Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

@HAthinaia

Ο χαρακτηρισμός "έξυπνος" έχει να κάνει με τις δυνατότητες του μετρητή, και όχι με το εάν του έχουν τοποθετήσει ή όχι sim.

Επίσης προς το παρόν η τηλεμέτρηση δεν είναι εφικτή στους πελάτες χαμηλής τάσης, οπότε δεν κάνει καμία διαφορά αν ο δικός σου μετρητής έχει sim ή όχι.

Τηλεμέτρηση όμως να φανταστώ θα μπορεί να γίνει μόνο σε όσους μετρητές έχουν SIM, σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 730
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, HAthinaia said:

Τηλεμέτρηση όμως να φανταστώ θα μπορεί να γίνει μόνο σε όσους μετρητές έχουν SIM, σωστά; 

Τηλεμέτρηση προς το παρόν ΔΕΝ υφίσταται καν σε πελάτες χαμηλής τάσης, άσχετα αν έχουν ή δεν έχουν sim. Η τηλεμέτρηση προϋποθέτει να έχει ετοιμάσει ο ΔΕΔΔΗΕ ένα σύστημα που θα μπορεί να δέχεται και να επεξεργάζεται τις μετρήσεις, τέτοιο σύστημα ΔΕΝ έχει.

Και ναι, όοοοοοοοοοταν γίνει εφικτή η τηλεμέτρηση απαραίτητη προϋπόθεση θα είναι οι μετρητές να έχουν sim.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HAthinaia είπε

@Kozanitis1 στον δικό μου ψηφιακό ανάβει μόνιμα το PWR, αναβοσβήνει το NET, έχει στην οθόνη ένδειξη ισχύος σήματος κινητής, αλλά τα RXD και TXD ΔΕΝ αναβοσβήνουν. Αυτό σημαίνει ότι ο δικός μου έχει κανονικά SIM και άρα είναι έξυπνος; 

 

@takoulou @Kozanitis1 Καλημέρα! Το κόκκινο λαμπάκι που λες πάνω δεξιά του μετρητή, το PWR παραμένει αναμμένο και το διπλανό του, το πράσινο NET ανασβοσβήνει, αλλά νομίζω ότι δεν αρκούν αυτά για να θεωρείται έξυπνος. Τα RXD και TXD δεν είναι αναμμένα στον δικό μου, αλλά παρ'όλα αυτά έχω το σήμα της κεραίας κινητής στην οθόνη του μετρητή (το έχω κυκλώσει με κόκκινο στην 2η φωτογραφία).  Δεν είμαι επομένως σίγουρη αν έχει τοποθετηθεί SIM και αν συνεπώς θεωρείται "έξυπνος". 

Παραθέτω φωτογραφίες του μετρητή: 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.jpeg.eb86253653ffbed4e4bc2793bbbd2bb9.jpeg

 

image.png.025a9ba296058e355688789d22e919ae.png

 

Αν διαβάσεις και τις πίσω σελίδες θα καταλάβεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αν διαβάσεις και τις πίσω σελίδες θα καταλάβεις.. 

τις έχω διαβάσει όλες :)

@xraxra αν μπορείς δες στην προηγούμενη σελίδα, ρωτούσα ακριβώς το ίδιο με εσένα για τον μετρητή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, HAthinaia είπε

Δεν είμαι επομένως σίγουρη αν έχει τοποθετηθεί SIM και αν συνεπώς θεωρείται "έξυπνος". 

Σε 'μένα πάντως σε σπίτι που υπήρχε πρόβλημα (εύρεση/πρόσβαση) με την καταμέτρηση ένα χρόνο τώρα, με την ευκαιρία επίσκεψης συνεργείου τον Αύγουστο για κομμένο καλώδιο αλλάξανε και τον αρχαίο αναλογικό σε ψηφιακό με modem/SIM και "μου έχουν επιβεβαιώσει" από το τηλ. κέντρο εξυπηρέτησης (συνεργαζόμενη εταιρία είναι - 800 400 4000,  24/7/365) ότι ΠΛΕΟΝ:

α) ΔΕΝ θα περνάει πλέον καταμετρητής αλλά κάθε 4μηνο θα παίρνουν ένδειξη από τον μετρητή

καθώς

β) ΝΑΙ υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Παράλληλα μου είπαν ότι πλέον ΔΕΝ θα μπορώ να δίνω ένδειξη κάθε 2μηνο (.......?!) και οι εκκαθαρίσεις θα γίνονται με βάση την τηλεμέτρηση κατανάλωσης που θα κάνουν κάθε 4μηνο...

