Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 28/12/2023 at 23:37, washcloud said:

Ως τώρα, νέοι μετρητές έρχονται "με το σταγονόμετρο" και μπαίνουν "με τον δοσομετρητή" (συν την λειψανδρεία στα συνεργεία, δυσανάλογα μάλιστα με τον όγκο βλαβών/δυσλειτουργειών που ανέκαθεν υπήρχε και πάντα έχουν ν' αντιμετωπίσουν), γι' αυτό και γίνεται κατά προτεραιότητα, με αφορμή κάποιο άλλο γεγονός ταυτόχρονα που χρήζει μετάβασης στον μετρητή , πχ  αίτημα για νυχτερινό ρεύμα ή κάποια βλάβη σε καλώδιο ΔΕΔΔΗΕ ή φυσικά στον ίδιο τον παλιό μετρητή. Με άλλα λόγια, αν σου αλλάξουν μετρητή, μάλλον δεν θα το πάρεις καν χαμπάρι (γενικά δεν ειδοποιούν καν κι όλας ότι επίκειται διακοπή ηλεκτροδότησης για μισή με μία ώρα που παίρνει για την αλλαγή...Άντε στην καλύτερη να σου χτυπήσουν κουδούνι την ώρα εκείνη).

Άρα δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις κάποια αίτηση για να σου βάλουν δωρεάν νέο smart μετρητή για να εκμεταλλευτείς τα πορτοκάλι τιμολόγια και νυχτερινό ρεύμα; Απλά περιμένεις πότε θα γίνει το rollout στη δική σου πόλη/περιοχή/γειτονιά και θα σε πάρει ο τεχνικός της ΔΕΔΔΗΕ τηλέφωνο; Εδώ αναφέρει μια διαδικασία

https://techmaniacs.gr/ilektronikos-metritis-dei/

δηλώνοντας ότι ο παλιός μετράει λάθος αλλά όταν βγει ότι δεν μετρούσε λάθος χρεώνεσαι γύρω στα 50 ευρώ

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 730
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Άρα δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις κάποια αίτηση για να σου βάλουν δωρεάν νέο για να εκμεταλλευτείς τα πορτοκάλι τιμολόγια και νυχτερινό ρεύμα;

και νέο να σου βάλουν , πορτοκαλί για οικιακούς δεν παίζει λόγω ΔΕΔΔΗΕ (και φυσικά δεν έχουν δημοσιευτεί τέτοια προγράμματα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, korakios said:

και νέο να σου βάλουν , πορτοκαλί για οικιακούς δεν παίζει λόγω ΔΕΔΔΗΕ (και φυσικά δεν έχουν δημοσιευτεί τέτοια προγράμματα)

Δεν είδα και στο excel πορτοκαλί κάτι η αλήθεια είναι. Έστω για το νυχτερινό και στο τέλος τέλος γιατί όχι, θέλω να έχω σύγχρονο μετρητή που μετράει σωστά και όχι του 1950 με αυτό που γυρνάει

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Δεν είδα και στο excel πορτοκαλί κάτι η αλήθεια είναι. Έστω για το νυχτερινό και στο τέλος τέλος γιατί όχι, θέλω να έχω σύγχρονο μετρητή που μετράει σωστά και όχι του 1950 με αυτό που γυρνάει

αν δεν έχεις νυχτερινό τότε σίγουρα θα στο αλλάξουν με νέο αν βάλεις

μη νομίζεις και οτι ο ψηφιακός είναι κάτι σούπερ , εμένα κάηκε σε 2 χρόνια και απο ότι μου είπαν η μάρκα (δε θυμάμαι) που είχα , ήταν ελαττωματικοί ( άλλα χαμένα λεφτά του δημοσίου ) και στους καύσωνες κλατάρανε αρκετοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, korakios said:

αν δεν έχεις νυχτερινό τότε σίγουρα θα στο αλλάξουν με νέο αν βάλεις

μη νομίζεις και οτι ο ψηφιακός είναι κάτι σούπερ , εμένα κάηκε σε 2 χρόνια και απο ότι μου είπαν η μάρκα (δε θυμάμαι) που είχα , ήταν ελαττωματικοί ( άλλα χαμένα λεφτά του δημοσίου ) και στους καύσωνες κλατάρανε αρκετοί

