Προς το περιεχόμενο

Ο επικεφαλής αρχιτεκτονικής των Mac, Jeff Wilcox, επιστρέφει στην Intel για να σχεδιάσει νέα SoC


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, busellatos είπε

Τσίχλα που την μασάμε χρόνια και όπου πάω για δουλειά βασιλεύουν τα πισι....   ούτε ένα Mac δεν έχω δει σε μεγάλη επιχείριση για τον απλούστατο λόγο ότι είναι άχρηστα στο 95% των προγραμμάτων .   Για το απλό χρήστη ίσως  η ενσωματωμένη Intel igpu και το macos απομμονα τους τον κάνουν να αισθάνεται επαγγελματίας 😁     κάτι σαν τα τζιπακια στο λόφο του Φιλοπάππου.

 

 

11 ώρες πριν, busellatos είπε

ούτε ένα Mac δεν έχω δει σε μεγάλη επιχείριση 

Δεν ξέρω ποια θεωρείς "μεγάλη επιχείριση". Ειδικά στην Ελλάδα. 
Κανένας Έλληνας δεν θα επενδύσει σε ακριβό hardware, συνήθως από άγνοια ή γιατί ξέρουν ότι θα βρουν σπασμένα τα windows - office θεωρώντας ότι έτσι κάνουν οικονομία.


Όσον αφορά τις πραγματικά μεγάλες επιχειρήσεις: 

https://www.computerworld.com/article/3131906/ibm-says-macs-are-even-cheaper-to-run-than-it-thought.html 

https://appleinsider.com/articles/18/10/24/ibm-seeing-great-returns-on-over-277000-macs-and-ios-devices-issued-to-employees 

 

11 ώρες πριν, busellatos είπε

 για τον απλούστατο λόγο ότι είναι άχρηστα στο 95% των προγραμμάτων 

Πλήρης αγνοια. Γράψε μου 10 προγράμματα που χρησιμοποιούν σε μια επιχείριση και δεν υπάρχει αντίστοιχο για Mac

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

12 minutes ago, nikosgalis said:

Δεν ξέρω ποια θεωρείς "μεγάλη επιχείριση". Ειδικά στην Ελλάδα. 

Δεν ξέρω αν την πιάνεις στις μεγάλες εταιρείες αλλά στην Colgate-Palmolive που ήμουν με Windows τη βγάζαμε. 

29 minutes ago, nikosgalis said:

Πλήρης αγνοια. Γράψε μου 10 προγράμματα που χρησιμοποιούν σε μια επιχείριση και δεν υπάρχει αντίστοιχο για Mac

Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν χρειάζεσαι 10.

Ένα να μην τρέχει αρκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, filip123go είπε

Τι προσπαθείς να εξηγήσεις και εσύ τώρα... ο @rafinos έχει μπλέξει τους επεξεργαστές μεταξύ τους και είναι και εριστικός.... Απλά αγώησε τον... 

Με όλο τον σεβασμό, ο @rafinos δεν έχει μπλέξει τίποτα, οπότε μάλλον εσείς τα έχετε λίγο μπερδεμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apos είπε

Με όλο τον σεβασμό, ο @rafinos δεν έχει μπλέξει τίποτα, οπότε μάλλον εσείς τα έχετε λίγο μπερδεμένα.

Θέλεις να βοηθήσεις την κουβέντα αναδικνύωντας στην συγκεκριμένα επικοινωνία τι μπέρδεψα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NickTG είπε

Δεν ξέρω αν την πιάνεις στις μεγάλες εταιρείες αλλά στην Colgate-Palmolive που ήμουν με Windows τη βγάζαμε. 

Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν χρειάζεσαι 10.

Ένα να μην τρέχει αρκεί. 

 

Επομένως αν η Colgate-Palmolive στην Ελλάδα χρησιμοποιεί windows και εφόσον βρεθεί 1 προγραμμα που να τρέχει σε  Windows  αλλά όχι σε Mac, το MacOS είναι για πέταμα.