Λογικά όλο αυτό καμμία σχέση με την "πορτοκαλί" διαδικασία/πρόγραμμα/τιμολόγηση ως δυνατότητα - πάντως για την ώρα φαίνεται πως (ίσως και ανάλογα τον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ - Μεσογαίας εν προκειμένω) κάποιες, έστω, δυνατότητες "εκμετάλλευσης"  των "έξυπνων μετρητών", τις έχουν...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρονια πολλά

Μιλαμε για μια παροχή nrg σε διαμερισμα που νοικιάστηκε πριν 3 μηνες σε πολυκατοικια που μολις ειχε χτιστεί. Ηταν δηλαδή ο πρωτος ανθρωπος που μπηκε στο διαμερισμα. 

Κατεβαινοντας κατω να δει την ενδειξη του μετρητη(για να δει απλά πως παει απο κατανάλωση) ειδε την κατωθι εικονα του μετρητη που σας στέλνω.

Οποτε η ενδειξη μεσα άλλαζε συνεχώς ,οσο αναβόσβηνε το 2ο φωτάκι με την ενδειξη ΝΕΤ στις 4 κουκιδες που ειναι πανω δεξιά στην φωτογραφια.(ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ηταν παντα αναμμένο το πρώτο φωτάκι PWR)

Αυτο σημαινει οτι ο μετρητης ειναι αυτος που λέμε "εξυπνος" 'η ψηφιακος ή οπως αλλιώς? 

Ρωτωντας στο νήμα των εναλλακτικών παρόχων μου ειπαν οτι ασχέτως 20231224_134556.jpg.24ad690b4be0f069f718e7b0d1e58337.jpgτου τύπου μετρητή δεν υπάρχει θεμα πορτοκαλί τιμολογίου και μπορει να επιλέξει κανονικά μπλέ ή κίτρινο ή πράσινο. 

Αν ομως στην μεταφορά σε αλλη εταιρια ζητησουν ενδειξη ποια ενδειξη δινουμε? ( εφοσον δειχνει διαφορα νουμερα που εναλλάσονται στο ΝΕΤ?)

Ξερει κανείς?

Αν υπάρχει απάντηση θα μπορει να δει και ποση κατανάλωση εχει εως σήμερα. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2023 στις 1:25 ΜΜ, HAthinaia είπε

Τηλεμέτρηση όμως να φανταστώ θα μπορεί να γίνει μόνο σε όσους μετρητές έχουν SIM, σωστά; 

Καλημερα..Μπα δεν νομιζω..Θα περασει καιρος να γινει αυτο..Ακομα ειναι νωρις..Διαβασε τις πισω σελιδες..

1 ώρα πριν, xraxra είπε

Καλημέρα και χρονια πολλά

Μιλαμε για μια παροχή nrg σε διαμερισμα που νοικιάστηκε πριν 3 μηνες σε πολυκατοικια που μολις ειχε χτιστεί. Ηταν δηλαδή ο πρωτος ανθρωπος που μπηκε στο διαμερισμα. 

Κατεβαινοντας κατω να δει την ενδειξη του μετρητη(για να δει απλά πως παει απο κατανάλωση) ειδε την κατωθι εικονα του μετρητη που σας στέλνω.

Οποτε η ενδειξη μεσα άλλαζε συνεχώς ,οσο αναβόσβηνε το 2ο φωτάκι με την ενδειξη ΝΕΤ στις 4 κουκιδες που ειναι πανω δεξιά στην φωτογραφια.(ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ηταν παντα αναμμένο το πρώτο φωτάκι PWR)

Αυτο σημαινει οτι ο μετρητης ειναι αυτος που λέμε "εξυπνος" 'η ψηφιακος ή οπως αλλιώς? 

Ρωτωντας στο νήμα των εναλλακτικών παρόχων μου ειπαν οτι ασχέτως 20231224_134556.jpg.24ad690b4be0f069f718e7b0d1e58337.jpgτου τύπου μετρητή δεν υπάρχει θεμα πορτοκαλί τιμολογίου και μπορει να επιλέξει κανονικά μπλέ ή κίτρινο ή πράσινο. 

