Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ειχα ακουσει διάφορα για τους νέους ηλεκτρονικούς μετρητές. Από τα Χριστούγεννα απεκτησα κι εγω αφου ο παλιός ειχε προβλημα όπως με ενημέρωσε ο ΔΕΔΔΗΕ. Αυτο που σιγουρα παρατηρώ ειναι οτι η μηνιαία μου κατανάλωση ειναι φανερά πιο βεβαρημένη από τις αντιστοιχες των προηγούμενων μηνών/ετών. 

Επειδη η καθημερινότητα ειναι συγκεκριμένη και λαμβάνοντας υπόψη πως τη τελευταία 15 ετία, έχοντας αλλάξει 4 σπίτια, δεν έχω ξεπεράσει ποτέ τις 200 kw σε μηναία βάση, εικάζω πως είτε οι νέοι μετρητές καλπάζουν, είτε οι παλιοί πήγαιναν με ρυθμούς χελώνας :P 

Kάποιος με νέο ηλεκτρονικό μετρητή για να δωσει ανάλογο feedback;

 

Δηλαδη, αν καταλαβαινω καλα, ο νεος μετρητης, παρουσιαζει ας πουμε, αυξημενη καταναλωση που δεν δικαιολογειται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 730
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

 

Δηλαδη, αν καταλαβαινω καλα, ο νεος μετρητης, παρουσιαζει ας πουμε, αυξημενη καταναλωση που δεν δικαιολογειται;

Ναι

Ωστόσο τονίζω πως υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο λάθους απο μέρους μου και θα έχω καλύτερη άποψη στους επομενους 2-3 μήνες.

Για αυτο και ρωτάω αν υπάρχει άλλος με ηλεκτρονικο μετρητή και έχει δει κάτι περίεργο, αφου "ακουω" διάφορα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ναι

Ωστόσο τονίζω πως υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο λάθους απο μέρους μου και θα έχω καλύτερη άποψη στους επομενους 2-3 μήνες.

Για αυτο και ρωτάω αν υπάρχει άλλος με ηλεκτρονικο μετρητή και έχει δει κάτι περίεργο, αφου "ακουω" διάφορα

 

μήπως έχει το χαρτί που στέλνει ο δεδδηε και εξηγεί το πρόβλημα του παλιού? μήπως δεν καταμετρούσε όπως έπρεπε? εγώ νόμιζα ότι ο παλιός μετρητής έγραφε περισσότερα και τον άλλαξα με ηλεκτρονικό και το χαρτί που μου ήρθε από το δεδδηέ έλεγε ότι υπήρχε απόκλιση από την πραγματική κατάναλωση κατά -0.4% και με χρεωσαν και 40 ευρω.

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, valadsk είπε

μήπως έχει το χαρτί που στέλνει ο δεδδηε και εξηγεί το πρόβλημα του παλιού? μήπως δεν καταμετρούσε όπως έπρεπε? εγώ νόμιζα ότι ο παλιός μετρητής έγραφε περισσότερα και τον άλλαξα με ηλεκτρονικό και το χαρτί που μου ήρθε από το δεδδηέ έλεγε ότι υπήρχε απόκλιση από την πραγματική κατάναλωση κατά -0.4% και με χρεωσαν και 40 ευρω.

Το χαρτι που ηρθε ανέφερε πως υπήρχε ενδεχόμενο προβλήματος στη καταγραφή για αυτο και προχωρησαν σε αλλαγή. Ωστόσο εγω το αποκλείω, διότι η κατανάλωσή μου ειναι σταθερή σε 4 διαφορετικά σπίτια. Οκ να έχει πρόβλημα ο ένας, αλλά να ειχαν πρόβλημα 4 διαφορετικοί; (επειδή ειμαι και λιγο ψείρας με αυτά, δεν έχω πετάξει κανέναν λογαριασμό ΔΕΗ, τους αρχειοθετώ πάντα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, nikos_abel είπε

Αν αυτό δεν είναι απάτη, τότε τι είναι;

Πολύ υπερβολικό σε βρίσκω, σιγά τα λεφτά που θα κερδίσουν σε τόκους παρακρατώντας από σένα κάποια ποσά (πόσο μπορεί να είναι τα παραπάνω που σου παρακρατούν?) για 3 2 και 1 μήνα, άσε που η απάτη προϋποθέτει παρουσίαση ψευδών στοιχείων με δόλο... Νομίζεις πως ο ΔΕΔΔΗΕ είναι ενήμερος για την ενεργειακή σου αναβάθμιση και γνωρίζει πόσο ακριβώς έκαψες τον Γενάρη, αλλά επίτηδες σου βάζει στον έναντι την περσινή κατανάλωση?