Καλή λογική, δε λέω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, nikosgalis said:

 

Επομένως αν η Colgate-Palmolive στην Ελλάδα χρησιμοποιεί windows και εφόσον βρεθεί 1 προγραμμα που να τρέχει σε  Windows  αλλά όχι σε Mac, το MacOS είναι για πέταμα.

Καλή λογική, δε λέω.

 

Δικιά σου λογική βέβαια καθώς εγώ δεν έγραψα κάτι τέτοιο. 

Αν σε ενδιαφέρει πάντως και στου εξωτερικού τα εργοστάσια Windows έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, amav είπε

Θέλεις να βοηθήσεις την κουβέντα αναδικνύωντας στην συγκεκριμένα επικοινωνία τι μπέρδεψα;

Βλέπω ότι απάντησε ο ίδιος και με κάλυψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πράγμα που δεν μπορεί να καταλάβει ο κόσμος ή δε θέλει να καταλάβει ο κόσμος είναι πως το κάθε λειτουργικό έχει πετύχει για το δικό του σκοπό.

Τα Windows μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε όλα τα μηχανήματα τα τελευταία 10 χρόνια (εκτός από τα 11), αν νομίζεται ότι είναι τόσο εύκολο να μπορεί να τρέξει σωστά ένα λογισμικό σε τόσα διαφορετικά hardware και να μιλάμε για κακό UI τότε οκ.

Το mac το παίρνεις και αυτό για διαφορετικό λόγο. Δεν μπορεί η ARM αρχιτεκτονική σε windows να φτάσει την Apple. Η μια έχει 2 λαπτοπ και 1 desktop και άλλη έχει υλοποιήσεις για την υπόλοιπη αγορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2022 στις 2:18 ΠΜ, rafinos είπε

Τι έχω κάνει; Επεξεργαστή ARM για Desktop θα φτιάξει... όχι M! Μ είναι απλά μια ονομασία ενός προϊόντος. Δηλαδή και η Microsoft που από όσο λένε θέλει να φτιάξει ARM και αυτοί M επεξεργαστές θα είναι; Ήμαρτον! Το ότι θέλουν να φτιάξουν επεξεργαστή που να ανταγωνίζεται στην ARM αρχιτεκτονική την σειρά M της Apple δεν σημαίνει ότι θα φτιάξουν M! Κατά τα άλλα εγώ τα έχω μπλέξει. 

Αν θέλει να φτιάξει έναν ARM μπορεί να συνεχίσει να κάνει αυτό που κάνει ήδη και κάνουν σχεδόν όλοι, αγοράζουν όλο το design από την ARM και τελείωσε. Προφανώς και αυτά υπολύπονται του design της Apple, εκτός και αν εσύ γνωρίζεις κάποια υλοποίηση ARM καλύτερη των M.

Αν ένας Kernel developer τηs MS πάει στην Αpple δεν σημαίνει ότι η τελευταία θα βγάλει windows, αλλά ότι αυτός ο developer μπορεί (δυνητικά) να φέρει με την εμπειρία του νέες ιδέες στην εξέλιξη των προιόντων της. Αγοράζουν το expertise που απέκτησε στην MS, αγοράζουν τις γνώσεις και την εμπειρία του σε συγκεκριμένους τομείς που δεν αυτοί δεν έχουν.

Ο σχεδιαστής των ΝΤ, είχε έρθει από την Digital των VMS/VAX και έσωσε την Microsoft. Η τελευταία προφανώς δεν έβγαλε VMS/VAX αλλά τον πυρήνα των WIndows NT.

Το θέμα λοιπόν δεν είναι το όνομα όπως λες, ούτε το ISA, αλλά το τι γνωρίζει ο άνθρωπος σε τεχνολογίες που αυτοί χρειάζονται. ARM γνωρίζουν όλοι στην αγορά, το θέμα είναι ποιοι έχουν εμπλακεί σε καλές υλοποιήσεις ώστε να μεταφέρουν την τεχνογνωσία και στους υπολοίπους. 

Στις 9/1/2022 στις 2:18 ΠΜ, rafinos είπε

Μ = ονομασία του μοντέλου όπως αυτοί της Intel είναι i* όπου * το 3-5-7-9. 
ARM = αρχιτεκτονική του επεξεργαστή
Συμπέρασμα = Η intel ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙ M, αλλά ARM. 

