Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για λέβητα αερίου


savvas15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 hours ago, tollisth said:

Το ιδιο με είχαν πει και εμενα οταν τον έβαλαν οτι δεν χρειάζεται,ηετήσια συντήρηση θεωρείται εργασία η καμία σχέση δεν πειράζεται το κλειστο κύκλωμα?   

Κανονικά δεν έχει να κάνει γιατί στη συντήρηση ανοίγει μόνο ο θάλαμος καύσης και γίνεται καθαρισμός. Εκτος αν υπάρχει θέμα και γίνει εκκένωση είτε αλλαχθεί βαλβίδα ασφαλείας, κάποιο άλλο εξάρτημα κλπ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλέφωνο τον μάστορα που έκανε την εγκατάσταση k μόλις του εξήγησα τι θόρυβο κάνει και κάθε ποτε, κατάλαβε αμέσως, α μου λέει έχει συμπυκνώματα. θα έρθω να το δω.
Τι είναι αυτά τα συμπυκνώματα ρε παιδιά έχει κανεις ιδέα ? Είναι σοβαρό δηλαδή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σταγόνα δειχνει απλά πως ο λέβητας εκεινη τη στιγμη ειναι σε λειτουργία.

Η οθόνη σου δεν δείχνει κάποιο σφάλμα.

Επίσης οχι εξαέρωση δεν χρειάζεσαι αν εισαι σε διαμέρισμα διοτι τα σωματα βρισκονται κάτω από το υψος του λέβγητα. Αν εισαι σε μονοκατοικία ισως χρειάζονται αλλά δεν δικαιολογεί θόρυβο.

Τα συμπυκνώματα δημιουργούνται από την υγρασία. Συνηθως στο ετησιο service το ελέγχουν αυτο οι μάστορες. Όταν τον έβαλες ηρθε πιστοποιημένος καυστηρατζης να σου βγάλει δελτίο καυσης κτλ?

Ναι η πίεση πρέπει να ειναι στο 1,5. Αν πέσει κάτω από 1 η πάει πάνω απο 2,5 θα αρχισει να αναβοσβηνει η οθόνη και θα σου βγάλει ενα εικονιδιο. Αν πέσει η πίεση, απλά προσθέτεις νερό. Υπάρχει συγκεκριμένο βανάκι που το κάνεις. Αν ανέβει, αφαιρείς νερό. Ομως να ξέρεις πάντα, πως μπορει να δεις τον δείκτη και στο 2,5 ενω ο λεβητας ειναι σε λειτουργία. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι διοτι όταν ειναι ζεστο το νερό, φαινεται και ανεβασμένη η πίεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμεση εξυπηρέτηση πάντως από την ριέλο. Με το που πήρα τηλέφωνο σε 40 λεπτά ήρθαν. Βάλαν κάτι μηχανήματα μέτρησαν κάναν ράναν ο λέβητας λέει είναι άψογος δεν έχει τίποτα, ο θόρυβος που ακούω μου είπαν είναι από την τριόδη k είναι φυσιολογικός δεν έχει να κάνει με κάποιο πρόβλημα.

Η πλακα είναι ότι όταν στέκεσαι μπροστά στο λέβητα δεν ακούς τίποτα, τι θόρυβο κανει μου λέει ο τεχνικός, k τον έβαλα μέσα στο σπίτι για να τον ακούσει


Τώρα στην εγκατάσταση ο τεχνικός έκανε διαφορα, μεταξύ άλλον έβαλε ένα εξάρτημα στη καμινάδα k έβγαλε ένα χαρτί σαν απόδειξη σούπερ μάρκετ απο ενα μηχάνημα. Αν εννοείς αυτό δελτίο καύσης τότε το έκανε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ Riello πήρα, τον Residence 30. Γνωρίζετε τί αποδεικτικά καλής λειτουργίας πρέπει να πάρω από τον καυστηρατζή ώστε να μην έχω θέματα με σέρβις και εγγυήσεις; 

Επιπλέον αγόρασα και το remote θερμοστάτη της Riello, μου είπαν ότι το τοποθετηθεί ο καυστηρατζής, ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2022 στις 12:51 ΜΜ, savvas15 είπε

Aμεση εξυπηρέτηση πάντως από την ριέλο. Με το που πήρα τηλέφωνο σε 40 λεπτά ήρθαν. Βάλαν κάτι μηχανήματα μέτρησαν κάναν ράναν ο λέβητας λέει είναι άψογος δεν έχει τίποτα, ο θόρυβος που ακούω μου είπαν είναι από την τριόδη k είναι φυσιολογικός δεν έχει να κάνει με κάποιο πρόβλημα.

