Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Basilhs23___ said:

Οταν βρούνε τον μετρητή του θείου που κόλλησε, θα του έρθει και το μπουγιουρντι κάποια στιγμή με εκτιμώμενη χαμένη κατανάλωση 5 ετών και θα τα πληρώσει εφόσον δεν ενημέρωσε ο ίδιος. 

Τι ακριβως να ενημερωσει ο ιδιος??? δεν εκλεψε ρευμα, δεν το ηξερε καν, απλα εγω οταν ειδα τον λογαριασμο του το προσεξα.

Απο αυτο κ μονο καταλαβαινεις οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αλγοριθμος κ πρασινα αλογα!!!

ΜΗΔΕΝ δειχνει στην καταναλωση στο νυχτερινο, πως να στο εξηγησω αλλιως??? ΜΗΔΕΝ

Αν υπηρχε, στην πρωτη φορα που μπλοκαρισε θα εβρισκε την διαφορα, αντε στην δευτερη!

Αν υπηρχε αλγοριθμος, θα εβλεπε οτι ΜΗΔΕΝ σημαινει οτι τις ωρες του Νυχτερινου καποιος κατεβαζει τον γενικο!

Να ηταν το αντιθετο καταλαβαινω...θα σημαινε οτι τις ωρες του ημερησιου κατεβαζουν γενικο, αλλα και παλι αμφιβαλλω αν θα το ευρισκαν,καθως αλγοριθμος ΓΙΟΚ.

Εκτος αν τον αλγοριθμο τον εφτιαξε καποιος αλμπανης του ειδους και δεν φταιει το συστημα φυσικα...

Και για τα υπολοιπα που γραφεις πραγματι ειναι εκτος πραγματικοτητας...στα ορια του μεγαλου αδελφου που θα γνωριζει και ποσοι κ ποιοι ειμαστε σε καθε σπιτι!!! αλλα κ τι θα καταναλωνουμε μολις λειψει ο ενας...

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 730
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 δεν νομίζω οτι στους υποσταθμούς ΜΤ/ΧΤ υπάρχουν μετρητικές διατάξεις στις αναχωρήσεις τους, ειδικά στους εναέριους που είναι προσβάσιμοι δεν έχω δει κιβώτιο μετρητή. Ούτε στις προδιαγραφές αναγράφεται μετρητική διάταξη. Στα κέντρα διανομής υπάρχουν μετρητικές διατάξεις και επιτήρηση μέσω rtu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε διαμέρισμα που νοίκιαζα παλαιότερα, την οικοδομη ειχε σηκώσει ο πατέρας (εργολάβος) της οικογένειας. κατα το χτίσιμο τα καλώδια της δεή περνούσαν απο το υπόγειο και εκεί είχε τραβήξει γραμμές στα διαμερισματα της οικογένειας με δεύτερο πίνακα (κρυφό φυσικά) και τροφοδοτούσε θερμοπομπούς, θερμοσίφωνα, κουζίνα κτλ ολα τα ενεργοβόρα και στην κανονική παροχή είχε μόνο τα φώτα για να γράφει καμια KW/h

το ένα διαμέρισμα ήταν απο κάτω μου και τον χειμώνα είχα μόνιμα ζέστη καθώς οι θερμοπομποί και τα κλιματιστικά δεν κλείναν ποτέ. 

η οικοδομή είναι 20ετιας και δεν τους πήραν χαμπάρι ποτε και ο λόγος που το ξέρω ειναι γιατι τους άκουσα να το συζητάνε στο μπαλκόνι τους και να γελάνε

Επεξ/σία από cyberguy
  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου αυτοι οι μετρητες ειναι ψηφιακοι οταν κοπει το ρευμα καποια τυχαια μερα οι ενδειξεις θα μηδενισουνε ??

ξερω λιγο χαζο αυτο που ρωταω αλλα εχουν μπαταρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, agap said:

αφου αυτοι οι μετρητες ειναι ψηφιακοι οταν κοπει το ρευμα καποια τυχαια μερα οι ενδειξεις θα μηδενισουνε ??