Νομίζω ότι παίζεις με τις λέξεις. Προφανώς δεν θα ονομάσουν το προϊόν Μ, προφανώς και δεν ενδιαφέρονται για το όνομα αλλά για την τεχνολογία του. Και εμείς την τεχνολογία του Μ θέλουμε δε μας ενδιαφέρει αν θα είναι Intel, AMD, Cyrix, πες την όπως θες την εταιρία, αν μπορεί η αρχιτεκτονική του Μ, μέσω μεταγραφών των σχεδιαστών να φτάσει και στα δικά μας συστήματα, αυτό θέλουμε.

Στις 9/1/2022 στις 2:18 ΠΜ, rafinos είπε

Επίσης ARM επεξεργαστή για pc έχουν φτιάξει και άλλοι... M ήταν και αυτοί; Επίσης, ξαναλέω ότι ο τρόπος που λειτουργεί ο M μπορεί να μην ΑΠΟΔΙΔΕΙ σε άλλα συστήματα γιατί φτιάχτηκε για να αποδίδει τα μέγιστα με το MacOS. H Apple έκανε την σοφότερη κίνηση γιατί ξέρει τις ανάγκες του λογισμικού της και ο επεξεργαστής τις ικανοποιεί πλήρως.

Που γράφτηκε ότι δεν έχουν φτιαχτεί ARM επεξεργαστές για PC; Αυτό που είναι κοινό μυστικό είναι ότι όλοι πλην του Μ είναι για τα μπάζα για common use. Και ο M τρέχει ήδη σε Linux και μάντεψε, είναι ως και 40% πιο γρήγορος απ' ότι σε MacOS. Ο Μ δεν φτιάχτηκε για το MacOS, το MacOS έγινε port σε ARM, όπως είχε γίνει και σε x86, και ακόμα πιο πριν σε PowerPC. 

Στις 9/1/2022 στις 2:18 ΠΜ, rafinos είπε

Η intel ότι και να βγάλει ακόμα και ισχυρότερος να είναι ο επεξεργαστής θα είναι ένας συμβατικός επεξεργαστής που δουλεύει πολύ καλά με όλα τα λειτουργικά. Της Apple δουλεύει τέλεια με το δικό της σύστημα εκεί είναι η διαφορά. 

Αυτό είναι άσχετο με το άρθρο και με τον σχολιασμό όσον αφορά τη μεταγραφή. Αυτό είναι ένα δικό σου κριτήριο για αγορά/χρήση, κάποιος άλλος μπορεί να έχει τα δικά του κριτήρια και σίγουρα είναι OT.

Στις 9/1/2022 στις 2:18 ΠΜ, rafinos είπε

Και δεν λέω τίποτα εριστικά. Επειδή έχετε κολλήσει εσείς στον M εγώ είμαι εριστικός;

Το να παρομοιάζετε τα πάντα με τα προϊόντα της αγαπημένης σας εταιρείας (που την πληρώνετε και δεν σαν πληρώνει) πρέπει να το δείτε. 

Βρίστε, κράξτε, πείτε ότι θέλετε κακώς ασχολήθηκα εξ αρχής. Όποιο ARM SoC μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε pc, τότε είναι M με το δικό σας σκεπτικό. 

Ο λόγος σου, το γράψιμο σου είναι εριστικό. Αν δεν βλέπεις από το παραπάνω κείμενο σου ότι απλά "την λες", είμαι εδώ να στο πω:) Μπορεί να είμαστε όλοι κρυμμένοι πίσω από ένα alias και ένα avatar αλλά νομίζω ότι μπορούμε καλύτερα.

Έτσι νομίζω τουλάχιστον, μπορεί να κάνω και λάθος!

1 ώρα πριν, hellghan είπε

Τα Windows μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε όλα τα μηχανήματα τα τελευταία 10 χρόνια (εκτός από τα 11), αν νομίζεται ότι είναι τόσο εύκολο να μπορεί να τρέξει σωστά ένα λογισμικό σε τόσα διαφορετικά hardware και να μιλάμε για κακό UI τότε οκ.

