Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα σήμερα στην εφαρμογή καταχώριση ενδείξεων με ημερομηνία 9 του μήνα λίγο πιο πάνω από ότι είχα δει εγώ στις 6 του μήνα 

Από το 8004004000 μου είχαν πει ότι η νέα καταμέτρηση θα ήταν 13 του μήνα. 

Χθες δεν υπήρχε. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς πώς μπορούμε να δούμε την άεργο ενέργεια (kvarh) στους νέους μετρητές; Την άεργο ισχύ την βλέπεις εύκολα χρονομετρώντας τις λάμψεις ΟΚ.

Στις 9/2/2024 στις 12:13 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Από το σάιτ του Μειδάνη που πωλεί τέτοιους μετρητές, στα εγχειρίδια αναφέρει σχετικά με το Modem τηλεμετρίας, το PDF είναι εδώ:

Συγκεκριμένα έχει ένα πίνακα και αναφέρει τα εξής:

image.png.0ef11cd2e0eb3f5ad2fa1adcedcd0f1b.png

Οπότε η λογική λέει πως θα πρέπει το λαμπάκι του ΝΕΤ να είναι μόνιμα πράσινο και μια στο τόσο να αναβοσβήνει το Rx & Tx

Σε όσους έχετε τηλεμέτρηση, ανάβει μόνιμα πράσινο το NET ? Δείτε το λίγο αν θέλετε..

Επίσης αν κατάλαβα σωστά, όταν επικοινωνεί ο μετρητής θα πρέπει να αναβοσβήνει η ένδειξη σήματος στην οθόνη με κάποιο ρυθμό..

Το δοκίμασε γνωστός μου που έχει τέτοιο μετρητή με SIM, του βγάζει πως δεν βρέθηκε αριθμός παροχής στον ΑΦΜ του (ενώ είναι σωστός ο ΑΦΜ)

Ευχαριστούμε για το πινακάκι. Εμένα μου τον πέρασαν σήμερα και έβαλαν και SIM. Για την ώρα το Net αναβοσβήνει γρήγορα, άρα μάλλον περιμένει IP. 

Δεν πείραξαν τίποτε άλλο και μάλιστα άφησαν την παλιά ασφάλεια τήξεως, έτσι για αντίθεση 😌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα μου βγήκε ο 2ος συνεχόμενος ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ λογαριασμός ΔΕΗ για πρώτη φορά. 

Πάντα τα τελευταία χρόνια είχα μηνιαίο αλλά σύμφωνα με ενδείξεις που καταχωρουσα και ήταν έναντι. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σχετικά με το λαμπάκι NET, όλη μέρα αναβοσβήνει και θεώρησα ότι κάποιο θέμα υπάρχει και ίσως δεν μπορεί να στείλει δεδομένα, με βάση αυτά που διάβασα στο thread. Πήρα τηλέφωνο στον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ στο τμήμα των μετρήσεων και εκτέλεσαν εκείνη την ώρα τηλεμέτρηση και μου είπαν και τα νούμερα σωστά. Το λαμπάκι NET άναψε για λιγότερο από ένα λεπτό την ώρα που έστειλε τις μετρήσεις και αναβόσβηναν και τα Rx και Tx. Τώρα πάλι αναβοσβήνει με περίοδο 1 Hz.

Δεν στέλνει όλη την ώρα, μου είπαν, θα λαμβάνουν αυτοί όταν θέλουν.

Πάντως στα μετρητικά δεδομένα δεν εμφανίζεται ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, doomnx είπε

Δεν στέλνει όλη την ώρα, μου είπαν, θα λαμβάνουν αυτοί όταν θέλουν.

ναι , δεν έχεις net metering με φ/β, απλά θα αντικαθιστά την επιτόπια

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , δεν έχεις net metering με φ/β, απλά θα αντικαθιστά την επιτόπια

Αααα για να μπω εκεί θα έπρεπε να είναι τηλεμετρούμενος ΩΡΙΑΙΟΣ μετρητής με την ανάλογη αύξηση στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, no?

