Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, tryfos said:

Σήμερα περάστηκε η αλλαγή συστημικά και φαίνομαι 15kva. Ας κόψουνε το λαιμό τους, εγώ δεν έχω να κάνω τίποτα όσο υπάρχει μηδενική κατανάλωση, εγώ ό,τι είχα να κάνω το έκανα. Σιγά μη τους κυνηγάω και για να τους πληρώσω.

ΥΓ: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚO ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΔΕΔΔΗΕ. ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ (τηλ, email, TA ΠΑΝΤΑ).

Το πρόβλημα είναι ότι θα σου έρθει ο επόμενος λογαριασμός φουσκωμένος επειδή στο επόμενο τετράμηνο θα σου βάλουν και τις KWh του προηγούμενου.

Πάντως κάπου Μάιο-Ιούνιο 2021 που είχα ανάλογο πρόβλημα τα τηλέφωνα του τοπικού παραρτήματος τα σήκωναν, τώρα τελευταία δεν έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 730
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το πρόβλημα είναι ότι θα σου έρθει ο επόμενος λογαριασμός φουσκωμένος επειδή στο επόμενο τετράμηνο θα σου βάλουν και τις KWh του προηγούμενου.

Για να είμαι πιο συγκεκριμένος, αυτή τη στιγμή το κοντέρ στο 1.8.0 γράφει 146kwh. Τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός της 35άρας (μέχρι 13/9) γράφει 8975 και στην προηγούμενη και στην τωρινή καταμέτρηση, οπότε βγάζει 0 κατανάλωση.

Οπότε πως λες ότι δεν μηδένισαν; Τί άλλο μπορεί να έχει γίνει;

Το "πρόβλημα" είναι τώρα που θα αλλάξω πάροχο θα μου ζητήσει μέτρηση, οπότε θα αρχίσω να πληρώνω, μόνο αυτό με νοιάζει τώρα 😄 Τα υπόλοιπα κυριολεκτικά να κόψουνε το λαιμό τους.

Αν έρθουν πιο μετά όλες οι kwh με τις νορμάλ τιμές, καλώς ας έρθουν. Εγώ δεν θα ασχοληθώ με αυτά τα τομάρια ξανά.

ΥΓ: Τοπικό παράρτημα τα πάντα όλα κλειστά, αν μπορούσαν θα κλείνανε και το μαγαζί τελείως και θα πίνανε μπύρες στην υγειά μας όλη μέρα στην παραλία. Οριακά ασχολούνται έστω να πηγαίνουν (αν πηγαίνουν).

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tryfos said:

Για να είμαι πιο συγκεκριμένος, αυτή τη στιγμή το κοντέρ στο 1.8.0 γράφει 146kwh. Τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός της 35άρας (μέχρι 13/9) γράφει 8975 και στην προηγούμενη και στην τωρινή καταμέτρηση, οπότε βγάζει 0 κατανάλωση.

Οπότε πως λες ότι δεν μηδένισαν; Τί άλλο μπορεί να έχει γίνει;

Το "πρόβλημα" είναι τώρα που θα αλλάξω πάροχο θα μου ζητήσει μέτρηση, οπότε θα αρχίσω να πληρώνω, μόνο αυτό με νοιάζει τώρα 😄 

Αν έρθουν πιο μετά όλες οι kwh με τις νορμάλ τιμές, καλώς ας έρθουν. Εγώ δεν θα ασχοληθώ με αυτά τα τομάρια ξανά.

ΥΓ: Τοπικό παράρτημα τα πάντα όλα κλειστά, αν μπορούσαν θα κλείνανε και το μαγαζί τελείως και θα πίνανε μπύρες στην υγειά μας όλη μέρα στην παραλία. Οριακά ασχολούνται έστω να πηγαίνουν (αν πηγαίνουν).

Να σου άλλαξαν μετρητή ίσως? Αν έχεις κρατήσει φωτό από τον παλιό μετρητή τότε μπορείς να το διαπιστώσεις, κάθε μετρητής έχει το δικό του serial number.

Πρόβλημα πάντως θα έχεις ακόμα και αν δεν αλλάξεις πάροχο, αν μείνεις ΔΕΗ ίσως και να είναι και χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Πρόβλημα πάντως θα έχεις ακόμα και αν δεν αλλάξεις πάροχο, αν μείνεις ΔΕΗ ίσως και να είναι και χειρότερα.