Τώρα π.χ. είμαι σε Zenith Power now με μερα-νυχτα ~0,14 (Excel τιμές Ιανουαρίου), αν πάω π.χ. στο Γ1 της ΔΕΗ που έχει 0,13 μέρα/0,11 νύχτα, χωρίς νέο μετρητή δεν θα έχω μερα-νυχτα 0,13; Ή αφού πάω σε Γ1 μου βάλουν νέο;

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Τώρα π.χ. είμαι σε Zenith Power now με μερα-νυχτα ~0,14 (Excel τιμές Ιανουαρίου), αν πάω π.χ. στο Γ1 της ΔΕΗ που έχει 0,13 μέρα/0,11 νύχτα, χωρίς νέο μετρητή δεν θα έχω μερα-νυχτα 0,13; Ή αφού πάω σε Γ1 μου βάλουν νέο;

δεν έχει σχέση ο πάροχος με το αν έχεις νυχτερινό , αυτό είναι θέμα ΔΕΔΔΗΕ το αν είναι ενεργοποιημένο

αν δεν είναι στο ΔΕΔΔΗΕ κάνεις αίτηση για νυχτερινό (40κάτι ευρώ) και θα σου βάλουν νέο μετρητή

αν έχεις ήδη νυχτερινό στο παράδειγμα που έθεσες θα πας αυτόματα στο ΓΝ1

για νυχτερινό στο άλλο νήμα (έπρεπε να είναι ενωμένα με το παρών και της ΥΔΕ αλλά δεν έκατσε)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, korakios said:

δεν έχει σχέση ο πάροχος με το αν έχεις νυχτερινό , αυτό είναι θέμα ΔΕΔΔΗΕ το αν είναι ενεργοποιημένο

αν δεν είναι στο ΔΕΔΔΗΕ κάνεις αίτηση για νυχτερινό (40κάτι ευρώ) και θα σου βάλουν νέο μετρητή

αν έχεις ήδη νυχτερινό στο παράδειγμα που έθεσες θα πας αυτόματα στο ΓΝ1

για νυχτερινό στο άλλο νήμα (έπρεπε να είναι ενωμένα με το παρών και της ΥΔΕ αλλά δεν έκατσε)

Ωραίος, δεν ήξερα την διαφορά. Συνοπτικά για να μην βγούμε πολύ offtopic κάνω από εδώ αίτηση

https://deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/

για αίτημα "Χορήγηση/Κατάργηση Νυκτερινού" και προχωράω ώστε να μου βάλουν νέο μετρητή και να έχω νυχτερινό χρησιμοποιώντας τις ανάλογες χρεώσεις (πχ Γ1 0,11 νύχτα, ΔΕΗ 4all 0,10 νύχτα) των παροχων;

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Ωραίος, δεν ήξερα την διαφορά. Συνοπτικά για να μην βγούμε πολύ offtopic κάνω από εδώ αίτηση

https://deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/

για αίτημα "Χορήγηση/Κατάργηση Νυκτερινού" και προχωράω ώστε να μου βάλουν νέο μετρητή και να έχω νυχτερινό χρησιμοποιώντας τις ανάλογες χρεώσεις (πχ Γ1 0,11 νύχτα, ΔΕΗ 4all 0,10 νύχτα) των παροχων;

ναι , συνέχεια εκεί

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2023 στις 8:19 ΜΜ, asus73g είπε

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το ακίνητο βρισκεται στα Γλυκα Νερα όμως υπευθυνος ΔΕΔΔΗΕ είναι του Μαρκόπουλου, που έννοεις να στείλω email; Καλές γιορτές 

Καλησπέρα και από εδώ. Το συγκεκριμένο παράρτημα του ΔΕΔΔΗΕ αργεί γενικότερα οπότε προτείνω mail κι αν δεν υπάρξει ανταπόκριση, άνοιξε καταγγελία στο myrae.

Στις 28/12/2023 στις 11:46 ΠΜ, therock είπε

Οπως εγραψα πριν με edit εχει ενα αυτοκολλητο πανωδεξια που γραφει sim, αλλα δεν δειχνει τις γραμμες σηματος, οπως φαινεται στην εικονα εδω που παρεθεσε ενα παιδι σε προηγουμενες σελιδες (τον ιδιο μετρητη εχω, γραφει και μενα SX1A1-SELS-05)

 

  image.png.7032515ad8b8889cbd872d2304192b35.png

 

@therock αν δεν σου έχει τις γραμμές σήματος ο μετρητής σου, σίγουρα δεν έχει SIM, είναι απλά ηλεκτρονικός, αλλά περνάνε σιγά σιγά και βάζουν SIM σε όσους ηλεκτρονικούς δεν έχουν. Έχω ακούσει ότι επισπεύδεται σε κάποιους η διαδικασία αν εσύ ο ίδιος ενοχλήσεις τον ΔΕΔΔΗΕ.

