Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, bezoss είπε

Καλησπέρα, πριν 2 περίπου χρόνια είχα ζητήσει νυχτερινό και μου είχανε βάλει ψηφιακό μετρητή. εδώ και μερικούς μήνες είδα ότι άναβε το  net και είχε και το σήμα της κάρτας.
Κάλεσα ΔΕΔΔΗΕ, ρώτησα αν μπήκε κάρτα sim , περίμενα λίγο μου λένε ναι μπήκε. Μετά ρώτησα θα παίρνετε τις μετρήσεις απομακρυσμένα? πάλι περίμενα, μου λέει ναι. Οπότε η τηλεμέτρηση έχει ενεργοποιηθεί παρόλο που μερικοί λέτε ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί. απλά καλέστε τον ΔΕΔΔΗΕ δώστε τα στοιχεία σας και θα μάθετε.

Εδώ είναι το θέμα! Ρώτησες ΘΑ παίρνετε, και σου απάντησαν ναι. Δεν ρώτησες αν παίρνετε τώρα ή από ποτέ θα αρχίσετε να παίρνετε απομακρυσμένα. 😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 730
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, bezoss είπε

Καλησπέρα, πριν 2 περίπου χρόνια είχα ζητήσει νυχτερινό και μου είχανε βάλει ψηφιακό μετρητή. εδώ και μερικούς μήνες είδα ότι άναβε το  net και είχε και το σήμα της κάρτας.
Κάλεσα ΔΕΔΔΗΕ, ρώτησα αν μπήκε κάρτα sim , περίμενα λίγο μου λένε ναι μπήκε. Μετά ρώτησα θα παίρνετε τις μετρήσεις απομακρυσμένα? πάλι περίμενα, μου λέει ναι. Οπότε η τηλεμέτρηση έχει ενεργοποιηθεί παρόλο που μερικοί λέτε ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί. απλά καλέστε τον ΔΕΔΔΗΕ δώστε τα στοιχεία σας και θα μάθετε.

στους οικιακούς δε δουλεύει , έχουν αναφερθεί κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις που και πάλι δεν έχουν σχέση με περιοχή , πχ εσένα ενεργοποιημένη του γείτονα όχι (μεμονωμένες)

άρα (γραπτώς) ρώτα αν έχει ενεργοποιηθεί

υπόψιν οτι και αν έχει ενεργοποιηθεί δεν σχετίζεται με τα δυναμικά τιμολόγια (τα οποία δεν έχουν βγει στην αγορά ακόμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κι εγώ αίτηση για νυχτερινό και θα παραλάβω καινούργιο μετρητή, μέσα σε μια βδομάδα μου είπαν 🥳

Λέτε να έχει SIM από την πρώτη μέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, doomnx said:

Έκανα κι εγώ αίτηση για νυχτερινό και θα παραλάβω καινούργιο μετρητή, μέσα σε μια βδομάδα μου είπαν 🥳

Λέτε να έχει SIM από την πρώτη μέρα;

Πιθανότατα θα βάλουν, διαφορά όμως δεν θα κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Πιθανότατα θα βάλουν, διαφορά όμως δεν θα κάνει.

Γιατί; Θα βλέπω κι εγώ το ιστορικό κατανάλωσης των ημερών όπως κάνουν οι υπόλοιποι στο app 🤪 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, doomnx said:

Γιατί; Θα βλέπω κι εγώ το ιστορικό κατανάλωσης των ημερών όπως κάνουν οι υπόλοιποι στο app 🤪 

Γιατί η τηλεμέτρηση είναι ενεργοποιημένη σε ελάχιστους, και όχι σε όλους όσους έχουν sim στον μετρητή τους.

Ή έστω έτσι έχω καταλάβει εγώ από όσα έχουν γράψει εδώ στο insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Γιατί η τηλεμέτρηση είναι ενεργοποιημένη σε ελάχιστους, και όχι σε όλους όσους έχουν sim στον μετρητή τους.

Ή έστω έτσι έχω καταλάβει εγώ από όσα έχουν γράψει εδώ στο insomnia.