Δεν είμαι ΔΕΗ. Τί πρόβλημα μπορεί να έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, tryfos said:

Δεν είμαι ΔΕΗ. Τί πρόβλημα μπορεί να έχω;

Στο εξήγησα, θα σου έρθουν μαζεμένες KWh σε κάποιον από τους επόμενους εκκαθαριστικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tryfos είπε

Να σου πω την αλήθεια, μου βγάλανε τόσο πολύ την ψυχή που δεν θέλω ούτε να τους βλέπω, ούτε απ' έξω να περνάω ούτε να τους ξανακούσω. 4 μήνες κάνανε για να καταφέρω τη μείωση, από Ιούνη το παλεύω. Με αποκορύφωμα περάσανε με τα 1000 ζόρια 10/9 και αλλάξανε τις ασφάλειες για τη μείωση (για το οποίο πλήρωσα 140€ χωρίς καν απόδειξη!!!!!) και από τότε μέχρι σήμερα δεν είχε περαστεί η μείωση συστημικά!!! Και μέχρι σήμερα φαινόμουν 35kva στις ΥΔΕ. Οπότε και επιτέλους άλλαξε μετά από 5 τηλέφωνα και 2-3 online αιτήματα.

Σε ποια δημόσια υπηρεσία πλέον δίνεις λεφτά (και μάλιστα μέσω τραπέζης) και δεν σου δίνουν καν απόδειξη;;; Αν είναι δυνατόν...

Οπότε μακριά, φτάνει...

Σήμερα περάστηκε η αλλαγή συστημικά και φαίνομαι 15kva. Ας κόψουνε το λαιμό τους, εγώ δεν έχω να κάνω τίποτα όσο υπάρχει μηδενική κατανάλωση, εγώ ό,τι είχα να κάνω το έκανα. Σιγά μη τους κυνηγάω και για να τους πληρώσω.

ΥΓ: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚO ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΔΕΔΔΗΕ. ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ (τηλ, email, TA ΠΑΝΤΑ).

Νομίζω ότι  η πληρωμη έγινε μέσω Τράπεζας.. Δεν νομίζω να δίνουν απόδειξη.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, takoulou said:

Νομίζω ότι  η πληρωμη έγινε μέσω Τράπεζας.. Δεν νομίζω να δίνουν απόδειξη.. 

Εγώ πάντως που πλήρωσα τα 42,16€ για ενεργοποίηση νυχτερινού μου ήρθε απόδειξη με επιστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πλήρωσα μέσω τράπεζας εννοείται. Και τι σημαίνει αυτό, ότι δεν θα πρέπει να στείλουν απόδειξη; Είναι και επαγγελματικός ο χώρος, θα την περνούσα στα έξοδα.

Τί ψάχνω τώρα, τέτοια κατάντια, τέτοια διάλυση, τέτοια αδιαφορία σε υπηρεσία χρόνια είχα να δω, ακόμα και στο δημόσιο. Η μόνη προσπάθεια που πραγματικά κάνουνε είναι πως θα κρύβονται από τον κόσμο, πως θα κλείνουν τηλέφωνα/email και γενικά πως δεν θα κάνουνε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Κι εγώ πλήρωσα μέσω τράπεζας εννοείται. Και τι σημαίνει αυτό, ότι δεν θα πρέπει να στείλουν απόδειξη; Είναι και επαγγελματικός ο χώρος, θα την περνούσα στα έξοδα.

Τί ψάχνω τώρα, τέτοια κατάντια, τέτοια διάλυση, τέτοια αδιαφορία σε υπηρεσία χρόνια είχα να δω, ακόμα και στο δημόσιο. Η μόνη προσπάθεια που πραγματικά κάνουνε είναι πως θα κρύβονται από τον κόσμο, πως θα κλείνουν τηλέφωνα/email και γενικά πως δεν θα κάνουνε τίποτα.

Φιλε και  σε μενα ηρθε κανονικα η αποδειξη πληρωμής με mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tryfos είπε

Κι εγώ πλήρωσα μέσω τράπεζας εννοείται. Και τι σημαίνει αυτό, ότι δεν θα πρέπει να στείλουν απόδειξη; Είναι και επαγγελματικός ο χώρος, θα την περνούσα στα έξοδα.

Τί ψάχνω τώρα, τέτοια κατάντια, τέτοια διάλυση, τέτοια αδιαφορία σε υπηρεσία χρόνια είχα να δω, ακόμα και στο δημόσιο. Η μόνη προσπάθεια που πραγματικά κάνουνε είναι πως θα κρύβονται από τον κόσμο, πως θα κλείνουν τηλέφωνα/email και γενικά πως δεν θα κάνουνε τίποτα.

