Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα απαιτεί από τους υπαλλήλους της να έχουν κάνει την 3η δόση του εμβολίου ενάντια στην ασθένεια COVID-19


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
12 minutes ago, malakudi said:

Φυσικά και συμφωνώ πως το αποτέλεσμα κρίνεται θετικό. Διαφωνώ με το να υποχρεώσεις τον άλλον να πάρει αυτό το ρίσκο. Πρέπει να τον πείσεις να πάρει το ρίσκο, έστω αυτό το μικρό ρίσκο όπως παρουσιάζεται. Προσωπικά θεωρώ πως είναι περισσότερες οι περιπτώσεις σοβαρών παρενεργειών, αφού είναι ξεκάθαρο πως υποκαταγράφονται και δε τηρείται σωστά η διαδικασία της "κίτρινης" κάρτας.

Το θέμα της υποχρεωτικότητας "το ακούω" σαν προβληματισμό αλλά ξέρεις κάτι? Από τη στιγμή που ζουμε σε οργανωμένες κοινωνίες και έχουμε κοινές υποδομές υγείας κλπ, είναι λογικό να μπαίνει στη μέση η υποχρεωτικότητα σε κάποιες περιπτώσεις που είναι ορατός ο κίνδυνος να καταρρεύσουν κάποιες από αυτές. Σκέψου τις αντίστοιχες αντιδράσεις που θα υπήρχαν αν κατέρρεαν τα νοσοκομεία από την πανδημία και δεν θα μπορούσαμε να ζητήσουμε βοήθεια σε κάποιες άλλες επείγουσες καταστάσεις (ατυχήματα, χειρουργεία, κλπ)... Ζούμε οργανωμένα και έχουμε ένα κράτος πάνω απο το κεφάλι μας, ακριβώς για να φροντίζει για όλα αυτά τα θέματα. Οκ "ρομαντική" σαν θεωρία αλλά πρακτικά αυτό συμβαίνει! Πολλές φορές τα "εγώ μας" έρχονται σε δεύτερη μοίρα όταν πρέπει να φροντίσουμε το σύνολο. :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 625
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, golden33 είπε

@AtiX να σε ρωτήσω κάτι? Σε ένα υποθετικό σενάριο που αύριο βγει χάπι-φάρμακο που καταπολεμάει τον ιό σε ποσοστό 99% και άρα δεν θα μπουκώνει το ΕΣΥ, θα είσαι και πάλι υπέρμαχος του υποχρεωτικού εμβολιασμού?

Θα σου απαντήσω με ένα πραγματικό παράδειγμα…

Αυτή την στιγμή υπάρχουν φάρμακα που περιορίζουν στο ελάχιστο την νόσηση του AIDS, οι ασθενείς δεν κινδυνεύουν να πεθάνουν από αυτό και βέβαια το σύστημα υγείας δεν μπουκώνει… το πρόβλημα που δημιουργείται?

ο HIV συνεχίζει να μολύνει και να μεταλλάσσεται που σημαίνει ότι θα συνεχίσει να ταλαιπωρεί μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού και της κοινωνίας…

οι ιοί, όπως ο HIV ή ο Covid, δεν μπορούν να καταπολεμηθούν με φάρμακα γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχουν φάρμακα κατα των ίδιων των ιών αλλά κατα των συμπτωμάτων τους!

Η καλύτερη λύση, για μένα, είναι η πρόληψη και η ενημέρωση… αν η πρόληψη είναι το εμβόλιο ναι θα υποστηρίξω αυτό…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, golden33 said:

@AtiX να σε ρωτήσω κάτι? Σε ένα υποθετικό σενάριο που αύριο βγει χάπι-φάρμακο που καταπολεμάει τον ιό σε ποσοστό 99% και άρα δεν θα μπουκώνει το ΕΣΥ, θα είσαι και πάλι υπέρμαχος του υποχρεωτικού εμβολιασμού?

Αναλόγως πόσο κοστίζει το χάπι. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, malakudi είπε

ΟΚ, δεν ήθελα να το ξαναγράψω αλλά αφού επιμένεις: Να πας να πεις στα παιδιά της κοπέλας που πέθανε από astra zeneca πως πέθανε για ένα ψέμα (εξάλειψη πανδημίας, τείχος ανοσίας) αλλά δε πειράζει, απλώς ήταν στην λάθος πλευρά της στατιστικής, bad luck που λέμε και στο χωριό μου. Το ίδιο θα πω κι εγώ αν μου βρεις κάποιον που πέθανε επειδή φορούσε τη ζώνη του.