ξερω λιγο χαζο αυτο που ρωταω αλλα εχουν μπαταρια ?

Όχι φυσικά, δεν θα μηδενίσουν.

Όπως ακριβώς δεν μηδενίζουν και τα οδόμετρα των αυτοκινήτων αν αποσυνδέσεις την μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Τι ακριβως να ενημερωσει ο ιδιος??? δεν εκλεψε ρευμα, δεν το ηξερε καν, απλα εγω οταν ειδα τον λογαριασμο του το προσεξα.

Απο αυτο κ μονο καταλαβαινεις οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αλγοριθμος κ πρασινα αλογα!!!

ΜΗΔΕΝ δειχνει στην καταναλωση στο νυχτερινο, πως να στο εξηγησω αλλιως??? ΜΗΔΕΝ

Αν υπηρχε, στην πρωτη φορα που μπλοκαρισε θα εβρισκε την διαφορα, αντε στην δευτερη!

Αν υπηρχε αλγοριθμος, θα εβλεπε οτι ΜΗΔΕΝ σημαινει οτι τις ωρες του Νυχτερινου καποιος κατεβαζει τον γενικο!

Να ηταν το αντιθετο καταλαβαινω...θα σημαινε οτι τις ωρες του ημερησιου κατεβαζουν γενικο, αλλα και παλι αμφιβαλλω αν θα το ευρισκαν,καθως αλγοριθμος ΓΙΟΚ.

Εκτος αν τον αλγοριθμο τον εφτιαξε καποιος αλμπανης του ειδους και δεν φταιει το συστημα φυσικα...

Και για τα υπολοιπα που γραφεις πραγματι ειναι εκτος πραγματικοτητας...στα ορια του μεγαλου αδελφου που θα γνωριζει και ποσοι κ ποιοι ειμαστε σε καθε σπιτι!!! αλλα κ τι θα καταναλωνουμε μολις λειψει ο ενας...

Ο αλγόριθμος ελέγχει την συνολική κατανάλωση, δεν κάνει διαχωρισμό πρωινής και νυχτερινής. Αυτό που έγραψα στο τέλος και δεν το κατάλαβες επαναλαμβανοντας πάλι αυτά που είπες, είναι ότι εάν το βράδυ δεν παρουσιάζει κάποια σημαντική κατανάλωση ώστε αυτή να την γλιτώνει από την συνολική διότι ο μετρητής του νυχτερινού δεν γράφει, τότε μπορεί να μην χτυπήσει alarm το σύστημα, πχ η πραγματική νυχτερινή κατανάλωση να είναι το 20% της νυχτερινής. Εάν όμως έχει διαπιστώσει το πρόβλημα και δεν έχει ενημερώσει, ακομα χειρότερα αν βάζει επίτηδες το βράδυ διάφορες συσκευές ενεργοβόρες που άλλωτε τις άναβε το πρωί ώστε να μην καταγράφεται καθόλου ενέργεια, τότε καταγράφεται στο ρολόι του υποσταθμου και κάποια στιγμή μπορεί να έρθουν για έλεγχο όλων των μετρητών στο κύκλωμα. 

Ο ΔΕΔΔΗΕ δύναται να επιβάλλει εκτιμώμενη ενέργεια που δεν καταγράφηκε από τον μετρητή όταν εντοπίσει το πρόβλημα ασχέτως αν υπάρχει ευθύνη η δεν το ήξερε ο χρήστης. Μετά μόνο με δικαστήριο βγάζεις άκρη. Για αυτό έγραψα να ενημερώσει τον ΔΕΔΔΗΕ τηλεφωνικά ή καλύτερα και μέσω email να το γράψει κάποιος δικός του για να έχει γραπτή απόδειξη ότι ενημέρωσε. Στον ΔΕΔΔΗΕ αν επιβάλλουν πρόσθετη κατανάλωση, δεν υπάρχει δεν το ήξερα μετά, πρέπει να βρεις δικηγόρο η να γίνει δικαστήριο αν δεν αναιρέσουν την απόφαση που πήραν. Όλα αυτά τα λέω γιατί την έχουν πατήσει άνθρωποι που ξέρω, δεν βγάζω σενάρια από το μυαλό μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Basilhs23___ said:

Ο αλγόριθμος ελέγχει την συνολική κατανάλωση, δεν κάνει διαχωρισμό πρωινής και νυχτερινής.