Στις 28/12/2023 στις 5:49 ΜΜ, Hacker?pcs είπε

Πως μπορώ να μεταβώ από τον παλιό σε smart μετρητή; Υπάρχει χρέωση;

@Hacker?pcs Αν έχεις αναλογικό μετρητή και δεν έχεις νυχτερινό, κάνε αίτηση για χορήγηση νυχτερινού online μέσω mydeddie και θα σου τον αλλάξουν με ηλεκτρονικό μετρητή.

Αν έχεις αναλογικό μετρητή και έχεις ήδη νυχτερινό, κάνε αίτηση πάλι online για αντικατάσταση του μετρητή λόγω παλαιότητας. Το κόστος είναι κάπου τα 50 ευρώ, θα σε ειδοποιήσουν να πληρώσεις αφού κάνεις το αίτημα. Αν δεν θες να πληρώσεις, δεν κάνεις τίποτα και περιμένεις κάποτε απλά να στον αλλάξουν ούτως ή άλλως με ηλεκτρονικό μετρητή.

Αν έχεις ήδη ηλεκτρονικό μετρητή, αλλά στην οθόνη του δεν βλέπεις γραμμές σήματος κινητής τηλεφωνίας όπως αυτές στο κινητό, σημαίνει ότι δεν έχει SIM. Σε αυτήν την περίπτωση, μπορείς να στείλεις αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ να σου βάλουν SIM στον μετρητή σου, που υποτίθεται ότι θα στο κάνουν ούτως ή άλλως κάποια στιγμή.

Αν έχεις ήδη ηλεκτρονικό μετρητή και στην οθόνη του βλέπεις να έχει γραμμές σήματος κινητής τηλεφωνίας, όπως έχει στα smartphones, σημαίνει ότι ο μετρητής σου έχει SIM μέσα. Συνεπώς, απλά περιμένεις να αρχίσει το σύστημα τηλεμέτρησης του ΔΕΔΔΗΕ για να μπορεί ο μετρητής σου να είναι τηλεμετρούμενος, δηλαδή Smart.

SMART μετρητής θεωρείται ο μετρητής που είναι ηλεκτρονικός,  έχει SIM και είναι και τηλεμετρούμενος. Η τηλεμέτρηση σε οικιακές παροχές δεν έχει αρχίσει ακόμα από όσο γνωρίζω, παρά μόνο σε κάποιες επαγγελματικές. Σε κάθε περίπτωση για να θεωρηθεί μελλοντικά "smart" ο μετρητής σου, πρέπει για αρχή να αντικαταστήσεις τον αναλογικό σου με ηλεκτρονικό μετρητή.

23 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Άρα δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις κάποια αίτηση για να σου βάλουν δωρεάν νέο smart μετρητή για να εκμεταλλευτείς τα πορτοκάλι τιμολόγια και νυχτερινό ρεύμα; Απλά περιμένεις πότε θα γίνει το rollout στη δική σου πόλη/περιοχή/γειτονιά και θα σε πάρει ο τεχνικός της ΔΕΔΔΗΕ τηλέφωνο; Εδώ αναφέρει μια διαδικασία

https://techmaniacs.gr/ilektronikos-metritis-dei/

δηλώνοντας ότι ο παλιός μετράει λάθος αλλά όταν βγει ότι δεν μετρούσε λάθος χρεώνεσαι γύρω στα 50 ευρώ

@Hacker?pcs ακολούθησα εγώ προσωπικα ακριβώς τα βήματα του άρθρου για να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ να μου αλλάξει τον αναλογικό μετρητή μου, ο οποίος έχει ήδη νυχτερινό ρεύμα, σε ηλεκτρονικό. Μου απέρριψαν τελείως την αίτηση που έκανα ότι και καλά ζητώ την αντικατάστασή του λόγω υποψίας καταγραφής παραπάνω κιλοβατώρων από τις πραγματικές, επειδή έστειλαν άνθρωπο του ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν να ελέγξει τον μετρητή και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα και έτσι δεν τον άλλαξαν. 