Τα παιδιά, ο σύζυγος και οι γονείς της γυναίκας έχουν ήδη βγει και έχουν πάρει θέση… τι ούτε αυτό το ήξερες? Τι, πάλι από το κεφάλι σου έβγαλες συμπεράσματα και οραματίστηκες καταστάσεις?

ΥΓ: σε αντίθεση βέβαια άλλων περιπτώσεων με κάτι τηλεσωτήρες, παπάδες, και λοιπούς ψεκασμένους, που βλέπω μια χαρά ακόμα και μηνύσεις να πέφτουν…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το θέμα της υποχρεωτικότητας "το ακούω" σαν προβληματισμό αλλά ξέρεις κάτι? Από τη στιγμή που ζουμε σε οργανωμένες κοινωνίες και έχουμε κοινές υποδομές υγείας κλπ, είναι λογικό να μπαίνει στη μέση η υποχρεωτικότητα σε κάποιες περιπτώσεις που είναι ορατός ο κίνδυνος να καταρρεύσουν κάποιες από αυτές. Σκέψου τις αντίστοιχες αντιδράσεις που θα υπήρχαν αν κατέρρεαν τα νοσοκομεία από την πανδημία και δεν θα μπορούσαμε να ζητήσουμε βοήθεια σε κάποιες άλλες επείγουσες καταστάσεις (ατυχήματα, χειρουργεία, κλπ)... Ζούμε οργανωμένα και έχουμε ένα κράτος πάνω απο το κεφάλι μας, ακριβώς για να φροντίζει για όλα αυτά τα θέματα. Οκ "ρομαντική" σαν θεωρία αλλά πρακτικά αυτό συμβαίνει! :)

Επειδή ακριβώς ζούμε σε οργανωμένες κοινωνίες, δε μπορούμε να προβάλουμε σαν μόνη λύση τον υποχρεωτικό εμβολιασμό. Όταν επί δύο χρόνια δεν έχεις κάνει τίποτα ουσιαστικό να ενισχύσεις το δημόσιο σύστημα υγείας, και αυτό οφείλεται στην ιδεολογία σου (λιγότερο κράτος), δε θα δεχθώ εγώ να "ρισκάρω" επειδή εσύ θες να εξυπηρετήσεις την ιδεολογία σου. Όταν η πανδημία νικήθηκε Ιούνιο του 20 στην Ελλάδα από τη θυσία του ελληνικού λαού να μείνει κλειστός για 3 μήνες τηρώντας με ευλάβεια όλους τους περιορισμούς και η πολιτεία πέταξε όλες τις θυσίες στο καλάθι για να έρθει το χρήμα των τουριστών (πάλι θέμα ιδεολογίας είναι - το χρήμα πάνω απ' όλα) δε θα δεχθώ να ρισκάρω για αυτή τη πολιτεία.

Τελικά είναι θέμα πολιτικό. Δεν είναι ούτε επιστημονικό ούτε ιατρικό. Είναι καθαρά πολιτικό. Οι κύριοι αυτοί που θέλουν την υποχρεωτικότητα, απλώς προσπαθούν να γλυτώσουν τους πισινούς τους από την ευθύνη των πράξεών τους στη διαχείριση της πανδημίας.

Δε θα γράψω κάτι άλλο, κουράστηκα.

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τα παιδιά, ο σύζυγος και οι γονείς της γυναίκας έχουν ήδη βγει και έχουν πάρει θέση… τι ούτε αυτό το ήξερες? Τι, πάλι από το κεφάλι σου έβγαλες συμπεράσματα και οραματίστηκες καταστάσεις?

Ο σύζυγος ζήτησε να μη γίνει η σύζυγός του σημαία των ανεμβολίαστων. Τα παιδιά δε ξέρω τι είπαν. Εσύ που ξέρεις πάντως, να πας στους συγγενείς όσων πέθαναν από το εμβόλιο και να τους πεις ότι απλώς ήταν άτυχοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Θα σου απαντήσω με ένα πραγματικό παράδειγμα…

Αυτή την στιγμή υπάρχουν φάρμακα που περιορίζουν στο ελάχιστο την νόσηση του AIDS, οι ασθενείς δεν κινδυνεύουν να πεθάνουν από αυτό και βέβαια το σύστημα υγείας δεν μπουκώνει… το πρόβλημα που δημιουργείται?