Πάντως αν σε ζορίζει τόσο υπάρχουν λύσεις ανάγκης, δώσε ψευδή μέτρηση στον πάροχο σου αλλά με πραγματική διαφορά ώστε ο μηνιαίος έναντι να βγει όσο περίπου θα έπρεπε, ή αντί να εξοφλήσεις τους μηνιαίους έναντι δίνε λιγότερα μέχρι να βγει ο εκκαθαριστικός, δεν θα στο κόψουν.

1 ώρα πριν, nikos_abel είπε

Υ.Γ. προφανώς δε τα έχω με εσένα, πιστεύω ότι αυτό είναι κατανοητό!

Φυσικά και είναι, κουβέντα κάνουμε, δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι.

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Ειχα ακουσει διάφορα για τους νέους ηλεκτρονικούς μετρητές. Από τα Χριστούγεννα απεκτησα κι εγω αφου ο παλιός ειχε προβλημα όπως με ενημέρωσε ο ΔΕΔΔΗΕ. Αυτο που σιγουρα παρατηρώ ειναι οτι η μηνιαία μου κατανάλωση ειναι φανερά πιο βεβαρημένη από τις αντιστοιχες των προηγούμενων μηνών/ετών. 

Επειδη η καθημερινότητα ειναι συγκεκριμένη και λαμβάνοντας υπόψη πως τη τελευταία 15 ετία, έχοντας αλλάξει 4 σπίτια, δεν έχω ξεπεράσει ποτέ τις 200 kw σε μηναία βάση, εικάζω πως είτε οι νέοι μετρητές καλπάζουν, είτε οι παλιοί πήγαιναν με ρυθμούς χελώνας :P 

Kάποιος με νέο ηλεκτρονικό μετρητή για να δωσει ανάλογο feedback;

Εγώ προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει αυξημένη κατανάλωση από τότε που μου έβαλαν τον ψηφιακό μετρητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λέτε ότι οι έξυπνοι μετρητές δεν επικοινωνούν με κανέναν και δεν δίνουν αυτόματα την μέτρηση πουθενά? Και δηλώνετε εσείς τις μετρήσεις μέσω e-bill κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vagelen είπε

Παιδιά λέτε ότι οι έξυπνοι μετρητές δεν επικοινωνούν με κανέναν και δεν δίνουν αυτόματα την μέτρηση πουθενά? Και δηλώνετε εσείς τις μετρήσεις μέσω e-bill κτλ?

Προς στιγμήν, δεν επικοινωνούν με τίποτα, οπότε θέλει μετρήσεις από εμάς.. (για όσους δίνουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Kαι κάπου εδω ωφειλω να δωσω ένα σωστο feedback με τον νέο μετρητή.

Αυτο που έβλεπα ηταν το συνολο νυχτερινου και κανονικού ρολογιού. Οι ψηφιακοι μετρητές έχουν αρκετά στοιχεία επάνω και πρέπει να κάτσεις κανα 2 λεπτο να καταλάβεις τι γινεται.

Τελικά, για την ώρα, όχι μονο δεν καλπάζει, αλλά οι μετρήσεις ειναι χαμηλότερες απο ποτέ!! Που μπορει να σημαίνει οτι ο παλιός μετρητής ισως κάλπαζε και όχι ο ψηφιακός :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κάτοχος ηλεκτρονικού μετρητή από τον Αύγουστο του 2021, όταν ο παλιός του ΄60 πήρε φωτιά 🔥. Από την Τρίτη κυκλοφορεί Ι.Χ. στην περιοχή μου που γράφει πάνω ΔΕΔΔΗΕ ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΗ.

