Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, takoulou said:

Καλημερα...Θα σου μεταφερουν τον μετρητη εκει που πρεπει  και  θα ερθει   ο Δεδδηε να κανει αυτοψια πριν.. Να σου πει και το κοστος.. Δεν αλλαζει συνηθως ο μετρητης..

Συνήθως το αντίθετο συμβαίνει, τον αλλάζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Συνήθως το αντίθετο συμβαίνει, τον αλλάζουν.

Ειναι αναλογα την περιοχη του Δεδδηε... Τι αποθεμα υπαρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, takoulou said:

Ειναι αναλογα την περιοχη του Δεδδηε... Τι αποθεμα υπαρχει...

Πάει πάλιωσε η δικαιολογία της έλλειψης μετρητών, κανένας πλέον δεν πιστεύει ότι εδώ και χρόνια υπάρχει έλλειψη μόνο σε μερικά παραρτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πάει πάλιωσε η δικαιολογία της έλλειψης μετρητών, κανένας πλέον δεν πιστεύει ότι εδώ και χρόνια υπάρχει έλλειψη μόνο σε μερικά παραρτήματα.

Δυστυχως συμβαινει... Ξερεις κατι που το λες; Αλλες αναγκες εχει  η Πατρα η Κορινθος,  η  Τριπολη και αλλες αναγκες σε  μεγαλες πολεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, takoulou said:

Δυστυχως συμβαινει... Ξερεις κατι που το λες; Αλλες αναγκες εχει  η Πατρα η Κορινθος,  η  Τριπολη και αλλες αναγκες σε  μεγαλες πολεις...

Δηλαδή εκεί στο τμήμα υλικού (ή προμηθειών ή όπως αλλιώς λέγεται) του ΔΕΔΔΗΕ είναι τόσο ηλίθιοι που στέλνουν ίσες ποσότητες παντού, παρόλο που δεν είναι ίδιες οι ανάγκες? Αυτό είναι θέμα διαχείρησης, όχι έλλειψης.

Αυτό που ξέρω είναι ότι στην Πάτρα όταν αιτείται κάποιος νυχτερινό του αλλάζουν μετρητή σε λιγότερο από 20 ημέρες, ενώ αν είναι πχ Αθήνα κάνουν από 6 μήνες έως 1,5 χρόνο.

Just now, nikos121 said:

Υπαρχει τροπος να σου αλλαξουν τον μετρητη σε ψηφιακο αν δεν εχεις βλαβη και εχεις ηδη νυχτερινο;

Όχι, αυτή η αλλαγή έχει αρχίσει να γίνεται σταδιακά, και δεν υπάρχει τρόπος να την επισπεύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikos121 είπε

Υπαρχει τροπος να σου αλλαξουν τον μετρητη σε ψηφιακο αν δεν εχεις βλαβη και εχεις ηδη νυχτερινο;

Αρχικά γιατί να το κάνεις αυτό; έχεις υποψίες για κάτι;

Νομίζω μπορείς να ανοίξεις αίτημα στον Δεδδηε για αλλαγή μετρητή, για κόστος κλπ δεν γνωρίζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αρχικά γιατί να το κάνεις αυτό; έχεις υποψίες για κάτι;

Νομίζω μπορείς να ανοίξεις αίτημα στον Δεδδηε για αλλαγή μετρητή, για κόστος κλπ δεν γνωρίζω..

Δεν εχω κανα σοβαρο λογο. Πιο πολυ απο περιεργεια και γιατι δεν μπορω να βλεπω αυτη τη μισοδιαλυμενη παλιατζουρα με σπασμενο τζαμακι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τζάμι εξωτερικά της χελώνας λες;

Αυτό το αντικαθιστουν με χρέωση περίπου 14€ νομίζω, αλλιώς σπάσε το αφαίρεσε το προσεκτικά και κόλλα απ έξω ένα νέο με σιλικόνη..

Μπορείς να πας στο σάιτ του ΔΕΔΔΗΕ,  αιτήματα, αίτημα επικοινωνίας και αλλαγή μετρητή.., στείλε να δεις τι θα πουν

Αν θες ανέβασε καμία φωτογραφία να καταλάβουμε τι εννοείς σπασμένο 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Το τζάμι εξωτερικά της χελώνας λες;

Αυτό το αντικαθιστουν με χρέωση περίπου 14€ νομίζω, αλλιώς σπάσε το αφαίρεσε το προσεκτικά και κόλλα απ έξω ένα νέο με σιλικόνη..

Μπορείς να πας στο σάιτ του ΔΕΔΔΗΕ,  αιτήματα, αίτημα επικοινωνίας και αλλαγή μετρητή.., στείλε να δεις τι θα πουν

Αν θες ανέβασε καμία φωτογραφία να καταλάβουμε τι εννοείς σπασμένο 

ναι το εξω εξω τζαμακι του γκρι κουτιου. Με την 1η ευκαιρια θα ανεβασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Το τζάμι εξωτερικά της χελώνας λες;

Αυτό το αντικαθιστουν με χρέωση περίπου 14€ νομίζω, αλλιώς σπάσε το αφαίρεσε το προσεκτικά και κόλλα απ έξω ένα νέο με σιλικόνη..