ο HIV συνεχίζει να μολύνει και να μεταλλάσσεται που σημαίνει ότι θα συνεχίσει να ταλαιπωρεί μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού και της κοινωνίας…

οι ιοί, όπως ο HIV ή ο Covid, δεν μπορούν να καταπολεμηθούν με φάρμακα γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχουν φάρμακα κατα των ίδιων των ιών αλλά κατα των συμπτωμάτων τους!

Η καλύτερη λύση, για μένα, είναι η πρόληψη και η ενημέρωση… αν η πρόληψη είναι το εμβόλιο ναι θα υποστηρίξω αυτό…

Σεβαστή η άποψή σου. Το θέμα είναι όμως το εξής. Αυτή τη στιγμή το Νο 1 επιχείρημα για εμβολιασμό είναι στο ότι μπουκώνουν τα νοσοκομεία. Δεν βλέπω λογικό λοιπόν αν υπερκεραστεί το πρόβλημα αυτό γιατί να υποχρεώσουμε κάποιον νομικά σε ένα εμβόλιο. Διότι εδώ δεν μιλάμε για AIDS αλλά για έναν ιό που έχει 2% θνησιμότητα και σε αυτό το 2%, η διάμεση ηλικία είναι τα 79 έτη. Ναι συμφωνώ ότι επίσης και το ποσοστό των παρενεργειών είναι μικρότερο (αν και υπάρχει μια αλλεργία στην καταγραφή των κίτρινων καρτών, νομίζω θα συμφωνήσουμε και σε αυτό) αλλά επίσης μιλάμε και για έναν ιό που μπορεί να μην τον κολλήσω ποτέ ή ακόμα και να τον κολλήσω σε ρεαλιστικά επίπεδα οι πιθανότητες να πάθω κάτι σοβαρό είναι απειροελάχιστες με βάση την ηλικία μου. Είπαμε καραγκιοζιλίκια με πλαστά πιστοποιητικά και τέτοια είναι για γέλια.

Βέβαια όλα τα παραπάνω αλλάζουν σε μεγαλύτερες ηλικίες ή άμα κάποιος έχει υποκείμενα νοσήματα. Εγώ για παράδειγμα δεν έχω κάνει το εμβόλιο, η μάνα μου που επίσης είχε ενδοιασμούς την έπεισα και το έκανε, ο πατέρας μου έτρεξε από τους πρώτους.

Σε κάθε περίπτωση εμένα προσωπικά με έχει κουράσει το αστειάκι των ψεκασμένων και των αρνητών και από τις δύο πλευρές. Όπως ξερνάω με τύπους που πάνε με εικόνες της Παναγίας στο Σύνταγμα έτσι ξερνάω και με αυτούς που με το που λες ότι είσαι ανεμβολίαστος σε λένε ψεκ. Δεν μιλάω για σένα προφανώς και κάποια άλλα άτομα εδώ που ενώ είναι υπέρ του εμβολιασμού, μπορούμε να συζητήσουμε σαν άνθρωποι και να εκθέσουμε τους προβληματισμούς μας.

Εγώ προσωπικά πάντα έλεγα ότι ο καθένας πρέπει να μιλάει με το γιατρό του και να αποφασίζει και αν επιλέξει να μην το κάνει, να τηρεί τα μέτρα προστασίας σαν ευαγγέλιο. Αλλά θεωρώ ότι με εκβιασμούς και πρόστιμα και υποχρεωτικότητες δουλειά δεν γίνετε σε ευνομούμενες και προηγμένες κοινωνίες.

@Thresh Άσε, δώσαμε σήμερα, παραλάβαμε τα πρώτα Rafale. Από αύριο και βλέπουμε. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, malakudi said:

Επειδή ακριβώς ζούμε σε οργανωμένες κοινωνίες, δε μπορούμε να προβάλουμε σαν μόνη λύση τον υποχρεωτικό εμβολιασμό. Όταν επί δύο χρόνια δεν έχεις κάνει τίποτα ουσιαστικό να ενισχύσεις το δημόσιο σύστημα υγείας, και αυτό οφείλεται στην ιδεολογία σου (λιγότερο κράτος), δε θα δεχθώ εγώ να "ρισκάρω" επειδή εσύ θες να εξυπηρετήσεις την ιδεολογία σου. Όταν η πανδημία νικήθηκε Ιούνιο του 20 στην Ελλάδα από τη θυσία του ελληνικού λαού να μείνει κλειστός για 3 μήνες τηρώντας με ευλάβεια όλους τους περιορισμούς και η πολιτεία πέταξε όλες τις θυσίες στο καλάθι για να έρθει το χρήμα των τουριστών (πάλι θέμα ιδεολογίας είναι - το χρήμα πάνω απ' όλα) δε θα δεχθώ να ρισκάρω για αυτή τη πολιτεία.

