Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση κ από εμένα για καινούριο ψηφιακό μετρητή στο πατρικό.

Το power μένει μόνιμα αναμενο αλλά το net αναβοσβήνει πράσινο. Είναι φυσιολογικό το Net (δεύτερο φωτάκι από αριστερά) να αναβοσβήνει;

τα αλλά δυο που μάλλον είναι του modem/τηλενημερωσης είναι σβηστά ενώ κ σε εμένα το Alarm είναι μόνιμα αναμενο μάλλον για τους λόγους που αναφέρθηκε. 
επίσης επειδή έχει λίγες μονάδες αντιλαμβάνομαι ότι το συνεργείο δεν τον ρυθμίζει μεταφέροντας τις μονάδες του παλιού μετρητή αλλά τον κουμπωνει με μηδέν του κουτιού κ πρέπει το «ιδιωτικό» συνεργείο του εργολάβου να επιστρέψει τον παλιό στον ΔΕΔΔΗΕ, ο ΔΕΔΔΗΕ να ενημερώσει τον πάροχο (ΔΕΗ) κ να γίνουν οι σχετικές προσαρμογές/εκκαθαρίσεις κτλ;;

Οι γονεοι δεν γνώριζαν άρα δεν κράτησαν μετρήσεις από τον παλιό, όποτε ελπίζουμε ότι δεν θα γίνει καποια ματσακωνια στη μεταφορά/εκκαθάριση των μονάδων του παλιού.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Sebu είπε

Μια ερώτηση κ από εμένα για καινούριο ψηφιακό μετρητή στο πατρικό.

Το power μένει μόνιμα αναμενο αλλά το net αναβοσβήνει πράσινο. Είναι φυσιολογικό το Net (δεύτερο φωτάκι από αριστερά) να αναβοσβήνει;

τα αλλά δυο που μάλλον είναι του modem/τηλενημερωσης είναι σβηστά ενώ κ σε εμένα το Alarm είναι μόνιμα αναμενο μάλλον για τους λόγους που αναφέρθηκε. 
επίσης επειδή έχει λίγες μονάδες αντιλαμβάνομαι ότι το συνεργείο δεν τον ρυθμίζει μεταφέροντας τις μονάδες του παλιού μετρητή αλλά τον κουμπωνει με μηδέν του κουτιού κ πρέπει το «ιδιωτικό» συνεργείο του εργολάβου να επιστρέψει τον παλιό στον ΔΕΔΔΗΕ, ο ΔΕΔΔΗΕ να ενημερώσει τον πάροχο (ΔΕΗ) κ να γίνουν οι σχετικές προσαρμογές/εκκαθαρίσεις κτλ;;

Οι γονεοι δεν γνώριζαν άκράτησαν μετρήσεις από τον παλιό, όποτε ελπίζουμε ότι δεν θα γίνει καποια ματσακωνια στη μεταφορά/εκκαθάριση των μονάδων του παλιού.

Καλησπέρα... πολυ σωστά δουλεύει  ο μετρητής.. Άρα δεν έχει τοποθετηθεί SMS..Τα έχουν πάρει όλα τα στοιχεία ... Αυτά θα τα δώσουν στο προμηθευτή.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
4 λεπτά πριν, vassilis018 είπε

Καλημέρα. Κατέβηκα το πρωί για να πάρω την ένδειξη του μετρητή και έβγαζε αυτό. Γνωρίζει κάποιος τι παίζει?

IMG_0339-min.JPG

New high score!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vassilis018 είπε

Καλημέρα. Κατέβηκα το πρωί για να πάρω την ένδειξη του μετρητή και έβγαζε αυτό. Γνωρίζει κάποιος τι παίζει?

IMG_0339-min.JPG

Αν δείχνει μόνιμα αυτό, δηλώνεις βλάβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Doubt said:

Αν δείχνει μόνιμα αυτό, δηλώνεις βλάβη.

Θα δω και μέσα στο Σ/Κ αν αλλάξει, αν όχι θα π΄ρω ένα τηλ τις βλάβες να έρθουν να το κοιτάξουν. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vassilis018 είπε

Θα δω και μέσα στο Σ/Κ αν αλλάξει, αν όχι θα π΄ρω ένα τηλ τις βλάβες να έρθουν να το κοιτάξουν. Ευχαριστώ

Αν είναι κολλημένος σε αυτή την ένδειξη οθόνης και δεν τις εναλλάσσει κάθε λίγα δευτερόλεπτα, κλείσε γενικό στο σπίτι, κατέβα στο ρολόι και κλείσε για 30 δευτερόλεπτα την ασφάλεια του ρολογιού (θα σβήσει ο μετρητής), άνοιξε τη πάλι και δες αν επανήλθε κανονικά ή κάνει το ίδιο, αν επανέλθει άστο, αν όχι δήλωσε βλάβη να το δουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Kozanitis1 said:

Αν είναι κολλημένος σε αυτή την ένδειξη οθόνης και δεν τις εναλλάσσει κάθε λίγα δευτερόλεπτα, κλείσε γενικό στο σπίτι, κατέβα στο ρολόι και κλείσε για 30 δευτερόλεπτα την ασφάλεια του ρολογιού (θα σβήσει ο μετρητής), άνοιξε τη πάλι και δες αν επανήλθε κανονικά ή κάνει το ίδιο, αν επανέλθει άστο, αν όχι δήλωσε βλάβη να το δουν..