Για να δούμε. Στην Καλλιθέα έχω φίλη που τηλεμετριέται κανονικά, αλλά όχι αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, doomnx said:

Για να δούμε. Στην Καλλιθέα έχω φίλη που τηλεμετριέται κανονικά, αλλά όχι αυτόματα.

Θα μας ενημερώσεις μόλις στον αλλάξουν :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα στο ξεκάρφωτο έβαλαν* την sim πριν από 2 βδομάδες περίπου, αλλά ακόμη δεν υπάρχει τηλεμέτρηση.

* Νυκτερινό υπάρχει παλαιόθεν, ενώ ο ψηφιακός μετρητής μπήκε πριν από 2-3 χρόνια μετά από πυρκαϊά στο υπόγειο της οικοδομής, με τον ΔΕΔΔΗΕ να αλλάζει με νέους όσους από τους παλιούς των διαμερισμάτων είχαν θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αίτηση για νυχτερινό ρεύμα και μου έβαλαν ψηφιακό μετρητή πριν περίπου έναν χρόνο.

Χωρίς κάρτα SIM σίγουρα γιατί ήμουν μπροστά και μου το είπαν τα παιδιά από την ΔΕΔΔΗΕ.

Την προηγούμενη εβδομάδα πηγαίνει στην πολυκατοικία της μητέρας μου άνθρωπος από την ΔΕΔΔΗΕ για κάποια αλλαγή ονόματος σε παροχή και της λέει αν πάρετε τηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ μπορείτε να κανονίσετε να έρθουν να σας βάλουν SIM (έχει και εκείνη ψηφιακό μετρητή).

Παίρνω προχθές ΔΕΔΔΗΕ και ζητάω SIM, μου λέει η κοπέλα βεβαίως, δώστε μου τα στοιχεία σας να το προχωρήσουμε και θα έχετε και τηλεμέτρηση. Ωραία λέω και κάνω το αίτημα τηλεφωνικά.

Μου έρχεται εχθές sms στο κινητό από ΔΕΔΔΗΕ:

"Η ένταξη στην τηλεμέτρηση πραγματοποιείται σταδιακά ανά περιοχή βάσει προγραμματισμού (αρ. παροχής: χχχχχχχ)"

Οπότε άκυρη η SIM και αναμονή...

Περιοχή Αθήνα κέντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με την μηνιαία καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ.
Ήδη ξεκίνησε σε όσους έχουν έξυπνο τηλεμετρούμενο (έχει κάρτα sim μέσα) μετρητή ο ΔΕΔΔΗΕ στέλνει στη ΔΕΗ ενδείξεις και βγαίνει λογαριασμός κάθε μήνα με την πραγματική κατανάλωση. 

Αυτό έχει σαν συνέπεια όσοι κάναμε μηνιαία καταχώριση στο mydei δεν μπορούμε πια.
Για όσους δεν έχουν έξυπνο τηλεμετρούμενο μετρητή θα γίνει αντικατάσταση σιγά σιγά. Μέχρι τότε θα προσπαθήσει ο ΔΕΔΔΗΕ να αυξήσει τους καταμέτρητες του εργολάβου για να κάνουν μηνιαια καταμέτρηση.

Οποιος δεν ξέρει αν έχει τηλεμέτρηση να πάρει στο 8004004000 με τον αριθμό παροχής. Η κλίση είναι δωρεάν.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ήδη έχουν ξεκινήσει τις μηνιαίες καταμετρήσεις... Σε μερικές περιοχές.. Και σιγά σιγά  θα γίνει γενικά παντού.. 

Βέβαια σε πολλές παροχές πρέπει να αλλαχτούν οι παλιοί μετρητές πριν από την τηλεμέτρηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Βέβαια σε πολλές παροχές πρέπει να αλλαχτούν οι παλιοί μετρητές πριν από την τηλεμέτρηση 

Αυτό θα γίνει σιγά σιγά... Υπάρχει πολυ καιρός μέχρι να γίνει.. Από το 2027 και βλέπουμε.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...