Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, takoulou said:

Έχει παραπάνω φωτογραφίες.. 

Δες και πιο πίσω σελίδες υπάρχουν φωτό.. 

Οπως εγραψα πριν με edit εχει ενα αυτοκολλητο πανωδεξια που γραφει sim, αλλα δεν δειχνει τις γραμμες σηματος, οπως φαινεται στην εικονα εδω που παρεθεσε ενα παιδι σε προηγουμενες σελιδες (τον ιδιο μετρητη εχω, γραφει και μενα SX1A1-SELS-05)

 

  image.png.7032515ad8b8889cbd872d2304192b35.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, therock said:

Πως ακριβως μπορω να το δω? EDIT: Πανω δεξια εχει ενα αυτοκολλητο και γραφει SIM και καποια ψηφια απο κατω. Αυτο λες?

Τι εννοεις με ψηφιακος/ηλεκτρονικος? Ψηδιακες ειναι οι ενδειξεις

Μην μπερδεύεσαι με ψηφιακούς/ηλεκτρονικούς/smart/dump κλπ, τηλεμέτρηση σε οικιακούς πελάτες προς το παρόν ΔΕΝ υφίσταται, θα πρέπει να συνεχίσεις να στέλεις ο ίδιος τις ενδείξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok και κατι ακομα, τελικος εκκαθαριστικος δεν μου εχει ερθει απο οταν τον αφαιρεσαν. Τωρα πως θα γινει για να μην γινει μπερδεμα που θα δωσω τιμες στον Δεδδηε ξεκινωνας απο τον μηδεν? Ο τελευταιος που μου ηρθε μεσα στον Δεκεμβρη ηταν εναντι. Κανονικα δεν επρεπε να μου ειχε ερθει ενας σαν τελικος εκκαθαριστικος που μετραγε μεχρι και τις τελευατιες απο το παλιο ρολοι που αφιρεσαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, therock είπε

Ok και κατι ακομα, τελικος εκκαθαριστικος δεν μου εχει ερθει απο οταν τον αφαιρεσαν. Τωρα πως θα γινει για να μην γινει μπερδεμα που θα δωσω τιμες στον Δεδδηε ξεκινωνας απο τον μηδεν? Ο τελευταιος που μου ηρθε μεσα στον Δεκεμβρη ηταν εναντι. Κανονικα δεν επρεπε να μου ειχε ερθει ενας σαν τελικος εκκαθαριστικος που μετραγε μεχρι και τις τελευατιες απο το παλιο ρολοι που αφιρεσαν?

Πως είναι να βγει ο εκκαθαριστικός λογαριασμός.. Όταν είναι η μέτρηση που θα έρθουν από τον Δεδδηε κάθε τετράμηνο.. Τώρα θα έχουν περάσει και την αλλαγή.. Πόσο καιρό έχει γίνει η αλλαγή μετρητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω.. Δε παω συχνα σε αυτο το σπιτι, μονο για γιορτες το χειμωνα. Πριν κανα εναμιση μηνα ειχα αναλογικο ρολοι, παω να περασω τις μετρησεις και μου γραφει στο site προηγουμενη ενδειξη μηδεν. λεω τι πσκαλωμα παιχτηκε εδω. Μια βδομαδα μετα σκαει ενας εναντι, και τωρα που πηγα τριημενο για χριστουγεννα ειδα τον νεο μετρητη. Οποτε καπου αναμεσα σε ολα αυτα θα εγινε η αλλαγη του μετρητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, therock είπε

Δεν γνωριζω.. Δε παω συχνα σε αυτο το σπιτι, μονο για γιορτες το χειμωνα. Πριν κανα εναμιση μηνα ειχα αναλογικο ρολοι, παω να περασω τις μετρησεις και μου γραφει στο site προηγουμενη ενδειξη μηδεν. λεω τι πσκαλωμα παιχτηκε εδω. Μια βδομαδα μετα σκαει ενας εναντι, και τωρα που πηγα τριημενο για χριστουγεννα ειδα τον νεο μετρητη. Οποτε καπου αναμεσα σε ολα αυτα θα εγινε η αλλαγη του μετρητη