τον προηγούμενο μήνα έδειχνε κανονικά ένδειξη, τώρα τι έπαθε δεν γνωρίζω. Θα δοκιμάσω την λύση σου. Ευχαριστώ

Tώρα βγάζει αυτή την ένδειξη

IMG_0341-min.JPG

Επεξ/σία από vassilis018
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, vassilis018 είπε

τον προηγούμενο μήνα έδειχνε κανονικά ένδειξη, τώρα τι έπαθε δεν γνωρίζω. Θα δοκιμάσω την λύση σου. Ευχαριστώ

Tώρα βγάζει αυτή την ένδειξη

IMG_0341-min.JPG

Αυτό είναι αφού άνοιξες και έκλεισες την ασφάλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

@Kozanitis1 βλέπω ότι είσαι γνώστης, για αυτό ρωτάω εσένα ή και οποιονδήποτε.

Έχει γίνει σε μένα το εξής απίθανο: Ζήτησα μείωση Σ.Ι. από 35kva σε 15kva και εν πάση περιπτώσει μετά από χίλια δύο μύρια με τον ΔΕΔΔΗΕ την κατάφερα (ηλεκτρονικός μετρητής). Τι κάνανε όμως, και το παρατήρησα τώρα μετά από 1-2 μήνες που ήρθε ο λογαριασμός για την 35άρα σύνδεση (δηλαδή για το διάστημα πριν την αλλαγή): Μηδενίσανε το κοντέρ στον υπάρχοντα μετρητή όταν κάνανε τη μείωση προφανώς και έτσι ο πάροχος έλαβε μέτρηση όταν έπρεπε 0 ή εν πάση περιπτώσει κάτι πολύ χαμηλό. Είχε την προηγούμενη μεγαλύτερη μέτρηση (πχ. 9000), οπότε δεν ήξερε τι να χρεώσει και βγήκε 0 κατανάλωση! Θεωρητικά όσο δεν αλλάζω εμπορικό πρόγραμμα (από Γ22 σε Γ21), ώστε να στείλω μέτρηση εγώ, θα είμαι με 0 κατανάλωση μέχρι ο μετρητής να φτάσει άνω του 9000 (στο παραπάνω παράδειγμα);

Πώς θα μπορούσανε να δούνε και να χρεώσουνε στο ενδιάμεσο διάστημα την κατανάλωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, tryfos είπε

@Kozanitis1 βλέπω ότι είσαι γνώστης, για αυτό ρωτάω εσένα ή και οποιονδήποτε.

Έχει γίνει σε μένα το εξής απίθανο: Ζήτησα μείωση Σ.Ι. από 35kva σε 15kva και εν πάση περιπτώσει μετά από χίλια δύο μύρια με τον ΔΕΔΔΗΕ την κατάφερα (ηλεκτρονικός μετρητής). Τι κάνανε όμως, και το παρατήρησα τώρα μετά από 1-2 μήνες που ήρθε ο λογαριασμός για την 35άρα σύνδεση (δηλαδή για το διάστημα πριν την αλλαγή): Μηδενίσανε το κοντέρ στον υπάρχοντα μετρητή όταν κάνανε τη μείωση προφανώς και έτσι ο πάροχος έλαβε μέτρηση όταν έπρεπε 0 ή εν πάση περιπτώσει κάτι πολύ χαμηλό. Είχε την προηγούμενη μεγαλύτερη μέτρηση (πχ. 9000), οπότε δεν ήξερε τι να χρεώσει και βγήκε 0 κατανάλωση! Θεωρητικά όσο δεν αλλάζω εμπορικό πρόγραμμα (από Γ22 σε Γ21), ώστε να στείλω μέτρηση εγώ, θα είμαι με 0 κατανάλωση μέχρι ο μετρητής να φτάσει άνω του 9000 (στο παραπάνω παράδειγμα);

Πώς θα μπορούσανε να δούνε και να χρεώσουνε στο ενδιάμεσο διάστημα την κατανάλωση; 

Καλησπέρα.. Να περιμενεις απο τον Δεδδηε τις μετρήσεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Να περιμενεις απο τον Δεδδηε τις μετρήσεις.. 

Πώς θα γίνει αυτό; Δεν κατάλαβα. Αφού ο λογαριασμός που κάλυπτε την περίοδο που είχα την 35άρα σύνδεση ήρθε μετά την αλλαγή από τον ΔΕΔΔΗΕ. Αν είχε στείλει το οτιδήποτε ο ΔΕΔΔΗΕ θα έπρεπε να χρεώσει ο πάροχος.

