Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λογική δε λέει πως σε όσους έχουν νέους μετρητές με SIM, για να δουν πως όντως επικοινωνεί ο μετρητής με τα κεντρικά για καταμέτρηση (ή οτιδήποτε άλλο), δεν θα πρέπει να σβήσει το λαμπάκι ALARM κάτω από την οθόνη, που ανάβει σε όλους όσους έχουν SIM μέσα; έχετε πληροφόρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 730
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Η λογική δε λέει πως σε όσους έχουν νέους μετρητές με SIM, για να δουν πως όντως επικοινωνεί ο μετρητής με τα κεντρικά για καταμέτρηση (ή οτιδήποτε άλλο), δεν θα πρέπει να σβήσει το λαμπάκι ALARM κάτω από την οθόνη, που ανάβει σε όλους όσους έχουν SIM μέσα; έχετε πληροφόρηση;

Δεν το έψαξα αυτό ούτε το ήξερα. 

Θα κοιτάξω αύριο τον μετρητή μου. 

Βρήκα δύο παλιές φωτογραφίες όταν μπήκαν οι μετρητές 

received_1011254783559637.jpeg

received_159712713783996.jpeg

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν το έψαξα αυτό ούτε το ήξερα. 

Θα κοιτάξω αύριο τον μετρητή μου. 

Βρήκα μια παλιά φωτογραφία όταν μπήκαν οι μετρητές 

received_1011254783559637.jpeg

Αυτοι εχουν SIM μεσα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Αυτοι εχουν SIM μεσα....

Τωρα το έμαθα για το λαμπάκι 

Δεν το είχα προσέξει. 

Το ότι έχουν κάρτα το ήξερα γιατί είδα όταν την έβαλαν. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, αν μπείτε στην εφαρμογή της τηλεμέτρησης είτε στο site είτε στο myDEDDIE app μέχρι πότε βλέπετε τις πιο πρόσφατες τηλεμετρήσεις σας; 

Σε εμένα ενώ επικαιροποιούνταν το γράφημα κάθε 2-3 μέρες περίπου δηλαδή έκανε τηλεμέτρηση και κατέβαζε δεδομένα ανά 2-3 μέρες περίπου ο ΔΕΔΔΗΕ, τώρα εδώ και μέρες έχει σταματήσει το γράφημα στις 1/2/2024 18.15 τελευταία μέτρηση. Το διασταύρωσα και με άλλον φίλο στην περιοχή και σε αυτόν σταμάτησε στις 1/2/2024 στις 23.00 αν θυμάμαι. Έχετε και εσείς τόση καθυστέρηση στην κλήση από ΔΕΔΔΗΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Καλημέρα, αν μπείτε στην εφαρμογή της τηλεμέτρησης είτε στο site είτε στο myDEDDIE app μέχρι πότε βλέπετε τις πιο πρόσφατες τηλεμετρήσεις σας; 

Σε εμένα ενώ επικαιροποιούνταν το γράφημα κάθε 2-3 μέρες περίπου δηλαδή έκανε τηλεμέτρηση και κατέβαζε δεδομένα ανά 2-3 μέρες περίπου ο ΔΕΔΔΗΕ, τώρα εδώ και μέρες έχει σταματήσει το γράφημα στις 1/2/2024 18.15 τελευταία μέτρηση. Το διασταύρωσα και με άλλον φίλο στην περιοχή και σε αυτόν σταμάτησε στις 1/2/2024 στις 23.00 αν θυμάμαι. Έχετε και εσείς τόση καθυστέρηση στην κλήση από ΔΕΔΔΗΕ?

Δεν είχα δοκίμασε το mydeddie

Θα το δοκιμάσω

Ποια εφαρμογή είναι για την τηλεμέτρηση; 

Αο τη σελιδα του ΔΕΔΔΗΕ πως βλεπουμε ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν είχα δοκίμασε το mydeddie

Θα το δοκιμάσω

Ποια εφαρμογή είναι για την τηλεμέτρηση; 

Αο τη σελιδα του ΔΕΔΔΗΕ πως βλεπουμε ?

https://apps.deddie.gr/mdp/intro.html

με κωδικούς taxisnet. Επειδή όμως μπορεί να μην είναι ενεργό link για να βάλεις κωδικούς μάλλον λόγω κάποιου λάθους της σελίδας, κάνε στη σελίδα δεξί κλικ, μετά inspect ώστε να σου ανοίξει των κώδικα της σελίδα και λογικά στη σελίδα θα έχει ενεργοποιηθεί το link για taxisnet