Πάρε τηλέφωνο στον Δεδδηε να ρωτήσεις πότε έγινε η αλλαγή μετρητή; Και πότε είναι η επόμενη καταμέτρηση από εκεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, therock said:

Τωρα πως θα γινει για να μην γινει μπερδεμα που θα δωσω τιμες στον Δεδδηε ξεκινωνας απο τον μηδεν?

 

1 hour ago, therock said:

παω να περασω τις μετρησεις και μου γραφει στο site προηγουμενη ενδειξη μηδεν

Εφόσον το site έχει ενημερωθεί για την αλλαγή μετρητή (σου γράφει στο site προηγούμενη ένδειξη μηδέν), πως ακριβώς θα γίνει μπέρδεμα εφόσον δώσεις την πραγματική ένδειξη;

θα δώσεις πχ 100 Kwh που έγραψε ο νέος μέχρι και το τριήμερο των Χριστουγέννων, και ο ΔΕΔΔΗΕ με τη σειρά του θα στείλει 2 νούμερα στον πάροχο σου, το ένα με όσες KWh είχε γράψει ο παλιός μετρητής πριν ξηλωθεί, και το άλλο με τις 100 που έγραψε ο καινούργιος.

35 minutes ago, takoulou said:

Πάρε τηλέφωνο στον Δεδδηε να ρωτήσεις πότε έγινε η αλλαγή μετρητή; Και πότε είναι η επόμενη καταμέτρηση από εκεί.. 

Κάτσε, ποια η διαφορά αν ο μετρητής αλλάχτηκε πριν ενάμιση, πριν ένα, ή πριν δεκαπέντε μέρες;

Επίσης για να μάθει πότε είναι η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης δεν χρειάζεται να πάρει τηλέφωνο, χάσιμο χρόνου είναι, μπορεί να το δει με μια ματιά στον τελευταίο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Εφόσον το site έχει ενημερωθεί για την αλλαγή μετρητή (σου γράφει στο site προηγούμενη ένδειξη μηδέν), πως ακριβώς θα γίνει μπέρδεμα εφόσον δώσεις την πραγματική ένδειξη;

θα δώσεις πχ 100 Kwh που έγραψε ο νέος μέχρι και το τριήμερο των Χριστουγέννων, και ο ΔΕΔΔΗΕ με τη σειρά του θα στείλει 2 νούμερα στον πάροχο σου, το ένα με όσες KWh είχε γράψει ο παλιός μετρητής πριν ξηλωθεί, και το άλλο με τις 100 που έγραψε ο καινούργιος.

Κάτσε, ποια η διαφορά αν ο μετρητής αλλάχτηκε πριν ενάμιση, πριν ένα, ή πριν δεκαπέντε μέρες;

Επίσης για να μάθει πότε είναι η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης δεν χρειάζεται να πάρει τηλέφωνο, χάσιμο χρόνου είναι, μπορεί να το δει με μια ματιά στον τελευταίο λογαριασμό.

Έγραψε ότι δεν του ήρθε  εκκαθαριστικος λογαριασμός.. Γιατί  του άλλαξαν τον μετρητή.. Άρα δεν έχει την προηγούμενη μέτρηση του παλαιού μετρητή.. Τώρα μπήκε ο νέος.. Όποτε όταν θα βγει ο εκκαθαριστικός θα φανούν όλα μαζί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, takoulou said:

Έγραψε ότι δεν του ήρθε  εκκαθαριστικος λογαριασμός.. Γιατί  του άλλαξαν τον μετρητή.. Άρα δεν έχει την προηγούμενη μέτρηση του παλαιού μετρητή.. Τώρα μπήκε ο νέος.. Όποτε όταν θα βγει ο εκκαθαριστικός θα φανούν όλα μαζί.. 