Έχω ένα PC εδώ με Haswell που δεν μπορεί να πάρει την τελευταία έκδοση των Windows 10 και είναι 6-7 χρονών αγορά. Πιστεύεις ότι δεν μπορεί να τα σηκώσει; Αναρωτιέμαι, δεν γνωρίζω.

1 ώρα πριν, hellghan είπε

Το mac το παίρνεις και αυτό για διαφορετικό λόγο. Δεν μπορεί η ARM αρχιτεκτονική σε windows να φτάσει την Apple. Η μια έχει 2 λαπτοπ και 1 desktop και άλλη έχει υλοποιήσεις για την υπόλοιπη αγορά

Η αρχιτεκτονική ARM είναι αυτή που πουλάει η ARM. Αν έχεις τα λεφτά, όπως τα έχει η Apple ή QM, η Samsung, η Amazon θα μπορούσες να σχεδιάσεις μια δική σου αρχιτεκτονική με το ISA και μόνο. Αυτό θέλει άτομα με τεχνογνωσία, το θυσαυροφυλάκιο του Σκρουτζ και target group. Αυτό έκανε η Apple με τους επεξεργαστές της εδώ και 10+ χρόνια. 

Δε νομίζω ότι δεν θα φτιαχτούν αντίστοιχα δυνατοί με τους Μ, ARM επεξεργαστές στο μέλλον από άλλες εταιρίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2022 στις 4:30 ΜΜ, skiabox είπε

Οτι και να κανει η Intel, όσο από κάτω τρέχει το πιο άσχημο και δυσλειτουργικό software, δηλαδή τα windows, τα οποία έχουν 20 χρόνια να εξελιχθούν έστω και λίγο, ο τελικός επαγγελματίας χρήστης σε mac θα πηγαίνει.

Aπό ποιόν πλανήτη ήρθες? Στον δικό μας δεν ισχύει αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amav είπε

Έχω ένα PC εδώ με Haswell που δεν μπορεί να πάρει την τελευταία έκδοση των Windows 10 και είναι 6-7 χρονών αγορά. Πιστεύεις ότι δεν μπορεί να τα σηκώσει; Αναρωτιέμαι, δεν γνωρίζω.

Ο Haswell είναι απο το 2015 η αρχιτεκτονική αυτή. Πόσο καιρό θες ακόμα να τα υποστηρίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, hellghan είπε

Ο Haswell είναι απο το 2015 η αρχιτεκτονική αυτή. Πόσο καιρό θες ακόμα να τα υποστηρίζει;

Προφανώς και για μένα είναι λίγα 6 χρόνια

Δηλαδή σου φαίνεται φυσιολογικό να πρέπει να αλλάζουμε PC κάθε 6 χρόνια για να έχουμε τις τελευταίες εκδόσεις των Windows? Εδώ κράζουμε την Apple που κάνει κάτι ανάλογο σε 7+ χρόνια και καλά κάνουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σένα για τη Microsoft όχι. Αλλά δε μου φαίνεται και φυσιολογικό ένα λογισμικό να είναι υποχρεωμένο να κρατάει υποστήριξη σε παλιές αρχιτεκτονικές. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, hellghan είπε

Για σένα για τη Microsoft όχι. Αλλά δε μου φαίνεται και φυσιολογικό ένα λογισμικό να είναι υποχρεωμένο να κρατάει υποστήριξη σε παλιές αρχιτεκτονικές. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

H MS είναι μια εταιρία που κοιτάει τα συμφέροντα της, αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει να τα αποδεχτούμε ως φυσιολογικά, δε μπορούμε να απαξιώνουμε την τεχνολογία τόσο γρήγορα, εκτός και αν γυρίσουμε σε χρήστες 2-3 ταχυτήτων

Στη σελίδα της Microsoft για CPU Support βλέπουμε ότι Haswell και Windows 10 δεν είναι και τόσο καλός συνδιασμός. Νομίζω ότι δεν θέλει να φαίνονται και τα mitigation για τα side channel attacks που σε αυτούς τους επεξεργαστές έχουν μεγάλο performance impact.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...