Έχω περιέργεια να δω πώς θα γίνει η μετάβαση στα πορτοκαλί τιμολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doomnx είπε

Αααα για να μπω εκεί θα έπρεπε να είναι τηλεμετρούμενος ΩΡΙΑΙΟΣ μετρητής με την ανάλογη αύξηση στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, no?

Έχω περιέργεια να δω πώς θα γίνει η μετάβαση στα πορτοκαλί τιμολόγια.

προς το παρών ούτε όσοι έχουν φ/β είναι με ωριαία χρέωση , μόνο σε επαγγελματικά Γ22 ξεκίνησε ,

πορτοκαλί τιμολόγιο ακόμα δεν έχει βγει στην αγορά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2024 στις 2:26 ΜΜ, doomnx είπε

Λοιπόν σχετικά με το λαμπάκι NET, όλη μέρα αναβοσβήνει και θεώρησα ότι κάποιο θέμα υπάρχει και ίσως δεν μπορεί να στείλει δεδομένα, με βάση αυτά που διάβασα στο thread. Πήρα τηλέφωνο στον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ στο τμήμα των μετρήσεων και εκτέλεσαν εκείνη την ώρα τηλεμέτρηση και μου είπαν και τα νούμερα σωστά. Το λαμπάκι NET άναψε για λιγότερο από ένα λεπτό την ώρα που έστειλε τις μετρήσεις και αναβόσβηναν και τα Rx και Tx. Τώρα πάλι αναβοσβήνει με περίοδο 1 Hz.

Δεν στέλνει όλη την ώρα, μου είπαν, θα λαμβάνουν αυτοί όταν θέλουν.

Πάντως στα μετρητικά δεδομένα δεν εμφανίζεται ακόμα.

Σε προηγούμενα post είχαν αναφέρει πως το να αναβοσβήνει το net (πράσινο) σημαίνει πως έχει sim αλλά δεν βρίσκει δίκτυο. Το σηματάκι της κεραίας τι δείχνει;

Έχω κι εγώ καινούριο μετρητή και νόμιζα πως αφού αναβοσβήνει δεν μπορούν να πάρουν μετρήσεις απομακρυσμένα.

Οπότε μάλλον μπορούν να συνδεθούν on demand και μόνο τότε μένει αναμμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

Σε προηγούμενα post είχαν αναφέρει πως το να αναβοσβήνει το net (πράσινο) σημαίνει πως έχει sim αλλά δεν βρίσκει δίκτυο. Το σηματάκι της κεραίας τι δείχνει;

Έχω κι εγώ καινούριο μετρητή και νόμιζα πως αφού αναβοσβήνει δεν μπορούν να πάρουν μετρήσεις απομακρυσμένα.

Οπότε μάλλον μπορούν να συνδεθούν on demand και μόνο τότε μένει αναμμένο.

Όταν αναβοσβήνει αργά (περίοδος 4 δευτερόλεπτα) σήμαίνει ότι ψάχνει δίκτυο. Όταν αναβοσβήνει γρήγορα (περίοδος 1 δευτερόλεπτο) σημαίνει ότι είναι ΟΚ τελικά.

Το σηματάκι της κεραίας μου δείχνει 2 γραμμούλες σταθερά αναμμένο.

Όταν παίρνουν μέτρηση το NET μένει αναμμένο για λιγότερο από 1 λεπτό.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα πήραν μέτρηση στις 15/2 απομακρυσμένα (όπως ήταν προγραμματισμένο) και η ημερομηνία επόμενης καταμέτρησης στον πάροχο ανανεώθηκε και λέει ότι επόμενη καταμέτρηση 19/3, οπότε μάλλον με έβαλαν σε πλάνο μηνιαίας καταμέτρησης.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...