Παρ'όλα αυτά, έχω κινηθεί μέσω ΡΑΕ γιατί ξαναέκανα αίτημα για αντικατάσταση λόγω παλαιότητας αυτή τη φορά και δεν με έχει ειδοποιήσει εδώ και πολύ καιρό ακόμα κανείς για το αίτημά μου. Ο μετρητής περιττό να πω πως ακόμα δεν έχει αλλαχτεί.

Επεξ/σία από HAthinaia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2023 στις 6:57 ΜΜ, Joshua21 είπε

Μην μπερδεύεσαι, άλλο η δυνατότητα που έχουν όλοι οι ψηφιακοί μετρητές να καταγράφουν ξεχωριστά την κατανάλωση νύχτας, και άλλο το εάν έχει ενεργοποιηθεί αυτή η υπηρεσία στον ΔΕΔΔΗΕ (κόστος 42,16€).

Με ένα τηλεφώνημα στην εξ. πελατών του ΔΕΔΔΗΕ θα πάρει 100% έγκυρη απάντηση για το εαν είναι ενεργοποιημένη ή όχι η υπηρεσία της χρονοχρέωσης.

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Ειχες δίκαιο. Πήρα τον ΔΕΔΔΗΕ.

Δεν υπαρχει νυχτερινο ρευμα.

 

Update= Σε αυτους τους μετρητες υπάρχει προβλημα να στελνουμε την ενδειξη στον παροχο εμδιαμεσα του 4μηνου?

Για να ερχεται εναντι πελάτη,και οχι εναντι βασει ιστορικών στοιχείων?

Επεξ/σία από xraxra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου εμφάνισε μετρήσεις από τηλεμετρουμενη παροχή δεν στέλνει κάθε ώρα, από ότι φαίνεται έστειλε την ημέρα που ήταν προγραμματισμένη η καταμέτρηση 4/1 δηλαδή, δεν μου βγάζει σήμερα κατανάλωση. Αττική Ν.Ηράκλειο.

Δεν έχω φ/β

Αναφορά σε κείμενο

Screenshot_20240106_001015_Gallery.jpg.d94eebedb2eaece0818a3ec705dce8d7.jpg

 

Αναφορά σε κείμενο

Screenshot_20240106_001122_Gallery.jpg

 

Επεξ/σία από MorcyGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, MorcyGr είπε

Μου εμφάνισε μετρήσεις από τηλεμετρουμενη παροχή δεν στέλνει κάθε ώρα, από ότι φαίνεται έστειλε την ημέρα που ήταν προγραμματισμένη η καταμέτρηση 4/1 δηλαδή, δεν μου βγάζει σήμερα κατανάλωση. Αττική Ν.Ηράκλειο.

Δεν έχω φ/β

 

 

Η εφαρμογή είναι της ΔΕΗ ή του ΔΕΔΔΗΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας και χρονια πολλα,

εχω μια απορια για οποιον γνωρίζει.

Μου εχουν βαλει μετρητη με νυχτερινο ρευμα και ειναι ψηφιακος.

Το μοντελο του ειναι SX5A2-SELS-04 μαρκα πρεπει να ειναι SANΧΙNG

αυτος ο μετρητης παιρνει καρτα sim?

Αν παιρνει ειναι κατι που πρεπει να κανω εγώ ή θα το κανουν μονοι τους οταν ερθει η ώρα της περιοχης μου;

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από kostas314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostas314 είπε

Γεια σας και χρονια πολλα,

εχω μια απορια για οποιον γνωρίζει.

Μου εχουν βαλει μετρητη με νυχτερινο ρευμα και ειναι ψηφιακος.

Το μοντελο του ειναι SX5A2-SELS-04 μαρκα πρεπει να ειναι SANΧΙNG

αυτος ο μετρητης παιρνει καρτα sim?

Αν παιρνει ειναι κατι που πρεπει να κανω εγώ ή θα το κανουν μονοι τους οταν ερθει η ώρα της περιοχης μου;

Ευχαριστω.

Καλημέρα.. Θα το κάνουν από μόνοι τους.. Ο Δεδδηε κάποια στιγμή.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...