Επεξ/σία από christos_uoa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε γράφετε περιοχή και αν υπάρχουν φωτοβολταϊκά στην εγκατάσταση (πχ net metering), επίσης σε όσους θεωρείτε πως τηλεμετράσται, έχει σβήσει το λαμπάκι ALARM κάτω από την οθόνη του Sanxing μετρητή σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αν θέλετε γράφετε περιοχή και αν υπάρχουν φωτοβολταϊκά στην εγκατάσταση (πχ net metering), επίσης σε όσους θεωρείτε πως τηλεμετράσται, έχει σβήσει το λαμπάκι ALARM κάτω από την οθόνη του Sanxing μετρητή σας;

Λυκοβρυση Αττικης δεν εχω φωτοβολταικα 

Το κακκινο λαμπακι στο alarm αναμενο

Εχω τηλεμετριση

7 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

https://apps.deddie.gr/mdp/intro.html

με κωδικούς taxisnet. Επειδή όμως μπορεί να μην είναι ενεργό link για να βάλεις κωδικούς μάλλον λόγω κάποιου λάθους της σελίδας, κάνε στη σελίδα δεξί κλικ, μετά inspect ώστε να σου ανοίξει των κώδικα της σελίδα και λογικά στη σελίδα θα έχει ενεργοποιηθεί το link για taxisnet

Τι βλεπουμε απο εκει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αν θέλετε γράφετε περιοχή και αν υπάρχουν φωτοβολταϊκά στην εγκατάσταση (πχ net metering), επίσης σε όσους θεωρείτε πως τηλεμετράσται, έχει σβήσει το λαμπάκι ALARM κάτω από την οθόνη του Sanxing μετρητή σας;

Επιβεβαιωμένο ότι παίρνουν μετρήσεις με τηλεμέτρηση και το λαμπάκι του μετρητή μου ALARM είναι αναμένο. image.jpeg.221da1600b1364f3da481baf6e631999.jpeg

6 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Τι βλεπουμε απο εκει ?

Αφού συνδεθείς, επέλεξε AFM, παροχή, διάστημα, ΜΗ πιστοποιημένες μετρήσεις, και time step (ημερήσια, ώρα μήνα κτλ)

Επεξ/σία από christos_uoa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το σάιτ του Μειδάνη που πωλεί τέτοιους μετρητές, στα εγχειρίδια αναφέρει σχετικά με το Modem τηλεμετρίας, το PDF είναι εδώ:

Συγκεκριμένα έχει ένα πίνακα και αναφέρει τα εξής:

image.png.0ef11cd2e0eb3f5ad2fa1adcedcd0f1b.png

Οπότε η λογική λέει πως θα πρέπει το λαμπάκι του ΝΕΤ να είναι μόνιμα πράσινο και μια στο τόσο να αναβοσβήνει το Rx & Tx

Σε όσους έχετε τηλεμέτρηση, ανάβει μόνιμα πράσινο το NET ? Δείτε το λίγο αν θέλετε..

Επίσης αν κατάλαβα σωστά, όταν επικοινωνεί ο μετρητής θα πρέπει να αναβοσβήνει η ένδειξη σήματος στην οθόνη με κάποιο ρυθμό..

11 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Αφού συνδεθείς, επέλεξε AFM, παροχή, διάστημα, ΜΗ πιστοποιημένες μετρήσεις, και time step (ημερήσια, ώρα μήνα κτλ)

Το δοκίμασε γνωστός μου που έχει τέτοιο μετρητή με SIM, του βγάζει πως δεν βρέθηκε αριθμός παροχής στον ΑΦΜ του (ενώ είναι σωστός ο ΑΦΜ)

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Επιβεβαιωμένο ότι παίρνουν μετρήσεις με τηλεμέτρηση και το λαμπάκι του μετρητή μου ALARM είναι αναμένο. image.jpeg.221da1600b1364f3da481baf6e631999.jpeg

ΜΗ πιστοποιημένες μετρήσεις, και time step (ημερήσια, ώρα μήνα κτλ)

Δεν βλεπω αυτη την επιλογη.Μονο αν εμαι  χρηστης της παροχης και μετα να καταχωρισω ενδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...