Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, korakios είπε

στους ωριαίους μετρητές αναφέρεται απο το Μάιο για 141,421€/έτος (συν ΦΠΑ) ,χωρίς να έχει παίζει ρόλο η ισχύς του μετρητή σου ,  αν μπορείς ρώτα

Μιλώντας με ανθρώπους εκ των έσω, οι ωριαίοι μετρητές αναφέρονται 99.9% σε παροχές Νο4 και πάνω (ή Νο5 και πάνω δεν θυμάμαι ακριβώς), στους οικιακούς έως 35kVA είναι στα 4.434€/kVA

Επίσης δεν υπάρχει ενημέρωση για τα πορτοκαλί τιμολόγια, καθώς λίγοι έχουν ψηφιακούς μετρητές, ούτε πως θα τα διαχειρίζονται, ούτε πως θα τα ενεργοποιούν σε κάποιον που δεν έχει "έξυπνο" μετρητή, αλλά και τη δυνατότητα για κάποιον καταναλωτή να αιτηθεί τέτοιο τιμολόγιο, οπότε θα πρέπει να γίνει αλλαγή μετρητή στην παροχή του..

Προσωπικά θεωρώ πως ασχέτως τις εξαγγελίες, πορτοκαλί τιμολόγια δεν θα δούμε ακόμα, ειδικά οι οικιακοί καταναλωτές..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 730
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στον δικό μου μετρητή που μπήκε σε νέα παροχή στο τέλος του 2019 έχει μέσα SIM χρόνια τώρα, αλλά περνάνε κανονικά και μετράνε.

Αν δείτε στη φωτογραφία έχει σήμα κεραίας κινητής. Αναμένω κι εγώ τις εξελίξεις.

image.png.7032515ad8b8889cbd872d2304192b35.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Στον δικό μου μετρητή που μπήκε σε νέα παροχή στο τέλος του 2019 έχει μέσα SIM χρόνια τώρα, αλλά περνάνε κανονικά και μετράνε.

Αν δείτε στη φωτογραφία έχει σήμα κεραίας κινητής. Αναμένω κι εγώ τις εξελίξεις.

image.png.7032515ad8b8889cbd872d2304192b35.png

Καλημέρα.. Δεν έχει αλλάξει κάτι.. Η τηλεμετρηση ακόμα είναι στον δρόμο.. Μόνο σε ειδικές περιπτώσεις γίνεται  αυτό και σε πολυ μεγάλους πελάτες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@korakios στο νέο σου μετρητή, έβαλαν κάρτα SIM και modem?

παίρνει sim αλλά δεν ξέρω αν έχει μέσα

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Τα πάγια σου συνεχίζουν να είναι 4.434€/kVA?

4.434€ επί kVA εννοείς και ναι , με αρμέγει ο ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

παίρνει sim αλλά δεν ξέρω αν έχει μέσα

Αν στο πάνω μέρος του μετρητή έχει σφραγίδα, ανάβει μόνιμα το PWR και αναβοσβήνει το NET, καθώς έχει και στην οθόνη ένδειξη ισχύος σήματος κινητής, τότε έχει μπει κανονικά SIM ;)

 

4 λεπτά πριν, korakios είπε

4.434€ επί kVA εννοείς και ναι , με αρμέγει ο ΔΕΔΔΗΕ

Όπως όλους δυστυχώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

παίρνει sim αλλά δεν ξέρω αν έχει μέσα

Ρώτησα και δεν ξέρει κανείς τίποτα! 

Εάν είναι πράσινο  το net στον μετρητή σου έχεις sim κανονικά! 

Επεξ/σία από MorcyGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Αν στο πάνω μέρος του μετρητή έχει σφραγίδα, ανάβει μόνιμα το PWR και αναβοσβήνει το NET, καθώς έχει και στην οθόνη ένδειξη ισχύος σήματος κινητής, τότε έχει μπει κανονικά SIM ;)

θα το τσεκάρω το ΣΚ

Μόλις τώρα, MorcyGr είπε

Ρώτησα και δεν ξέρει κανείς τίποτα! 

Εάν είναι πράσινο σταθερό το net στον μετρητή σου έχεις sim κανονικά! 

προτιμώ να μην έχει sim να πω την αλήθεια 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

θα το τσεκάρω το ΣΚ

προτιμώ να μην έχει sim να πω την αλήθεια 😁

Πάντως σαν guru των ρευματοχρεώσεων, μήπως πρέπει πρώτος να βάλεις πορτοκαλί τιμολόγιο, ώστε να μας μυήσεις στις μυστικές τέχνες της "δυναμικής τιμολόγησης" ?? :P (αφού έχεις ήδη μετρητή "ξύπνιο")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω το άλλο υπάρχει περίπτωση το πορτοκαλί τιμολόγιο να είναι το ποιο καλό με την άποψη ότι ιδικά το καλοκαίρι άνοιξη θα έχει χαμηλές τιμές και τον χειμώνα της κλασικές? Και θα τρέξουν να βάλουν όλοι μαζί και θα έχει μια ουρά 6 μήνες πάλι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτούς τους μετρητές, στέλνουμε εμείς μέτρηση της κιλοβατώρες, και ποια μετρηση στέλνουμε γιατί έχω μπερδευτεί, η  ΔΕΗ βλέπει απομακρυσμένα και δεν χρειάζεται να στείλουμε  εμείς

20231124_165041.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, markon said:

σε αυτούς τους μετρητές, στέλνουμε εμείς μέτρηση της κιλοβατώρες, και ποια μετρηση στέλνουμε γιατί έχω μπερδευτεί, η  ΔΕΗ βλέπει απομακρυσμένα και δεν χρειάζεται να στείλουμε  εμείς

20231124_165041.jpg

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/neoi-ilektronikoi-metrites/&ved=2ahUKEwjj0rv44vCCAxW7cvEDHXOZBzYQFnoECBEQAQ&usg=AOvVaw2j3eWvhUYFxDt5BqzfvFTh

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, markon είπε

σε αυτούς τους μετρητές, στέλνουμε εμείς μέτρηση της κιλοβατώρες, και ποια μετρηση στέλνουμε γιατί έχω μπερδευτεί, η  ΔΕΗ βλέπει απομακρυσμένα και δεν χρειάζεται να στείλουμε  εμείς

20231124_165041.jpg

Δεν βλέπει καμία μέτρηση η ΔΕΗ.. Δεν μπορεί.. Είναι το κομμάτι του Δεδδηε αυτό.. Από αυτούς γίνεται η καταμέτρηση... Δεν εφαρμόζεται ακόμα η τηλεμετρηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, nickvog είπε

Να ρωτήσω παιδιά... ο συγκεκριμένος μετρητής της φωτο είναι από τους "έξυπνους" ???

image.png.8fad69b9b3c5e9befe3fc8af1e2b3723.png

Δεν υπαρχουν ακομα οι  εξυπνοι μετρητες ακομα..Δεν δουλευει η τηλεμετρηση.. Ειναι λιγο παλιος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...