Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@christos_uoa στον μετρητή σου το NET είναι μονίμως αναμμένο πράσινο; αναβοσβήνει το Rx & Tx καθόλου ή η ένδειξη σήματος στην οθόνη;

Λογικά μόνο σε εσένα δουλεύει λόγω ΦΒ, στον Γιάννη μήπως έχει εξαφανιστεί επειδή δεν είναι οι μέρες που δίνει καταχώρηση; @Γιάννης Platano

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 730
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

@christos_uoa στον μετρητή σου το NET είναι μονίμως αναμμένο πράσινο; αναβοσβήνει το Rx & Tx καθόλου ή η ένδειξη σήματος στην οθόνη;

Φίλε μου θα το δω απόγευμα, είμαι εκτός σπιτιού. Την φώτο την είχα στο κινητό μου

5 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν βλεπω αυτη την επιλογη.Μονο αν εμαι  χρηστης της παροχης και μετα να καταχωρισω ενδειξη

Απο το site δεν καταχωρει ενδείξεις, μόνο βλέπεις γραφήματα. ΑΠο΄το app μπορείς να καταχωρήσεις (δεν το έχω δοκιμάσει)

Αν πάτε στο app και δεν βλέπετε την παροχή σας μπορείτε να την προσθέσετε. Πάνω αριστερά χτυπηστε στο όνομα να πάτε στο Προφιλ και εκεί πάτε Νέα Παροχή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Φίλε μου θα το δω απόγευμα, είμαι εκτός σπιτιού. Την φώτο την είχα στο κινητό μου

Απο το site δεν καταχωρει ενδείξεις, μόνο βλέπεις γραφήματα. ΑΠο΄το app μπορείς να καταχωρήσεις (δεν το έχω δοκιμάσει)

Αν πάτε στο app και δεν βλέπετε την παροχή σας μπορείτε να την προσθέσετε. Πάνω αριστερά χτυπηστε στο όνομα να πάτε στο Προφιλ και εκεί πάτε Νέα Παροχή. 

Από το app βλέπω την παροχή αλλά μόνο καταχώριση μπορώ να κάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Λογικά μόνο σε εσένα δουλεύει λόγω ΦΒ,

Τηλεμέτρηση είχα απο τότε που έβαλα Νυχτερινό και μπήκε ο καινούργιος μετρητής. Μπήκε κατευθείαν η SIM και επιβεβαιωμένα μέσα από ΔΕΔΔΗΕ ξέρω ότι γινόταν τηλεμέτρηση. Ημερήσιες καταναλώσεις παρακάτω. τον 7/2022 έβαλα νυχτερινό. Τον 3/2023 έβαλα net metering

image.png.15f835a8191407046000dd1bd3f56d10.png

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Από το app βλέπω την παροχή αλλά μόνο καταχώριση μπορώ να κάνω

Στο μετρήσεις δεν βλέπεις το Στατιστικά καταναλώσεων και μετά Κατανάλωση τηλεμετρούμενων παροχών?

 
 
 
 
 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Τηλεμέτρηση είχα απο τότε που έβαλα Νυχτερινό και μπήκε ο καινούργιος μετρητής. Μπήκε κατευθείαν η SIM και επιβεβαιωμένα μέσα από ΔΕΔΔΗΕ ξέρω ότι γινόταν τηλεμέτρηση. Ημερήσιες καταναλώσεις παρακάτω. τον 7/2022 έβαλα νυχτερινό. Τον 3/2023 έβαλα net metering

image.png.15f835a8191407046000dd1bd3f56d10.png

Στο μετρήσεις δεν βλέπεις το Στατιστικά καταναλώσεων και μετά Κατανάλωση τηλεμετρούμενων παροχών?

 
 
 
 
 

Οχι ....Δεν εχω φβ 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Οχι ....Δεν εχω φβ

Το θέμα δεν είναι αν έχεις φβ αλλά αν κάνουν τηλεμέτρηση. Σε εμένα έκαναν προ φβ. Μάλλον επειδή είμασταν από τις πιλοτικές περιοχές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, christos_uoa είπε

Το θέμα δεν είναι αν έχεις φβ αλλά αν κάνουν τηλεμέτρηση. Σε εμένα έκαναν προ φβ. Μάλλον επειδή είμασταν από τις πιλοτικές περιοχές

Έχω κανονικά τηλεμέτρηση 

Εργαζόμουν στον ΔΕΔΔΗΕ που πήρα σύνταξη και έχω πληροφόρηση εκ των έσω 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Το θέμα δεν είναι αν έχεις φβ αλλά αν κάνουν τηλεμέτρηση. Σε εμένα έκαναν προ φβ. Μάλλον επειδή είμασταν από τις πιλοτικές περιοχές

