Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεύτερος εκκαθαριστικός στα καπάκια. Δεν έχω δει ακόμα αν έχει έρθει κάποια ειδοποίηση (με SMS/email ή οτιδήποτε). Οπότε είτε έβαλαν κάποιον να πηδάει κάθε μήνα τη μάντρα και να κοιτάει το ρολόι, είτε το κοιτάνε απομακρυσμένα αφού υπάρχει η σχετική ένδειξη δικτύου στην οθόνη, ενώ το self metering δεν υπάρχει σαν διαθέσιμη επιλογή εδώ και βδομάδες.

Θα επανέλθω αν μάθω περισσότερα όταν έρθει ειδοποίηση και είναι διαθέσιμος ο λογαριασμός (μέχρι στιγμής το site απλώς λέει "Η λήψη λογαριασμού είναι προσωρινά μη διαθέσιμη. Προσπαθήστε ξανά μόλις λάβετε το μήνυμα έκδοσης λογαριασμού").

image.png.ed1ae4a2b7626c36b3b120aefa230dae.png

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είσαστε με μέτρηση/παρακολούθηση από σάιτ/απ ΔΕΔΔΗΕ, υπάρχει κάποιος που να σας έχει βγαλει μήνυμα μπαίνοντας στον ΔΕΔΔΗΕ ότι έχει λήξει το πιστοποιητικό ηλεκτρολογικής εγκατάστασης κ χρειάζεται νέο; 
Σας αφήνει να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε το απ/σάιτ για παρακολούθηση των μετρήσεων χωρίς ανανέωση της ηλεκτρολογικής; 
Υπαρχει θεωρητικά κίνδυνος να σου την πέσουν κ να απαιτήσουν άμεσα ανανέωση της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Αυτό το κατάλαβα 

Τι είδους ειδοποίηση ήταν; 

Με τι μορφή; 

 

Ειδοποίηση από την εφαρμογή πάνω στη μπάρα ειδοποιήσεων του κινητού. 

Push notification οπως πολυ σωστα ειπε και ο φίλος παραπάνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Sebu είπε

Όσοι είσαστε με μέτρηση/παρακολούθηση από σάιτ/απ ΔΕΔΔΗΕ, υπάρχει κάποιος που να σας έχει βγαλει μήνυμα μπαίνοντας στον ΔΕΔΔΗΕ ότι έχει λήξει το πιστοποιητικό ηλεκτρολογικής εγκατάστασης κ χρειάζεται νέο; 
Σας αφήνει να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε το απ/σάιτ για παρακολούθηση των μετρήσεων χωρίς ανανέωση της ηλεκτρολογικής; 
Υπαρχει θεωρητικά κίνδυνος να σου την πέσουν κ να απαιτήσουν άμεσα ανανέωση της;

Ναι βγαζει τετοιο μηνυμα και φευγει με Χ 

Κανενα προβλημα μετα .

Πρακτικα μονο αν κατι αλλαξει στην παροχη (ονομα , επαυξηση κλπ ) θα σου ζητησουν ΥΔΕ

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Ναι.. Τι έγραφε η ειδοποίηση; SMS.. Πως δηλαδή.. Βγάλε μια φωτογραφία.. 

Τα έχω πει σε προηγούμενα μηνύματα. 

Ότι έχει προγραμματισμένη καταμετρηση στις 28 του μηνός αυτό... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

SMS ή email ή viber σου ήρθε; 

Έχω επιλέγξει ειδοποιήσεις στην εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ 

Βέβαια το περίεργο είναι πως τσέκαρα τώρα το μετρητή για διασταύρωση με τις μετρήσεις που ανάρτησε ο δεδδηε και υπάρχει μια απόκλιση 36 kw (περισσότερες στο μετρητή) που μάλλον σημαίνει πως η μέτρηση παρθηκε πιο πριν. Υπολογίζω 4 μέρες πριν μιας και οι καταναλώσεις μου είναι της τάξης των 8kw περίπου την ημέρα. 

Απλα σήμερα μου τις εμφάνισε η εφαρμογή. 

Μικρό το κακό οκ απλά σαν παρατήρηση το αναφέρω... 

Επεξ/σία από Mule206
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nzeppos είπε

Δεύτερος εκκαθαριστικός στα καπάκια. Δεν έχω δει ακόμα αν έχει έρθει κάποια ειδοποίηση (με SMS/email ή οτιδήποτε). Οπότε είτε έβαλαν κάποιον να πηδάει κάθε μήνα τη μάντρα και να κοιτάει το ρολόι, είτε το κοιτάνε απομακρυσμένα αφού υπάρχει η σχετική ένδειξη δικτύου στην οθόνη, ενώ το self metering δεν υπάρχει σαν διαθέσιμη επιλογή εδώ και βδομάδες.

