισμού και όχι αποδεκάτησή του (σε ποιο σοβαρό κράτος έχουν βγει σε αναστολή με την "πανδημία" το 1/3 του υγειονομικού προσωπικού και έχουν κλείσει  οι μισές ΜΕΘ ;;;).

Τα εμβόλια που αναφέρεις , έχουν αποδειχθεί τελείως ακατάλληλα για την καταπολέμηση του συγκεκριμένου ιού. Όποιος βλέπει περα από την παραπληροφόρηση της χουντικής δημοκρατίας του ελαδιστάν , μπορεί να το καταλάβει.

Δεν έφεραν από την αρχή τη θεραπεία αλλά την καταπολεμούσαν με όποιο τρόπο μπορούσαν, δεν προσπάθησαν καν να δούνε αν έχει αποτελέσματα η νέα θεραπεία που αναπτύχθηκε και στην Ελλάδα (στο Παπανικολάου) αλλά ΚΑΙ αυτή την καταπολεμούσαν με ότι μέσα έχουν.

Υπήρχαν λύσεις να σωθεί πολύς κόσμος που πήγε τζάμπα , αλλά δεν επέλεξαν ποτέ το κοινό καλό.

Οπότε το να συζητάμε για λύσεις σε ένα μπάχαλο σαν το ελαδιστάν, δεν βγάζει σε τίποτα.

Και κατι τελευταίο (εκτός από τις έρευνες που περινενω να μου δείξεις ) , για ψάξε και πες μου πόσοι παράνομοι μετανάστες έχουν πεθάνει από κοροννοιό , πόσοι έχουν μπει σε ΜΕθ και πόσοι έχουν εμβολιαστεί;

Και πες μου (αν καταφέρεις να βρεις τα νούμερα ) γιατί ισχύουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά επειδή μας πείραξε η υποχρεωτικότητα στο συγκεκριμένο εμβόλιο αλλά όχι πχ στα παιδικά.. ή στα στρατιωτικά... αναλογιστείτε αν σταματήσουν να είναι υποχρεωτικά τα παραπάνω τι έχει να γίνει στα παιδιά σας όταν οι πληθυσμοί είναι μεικτοί με ανεμβολίαστους μετανάστες για φυματίωση, ηπατίτιδα, ιλαρά, ερυθρά, μαγουλάδες, μηνιγγίτιδα, και πολλά άλλα που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν....

Πέραν αυτού καλό βράδυ σε όλους κ ευχή για ένα καλύτερο αύριο με αλληλεγγύη και υγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πάμε πάλι, που τον βλέπεις τον διαχωρισμό? Όταν το ερώτημα είναι τόσο απλό και τόσο εύκολο…

Υπάρχει πανδημία, τι κάνεις???

Μια λύση είναι να κλειστούμε όλοι μέσα και να ξαναβγούμε όταν ο ιός χαθεί…

Μια άλλη λύση είναι να μην κάνουνε τίποτα και να χαθεί από τον ιό το μεγαλύτερο ποσοστό της ανθρωπότητας…

Μια άλλη λύση είναι να βρεις το εμβόλιο και με αυτό να προστατέψεις το κοινωνικό σύνολο…

πραγματικά έχεις να προτείνεις κάποια άλλη λύση?

Κλειστήκαμε και μηδενίσαμε τα κρούσματα τον Ιούνιο του 20. Και μετά κάναμε φιέστες για τους πρώτους τουρίστες και τους βάλαμε όλους μέσα χύμα στο κύμα. Και όταν πέρασε το καλοκαίρι, είχαμε πλέον χιλιάδες νεκρούς.

btw δεν είναι ο ιός του 12 monkeys, αυτό που έγραψες "και να χαθεί από τον ιό το μεγαλύτερο ποσοστό της ανθρωπότητας…" είναι εκτός πραγματικότητας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NasstasjiaP είπε

Προφανώς και υπάρχει προστασία του κοινωνικού συνόλου.

Το έχουμε πει και θα το ξαναπούμε ότι με διάφορους έμμεσους και άμεσους τρόπους ο εμβολιασμένος μεταδίδει διαφορετικά και λιγότερο (εξάλειψη περιόδου επώασης - άμεσα συμπτώματα) κι επιπλέον συμφέρει το κοινωνικό σύνολο γιατί νοσώντας ελαφρύτερα θα λείψει λιγότερο από την παραγωγική διαδικασία (αφού θέλετε τόσο να τραβήξουμε τη συζήτηση) και έχει λίγοτερες πιθανότητες να χρειαστεί κρεβάτι στη μονάδα (δε μιλάω για ευπαθείς ομάδες που έτσι κ αλλιώς είναι "υψηλού κινδύνου"). Νοσήλειο κλίνης σε τμήμα στοιχίζει 90-250 ευρώ την ημέρα περίπου. Νοσήλειο κλίνης μονάδας 1250 την ημέρα και ανέβαινε.

Επιπλέον, ακόμη και σε περιστατικά breakthrough νόσησης μειώνει την πιθανότητα για σύνδρομο μακρού Covid.

Δεν έχω δει κανένα μέχρι τώρα επιστημονικής βάσης επιχείρημα στο "Δεν κάνω το εμβόλιο".

Συνεχίζετε να παραθέτετε γνώμες και τα επιστημονικά είναι θέμα γνώσης.

 

Εάν μετέδιδε διαφορετικά (επιστημονικός όρος!) και λιγότερο, δεν θα είχαμε τη μισή Ευρώπη σε λοκνταουν τον περασμένο μήνα, με ψηλά ποσοστά εμβολιασμού.

Δεν υπάρχει τείχος ανοσίας μέσω αυτών των εμβολίων. Μέχρι και οι συστημικοί έχουν αναγκαστεί να το πούνε.

Γενικότερα, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Δεν είναι κακό. Η υποχρεωτικότητα είναι κακή (στο συγκεκριμένο σκεύασμα.)

Καλή σας συνέχεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...