Exeις τοσο καλη γνωση σε αυτο το ζητημα απο πληροφοριες εκ των εσω, η το νομιζεις οτι ετσι συμβαινει???

 

9 minutes ago, Basilhs23___ said:

τότε καταγράφεται στο ρολόι του υποσταθμου

εχεις αποδειξεις οτι οι υποσταθμοι εχουν ρολογια???

και ΑΝ εχουν, δεν υπαρχει τροπος υπολογισμου των απωλειων απο εκει εως τους καταναλωτες , για επαληθευση οτι το αθροισμα των μετρητων ειναι ισο με του υποσταθμου.

11 minutes ago, Basilhs23___ said:

ασχέτως αν υπάρχει ευθύνη η δεν το ήξερε ο χρήστης

αυτο ειναι αστεια υποθεση για τα δικαστηρια...θα γελανε!

 

12 minutes ago, Basilhs23___ said:

Όλα αυτά τα λέω γιατί την έχουν πατήσει άνθρωποι που ξέρω

εκλεβαν κ την πατησαν η δεν εφταιγαν κ την πατησαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στη δικη μου περιπτωση πηρα χαμπαρι οτι δεν λειτουργει ο μετρητης λοω του λογαρισμου που μου ηρθε, τους πηρα τηλεφωνο, εστειλαν συνεργειο και μετα απο 1 χρονο μου ηρθε λογαριασμος εξτρα συμφωνα με παλιοτερες καταναλωσεις για το 4μηνο που δεν λειτουργουσε ο μετρητης.

γενικα αν δεν τους επαιρνα τηλεφωνο περα βρεχει!

επισης στους πολυ παλιους μετρητες πολλοι πληρωνουν δεητζηδες για να ερχονται και να τους γυρνανε τις μετρησεις πισω...οποιοι δουλευουν στην δεη ξερουν τι λεω.συνηθως το κανουν σε μαγαζια με μεγαλες καταναλωσεις και παιρνουν και καλο μεροκαματο.με τους νεους μετρητες που βαζουν τους χαλανε την μπιζνα.

Επεξ/σία από saltofx_v
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, saltofx_v said:

και μετα απο 1 χρονο μου ηρθε λογαριασμος εξτρα συμφωνα με παλιοτερες καταναλωσεις για το 4μηνο που δεν λειτουργουσε ο μετρητης.

οχι ρε γαμωτο...δεν ηρθαν τα ΜΑΤ δηλαδη μετα απο εντολη του αλγοριθμου!😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
7 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Offtopic

Ρεύμα... με κάρτα 

https://vm.tiktok.com/ZGJTgVeME/

Αν δείτε λίγο τα σχόλια, είναι πολύ συνηθισμένο σε άλλες χώρες. Αφρική ειδικά.. χαμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από επαναηλεκρεδότηση σε διαμέρισμα ο μετρητής από τα πρώτα λεπτά έχει ήδη καταγεγραμμένες κιλοβατώρες. Δεν θα έπρεπε να ξεκινάει με μηδενικές ενδείξεις;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, AlpineLemon said:

Μετά από επαναηλεκρεδότηση σε διαμέρισμα ο μετρητής από τα πρώτα λεπτά έχει ήδη καταγεγραμμένες κιλοβατώρες. Δεν θα έπρεπε να ξεκινάει με μηδενικές ενδείξεις;

Όχι βέβαια, δεν μηδενίζει, συνεχίζει από εκεί που ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AlpineLemon είπε

Μετά από επαναηλεκρεδότηση σε διαμέρισμα ο μετρητής από τα πρώτα λεπτά έχει ήδη καταγεγραμμένες κιλοβατώρες. Δεν θα έπρεπε να ξεκινάει με μηδενικές ενδείξεις;

 

Ο μετρητής ξεκινα απο εκει που σταμάτησε οταν διέκοψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...