Μπορείς να πας στο σάιτ του ΔΕΔΔΗΕ,  αιτήματα, αίτημα επικοινωνίας και αλλαγή μετρητή.., στείλε να δεις τι θα πουν

Αν θες ανέβασε καμία φωτογραφία να καταλάβουμε τι εννοείς σπασμένο 

14€ είναι πάρα πολλά.

Σε ένα μετρητή επί του δρόμου που είχε σπάσει το καπάκι από χτύπημα φορτηγού (ή κάτι τέτοιο, δεν είναι βέβαιο) τον άλλαξαν δωρεάν χωρίς να το ζητήσουμε. Προφανώς ο υπάλληλος που παίρνει μετρήσεις ενημέρωσε σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/4/2023 στις 7:51 ΜΜ, christos_uoa είπε

Επιβεβαιώνω ότι η τηλεμέτρηση λειτουργεί. Σε εμένα οι μετρήσεις είναι με τηλεμέτρηση (το γνωρίζω από επαφή σε ΔΕΔΔΗΕ σχετικά με πρόβλημα που είχα και μου ανέφεραν ότι πήραν στις τάδε του μηνός με τηλεμέτρηση την μέτρηση για τον τελευταίο εκκαθαριστικό μου). Επίσης ΔΕΝ γλιτώνεις τα έναντι. Το ότι γίνεται τηλεμέτρηση δεν σημαίνει ότι την κάνουν κάθε μήνα. Παραμένουν 3 έναντι μηνιαίοι και ένας εκκαθαριστικός.

Κάποιες απορίες ,

αυτοί που θα δουλεύουν με τηλεμέτρηση θεωρούνται ωριαίοι ?

Επίσης αν βάλει κάποιος φ/β αλλάζουν το μετρητή σε ωριαίο ?
Ρωτάω επειδή βλέπω κάποιες περίεργες χρεώσεις και βγαίνει ένα τεράστιο ποσό σε ετήσια βάση (σαν πάγιο)
https://www.dei.gr/media/1xnbaxcb/myhomeonline-q2_202307.pdf

141,421€*Kva παροχής (συν ΦΠΑ 6^)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Κάποιες απορίες ,

αυτοί που θα δουλεύουν με τηλεμέτρηση θεωρούνται ωριαίοι ?

Επίσης αν βάλει κάποιος φ/β αλλάζουν το μετρητή σε ωριαίο ?
Ρωτάω επειδή βλέπω κάποιες περίεργες χρεώσεις και βγαίνει ένα τεράστιο ποσό σε ετήσια βάση (σαν πάγιο)
https://www.dei.gr/media/1xnbaxcb/myhomeonline-q2_202307.pdf

141,421€*Kva παροχής (συν ΦΠΑ 6^)

Νομίζω πως ωριαίους έχουν κάποιες παροχές με ισχύ από 35kVA και άνω, καθώς σε αυτούς νομίζω συνυπολογίζεται συντελεστής ισχύος (για άεργα) καθώς και αιχμές..

Στους οικιακούς ψηφιακούς θα πρέπει να προστεθεί κλίμακα καθώς μέχρι τώρα καταγράφουν σε ημερήσιο και μειωμένο.., τίποτα απ' όλα αυτά δεν πιστεύω να γίνει, αν δεν πάμε σε έξυπνους μετρητές παντού, όπως επίσης σε τηλε-διαχείρηση αυτών για κάθε τους λειτουργία.. εδώ σε πολλούς δεν λειτουργεί καν η τηλεμέτρηση ανά τετράμηνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Νομίζω πως ωριαίους έχουν κάποιες παροχές με ισχύ από 35kVA και άνω, καθώς σε αυτούς νομίζω συνυπολογίζεται συντελεστής ισχύος (για άεργα) καθώς και αιχμές..

Στους οικιακούς ψηφιακούς θα πρέπει να προστεθεί κλίμακα καθώς μέχρι τώρα καταγράφουν σε ημερήσιο και μειωμένο.., τίποτα απ' όλα αυτά δεν πιστεύω να γίνει, αν δεν πάμε σε έξυπνους μετρητές παντού, όπως επίσης σε τηλε-διαχείρηση αυτών για κάθε τους λειτουργία.. εδώ σε πολλούς δεν λειτουργεί καν η τηλεμέτρηση ανά τετράμηνο..

το θέμα είναι να μην πληρώνουμε απο 1200€ έως 3700€ πάγιο (και παραπάνω) 😛

δλδ πως ακριβώς θα τιμολογείται το κομμάτι :

Spoiler

image.png.771fab6ada9c918b6f91d499c3e4038b.png

κάτι δεν πάει καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω, 4,434€/kVA/έτος θα πληρώνουμε οι οικιακοί..

Είναι ακραίο το νούμερο των 140€ ...

Ούτε εγώ έχω καταλάβει ακριβώς, μένει να δούμε λογαριασμούς (επαγγελματικά πχ) 35kVA+ τι χρεώσεις ΔΕΔΔΗΕ έχουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...