Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 730
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, nikos_abel είπε

Άνω Πατήσια

Ανήκεις στην περιοχή Φιλοθέης Κηφισίας.. Στείλτε email στην περιοχή εκεί.. Διευθυντή, Δεδδηε κτλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ανήκεις στην περιοχή Φιλοθέης Κηφισίας.. Στείλτε email στην περιοχή εκεί.. Διευθυντή, Δεδδηε κτλπ

Να είσαι καλά

φίλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, πριν λίγες ημέρες μου αλλάξανε μετρητή, μετά από αίτηση νυχτερινού ρεύματος (αίτηση από Σεπτ. 2022, κέντρο Αθήνας). Τοποθετήσανε ψηφιακό της Ningbo Sanxing μοντέλο SX1A1-SELSS-05.

1. Τον παλιό μετρητή τον πήραν, δεν πρόλαβα να σημειώσω τελευταία ένδειξη. Πρέπει να κάνω κάτι για να βγει εκκαθαριστικός λογαριασμός με τον προηγούμενο μετρητή ή πάει "αυτόματα" η διαδικασία από ΔΕΔΔΗΕ/ΔΕΗ ?

2. Δηλώνω μηνιαία καταμέτρηση, αλλά τώρα μετά την αλλαγή δεν με αφήνει λόγω μικρής (νέας) τιμής από την προηγούμενη (παλαιάς). Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία ? στα τηλ δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, red66phone είπε

καλησπέρα, πριν λίγες ημέρες μου αλλάξανε μετρητή, μετά από αίτηση νυχτερινού ρεύματος (αίτηση από Σεπτ. 2022, κέντρο Αθήνας). Τοποθετήσανε ψηφιακό της Ningbo Sanxing μοντέλο SX1A1-SELSS-05.

1. Τον παλιό μετρητή τον πήραν, δεν πρόλαβα να σημειώσω τελευταία ένδειξη. Πρέπει να κάνω κάτι για να βγει εκκαθαριστικός λογαριασμός με τον προηγούμενο μετρητή ή πάει "αυτόματα" η διαδικασία από ΔΕΔΔΗΕ/ΔΕΗ ?

2. Δηλώνω μηνιαία καταμέτρηση, αλλά τώρα μετά την αλλαγή δεν με αφήνει λόγω μικρής (νέας) τιμής από την προηγούμενη (παλαιάς). Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία ? στα τηλ δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα.

Θα περιμένεις την διαδικασία από τον Δεδδηε.. Θα δώσει τις μετρήσεις.. Υπομονή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Θα περιμένεις την διαδικασία από τον Δεδδηε.. 

αυτό ακριβώς φοβάμαι 😁

σε γνωστό μου (στον Πειραιά όμως) έχουν περάσει 3 σχεδόν μήνες, του ήρθε ένας εκκαθ. για τον παλιό μετρητή -€65, αλλά πρώτη καταμέτρηση στον καινόυριο λέει θα κάνουν αρχές Μαρτίου. Αυτό σημαίνει ότι θα έχουν περάσει 6 σχεδόν μήνες για να του έρθει λογαριασμός, με ό,τι αυτό συνεπάγεται στις καταναλώσεις / χρεώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, red66phone είπε

αυτό ακριβώς φοβάμαι 😁

σε γνωστό μου (στον Πειραιά όμως) έχουν περάσει 3 σχεδόν μήνες, του ήρθε ένας εκκαθ. για τον παλιό μετρητή -€65, αλλά πρώτη καταμέτρηση στον καινόυριο λέει θα κάνουν αρχές Μαρτίου. Αυτό σημαίνει ότι θα έχουν περάσει 6 σχεδόν μήνες για να του έρθει λογαριασμός, με ό,τι αυτό συνεπάγεται στις καταναλώσεις / χρεώσεις...