Τελικά είναι θέμα πολιτικό. Δεν είναι ούτε επιστημονικό ούτε ιατρικό. Είναι καθαρά πολιτικό. Οι κύριοι αυτοί που θέλουν την υποχρεωτικότητα, απλώς προσπαθούν να γλυτώσουν τους πισινούς τους από την ευθύνη των πράξεών τους στη διαχείριση της πανδημίας.

Δε θα γράψω κάτι άλλο, κουράστηκα.

Ο σύζυγος ζήτησε να μη γίνει η σύζυγός του σημαία των ανεμβολίαστων. Τα παιδιά δε ξέρω τι είπαν. Εσύ που ξέρεις πάντως, να πας στους συγγενείς όσων πέθαναν από το εμβόλιο και να τους πεις ότι απλώς ήταν άτυχοι.

Εγώ όμως δεν μπορώ να βγάλω τέτοια συμπεράσματα μιας και δεν είμαι ούτε γιατρός, ούτε επιδημιολόγος, ούτε και πολιτικός!

Και επειδή μιλάμε για ιατρικά θέματα, αυτό που κάνω πάντα προσωπικά είναι να μιλάω με τον γιατρό μου που με παρακολουθεί και γνωρίζει το ιστορικό μου και τον εμπιστεύομαι. Τον ρώτησα λοιπόν αρχικά αν θα πρέπει να κάνω το εμβόλιο και η απάντηση ήταν: φυσικά και να το κάνεις το συντομότερο! Αντίστοιχα μετά τη δεύτερη δόση τον συμβουλεύτηκα ξανά για την τρίτη δόση και πάλι με προέτρεψε να το κάνω. Πριν μερικές ημέρες πέρασα για να ένα απλό τσεκ απ που χρειαζόμουν για την εργασία μου και τον ρώτησα για το εμβόλιο της γρίπης το οποίο φέτος δεν το έκανα τον Οκτώβρη όπως τα τελευταία 2 χρόνια (δεν έχω κάποιο πρόβλημα υγείας). Μου εξήγησε λοιπόν πως καλό θα ήταν να το κάνω ακόμη και τώρα μιας και φέτος η εποχική γρίπη άργησε να μας επισκεφτεί και ήδη καταγράφονται πλέον στελέχη της Η1Ν1 σε αυξημένο βαθμό και είναι θέμα χρόνου να φτάσει και σε εμάς. Οπότε την επόμενη μέρα πέρασα απο ένα φαρμακείο και το έκανα και αυτό.

Πιστεύεις πως όλες αυτές τις ερωτήσεις θα ήταν καλύτερο να τις απαντήσω μόνος μου ενώ δεν είμαι γιατρός, διαβάζοντας απλά το μακρύ και το κοντό αγνώστων (και μη) στα social media? Η υγεία μου δεν είναι πολιτικό θέμα αλλά ιατρικό! :) 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, golden33 είπε

Σεβαστή η άποψή σου. Το θέμα είναι όμως το εξής. Αυτή τη στιγμή το Νο 1 επιχείρημα για εμβολιασμό είναι στο ότι μπουκώνουν τα νοσοκομεία. Δεν βλέπω λογικό λοιπόν αν υπερκεραστεί το πρόβλημα αυτό γιατί να υποχρεώσουμε κάποιον νομικά σε ένα εμβόλιο. Διότι εδώ δεν μιλάμε για AIDS αλλά για έναν ιό που έχει 2% θνησιμότητα και σε αυτό το 2%, η διάμεση ηλικία είναι τα 79 έτη. Ναι συμφωνώ ότι επίσης και το ποσοστό των παρενεργειών είναι μικρότερο (αν και υπάρχει μια αλλεργία στην καταγραφή των κίτρινων καρτών, νομίζω θα συμφωνήσουμε και σε αυτό) αλλά επίσης μιλάμε και για έναν ιό που μπορεί να μην τον κολλήσω ποτέ ή ακόμα και να τον κολλήσω σε ρεαλιστικά επίπεδα οι πιθανότητες να πάθω κάτι σοβαρό είναι απειροελάχιστες με βάση την ηλικία μου. Είπαμε καραγκιοζιλίκια με πλαστά πιστοποιητικά και τέτοια είναι για γέλια.