Θα επανέλθω αν μάθω περισσότερα όταν έρθει ειδοποίηση και είναι διαθέσιμος ο λογαριασμός (μέχρι στιγμής το site απλώς λέει "Η λήψη λογαριασμού είναι προσωρινά μη διαθέσιμη. Προσπαθήστε ξανά μόλις λάβετε το μήνυμα έκδοσης λογαριασμού").

image.png.ed1ae4a2b7626c36b3b120aefa230dae.png

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα σου ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Σε ποια περιοχή; Σαν τι είδος ειδοποίηση σου ήρθε; Απο Που; 

Έχεις ηλεκτρονικό μετρητή;

Αττική βόρεια προάστια και ναι έχει μπει ηλεκτρονικός σχετικά πρόσφατα πριν λίγους μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως σχεδόν σε όλους όσους έχουν ψηφιακό μετρητή με SIM, έχει ξεκινήσει η μηνιαία καταμέτρηση.., με όσους γνωστούς μου (πάνω από 7) μίλησα που έχουν τέτοιο μετρητή, είναι στη ΔΕΗ, έχει εξαφανιστεί η καρτέλα καταμέτρηση, κάποιοi έχουν λάβει εκκαθαριστικό μήνα ή διμήνου.., μένει να επιβεβαιωθεί ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Έχω την εντύπωση πως σχεδόν σε όλους όσους έχουν ψηφιακό μετρητή με SIM, έχει ξεκινήσει η μηνιαία καταμέτρηση.., με όσους γνωστούς μου (πάνω από 7) μίλησα που έχουν τέτοιο μετρητή, είναι στη ΔΕΗ, έχει εξαφανιστεί η καρτέλα καταμέτρηση, κάποιοi έχουν λάβει εκκαθαριστικό μήνα ή διμήνου.., μένει να επιβεβαιωθεί ;)

Θα το επιβεβαιώσω εγώ αν μου στείλουν που λογικά είναι θέμα ημερών να εκδοθεί λογαριασμός αφού οι ενδείξεις στον δεδδηε ενημερώθηκαν σήμερα. 

Πριν ένα μισή μήνα είχε γίνει επιτόπια διότι είχα ζητήσει αλλαγή εκπροσώπησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Έχω την εντύπωση πως σχεδόν σε όλους όσους έχουν ψηφιακό μετρητή με SIM, έχει ξεκινήσει η μηνιαία καταμέτρηση.., με όσους γνωστούς μου (πάνω από 7) μίλησα που έχουν τέτοιο μετρητή, είναι στη ΔΕΗ, έχει εξαφανιστεί η καρτέλα καταμέτρηση, κάποιοi έχουν λάβει εκκαθαριστικό μήνα ή διμήνου.., μένει να επιβεβαιωθεί ;)

Η δυνατότητα καταχώρησης στο mydei σταμάτησε να εμφανίζεται από τον Φεβρουάριο που βγήκε και ο δεύτερος συνεχόμενος εκκαθαριστικός λογαριασμός. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, aenaos15 said:

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα σου ;;;;

Κανένα πρόβλημα. Απλώς είχα απορία πως θα γίνονται από εδώ και μπρος οι μετρήσεις. Πάντως είτε με τον έναν τρόπο (άνθρωπος), είτε με τον άλλον (τηλεμέτρηση) φαίνεται ότι μόνο εκκαθαριστικοί πλέον και τέλος η δυνατότητα καταχώρησης όπως ειπώθηκε και πιο πάνω.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Κανένα πρόβλημα. Απλώς είχα απορία πως θα γίνονται από εδώ και μπρος οι μετρήσεις. Πάντως είτε με τον έναν τρόπο (άνθρωπος), είτε με τον άλλον (τηλεμέτρηση) φαίνεται ότι μόνο εκκαθαριστικοί πλέον και τέλος η δυνατότητα καταχώρησης όπως ειπώθηκε και πιο πάνω.

Οταν δεν γίνεται τηλεμέτρηση ΘΑ γίνει από καταμέτρητες αλλά ακόμα όχι σε μεγάλη κλίμακα 

Η χαρά των εργολάβων για αυτοί γιατί αυτοί κάνουν την φυσική καταμέτρηση με ότι οικονομικό σημαίνει για εμάς. 

Θα παρακαλανε με πάει πίσω η τηλεμέτρηση 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...