Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 730
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Κάποιοι ενεργειακοί σύμβουλοι προτείνουν όσοι έχουν τους νέους μετρητές να πάνε στο πορτοκαλί τιμολόγιο.

Έχει μιλήσει κάποιος με κάποια εταιρία είναι εφικτό? Αξίζει βασικά ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ins2016 είπε

Κάποιοι ενεργειακοί σύμβουλοι προτείνουν όσοι έχουν τους νέους μετρητές να πάνε στο πορτοκαλί τιμολόγιο.

μη δίνεις σημασία στις μπαρούφες που πετάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ins2016 είπε

Το λες επειδή δεν λειτουργεί η τηλεμετρηση ακόμη? Ή γενικά δεν πιστεύεις στην λογική του "δυναμικού τιμολογίου "?

και η τηλεμέτρηση άλλο πράγμα είναι , μπορεί πχ να γίνεται μια το μήνα

επίσης δεν έχουν βγει καν τα πορτοκαλί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ins2016 είπε

Μάλιστα. Έχεις ανοίξει κανένα thread να παρακολουθούμε τις εξελίξεις?

όχι , δεν έχει νόημα , αν βγούνε θα το διαβάσουμε

υπάρχει ένα νήμα εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο στόχος πιστεύω είναι να μοιραστεί όσο γίνεται η κατανάλωση ρεύματος του πληθυσμου μέσα σε όλο το 24ωρο και όχι να χτυπάει peak συγκεκριμένες ώρες

το πορτοκαλί τιμολόγιο είναι το τυράκι για να επιτευχθεί αυτό αφού θα σου δίνει χαμηλή κιλοβατώρα όταν δεν υπάρχει φόρτο, ως κίνητρο για να κάψεις ρεύμα τις ώρες αυτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο πορτοκαλί η λογική είναι να επωφεληθείς τις ώρες που είναι μέρα και δουλεύουν τα πάνελ και τότε η ενέργεια είναι "φτηνή"

Το απόγευμα θα ανεβαίνει.

Αλλά το καλοκαίρι θα είναι πολύ αποδοτικό.

Όλα αυτά θεωρητικά και εφόσον έχουμε καταλάβει σωστά και εφόσον μπορούν να το εφαρμόσουν!!!!

Επεξ/σία από Ins2016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα παραθέσω την προσωπική μου άποψη από το λίγο χρόνο που το έψαξα. Ακούγοντας πολλούς ανθρώπους του κλάδου (ενεργειακούς επιθεωρητές κλπ) συμπερανα ότι γενικά οι πάροχοι θέλουν να μας σπρώξουν στο κίτρινο τιμολόγιο το οποίο είναι κυμαινόμενο. Αυτό σημαίνει ότι η τιμή αλλάζει εντός της ημέρας πολλές φορές ανάλογα με το χρηματιστήριο ενέργειας και κατά συνέπεια οποιαδήποτε άνοδο της τιμής της κιλοβατώρας στο "χρηματιστήριο ενέργειας" θα την απορροφά ο καταναλωτής. Το πορτοκαλί δεν το πολυαναφερουν διότι αφορά μόνο αυτούς που έχουν έξυπνο μετρητή δλδ το 2% των νοικοκυριών στην Ελλάδα( και δεν έψαξα καθόλου πώς δουλεύει). Το πράσινο είναι επίσης κυμαινόμενο αλλά δεν θα αλλάζει η τιμή κιλοβατώρας εντός της ημέρας αλλά ανα εβδομάδα η μήνα αν δεν κάνω λάθος (δεν είμαι 100% σίγουρος) και σε αυτό θα περάσουν τα νοικοκυριά που δε θα δηλώσουν πριν την 01/01 σε ποιο τιμολόγιο θέλουν να πάνε. Τέλος το μπλε τιμολόγιο είναι το μοναδικό με ετήσιο συμβόλαιο και κλείδωμα της τιμής της κιλοβατώρας για το ίδιο διάστημα χωρίς ρήτρες αναπροσαρμογής και άλλα τέτοια κρυφά καπέλα και αυτή τη στιγμή η τιμή που έδωσε η ΔΕΗ είναι 0,179€ η κιλοβατώρα. Φαντάζομαι θα βγάλουν κι οι άλλοι πάροχοι ανάλογες προσφορές για το μπλέ τιμολόγιο. Το τελευταίο σκέφτομαι να επιλέξω προσωπικά με μόνο μειονεκτημα ότι θα είναι το ακριβότερο αλλά θα ξέρω τι πληρώνω με βάση τι καίω αφού δεν θα επηρεάζεται η τιμή από τις διακυμάνσεις στο χρηματιστήριο ενέργειας. Μπορεί κάποιος να δει τις κιλοβατώρες/μήνα που καίει και να κάνει τον πολλαπλασιασμό με την τιμή που δίνει η ΔΕΗ και θα καταλάβει τι θα πληρώνει + -30€ λόγω παγίου και χρεώσεων δήμων ΕΡΤ κλπ. Ελπίζω κάπως να βοήθησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2023 στις 11:57 ΜΜ, MorcyGr είπε

