Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, nickvog είπε

Να ρωτήσω παιδιά... ο συγκεκριμένος μετρητής της φωτο είναι από τους "έξυπνους" ???

image.png.8fad69b9b3c5e9befe3fc8af1e2b3723.png

Αν στο πάνω μέρος έχει modem, αναβοσβήνουν λαμπάκια PWR,NET και έχει στην οθόνη ένδειξη σήματος, θεωρείται από τους "έξυπνους"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει ενεργοποιηθει στην οθονη το σημα της κεραιας κινητης (αρα μπηκε η sim - μεχρι πριν λιγες βδομαδες δεν ηταν αναμμενο) και ειναι μονιμα αναμμενο, αλλα τα δυο τερμα δεξια λαμπακια που αφορουν την τηλεμετρηση ειναι προς παρον σβηστα, σημαινει οτι ειναι ενεργο και απλα δεν στελνει αυτη τη στιγμη ή δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα (απλα εχει μπει η sim)?

Αντιλαμβανομαι οτι εφοσον η ληψη μετρησεων θα ειναι μια φορα το μηνα, τα δυο λαμπακια θα αναψουν μονο οταν παρει εντολη το modem να ενεργοποιηθει και να στειλει μετρηση και μετα θα ξανασβησουν και θα μπει σε φαση stby/υπνωσης μεχρι τον επομενο μηνα/μετρηση.

Μπορει να εχω καταλαβει και λαθος ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Sebu είπε

Αν εχει ενεργοποιηθει στην οθονη το σημα της κεραιας κινητης (αρα μπηκε η sim - μεχρι πριν λιγες βδομαδες δεν ηταν αναμμενο) και ειναι μονιμα αναμμενο, αλλα τα δυο τερμα δεξια λαμπακια που αφορουν την τηλεμετρηση ειναι προς παρον σβηστα, σημαινει οτι ειναι ενεργο και απλα δεν στελνει αυτη τη στιγμη ή δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα (απλα εχει μπει η sim)?

Αντιλαμβανομαι οτι εφοσον η ληψη μετρησεων θα ειναι μια φορα το μηνα, τα δυο λαμπακια θα αναψουν μονο οταν παρει εντολη το modem να ενεργοποιηθει και να στειλει μετρηση και μετα θα ξανασβησουν και θα μπει σε φαση stby/υπνωσης μεχρι τον επομενο μηνα/μετρηση.

Μπορει να εχω καταλαβει και λαθος ομως.

Δεν γίνεται αυτό που λες.. Που προκύπτει η μέτρηση  θα είναι μια φορά τον μήνα.. Δεν είναι ενεργός αυτός ο μετρητής.. Δεν έχουν βάλει κάρτα sim.. Και δεν ξέρω αν σε αυτό θα μπει.. Δεν υπάρχει ακόμα η τηλεμετρηση στις απλές παροχές.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δεν γίνεται αυτό που λες.. Που προκύπτει η μέτρηση  θα είναι μια φορά τον μήνα.. Δεν είναι ενεργός αυτός ο μετρητής.. Δεν έχουν βάλει κάρτα sim.. Και δεν ξέρω αν σε αυτό θα μπει.. Δεν υπάρχει ακόμα η τηλεμετρηση στις απλές παροχές.. 

όσοι έχουν φ/β , έχουν και smart μετρητές ? (για οικιακούς καταναλωτές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον δικό μου ήρθε τεχνικός κ πέρασε το modem μαζί με κάρτα sim απο Vf.
Μου είπε πως κάθε μήνα θα στέλνει τις μετρήσεις κ άρα κάθε μήνα θα είναι εκκαθαριστικός.
Όταν κάλεσα δεδδηε (ή ΔΕΗ δεν θυμάμαι) μου ειπαν πως θα στέλνει τις μετρήσεις στον 4ο μήνα, τον εκκαθαριστικό και νομίζω πως αυτό θα ισχύει γιατί μου ήρθε μήνυμα ξανα να περάσω τις μετρήσεις του μετρητή εγώ μέσα στην εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2023 στις 3:55 ΜΜ, Joshua21 είπε

Η τηλεμέτρηση σε πελάτες χαμηλής τάσης εφαρμόζεται ήδη πιλοτικά σε κάποια μέρη της Ελλάδας.

Εχω την εντυπωση πως θα εφαρμοστει όταν  ολοκληρωθεί η τοποθετησει έξυπνων στο 80%των καταναλωτών στην Ελλάδα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, gina57 said:

Εχω την εντυπωση πως θα εφαρμοστει όταν  ολοκληρωθεί η τοποθετησει έξυπνων στο 80%των καταναλωτών στην Ελλάδα...

 

Πιλοτικά ήδη έχει εφαρμοστεί, για καθολικά είχαν πει ότι θα γίνει όταν ολοκληρωθεί η αντικατάσταση του συνόλου των μετρητών με ψηφιακούς στην επικράτεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2023 στις 12:05 ΠΜ, korakios είπε

οικιακό ?

έχεις φ/β ?

υπάρχει επιλογή να αρνηθείς ?

ποια η νέα χρέωση ΔΕΔΔΗΕ ανα έτος ? 141,421€/έτος συν ΦΠΑ αντί X kva παροχής σου επί 4,434 συν ΦΠΑ ?

μπορείς να επιλέξεις κίτρινο/πράσινο τιμολόγιο ή πας στα δυναμικά απαραίτητα ?

Αν εχεις ωριαιο μετρητη, η χρεωση ειναι μέση ισχύ στις ώρες αιχμή * 141Ε: https://www.protergia.gr/media/j5blmz50/fek_b_02021_apofasi_198_2023_xxd.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, flienky είπε

Αν εχεις ωριαιο μετρητη, η χρεωση ειναι μέση ισχύ στις ώρες αιχμή * 141Ε: https://www.protergia.gr/media/j5blmz50/fek_b_02021_apofasi_198_2023_xxd.pdf

πριν πάμε σε αυτο , οι οικιακοί έχουν ? αν ναι είναι όσοι έχουν φ/β ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, pagratios είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ζητήσουμε την αντικατάσταση με νέο ψηφιακό μετρητή?

Ναι.. Γίνεται.. Αν ζητήσεις να μπει νυχτερινό ρεύμα...Δεν υπάρχουν ψηφιακοί μετρητές.. Στον μέλλον.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2023 στις 12:54 ΠΜ, pagratios είπε

ο καινούριος μετρητής δεν είναι ψηφιακός? Ή δεν βάζουν αυτόν?

Ο μετρητής που θα μπει θα είναι ηλεκτρονικός.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γρήγορη ερώτηση, συγγνώμη αν έχει απαντηθεί

για πορτοκαλί λέει θέλει έξυπνο μετρητή

τι παίζει με αυτό; πώς αποκτά κάποιος; έχει κάποιο κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, somt είπε

γρήγορη ερώτηση, συγγνώμη αν έχει απαντηθεί

για πορτοκαλί λέει θέλει έξυπνο μετρητή

τι παίζει με αυτό; πώς αποκτά κάποιος; έχει κάποιο κόστος;

Τώρα τρέχει ο διαγωνισμός για την προμήθεια από τον ΔΕΔΔΗΕ.... οπότε καταλαβαίνεις πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...