Βέβαια όλα τα παραπάνω αλλάζουν σε μεγαλύτερες ηλικίες ή άμα κάποιος έχει υποκείμενα νοσήματα. Εγώ για παράδειγμα δεν έχω κάνει το εμβόλιο, η μάνα μου που επίσης είχε ενδοιασμούς την έπεισα και το έκανε, ο πατέρας μου έτρεξε από τους πρώτους.

Σε κάθε περίπτωση εμένα προσωπικά με έχει κουράσει το αστειάκι των ψεκασμένων και των αρνητών και από τις δύο πλευρές. Όπως ξερνάω με τύπους που πάνε με εικόνες της Παναγίας στο Σύνταγμα έτσι ξερνάω και με αυτούς που με το που λες ότι είσαι ανεμβολίαστος σε λένε ψεκ. Δεν μιλάω για σένα προφανώς και κάποια άλλα άτομα εδώ που ενώ είναι υπέρ του εμβολιασμού, μπορούμε να συζητήσουμε σαν άνθρωποι και να εκθέσουμε τους προβληματισμούς μας.

Εγώ προσωπικά πάντα έλεγα ότι ο καθένας πρέπει να μιλάει με το γιατρό του και να αποφασίζει και αν επιλέξει να μην το κάνει, να τηρεί τα μέτρα προστασίας σαν ευαγγέλιο. Αλλά θεωρώ ότι με εκβιασμούς και πρόστιμα και υποχρεωτικότητες δουλειά δεν γίνετε σε ευνομούμενες και προηγμένες κοινωνίες.

@Thresh Άσε, δώσαμε σήμερα, παραλάβαμε τα πρώτα Rafale. Από αύριο και βλέπουμε. :P

Φίλε μου* το όλο το λάθος ξεκινάει από την αντίληψη ότι το φάρμακο μπορεί λύσει το πρόβλημα που λέγεται ιός Covid.

Τα γεμάτα νοσοκομεία είναι αποτέλεσμα αυτού του ιου. Το να ψάχνεις να βρίσκεις λύσεις για το αποτέλεσμα ενώ η αιτία συνεχίζει να υφίσταται, ναι, είναι μια λύση, ειδικά στην έναρξη της πανδημίας, αλλά ταυτόχρονα και πρόσκαιρη μιας και οι ιοί εκτός του ότι μεταλλάσσονται, κτυπούν και κατά κύματα ανάλογα την εποχή του χρόνου. Μέσω της εμπειρίας μας πάνω στην ιατρική του περασμένου αιώνα ανακαλύψαμε ότι τους ιούς είναι προτιμότερο να τους καταπολεμάς με εμβόλια. Μέσω αυτής την μεθόδου έχουμε εξαφανίσει ή περιορίσει στο ελάχιστο, ιούς που σκότωσαν εκατομμύρια ανθρώπους… ναι και τα φάρμακα είναι ένα όπλο εναντίον τους, είναι όμως συμπληρωματικά και μέχρι στιγμής κανένα δεν έλυσε πραγματικά το πρόβλημα που ονομάζουνε ιοι…
 

* προφανώς και συμφωνώ σε αρκετά από αυτά που γράφεις…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εγώ όμως δεν μπορώ να βγάλω τέτοια συμπεράσματα μιας και δεν είμαι ούτε γιατρός, ούτε επιδημιολόγος, ούτε και πολιτικός!

Και επειδή μιλάμε για ιατρικά θέματα, αυτό που κάνω πάντα προσωπικά είναι να μιλάω με τον γιατρό μου που με παρακολουθεί και γνωρίζει το ιστορικό μου και τον εμπιστεύομαι. Τον ρώτησα λοιπόν αρχικά αν θα πρέπει να κάνω το εμβόλιο και η απάντηση ήταν: φυσικά και να το κάνεις το συντομότερο! Αντίστοιχα μετά τη δεύτερη δόση τον συμβουλεύτηκα ξανά για την τρίτη δόση και πάλι με προέτρεψε να το κάνω. Πριν μερικές ημέρες πέρασα για να ένα απλό τσεκ απ που χρειαζόμουν για την εργασία μου και τον ρώτησα για το εμβόλιο της γρίπης το οποίο φέτος δεν το έκανα τον Οκτώβρη όπως τα τελευταία 2 χρόνια (δεν έχω κάποιο πρόβλημα υγείας). Μου εξήγησε λοιπόν πως καλό θα ήταν να το κάνω ακόμη και τώρα μιας και φέτος η εποχική γρίπη άργησε να μας επισκεφτεί και ήδη καταγράφονται πλέον στελέχη της Η1Ν1 σε αυξημένο βαθμό και είναι θέμα χρόνου να φτάσει και σε εμάς. Οπότε την επόμενη μέρα πέρασα απο ένα φαρμακείο και το έκανα και αυτό.

