Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για λέβητα αερίου


savvas15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tο καλοκαίρι έβαλα φυσικό αέριο, όλα καλά μέχρι πριν μερικές μέρες όπου εμφάνισε ένα περίεργο θόρυβο ο λέβητας. Mόλις ανάβει k μόλις σβήνει κάνει κάτι σαν "γρου γρου" ένα πράγμα. Οσο δουλεύει δεν ακούς τίποτα k από θέρμανση είναι καμπάνα. Το μονο που μου είχε πει ο μάστορας να κοιτάω είναι η πίεση που πρέπει να είναι στο 1,5 k από ότι είδα εκεί είναι.
Εχει κανεις ιδέα?  Ετσι δουλεύουν το χειμώνα η να φωνάξω μάστορα να ρίξει μια ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, savvas15 είπε

Οχι δεν έχω πειράξει τίποτα, Εξαέρωση θέλουν τα σώματα?

εεεε βέβαια κάθε χρόνο πριν αρχίσεις να τα λειτουργείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

εεεε βέβαια κάθε χρόνο πριν αρχίσεις να τα λειτουργείς

Αυτό είναι άκυρο. Είναι κλειστό κύκλωμα αν δεν έχει γίνει κάποια εργασία δεν υπάρχει λόγος εξαέρωσης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, savvas15 είπε

Tο καλοκαίρι έβαλα φυσικό αέριο, όλα καλά μέχρι πριν μερικές μέρες όπου εμφάνισε ένα περίεργο θόρυβο ο λέβητας. Mόλις ανάβει k μόλις σβήνει κάνει κάτι σαν "γρου γρου" ένα πράγμα. Οσο δουλεύει δεν ακούς τίποτα k από θέρμανση είναι καμπάνα. Το μονο που μου είχε πει ο μάστορας να κοιτάω είναι η πίεση που πρέπει να είναι στο 1,5 k από ότι είδα εκεί είναι.
Εχει κανεις ιδέα?  Ετσι δουλεύουν το χειμώνα η να φωνάξω μάστορα να ρίξει μια ματια

Φώναξε να στο δουν δεν είναι φυσιολογικο αυτό που λες

 

2 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Αυτό είναι άκυρο. Είναι κλειστό κύκλωμα αν δεν έχει γίνει κάποια εργασία δεν υπάρχει λόγος εξαέρωσης. 

Το ιδιο με είχαν πει και εμενα οταν τον έβαλαν οτι δεν χρειάζεται,ηετήσια συντήρηση θεωρείται εργασία η καμία σχέση δεν πειράζεται το κλειστο κύκλωμα?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα σε τρία σώματα εξαέρωση αλλα  δεν είχαν αέρα, έβγαλαν κατευθείαν νερό. Δε μου κάνει πάντως για θέμα εξαέρωσης, κάτι μηχανικό είναι k με το που ανοιγοκλείνει ο λέβητας τρίζει κατά κάποιο τρόπο.
Εβγαλα k μια φωτογραφία το καντράν μήπως κάποιος που γνωρίζει δει κάτι το περίεργο, όπως παράδειγμα αυτή η σταγόνα κάτω αριστερά που δεν έχω ιδέα τι είναι

 

 

αεριο 5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, savvas15 είπε

Εκανα σε τρία σώματα εξαέρωση αλλα  δεν είχαν αέρα, έβγαλαν κατευθείαν νερό. Δε μου κάνει πάντως για θέμα εξαέρωσης, κάτι μηχανικό είναι k με το που ανοιγοκλείνει ο λέβητας τρίζει κατά κάποιο τρόπο.
Εβγαλα k μια φωτογραφία το καντράν μήπως κάποιος που γνωρίζει δει κάτι το περίεργο, όπως παράδειγμα αυτή η σταγόνα κάτω αριστερά που δεν έχω ιδέα τι είναι

 

 

αεριο 5.jpg

Γραπτές οδηγίες χρήσεως δεν είχε το μηχάνημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eίχε δυο, το ένα στα ελληνικά, που γραφει γενικότητες, πιο πολύ δηλαδή σαν διαφημιστικό φυλλάδιο του λέβητα, k ένα άλλο που από τις 20 σελίδες η δυο είναι στα ελληνικά, που πιο πολύ γραφουν για θέματα εγγύησης,  η υπόλοιπες 18 σελίδες έχουν κάτι εικόνες κλπ αλλα είναι στα ιταλικά