Αρχικά ζητα με μείλ να σου στείλουν απόδειξη για το πόσο των εργασιών, λογικά θα σου στείλουν.. 

Εγώ θα έκανα το εξής, αφού φαίνεται η αλλαγή στις ΥΔΕ στα 15kVA, τότε άλλαξε παροχο κάνε ότι είναι να κάνεις, πες για μετρήσεις να περάσουν αυτοί να μετρήσουν, γιατί σου άλλαξαν "και καλά" μετρητή 

Πέτα τους το μπαλάκι και αν δεν βιάζεσαι γράψε τους στα παλιά σου τα παπούτσια.. 

Ας βγάλουν αυτοί άκρη με ενδείξεις κλπ, εσύ τσέκαρε μόνο τι σε χρεώνουν μην κάνουν καμία μλκα, κόψε τυχόν πάγιες κλπ και δεν έγινε τίποτα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Αρχικά ζητα με μείλ να σου στείλουν απόδειξη για το πόσο των εργασιών, λογικά θα σου στείλουν.. 

Εγώ θα έκανα το εξής, αφού φαίνεται η αλλαγή στις ΥΔΕ στα 15kVA, τότε άλλαξε παροχο κάνε ότι είναι να κάνεις, πες για μετρήσεις να περάσουν αυτοί να μετρήσουν, γιατί σου άλλαξαν "και καλά" μετρητή 

Πέτα τους το μπαλάκι και αν δεν βιάζεσαι γράψε τους στα παλιά σου τα παπούτσια.. 

Ας βγάλουν αυτοί άκρη με ενδείξεις κλπ, εσύ τσέκαρε μόνο τι σε χρεώνουν μην κάνουν καμία μλκα, κόψε τυχόν πάγιες κλπ και δεν έγινε τίποτα.. 

Παιδιά δεν ξέρω με ποια παραρτήματα μιλάτε αλλά τέτοιες πολυτέλειες, email, τηλέφωνα κλπ. στο δικό μου δεν υπάρχουν. Έχουν κλείσει τα πάντα-απλά δεν υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας. Μέσω του online ό,τι κάνεις κάνεις. Έκανα αίτημα online και ζήτησα απόδειξη για τη μείωση και όσο το βράδυ έχει ήλιο άλλο τόσο θα μου απαντήσουνε/ασχοληθούνε.

Άλλαξα πάροχο και έστειλα κανονικά μια φωτό του μετρητή με τη νέα μέτρηση. Δεν ανοίγω νέα θέματα/μέτωπα για το τίποτα. Προφανώς μόλις γίνει η μετάβαση πιστεύω θα αρχίσει το κοντέρ να γράφει από όσο λέει ο μετρητής πλέον. Από 'κει και πέρα για τα παλιά ας κόψουνε τους λαιμούς τους, αρκετά ασχολήθηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Specs said:

Απο που προκυπτει πως οι νεοι μετρητες ειναι καλυτεροι στην αντιμετωπιση της ρευματοκλοπης ???

Από τις δυνατότητες τους, κυρίως επειδή ενημερώνουν άμεσα τον διαχειριστή σε περίπτωση παραβίασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Joshua21 said:

Από τις δυνατότητες τους, κυρίως επειδή ενημερώνουν άμεσα τον διαχειριστή σε περίπτωση παραβίασης.

αρα τζιφος...ελαχιστοι απο οσους κλεβουν,κλεβουν με αυτο τον τροπο ειπε φιλος ηλεκτρολογος.

Οι πιο πολλοι απλα ΠΡΙΝ το μετρητη κανουν στην παροχη επεμβαση και κλεβουν, με κατι σαν διακλαδωση ας πουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Specs είπε

Απο που προκυπτει πως οι νεοι μετρητες ειναι καλυτεροι στην αντιμετωπιση της ρευματοκλοπης ???

Διαθέτουν κάποια διάταξη (πιεζοηλεκτρική;) εκεί που βιδώνει το καπάκι των καλωδίων παροχής προς και από το μετρητή, όπου αν ξεβιδωθεί, σημειώνεται στο log του μετρητή, καθώς και ενεργοποιείται το alarm (αν λειτουργούσε η τηλε-διαχείριση, θα έστελνε σήμα πως "πειράχτηκε" η βίδα)

Το πιο εύκολο πιθανώς και εμφανίσιμο θα ήταν να επέμβει κάποιος στο καλώδιο παροχής από το δίκτυο προς το μετρητή..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...