Αυτό που έγραψες δεν απαντάει στην ερώτηση μου, δλδ ποια η διαφορά αν ο μετρητής αλλάχτηκε πριν 1,5 μήνα ή πριν μερικές μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό που έγραψες δεν απαντάει στην ερώτηση μου, δλδ ποια η διαφορά αν ο μετρητής αλλάχτηκε πριν 1,5 μήνα ή πριν μερικές μέρες.

 Έχει λίγο διαφορά  διαφορά  αν έχει αλλάξει πριν ένα μήνα  και παραπάνω ο μετρητής και άλλο πέντε μέρες.. Γιατί σε αυτό το διάστημα μπορεί να έχουν περάσει για τακτική καταμέτρηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, takoulou said:

 Έχει λίγο διαφορά  διαφορά  αν έχει αλλάξει πριν ένα μήνα  και παραπάνω ο μετρητής και άλλο πέντε μέρες.. Γιατί σε αυτό το διάστημα μπορεί να έχουν περάσει για τακτική καταμέτρηση.. 

Συνεχίζεις να μη λες ποια θα είναι η διαφορά...

Δεν χρειάζεται πάντως, ξέρω την απάντηση, διαφορά θα έκανε μόνο στην περίπτωση που ο ΔΕΔΔΗΕ δεν είχε καταχωρήσει στο σύστημα του την αλλαγή μετρητή και φυσικά τη νέα ένδειξη, στην περίπτωση του φίλου όμως έχει καταχωρηθεί κανονικά μια και στο site του ΔΕΔΔΗΕ λέει ότι η προηγούμενη ένδειξη ήταν 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, therock είπε

Τωρα εχουν προσβασει και οι ιδιοι στο ρολοι απομακρυσμενα, ωστε να σταματησω να το κανω αυτο?

Σε δική μου περίπτωση που υπήρχε πρόβλημα εύρεσης/πρόσβασης από νέους ΚΑΤΑμετρητές, μετά την αλλαγή του "ρολογιού" μου ξεκαθάρισαν (2-3 φορές που πήρα) ότι πλέον ΔΕΝ θα περνάει καταμετρητής αλλά θα παίρνουν κάθε 4μηνο την καταγραφή τηλεμετρικά (και πλέον ΔΕΝ θα μπορώ να δίνω, λέει, εγώ νούμερα στο 2μηνο). Προφανώς μιλάμε για εξαίρεση λόγω συνθήκης, αλλά πάρε 800 400 4000 24/7/365 ατελώς κινητό/σταθερό με συνήθη χρόνο αναμονής ~1-2' (μέσα κι ο αρχικός τηλεφωνητής) και ρώτα τους μπας και.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2023 στις 9:37 ΠΜ, takoulou είπε

Καλημερα..Μπα δεν νομιζω..Θα περασει καιρος να γινει αυτο..Ακομα ειναι νωρις..Διαβασε τις πισω σελιδες..

Καλημερα..Ναι σε αυτον μπηκε μια sim μεσα..Η συνολικη  ενδειξη φαινεται στο 1.8.0 .. Η ημερησια στο 1.8.1 και η νυχτερινη στο 1.8.2..Εκει ειναι..

Σημερα λοιπον ειδε

Στο 1.8.0    537

Στο 1.8.1    418

Στο 1.8.2    119

Αρα το 537 η συνολικη ενδειξη, και το 418 ημερας και το 119 νυχτας ? Τα λέω σωστά? 

 

ΥΓ=Αν τα λεω σωστα ,εμαθε κιολας οτι εχει και νυχτερινό ρευμα το σπιτι(δεν το ηξερε γιατι μολις το νοικιασε και ηταν και ο πρωτος ενοικιαστής που μπήκε μέσα,και δεν του το ανεφερε ο ιδιοκτήτης,κρινοντας το Αανούσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...