Και αν το στείλει πιο μετά ο ΔΕΔΔΗΕ και μάλιστα αφού έχω φύγει από τον πάροχο, πώς θα χρεώσει  ο παλιός πάροχος; Θα μου έχει βγάλει τελικό λογαριασμό όταν έφυγα και εγώ θα είμαι σε καινούριο πάροχο.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, tryfos είπε

Πώς θα γίνει αυτό; Δεν κατάλαβα. Αφού ο λογαριασμός που κάλυπτε την περίοδο που είχα την 35άρα σύνδεση ήρθε μετά την αλλαγή από τον ΔΕΔΔΗΕ. Αν είχε στείλει το οτιδήποτε ο ΔΕΔΔΗΕ θα έπρεπε να χρεώσει ο πάροχος.

Και αν το στείλει πιο μετά ο ΔΕΔΔΗΕ και μάλιστα αφού έχω φύγει από τον πάροχο, πώς θα χρεώσει  ο παλιός πάροχος; Θα μου έχει βγάλει τελικό λογαριασμό όταν έφυγα και εγώ θα είμαι σε καινούριο πάροχο.

Για παρε τηλέφωνο τον Δεδδηε να δεις.. 8004004000 .. Να ρωτήσεις.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tryfos said:

@Kozanitis1 βλέπω ότι είσαι γνώστης, για αυτό ρωτάω εσένα ή και οποιονδήποτε.

Έχει γίνει σε μένα το εξής απίθανο: Ζήτησα μείωση Σ.Ι. από 35kva σε 15kva και εν πάση περιπτώσει μετά από χίλια δύο μύρια με τον ΔΕΔΔΗΕ την κατάφερα (ηλεκτρονικός μετρητής). Τι κάνανε όμως, και το παρατήρησα τώρα μετά από 1-2 μήνες που ήρθε ο λογαριασμός για την 35άρα σύνδεση (δηλαδή για το διάστημα πριν την αλλαγή): Μηδενίσανε το κοντέρ στον υπάρχοντα μετρητή όταν κάνανε τη μείωση προφανώς και έτσι ο πάροχος έλαβε μέτρηση όταν έπρεπε 0 ή εν πάση περιπτώσει κάτι πολύ χαμηλό. Είχε την προηγούμενη μεγαλύτερη μέτρηση (πχ. 9000), οπότε δεν ήξερε τι να χρεώσει και βγήκε 0 κατανάλωση! Θεωρητικά όσο δεν αλλάζω εμπορικό πρόγραμμα (από Γ22 σε Γ21), ώστε να στείλω μέτρηση εγώ, θα είμαι με 0 κατανάλωση μέχρι ο μετρητής να φτάσει άνω του 9000 (στο παραπάνω παράδειγμα);

Πώς θα μπορούσανε να δούνε και να χρεώσουνε στο ενδιάμεσο διάστημα την κατανάλωση; 

Καλημέρα, αυτό στα bold δεν ισχύει, ο μετρητής δεν μηδενίζεται ποτέ εκτός και αν αλλαχτεί.

Υποψιάζομαι ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει ενημερώσει σωστά τα συστήματα του για την μείωση ισχύος και την ένδειξη που πήραν την στιγμή της αλλαγής, για αυτό και το σύστημα έδωσε στον πάροχο μηδενική κατανάλωση. Αν έχω δίκιο τότε άκρη θα βρεις μόνο αν επικοινωνήσεις με το τοπικό παράρτημα ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Για παρε τηλέφωνο τον Δεδδηε να δεις.. 8004004000 .. Να ρωτήσεις.. 

Να σου πω την αλήθεια, μου βγάλανε τόσο πολύ την ψυχή που δεν θέλω ούτε να τους βλέπω, ούτε απ' έξω να περνάω ούτε να τους ξανακούσω. 4 μήνες κάνανε για να καταφέρω τη μείωση, από Ιούνη το παλεύω. Με αποκορύφωμα περάσανε με τα 1000 ζόρια 10/9 και αλλάξανε τις ασφάλειες για τη μείωση (για το οποίο πλήρωσα 140€ χωρίς καν απόδειξη!!!!!) και από τότε μέχρι σήμερα δεν είχε περαστεί η μείωση συστημικά!!! Και μέχρι σήμερα φαινόμουν 35kva στις ΥΔΕ. Οπότε και επιτέλους άλλαξε μετά από 5 τηλέφωνα και 2-3 online αιτήματα.

Σε ποια δημόσια υπηρεσία πλέον δίνεις λεφτά (και μάλιστα μέσω τραπέζης) και δεν σου δίνουν καν απόδειξη;;; Αν είναι δυνατόν...

Οπότε μακριά, φτάνει...

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Υποψιάζομαι ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει ενημερώσει σωστά τα συστήματα του για την μείωση ισχύος και την ένδειξη που πήραν την στιγμή της αλλαγής,

Σήμερα περάστηκε η αλλαγή συστημικά και φαίνομαι 15kva. Ας κόψουνε το λαιμό τους, εγώ δεν έχω να κάνω τίποτα όσο υπάρχει μηδενική κατανάλωση, εγώ ό,τι είχα να κάνω το έκανα. Σιγά μη τους κυνηγάω και για να τους πληρώσω.

ΥΓ: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚO ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΔΕΔΔΗΕ. ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ (τηλ, email, TA ΠΑΝΤΑ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...