Πριν 5 μέρες μου άλλαξαν το ρολόι από παλιό σε έξυπνο και ρώτησα και μου είπαν ότι έβαλαν και Sim μέσα και είναι έτοιμο να στείλει τα στοιχεία με το που πατήσουν το κουμπί μου λέει εσύ θα είσαι έτοιμος

@MorcyGr θα μπορούσες μήπως να μας στείλεις φωτογραφία τον μετρητή αυτόν τώρα που σου έβαλαν SIM; Αναβοσβήνουν και τα λαμπάκια πάνω δεξιά RXD και TXD;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

@MorcyGr θα μπορούσες μήπως να μας στείλεις φωτογραφία τον μετρητή αυτόν τώρα που σου έβαλαν SIM; Αναβοσβήνουν και τα λαμπάκια πάνω δεξιά RXD και TXD;

Καλημέρα.. Αν έχει τοποθετηθεί sim ανάβουν δυο λαμπάκια.. Ένα κόκκινο και ένα πράσινο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/12/2023 στις 7:26 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Αν στο πάνω μέρος του μετρητή έχει σφραγίδα, ανάβει μόνιμα το PWR και αναβοσβήνει το NET, καθώς έχει και στην οθόνη ένδειξη ισχύος σήματος κινητής, τότε έχει μπει κανονικά SIM ;)

 

Όπως όλους δυστυχώς..

@Kozanitis1 στον δικό μου ψηφιακό ανάβει μόνιμα το PWR, αναβοσβήνει το NET, έχει στην οθόνη ένδειξη ισχύος σήματος κινητής, αλλά τα RXD και TXD ΔΕΝ αναβοσβήνουν. Αυτό σημαίνει ότι ο δικός μου έχει κανονικά SIM και άρα είναι έξυπνος; 

 

7 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Αν έχει τοποθετηθεί sim ανάβουν δυο λαμπάκια.. Ένα κόκκινο και ένα πράσινο.. 

@takoulou @Kozanitis1 Καλημέρα! Το κόκκινο λαμπάκι που λες πάνω δεξιά του μετρητή, το PWR παραμένει αναμμένο και το διπλανό του, το πράσινο NET ανασβοσβήνει, αλλά νομίζω ότι δεν αρκούν αυτά για να θεωρείται έξυπνος. Τα RXD και TXD δεν είναι αναμμένα στον δικό μου, αλλά παρ'όλα αυτά έχω το σήμα της κεραίας κινητής στην οθόνη του μετρητή (το έχω κυκλώσει με κόκκινο στην 2η φωτογραφία).  Δεν είμαι επομένως σίγουρη αν έχει τοποθετηθεί SIM και αν συνεπώς θεωρείται "έξυπνος". 

Παραθέτω φωτογραφίες του μετρητή: 

Spoiler

image.jpeg.eb86253653ffbed4e4bc2793bbbd2bb9.jpeg

 

image.png.025a9ba296058e355688789d22e919ae.png

 

Επεξ/σία από HAthinaia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@HAthinaia

Ο χαρακτηρισμός "έξυπνος" έχει να κάνει με τις δυνατότητες του μετρητή, και όχι με το εάν του έχουν τοποθετήσει ή όχι sim.

Επίσης προς το παρόν η τηλεμέτρηση δεν είναι εφικτή στους πελάτες χαμηλής τάσης, οπότε δεν κάνει καμία διαφορά αν ο δικός σου μετρητής έχει sim ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...