Δεν γίνεται αλλιώς.. Θα περιμένεις.. Υπομονή λίγο.. Πότε είναι η κανονική καταμέτρηση από τον Δεδδηε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, red66phone είπε

καλησπέρα, πριν λίγες ημέρες μου αλλάξανε μετρητή, μετά από αίτηση νυχτερινού ρεύματος (αίτηση από Σεπτ. 2022, κέντρο Αθήνας). Τοποθετήσανε ψηφιακό της Ningbo Sanxing μοντέλο SX1A1-SELSS-05.

1. Τον παλιό μετρητή τον πήραν, δεν πρόλαβα να σημειώσω τελευταία ένδειξη. Πρέπει να κάνω κάτι για να βγει εκκαθαριστικός λογαριασμός με τον προηγούμενο μετρητή ή πάει "αυτόματα" η διαδικασία από ΔΕΔΔΗΕ/ΔΕΗ ?

2. Δηλώνω μηνιαία καταμέτρηση, αλλά τώρα μετά την αλλαγή δεν με αφήνει λόγω μικρής (νέας) τιμής από την προηγούμενη (παλαιάς). Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία ? στα τηλ δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα.

Καλημέρα

Και να προλάβαινες να σημειώσεις ένδειξη δεν θα έκανε καμία απολύτως διαφορά, πρώτα θα περάσουν από ΔΕΔΔΗΕ την προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης, μετά θα ενημερώσουν τα συστήματα τους και τον πάροχο για τον νέο μετρητή και τις νέες ενδείξεις, και μετά θα βγει εκκαθαριστικός. ΑΝ όλα κυλήσουν ομαλά βέβαια, στη δική μου περίπτωση ο επόμενος εκκαθαριστικός ήταν μηδενικός και χρειάστηκε επικοινωνία με τα τοπικά γραφεία ΔΕΔΔΗΕ ώστε να κάνουν όλα τα παραπάνω.

Και φυσικά μέχρι να ενημερώσει ο ΔΕΔΔΗΕ τα συστήματα του και τον πάροχο, εσύ ΔΕΝ θα μπορείς να δίνεις ενδείξεις πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τον προηγούμενο εκκαθαριστικό (10/01/2023) αναγράφει ότι είναι στις 08/05/2023.

στο γνωστό μου τον παλιό μετρητή ο ΔΕΔΔΗΕ λέει τον έστειλε στη ΔΕΗ και η ΔΕΗ λέει δεν έχει παραλάβει τίποτα. (ή ανάποδα η ΔΕΗ προς ΔΕΔΔΗΕ, δεν θυμάμαι πως μου το είπε...) με αποτέλεσμα να μην έχει ενημερωθεί το σύστημα για σχεδόν 3 μήνες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, red66phone είπε

από τον προηγούμενο εκκαθαριστικό (10/01/2023) αναγράφει ότι είναι στις 08/05/2023.

στο γνωστό μου τον παλιό μετρητή ο ΔΕΔΔΗΕ λέει τον έστειλε στη ΔΕΗ και η ΔΕΗ λέει δεν έχει παραλάβει τίποτα. (ή ανάποδα η ΔΕΗ προς ΔΕΔΔΗΕ, δεν θυμάμαι πως μου το είπε...) με αποτέλεσμα να μην έχει ενημερωθεί το σύστημα για σχεδόν 3 μήνες ...

Άρα θα περιμένεις την  τακτική καταμέτρηση του Δεδδηε που θα γίνει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, αλλά έτσι όμως θα μου έρθουν μαζεμένες χρεώσεις 5 μηνών, με ο,τι αυτό συνεπάγεται στις χρεώσεις kWh / επιδότηση, κτλ και χάνω και τους μηνιαίους λογαριασμούς που προβλέπονται από το συμβόλαιο.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Έχει νόημα να πιέσω να ολοκληρωθεί πιο γρήγορα η διαδικασία ?