Χθες το πρωί το είδα στην διπλανή μου πολυκατοικία καθώς έφευγα για δουλεία. Σήμερα ήρθαν και σε εμάς, μας ενημέρωσαν ότι είναι από τον ΔΕΔΔΗΕ κτλ και θα κάνουν κάποιες ρυθμίσεις στον μετρητή και πλέον θα συνδέεται με τηλεματική και θα στέλνει αυτόματα την καταμέτρηση στην ΔΕΗ.

Είχα την εντύπωση ότι αυτό θα γινόταν όταν ολοκληρωθεί η αντικατάσταση όλων των μετρητών πανελλαδικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anestispro είπε

Κάτοχος ηλεκτρονικού μετρητή από τον Αύγουστο του 2021, όταν ο παλιός του ΄60 πήρε φωτιά 🔥. Από την Τρίτη κυκλοφορεί Ι.Χ. στην περιοχή μου που γράφει πάνω ΔΕΔΔΗΕ ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΗ.

Χθες το πρωί το είδα στην διπλανή μου πολυκατοικία καθώς έφευγα για δουλεία. Σήμερα ήρθαν και σε εμάς, μας ενημέρωσαν ότι είναι από τον ΔΕΔΔΗΕ κτλ και θα κάνουν κάποιες ρυθμίσεις στον μετρητή και πλέον θα συνδέεται με τηλεματική και θα στέλνει αυτόματα την καταμέτρηση στην ΔΕΗ.

Είχα την εντύπωση ότι αυτό θα γινόταν όταν ολοκληρωθεί η αντικατάσταση όλων των μετρητών πανελλαδικά.

Περιοχή;

Τώρα ανάβει το PWR και το ΝΕΤ στο μόντεμ του μετρητή;

Αναβοσβήνουν τα TX και RX?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anestispro είπε

Κάτοχος ηλεκτρονικού μετρητή από τον Αύγουστο του 2021, όταν ο παλιός του ΄60 πήρε φωτιά 🔥. Από την Τρίτη κυκλοφορεί Ι.Χ. στην περιοχή μου που γράφει πάνω ΔΕΔΔΗΕ ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΗ.

Χθες το πρωί το είδα στην διπλανή μου πολυκατοικία καθώς έφευγα για δουλεία. Σήμερα ήρθαν και σε εμάς, μας ενημέρωσαν ότι είναι από τον ΔΕΔΔΗΕ κτλ και θα κάνουν κάποιες ρυθμίσεις στον μετρητή και πλέον θα συνδέεται με τηλεματική και θα στέλνει αυτόματα την καταμέτρηση στην ΔΕΗ.

Είχα την εντύπωση ότι αυτό θα γινόταν όταν ολοκληρωθεί η αντικατάσταση όλων των μετρητών πανελλαδικά.

Ενδιαφέρον. Πως πήρε φωτιά ο παλιός; Μπορεί να συμβεί αλλά είναι πολύ σπάνιο. Ο δικός μου είναι του 50-60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, anestispro είπε

Κάτοχος ηλεκτρονικού μετρητή από τον Αύγουστο του 2021, όταν ο παλιός του ΄60 πήρε φωτιά 🔥. Από την Τρίτη κυκλοφορεί Ι.Χ. στην περιοχή μου που γράφει πάνω ΔΕΔΔΗΕ ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΗ.

Χθες το πρωί το είδα στην διπλανή μου πολυκατοικία καθώς έφευγα για δουλεία. Σήμερα ήρθαν και σε εμάς, μας ενημέρωσαν ότι είναι από τον ΔΕΔΔΗΕ κτλ και θα κάνουν κάποιες ρυθμίσεις στον μετρητή και πλέον θα συνδέεται με τηλεματική και θα στέλνει αυτόματα την καταμέτρηση στην ΔΕΗ.

Είχα την εντύπωση ότι αυτό θα γινόταν όταν ολοκληρωθεί η αντικατάσταση όλων των μετρητών πανελλαδικά.

Νόμιζα οτι η τηλεμετρια ήταν αστικος μυθος σαν το Μετρο Θεσσαλονικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...