Αν ομως στην μεταφορά σε αλλη εταιρια ζητησουν ενδειξη ποια ενδειξη δινουμε? ( εφοσον δειχνει διαφορα νουμερα που εναλλάσονται στο ΝΕΤ?)

Ξερει κανείς?

Αν υπάρχει απάντηση θα μπορει να δει και ποση κατανάλωση εχει εως σήμερα. Ευχαριστώ 

Καλημερα..Ναι σε αυτον μπηκε μια sim μεσα..Η συνολικη  ενδειξη φαινεται στο 1.8.0 .. Η ημερησια στο 1.8.1 και η νυχτερινη στο 1.8.2..Εκει ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημερα..Μπα δεν νομιζω..Θα περασει καιρος να γινει αυτο..Ακομα ειναι νωρις..Διαβασε τις πισω σελιδες..

Καλημερα..Ναι σε αυτον μπηκε μια sim μεσα..Η συνολικη  ενδειξη φαινεται στο 1.8.0 .. Η ημερησια στο 1.8.1 και η νυχτερινη στο 1.8.2..Εκει ειναι..

Συγνώμη αυτά τα 1 8.0 και τα αλλα, τι σημαίνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xraxra είπε

Συγνώμη αυτά τα 1 8.0 και τα αλλα, τι σημαίνουν?

Δεν σου έγραψα... Διάβασε.. Εκεί είναι οι ενδείξεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, xraxra said:

Συγνώμη αυτά τα 1 8.0 και τα αλλα, τι σημαίνουν?

Στο παρακάτω link θα τα δεις όλα αναλυτικά:

https://deddie.gr/Documents2/KATAMETRHSH/ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΟΘΟΝΗΣ ΗΛΕΚΤΡ ΜΕΤΡΗΤΩΝ new.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μετρητές που είναι σε πομόνες χωραφιών σε χωριά και απομακρυσμένες περιοχές οι μετρήσεις γίνονται απομακρυσμένα σχεδόν στο σύνολό τους. Δεν ξέρω αν είναι υψηλής ή χαμηλής τάσης οι συγκεκριμένες παροχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα να κανω και γω μια ερωτηση. Σε εξοχικη κατοικια βαλανε και σε μενα ψηφιακο μετρητη. Μεχρι προτεινος λογω αδυναμιας προσβασης στο ρολοι, εστελνα εγω τις μετρησεις μεσω της σελιδας του ΔΕΔΔΗΕ και εκδιδοταν εκκαθαριστικος.

Τωρα εχουν προσβασει και οι ιδιοι στο ρολοι απομακρυσμενα, ωστε να σταματησω να το κανω αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, therock είπε

Καλημερα να κανω και γω μια ερωτηση. Σε εξοχικη κατοικια βαλανε και σε μενα ψηφιακο μετρητη. Μεχρι προτεινος λογω αδυναμιας προσβασης στο ρολοι, εστελνα εγω τις μετρησεις μεσω της σελιδας του ΔΕΔΔΗΕ και εκδιδοταν εκκαθαριστικος.

Τωρα εχουν προσβασει και οι ιδιοι στο ρολοι απομακρυσμενα, ωστε να σταματησω να το κανω αυτο?

Καλημέρα.. Ανάλογα.. Αν έχουν βάλει sim.. Φαίνεται αν έχουν βάλει.. Δεν είναι ψηφιακός ο μετρητής αλλά ηλεκτρονικός.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, takoulou said:

Καλημέρα.. Ανάλογα.. Αν έχουν βάλει sim.. Φαίνεται αν έχουν βάλει.. Δεν είναι ψηφιακός ο μετρητής αλλά ηλεκτρονικός.. 

Πως ακριβως μπορω να το δω? EDIT: Πανω δεξια εχει ενα αυτοκολλητο και γραφει SIM και καποια ψηφια απο κατω. Αυτο λες?

Τι εννοεις με ψηφιακος/ηλεκτρονικος? Ψηδιακες ειναι οι ενδειξεις

Επεξ/σία από therock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, therock είπε

Πως ακριβως μπορω να το δω?

Τι εννοεις με ψηφιακος/ηλεκτρονικος? Ψηδιακες ειναι οι ενδειξεις

Έχει παραπάνω φωτογραφίες.. 

Δες και πιο πίσω σελίδες υπάρχουν φωτό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...