ΔΕΗ open είμαι από Δεκ 2022

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, red66phone είπε

οκ, αλλά έτσι όμως θα μου έρθουν μαζεμένες χρεώσεις 5 μηνών, με ο,τι αυτό συνεπάγεται στις χρεώσεις kWh / επιδότηση, κτλ και χάνω και τους μηνιαίους λογαριασμούς που προβλέπονται από το συμβόλαιο.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Έχει νόημα να πιέσω να ολοκληρωθεί πιο γρήγορα η διαδικασία ?

ΔΕΗ open είμαι από Δεκ 2022

Μην μπερδεύεσαι, ούτε μαζεμένες χρεώσεις 5 μηνών θα σου έρθουν, ούτε θα αλλάξει κάτι στις χρεώσεις KWh/επιδότηση, ούτε θα σταματήσουν οι μηνιαίοι λογαριασμοί, απλά οι επόμενοι 3 μηνιαίοι έναντι θα έχουν ποσό πληρωμής με βάση την περσινή σου κατανάλωση.

Έχω εγώ παρόμοια εμπειρία και την έγραψα 2-3 post παραπάνω, μάλλον δεν το είδες. Και όχι, δεν νομίζω να καταφέρεις να ολοκληρωθεί η διαδικασία πιο γρήγορα από ότι προβλέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Joshua21 είπε

...ούτε θα σταματήσουν οι μηνιαίοι λογαριασμοί, ...

Πάντως (όπως και πρόπερσι το φθινόπωρο), πηδήξανε τον λογαριασμό ενός μήνα για να κάνουν τους υπολογισμούς τους.
Αυτό σημαίνει ότι τον Φλεβάρη θα μου βγει λογαριασμός για 2 μήνες.
Και πρακτικά χωρίς καμμία διαφάνεια για το τι χρεώνουν, άρα ξαφνικά ένα πιθανό σοκ.

Και να το πω κι αλλιώς.
Πέρυσι άλλαξα κουφώματα, αιρκοντίσιο, λάμπες, και τέλος πάντων έκανα όσες αλλαγές μπορούσα για
να μειώσω την κατανάλωση - κάτι που κατάφερα.
Με αυτά κι αυτά όμως, αν οι έναντι που θα μου βγαίνουν για το επόμενο 4μηνο βασίζονται στις καταναλώσεις της προηγούμενης χρονιάς, για αυτό το 4μηνο θα πληρώνω κερατιάτικα σα μλκς.
Να το βράσω που στο τέλος θα κάνουν εκκαθάριση. Έχω να τους τα πληρώνω προκαταβολικά;
Τελικά, έτσι εκμεταλεύονται το ΔΙΚΟ ΜΟΥ κεφάλαιο (και πόσων άλλων), βγάζοντας χρήμα ΚΑΘΑΡΑ από τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ λεφτά (και των άλλων).
Αν αυτό δεν είναι απάτη, τότε τι είναι;

Υ.Γ. προφανώς δε τα έχω με εσένα, πιστεύω ότι αυτό είναι κατανοητό!

 

Επεξ/σία από nikos_abel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ακουσει διάφορα για τους νέους ηλεκτρονικούς μετρητές. Από τα Χριστούγεννα απεκτησα κι εγω αφου ο παλιός ειχε προβλημα όπως με ενημέρωσε ο ΔΕΔΔΗΕ. Αυτο που σιγουρα παρατηρώ ειναι οτι η μηνιαία μου κατανάλωση ειναι φανερά πιο βεβαρημένη από τις αντιστοιχες των προηγούμενων μηνών/ετών. 

Επειδη η καθημερινότητα ειναι συγκεκριμένη και λαμβάνοντας υπόψη πως τη τελευταία 15 ετία, έχοντας αλλάξει 4 σπίτια, δεν έχω ξεπεράσει ποτέ τις 200 kw σε μηναία βάση, εικάζω πως είτε οι νέοι μετρητές καλπάζουν, είτε οι παλιοί πήγαιναν με ρυθμούς χελώνας :P 

Kάποιος με νέο ηλεκτρονικό μετρητή για να δωσει ανάλογο feedback;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...