Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, vagelen είπε

Νόμιζα οτι η τηλεμετρια ήταν αστικος μυθος σαν το Μετρο Θεσσαλονικης

Δεν εφαρμόζεται ακόμα η τηλεμετρηση.. Θα γίνει κάποια στιγμή.. 

Μόνο στους  πολυ πολυ μεγάλους καταναλωτές υπάρχει.

Απλά τώρα που βάζουν τους νέους μετρητές τους βάζουν με μια κάρτα sim  μέσα.. Και όχι σε όλους.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vagelen said:

Νόμιζα οτι η τηλεμετρια ήταν αστικος μυθος σαν το Μετρο Θεσσαλονικης

Η τηλεμέτρηση σε πελάτες χαμηλής τάσης εφαρμόζεται ήδη πιλοτικά σε κάποια μέρη της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2023 στις 10:59 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Περιοχή;

Τώρα ανάβει το PWR και το ΝΕΤ στο μόντεμ του μετρητή;

Αναβοσβήνουν τα TX και RX?

Όχι μόνο το PWR είναι σταθερά αναμμένο. ΝΕΤ αναβοσβήνει, RXD - TXD σβηστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω ότι η τηλεμέτρηση λειτουργεί. Σε εμένα οι μετρήσεις είναι με τηλεμέτρηση (το γνωρίζω από επαφή σε ΔΕΔΔΗΕ σχετικά με πρόβλημα που είχα και μου ανέφεραν ότι πήραν στις τάδε του μηνός με τηλεμέτρηση την μέτρηση για τον τελευταίο εκκαθαριστικό μου). Επίσης ΔΕΝ γλιτώνεις τα έναντι. Το ότι γίνεται τηλεμέτρηση δεν σημαίνει ότι την κάνουν κάθε μήνα. Παραμένουν 3 έναντι μηνιαίοι και ένας εκκαθαριστικός.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, anestispro είπε

Όχι μόνο το PWR είναι σταθερά αναμμένο. ΝΕΤ αναβοσβήνει, RXD - TXD σβηστά.

Μήπως δεν είχαν τοποθετήσει SIM modem και κάρτα SIM και απλά όταν είδες το βανάκι τις τοποθέτησαν τότε;

Πολλές φορές βάζουν νέους μετρητές χωρίς modem και λένε πως θα βάλουν modem και SIM κάποια στιγμή στο μέλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Μήπως δεν είχαν τοποθετήσει SIM modem και κάρτα SIM και απλά όταν είδες το βανάκι τις τοποθέτησαν τότε;

Πολλές φορές βάζουν νέους μετρητές χωρίς modem και λένε πως θα βάλουν modem και SIM κάποια στιγμή στο μέλλον..

Εγώ μπορώ να καταλάβω κάπως αν έβαλαν sim & modem?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, anestispro είπε

Εγώ μπορώ να καταλάβω κάπως αν έβαλαν sim & modem?

Αν πριν στο πάνω μέρος του μετρητή που είναι η θέση του modem, είχες προσέξει να μην αναβοσβήνουν (ή ανάβουν) τα λαμπάκια και τώρα φαίνεται ενεργό, πιθανόν τώρα να τοποθέτησαν modem και SIM, αφού δεν αναβοσβήνουν τα RX & TX, δεν νομίζω να λειτουργεί οποιαδήποτε τηλεμέτρηση κλπ ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αν πριν στο πάνω μέρος του μετρητή που είναι η θέση του modem, είχες προσέξει να μην αναβοσβήνουν (ή ανάβουν) τα λαμπάκια και τώρα φαίνεται ενεργό, πιθανόν τώρα να τοποθέτησαν modem και SIM, αφού δεν αναβοσβήνουν τα RX & TX, δεν νομίζω να λειτουργεί οποιαδήποτε τηλεμέτρηση κλπ ;)

 

Τα φωτάκια όπως ήταν πριν είναι και τώρα...καλά κρασιά, σε δουλειά να βρισκόμαστε. Δεν δήλωσα και τις κιλοβατόρες για το έναντι γιατί θεώρησα ότι θα βγαίνει πάντα εκκαθαριστικός πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν στην ένδειξη 1.8.0 της συνολικής κατανάλωσης, το νούμερο αλλάζει στο τετράμηνο η δεν μηδενίζει ποτέ από την έναρξη του????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μεταφέρω τον παλιό μου μετρητή σε τοιχίο έξω απο το σπίτι οπως πρέπει να ειναι.

Ο μετρητής ειναι μονοφασικός και ειμαι στον νομό θεσσαλονικης,θα μου δώσουν ψηφιακο η αναλογικο μετρητή? γνωρίζει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

Θέλω να μεταφέρω τον παλιό μου μετρητή σε τοιχίο έξω απο το σπίτι οπως πρέπει να ειναι.

Ο μετρητής ειναι μονοφασικός και ειμαι στον νομό θεσσαλονικης,θα μου δώσουν ψηφιακο η αναλογικο μετρητή? γνωρίζει κανεις?

Δεν νομίζω να σου αλλάξουν μετρητή σε περίπτωση μετεγκατάστασης σε άλλο σημείο.., ρώτησε τους αν θες.. 

Για να σου αλλάξουν σε ψηφιακό το κάνουν είτε σε βλάβη, είτε για χορήγηση νυκτερινού, αλλά δεν ξέρω σίγουρα.., ίσως να στον αλλάξουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, aristidis540 said:

Θέλω να μεταφέρω τον παλιό μου μετρητή σε τοιχίο έξω απο το σπίτι οπως πρέπει να ειναι.

Ο μετρητής ειναι μονοφασικός και ειμαι στον νομό θεσσαλονικης,θα μου δώσουν ψηφιακο η αναλογικο μετρητή? γνωρίζει κανεις?

Λογικά με την ευκαιρία θα βάλουν νέο ψηφιακό, το συνηθίζουν όταν κάνουν οποιαδήποτε εργασία σε κάποια παροχή μια και σταδιακά θα αλλαχτούν όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

Θέλω να μεταφέρω τον παλιό μου μετρητή σε τοιχίο έξω απο το σπίτι οπως πρέπει να ειναι.

Ο μετρητής ειναι μονοφασικός και ειμαι στον νομό θεσσαλονικης,θα μου δώσουν ψηφιακο η αναλογικο μετρητή? γνωρίζει κανεις?

Καλημερα...Θα σου μεταφερουν τον μετρητη εκει που πρεπει  και  θα ερθει   ο Δεδδηε να κανει αυτοψια πριν.. Να σου πει και το κοστος.. Δεν αλλαζει συνηθως ο μετρητης..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...