Πιστεύεις πως όλες αυτές τις ερωτήσεις θα ήταν καλύτερο να τις απαντήσω μόνος μου ενώ δεν είμαι γιατρός, διαβάζοντας απλά το μακρύ και το κοντό αγνώστων (και μη) στα social media? Η υγεία μου δεν είναι πολιτικό θέμα αλλά ιατρικό! :) 

Αφου εχεις τοση εμπιστοσυνη στο γιατρο σου αν σου ελεγε μην το κανεις(μη σου φαινεται παραξενο πολλοι off the record το λενε), δε θα το εκανες η θα ακουγες αυτο που λεει η κυβερνηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Αφου εχεις τοση εμπιστοσυνη στο γιατρο σου αν σου ελεγε μην το κανεις(μη σου φαινεται παραξενο πολλοι off the record το λενε), δε θα το εκανες η θα ακουγες αυτο που λεει η κυβερνηση?

Στον πατέρα μου ο πρώτος ογκολόγος και μετά από τον πρώτο κύκλο χημειοθεραπειών του έδειξε 6-12 μήνες… ο δεύτερος γιατρός του είπε ότι αν όλα πάνε καλά μπορεί να γίνει και μακροχρόνια ασθενής…

φέτος θα έκλεινε 7 χρόνια, πέρσι έφυγε από καρδιά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Στον πατέρα μου ο πρώτος ογκολόγος και μετά από τον πρώτο κύκλο χημειοθεραπειών του έδειξε 6-12 μήνες… ο δεύτερος γιατρός του είπε ότι αν όλα πάνε καλά μπορεί να γίνει και μακροχρόνια ασθενής…

φέτος θα έκλεινε 7 χρόνια, πέρσι έφυγε από καρδιά…

Το εχεις πιασει το νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Το εχεις πιασει το νοημα.

Εννοείτε ότι σε θέματα υγείας ποτέ δεν μένεις σε μια άποψη… άλλο αυτό όμως και άλλο ψάχνω μέχρι να βρω αυτόν τον ένα που με βολευει…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, AtiX είπε

Εννοείτε ότι σε θέματα υγείας ποτέ δεν μένεις σε μια άποψη… άλλο αυτό όμως και άλλο ψάχνω μέχρι να βρω αυτόν τον ένα που με βολευει…

Εγω δεν ρωτησα γιατρο το εκανα για να μπορω να κανω τις δουλειες μου χωρις να χρειαζεται να τρεχω για rapid-test...σου φαινομαι για ανθρωπος που θα χρειαζομουν τη γνωμη καποιου που να με βολευει οπως λες για να ξερω τι να κανω.

Σε off the record συζητησεις ναι υπαρχουν αρκετοι γιατροι που ειναι επιφυλακτικοι αλλα αυτο δεν επαιξε κανενα ρολο στην αποφαση μου.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, AtiX είπε

Πάμε πάλι, που τον βλέπεις τον διαχωρισμό? Όταν το ερώτημα είναι τόσο απλό και τόσο εύκολο…

Υπάρχει πανδημία, τι κάνεις???

Μια λύση είναι να κλειστούμε όλοι μέσα και να ξαναβγούμε όταν ο ιός χαθεί…

Μια άλλη λύση είναι να μην κάνουνε τίποτα και να χαθεί από τον ιό το μεγαλύτερο ποσοστό της ανθρωπότητας…

Μια άλλη λύση είναι να βρεις το εμβόλιο και με αυτό να προστατέψεις το κοινωνικό σύνολο…

πραγματικά έχεις να προτείνεις κάποια άλλη λύση?

Μία λύση είναι να το αντιμετωπίσουμε σαν εναν κοινό ιό. Να παίρνουμε τις βιταμινούλες μας οταν νιώσουμε δυσφορία κ θα περάσει...(μιλάω ως ανεμβολίαστος που το πέρασα στο πόδι τον ιό). Όσοι εχουν πιο αδύναμους οργανισμούς ας κάνουν το εμβόλιο. Είχα τόσο χαμηλό ιικό φορτίο που μόνο στο 2ο PCR φάνηκα θετικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...