Το δοκίμασε ο γνωστός μου από την εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ, συνδέθηκε με taxis, πήγε κάτω που λέει Μετρήσεις->Στατιστικά καταναλώσεων->κατανάλωση τηλεμετρούμενων παροχών και επιλέγεις κάτω δεξιά από το φίλτρο (το εικονίδιο) με αριθμό παροχής, από-έως (πότε), μη πιστοποιημένες και ανά πόσο χρόνο και πατάς αναζήτηση.

Έτσι του τα εμφάνισε πόσες kWh καταναλώνει.., άρα έχουν πρόσβαση σε data κανονικά για να έχουμε και εμείς, καλά λες @christos_uoa ;)

Άρα λογικά όσοι έχουν SIM, μπορούν να τηλεμετρηθούν και να δουν τα δεδομένα τους κανονικά από την εφαρμογή @Γιάννης Platano, απλά αν έχετε πληροφόρηση για κάτι νεότερο και μπορείτε να μας τα μεταφέρετε θα βοηθούσε πολύ! :)

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Το δοκίμασε ο γνωστός μου από την εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ, συνδέθηκε με taxis, πήγε κάτω που λέει Μετρήσεις->Στατιστικά καταναλώσεων->κατανάλωση τηλεμετρούμενων παροχών και επιλέγεις κάτω δεξιά από το φίλτρο (το εικονίδιο) με αριθμό παροχής, από-έως (πότε), μη πιστοποιημένες και ανά πόσο χρόνο και πατάς αναζήτηση.

Έτσι του τα εμφάνισε πόσες kWh καταναλώνει.., άρα έχουν πρόσβαση σε data κανονικά για να έχουμε και εμείς, καλά λες @christos_uoa ;)

Άρα λογικά όσοι έχουν SIM, μπορούν να τηλεμετρηθούν και να δουν τα δεδομένα τους κανονικά από την εφαρμογή @Γιάννης Platano, απλά αν έχετε πληροφόρηση για κάτι νεότερο και μπορείτε να μας τα μεταφέρετε θα βοηθούσε πολύ! :)

Αυτο δεν το βλεπω καθολου 

Μετρήσεις->Στατιστικά καταναλώσεων->κατανάλωση τηλεμετρούμενων παροχών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αυτο δεν το βλεπω καθολου 

Μετρήσεις->Στατιστικά καταναλώσεων->κατανάλωση τηλεμετρούμενων παροχών

Υπάρχει περίπτωση να έχεις παραπάνω από μια παροχές στο όνομά σου και να βλέπεις κάποια με παλιό μετρητή? Σορρυ απλά προσπαθώ να το διερευνήσω από όλες τις πλευρές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Υπάρχει περίπτωση να έχεις παραπάνω από μια παροχές στο όνομά σου και να βλέπεις κάποια με παλιό μετρητή? Σορρυ απλά προσπαθώ να το διερευνήσω από όλες τις πλευρές

Όχι μόνο μια παροχή έχω στο όνομα μου. 

Από κινητό android δοκιμάζω 

Αυτό βλέπω μόνο 

Screenshot_20240209_133509_My DEDDiE App.jpg

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εκεί βλέπεις μόνο το καταχώριση?
image.png.7c2a61108a94fac7405e2e1a5b64744f.png

Λάθος πας. ΑΠό το κάτω οριζόντιο μενού πήγαινε στις Μετρήσεις. Μετά θα δεις την οθόνη που έστειλα πιο πάνω. και μετά θα δεις αυτή

image.png.63966de44541243a46c811f0967fe452.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, christos_uoa είπε
και εκεί βλέπεις μόνο το καταχώριση?
image.png.7c2a61108a94fac7405e2e1a5b64744f.png

Μονο καταχώρηση με αφήνει. Έβαλα και μου είπε ότι θα αποσταλεί στον προμηθευτή αν δεν δώσει άλλη ένδειξη ο ΔΕΔΔΗΕ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Μονο καταχώρηση με αφήνει. Έβαλα και μου είπε ότι θα αποσταλεί στον προμηθευτή αν δεν δώσει άλλη ένδειξη ο ΔΕΔΔΗΕ 

Δες το προηγούμενο ποστ μου. Λάθος μενού. Απο την αρχική σελίδα στο κάτω οριζόντιο μενού πας μετρήσεις κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...