Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Η εφαρμογή είναι της ΔΕΗ ή του ΔΕΔΔΗΕ;

Του ΔΕΔΔΥΕ το λεγόμενο my DEDDiE app 

1 ώρα πριν, kostas314 είπε

Γεια σας και χρονια πολλα,

εχω μια απορια για οποιον γνωρίζει.

Μου εχουν βαλει μετρητη με νυχτερινο ρευμα και ειναι ψηφιακος.

Το μοντελο του ειναι SX5A2-SELS-04 μαρκα πρεπει να ειναι SANΧΙNG

αυτος ο μετρητης παιρνει καρτα sim?

Αν παιρνει ειναι κατι που πρεπει να κανω εγώ ή θα το κανουν μονοι τους οταν ερθει η ώρα της περιοχης μου;

Ευχαριστω.

Εάν ανάβει το net(πράσινο λαμπάκι) στον μετρητή έχεις ήδη sim μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 730
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, MorcyGr είπε

 

Εάν ανάβει το net(πράσινο λαμπάκι) στον μετρητή έχεις ήδη sim μέσα. 

Πρασινο πουθενα στο κουτι μου.

Μαλλον δεν μου εχουν βαλει.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kostas314 είπε

Πρασινο πουθενα στο κουτι μου.

Μαλλον δεν μου εχουν βαλει.

Ευχαριστω!

Ακόμη και SIM να δέχεται (και να ΕΧΟΥΝ βάλει.....), δεν σημαίνει ότι θα "τηλεμετράσαι", απαραίτητα....

Πάρε 800 400 4000 και ρώτα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στην εφαρμογή του δεδδηε και έψαχνα τις επιλογές που δίνει.

Βρήκα ότι ανεβάζει μετρήσεις καταναλώσεων και στη δική μου.

Το θέμα είναι ότι δεν τις χρησιμοποιούν (έστω ακόμα)

IMG_20240107_084013.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2023 στις 8:08 ΠΜ, xraxra είπε

Καλημέρα και χρονια πολλά

Μιλαμε για μια παροχή nrg σε διαμερισμα που νοικιάστηκε πριν 3 μηνες σε πολυκατοικια που μολις ειχε χτιστεί. Ηταν δηλαδή ο πρωτος ανθρωπος που μπηκε στο διαμερισμα. 

Κατεβαινοντας κατω να δει την ενδειξη του μετρητη(για να δει απλά πως παει απο κατανάλωση) ειδε την κατωθι εικονα του μετρητη που σας στέλνω.

Οποτε η ενδειξη μεσα άλλαζε συνεχώς ,οσο αναβόσβηνε το 2ο φωτάκι με την ενδειξη ΝΕΤ στις 4 κουκιδες που ειναι πανω δεξιά στην φωτογραφια.(ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ηταν παντα αναμμένο το πρώτο φωτάκι PWR)

Αυτο σημαινει οτι ο μετρητης ειναι αυτος που λέμε "εξυπνος" 'η ψηφιακος ή οπως αλλιώς? 

Ρωτωντας στο νήμα των εναλλακτικών παρόχων μου ειπαν οτι ασχέτως 20231224_134556.jpg.24ad690b4be0f069f718e7b0d1e58337.jpgτου τύπου μετρητή δεν υπάρχει θεμα πορτοκαλί τιμολογίου και μπορει να επιλέξει κανονικά μπλέ ή κίτρινο ή πράσινο. 

Αν ομως στην μεταφορά σε αλλη εταιρια ζητησουν ενδειξη ποια ενδειξη δινουμε? ( εφοσον δειχνει διαφορα νουμερα που εναλλάσονται στο ΝΕΤ?)

Ξερει κανείς?

Αν υπάρχει απάντηση θα μπορει να δει και ποση κατανάλωση εχει εως σήμερα. Ευχαριστώ 

Πάντως  εμένα το NET όντως αναβοσβήνει (αν θυμάμαι καλά πράσινο), το alarm όντως είναι μόνιμα αναμμένο, αλλά δεν πρόσεξα αν υπάρχει στην οθόνη η ένδειξη της "κεραίας" του κινητού.

Το θέμα είναι ότι για πρώτη φορά μου εκδόθηκε εκκαθαριστικός πολύ πιο νωρίς από το συνηθισμένο διάστημα που κάνει αφού πάρει ο ΔΕΔΔΗΕ μετρήσεις και μάλιστα στην περίοδο κατανάλωσης η τελική ημερομηνία είναι νωρίτερα της ημερομηνίας που στον λογαριασμό έγραφε ότι θα γίνει η επόμενη καταμέτρηση (5 μέρες νωρίτερα), το οποίο συμφωνεί και με την χρέωση που έχει γίνει (θα σιγουρευτώ όταν εκδοθεί ο λογαριασμός, ακόμη έχει ακόμη το ποσό μόνο).

Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα.
Σήμερα μου πέρασαν καινούργιο μετρητή, μετά από αίτηση μου για νυχτερινό ρεύμα (ΔΕΗ). Ο ΔΕΔΔΗΕτζης μου είπε πως θα βάλει SIM και πλεον πάει σε τηλεμέτρηση η παροχή. Πόσο καιρό παίρνει να φανούν οι μετρήσεις στο app του ΔΕΔΔΗΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, arisermpo είπε

Καλημέρα.
Σήμερα μου πέρασαν καινούργιο μετρητή, μετά από αίτηση μου για νυχτερινό ρεύμα (ΔΕΗ). Ο ΔΕΔΔΗΕτζης μου είπε πως θα βάλει SIM και πλεον πάει σε τηλεμέτρηση η παροχή. Πόσο καιρό παίρνει να φανούν οι μετρήσεις στο app του ΔΕΔΔΗΕ;

Καλημερα... Θα περασει λιγος καιρος.. Θα το δεις οταν ειναι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, arisermpo said:

Καλημέρα.
Σήμερα μου πέρασαν καινούργιο μετρητή, μετά από αίτηση μου για νυχτερινό ρεύμα (ΔΕΗ). Ο ΔΕΔΔΗΕτζης μου είπε πως θα βάλει SIM και πλεον πάει σε τηλεμέτρηση η παροχή. Πόσο καιρό παίρνει να φανούν οι μετρήσεις στο app του ΔΕΔΔΗΕ;

Βασικά το ότι σου έβαλαν sim δεν σημαίνει ότι ξεκίνησε κιόλας η τηλεμέτρηση για τη δική σου παροχή, απλά ήταν ευκαιρία να τη βάλουν, σύμφωνα με δικές τους δηλώσεις η τηλεμέτρηση θα εφαρμοστεί καθολικά αφού αλλαχτούν όλοι οι μετρητές με ψηφιακούς, δλδ όχι νωρίτερα από το 2030.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Βασικά το ότι σου έβαλαν sim δεν σημαίνει ότι ξεκίνησε κιόλας η τηλεμέτρηση για τη δική σου παροχή, απλά ήταν ευκαιρία να τη βάλουν, σύμφωνα με δικές τους δηλώσεις η τηλεμέτρηση θα εφαρμοστεί καθολικά αφού αλλαχτούν όλοι οι μετρητές με ψηφιακούς, δλδ όχι νωρίτερα από το 2030.

Απλά έτσι μου ανέφεραν από τον ΔΕΔΔΗΕ. Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, arisermpo said:

Απλά έτσι μου ανέφεραν από τον ΔΕΔΔΗΕ. Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω.

Εδώ και τουλάχιστον 2 χρόνια σε κάθε αλλαγή μετρητή από αναλογικό σε ψηφιακό βάζουν και sim, σε κανέναν όμως δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα η τηλεμέτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισως το ενεργοποιησουν για οσους οικιακους εχουν περασμενη sim απο Απριλη για να δικαιολογησουν την ανακοινωση περι μηνιαιων μετρησεων απο την ανοιξη. Θα ισχυριστουν οτι και καλα ειναι πειραματικη η μηνιαια μετρηση και θα εφαρμοζεται σιγα σιγα, ωστε να κερδηθει χρονος για προσληψεις και αναθεσεις σε εργολαβους που θα κανουν τις χειροκινητες μετρησεις σε οσους δεν εχουν ακομα ψηφιακο με sim.

Το θεωρω χαζο να εχουν περασει αρκετες sim και να εχει ενεργοποιηθει η δυνατοτητα στο μετρητη (τα σχετικα λαμπακια ηδη αναβοσβηνουν μετα την εγκατασταση της sim) και να μην αρχισουν σε 1-2 μηνες να τραβανε για αυτους τους μετρητες τα δεδομενα απομακρυσμενα και μηνιαια.

Εκτος και αν εχουν μπει οι sim αλλα δεν εχει ολοκληρωθει η κεντρικη εγκατασταση ληψης και επεξεργασιας σηματος και δεδομενων στον ΔΕΔΔΗΕ (το θεωρω δυσκολο).

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sebu είπε

Το θεωρω χαζο να εχουν περασει αρκετες sim και να εχει ενεργοποιηθει η δυνατοτητα στο μετρητη (τα σχετικα λαμπακια ηδη αναβοσβηνουν μετα την εγκατασταση της sim) και να μην αρχισουν σε 1-2 μηνες να τραβανε για αυτους τους μετρητες τα δεδομενα απομακρυσμενα και μηνιαια.

Το να σου υπόσχονται virtual net metering και μετά να μην κάνουν τους συμψηφισμούς, τι θα το θεωρούσες;

https://energypress.gr/news/sdoykoy-ypo-diereynisi-oi-dysleitoyrgies-ston-eikoniko-sympsifismo-amesa-kanonistiki-praxi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πριν 2 περίπου χρόνια είχα ζητήσει νυχτερινό και μου είχανε βάλει ψηφιακό μετρητή. εδώ και μερικούς μήνες είδα ότι άναβε το  net και είχε και το σήμα της κάρτας.
Κάλεσα ΔΕΔΔΗΕ, ρώτησα αν μπήκε κάρτα sim , περίμενα λίγο μου λένε ναι μπήκε. Μετά ρώτησα θα παίρνετε τις μετρήσεις απομακρυσμένα? πάλι περίμενα, μου λέει ναι. Οπότε η τηλεμέτρηση έχει ενεργοποιηθεί παρόλο που μερικοί λέτε ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί. απλά καλέστε τον ΔΕΔΔΗΕ δώστε τα στοιχεία σας και θα μάθετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...