Η πλακα είναι ότι όταν στέκεσαι μπροστά στο λέβητα δεν ακούς τίποτα, τι θόρυβο κανει μου λέει ο τεχνικός, k τον έβαλα μέσα στο σπίτι για να τον ακούσει


Τώρα στην εγκατάσταση ο τεχνικός έκανε διαφορα, μεταξύ άλλον έβαλε ένα εξάρτημα στη καμινάδα k έβγαλε ένα χαρτί σαν απόδειξη σούπερ μάρκετ απο ενα μηχάνημα. Αν εννοείς αυτό δελτίο καύσης τότε το έκανε

Φίλε μου καλησπέρα, απλά από περιέργεια επειδή αντιμετωπίζω και εγώ κάποια σφάλματα τώρα τελευταία: συνεννοήθηκες με τον μάστορα που σας έβαλε τον καυστήρα ή απευθείας με το service της Riello;

Έχω σφάλμα με κωδικό 085, το οποίο αφορά ανεπαρκής καύση από όσο είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση μου ο μάστορας που έκανε την εγκατάσταση είναι k ο επίσημος αντιπρόσωπος της ριέλο στην περιοχή. Οποτε πήρα απευθείας αυτόν. Τώρα εσύ μάλλον θα πρέπει να πάρεις τον μάστορα που έκανε την εγκατάσταση k θα σου πει τι και πως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος ασύρματο θερμοστάτη με WIFI ready λέβητα;

Έχω αυτόν τον Λέβητα - Riello Residence 30 KIS

Και αυτόν τον Θερμοστάτη - Riello RiCLOUD WiFi

Γνωρίζει κάποιος να μου πεί πώς γίνεται η σύνδεση Θερμοστάτη-Λέβητα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Στις 28/1/2022 στις 2:38 ΜΜ, invisiblesurfer είπε

Έχει κάποιος ασύρματο θερμοστάτη με WIFI ready λέβητα;

Έχω αυτόν τον Λέβητα - Riello Residence 30 KIS

Και αυτόν τον Θερμοστάτη - Riello RiCLOUD WiFi

Γνωρίζει κάποιος να μου πεί πώς γίνεται η σύνδεση Θερμοστάτη-Λέβητα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Πήρα ίδιο λέβητα, και είμαι τώρα σε φάση επιλογής θερμοστάτη.
Τι εντυπώσεις έχεις από το RiCloud; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Euxin είπε

Πήρα ίδιο λέβητα, και είμαι τώρα σε φάση επιλογής θερμοστάτη.
Τι εντυπώσεις έχεις από το RiCloud; 

Δεν αξίζει η τιμή του, δεν κάνει απολύτως τίποτα καλύτερα από άλλους και η εφαρμογή είναι δύσχρηστη και κάνει μόνο τα βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Δεν αξίζει η τιμή του, δεν κάνει απολύτως τίποτα καλύτερα από άλλους και η εφαρμογή είναι δύσχρηστη και κάνει μόνο τα βασικά.

Ευχαριστώ για την γνώμη,

Επιβεβαίωσες την κακή θύμη που έχει.

Τελικά καταλίγω σε αυτό 

Wifi Smart Thermostat Wall-hung Gas Boiler Heating Temperature Controller Work With Alexa Google Home - Smart Temperature Control System - AliExpress

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να συνδιάσω τον θερμοστάτη του λέβητα με της έξιπνες θερμοστατικές κεφαλές, δηλαδή να επικοινωνούν μεταξύ τους, και όχι να είναι δυο διαφορετικά συστήματα. Γνωρίζει κανείς κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 28/1/2022 στις 2:38 ΜΜ, invisiblesurfer είπε

Έχει κάποιος ασύρματο θερμοστάτη με WIFI ready λέβητα;

Έχω αυτόν τον Λέβητα - Riello Residence 30 KIS

Και αυτόν τον Θερμοστάτη - Riello RiCLOUD WiFi

Γνωρίζει κάποιος να μου πεί πώς γίνεται η σύνδεση Θερμοστάτη-Λέβητα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Καλησπέρα φίλε,

Μπορείς παρακαλώ να μου στείλεις φώτο της συνεδεσμολογίας του RiCloud με τον λέβητα;

Σ΄ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...