Στο internet που έψαξα βρήκα ελληνικά αλλα είναι σαν το φυλλάδιο, γραφει ποσο εύκολο είναι στη χρήση. ανοξείδωτο το ένα ανοξείδωτο το άλλο k τέτοια

Επεξ/σία από savvas15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, savvas15 είπε

Tο καλοκαίρι έβαλα φυσικό αέριο, όλα καλά μέχρι πριν μερικές μέρες όπου εμφάνισε ένα περίεργο θόρυβο ο λέβητας. Mόλις ανάβει k μόλις σβήνει κάνει κάτι σαν "γρου γρου" ένα πράγμα. Οσο δουλεύει δεν ακούς τίποτα k από θέρμανση είναι καμπάνα. Το μονο που μου είχε πει ο μάστορας να κοιτάω είναι η πίεση που πρέπει να είναι στο 1,5 k από ότι είδα εκεί είναι.
Εχει κανεις ιδέα?  Ετσι δουλεύουν το χειμώνα η να φωνάξω μάστορα να ρίξει μια ματια

Μήπως συντονίζει η καπνοδόχος ; 

Όσο για το εικονίδιο νερού μήπως εννοει ότι έχεις ενεργοποιήσει και ζεστό νερό χρήσης ; 

Ποιο μοντέλο έχεις ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτός είναι ο λέβητας

https://www.skroutz.gr/s/21643870/Riello-Residence-30-KIS-Επιτοίχιος-Λέβητας-Συμπύκνωσης-Αερίου-με-Καυστήρα-20636kcal-h.html
Kαι το μονο που βρήκα στα ελληνικά είναι αυτό

https://www.diana-solar.gr/wp-content/uploads/Riello-RESIDENCE.pdf

Tώρα αν συντονίζει η καπνοδόχος τι να πω, δεν μπορώ να το καταλάβω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, savvas15 said:

Εκανα σε τρία σώματα εξαέρωση αλλα  δεν είχαν αέρα, έβγαλαν κατευθείαν νερό. Δε μου κάνει πάντως για θέμα εξαέρωσης, κάτι μηχανικό είναι k με το που ανοιγοκλείνει ο λέβητας τρίζει κατά κάποιο τρόπο.
Εβγαλα k μια φωτογραφία το καντράν μήπως κάποιος που γνωρίζει δει κάτι το περίεργο, όπως παράδειγμα αυτή η σταγόνα κάτω αριστερά που δεν έχω ιδέα τι είναι

 

 

αεριο 5.jpg

Μάλλον αυτό πρέπει να συμβολίζει 

79BDFD0A-DC2C-4F29-BEAC-8E7840BFD29F.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, savvas15 είπε

Oντως, κάτι με τη φλόγα είναι, δεν πρόκειται για κάποιο σφάλμα

Μοιάζει απλώς ως ενημέρωση, ότι ο καυστήρας είναι σε λειτουργία. Αυτό καταλαβαίνω από το μανιουαλ.

Η πίεση του νερού που σου ανέφερε ο μάστοραj, ναι καλό είναι να την παρακολουθείς, εφόσον όμως όλα έχουν ελεγχθεί, δεν θα χρειαστεί συμπλήρωση (νερού στο εσωτερικό δίκτυο).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο που κοίταξα την πίεση ήταν λίγο κάτω από το 2
Πάντως ο μάστορας μου είχε πει να την κοιτάω έστω τυπικά, κανονικά μου λέει δεν πρόκειται να πέσει, k αν πέσει πάει να πει ότι έχει πρόβλημα, από κάπου δηλαδή θα χάνει νερό, 
Μπορεί να έχει δίκιο ο φίλος παραπάνω, Μπορεί να τρίζει η καπνοδόχος η το σιδερένιο κουτί που καλύπτει τον λέβητα, k από τη μέσα πλευρά του τοίχου που κάθομαι να ακούγεται κάπως έντονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...