Προς το περιεχόμενο

Efood διανομέας με ποδήλατο


kleizour

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι φοιτητής σε σχετικά μικρή επαρχιακή πόλη και τελευταία μου φαίνεται καλή ιδέα να γίνω διανομέας στο Efood με ποδήλατο ως freelancer και θα ήθελα οποιος μπορεί να μου δώσει μερικές πληροφορίες επ αυτού, καθώς και να απαντήσει σε μερικές απορίες μου:

1)Ποια περίπου είναι η αμοιβή; Έχω ακούσει ότι υπάρχει μια στάνταρ αμοιβή την ώρα και από εκεί και πέρα πληρώνεσαι και ανά παραγγελία ένα ποσό. Ισχύει; Και για τι ποσά μιλάμε;

2) Πώς λειτουργεί ακριβώς; Έρχεται η παραγγελία στην εφαρμογή την πηγαίνεις και μετά περιμένεις πάλι τη σειρά σου;

3) εφόσον κάνω την αίτηση να με πάρουν είναι μεγάλες οι πιθανότητες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη η σκεψη σου αλλα να παραμεινει σκεψη. αυτα ειναι για χωρες του εξωτερικου με υποδομες για ποδηλατα, πεζους κλπ. στην ελλαδα που τιποτα δεν τηρειται και δεν τιμωρειται θεωρω οτι κατι τετοιο ειναι παρακινδυνευμενο. τον ποδηλατη δεν τον προσεχει κανεις.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, xsterg είπε

 τον ποδηλατη δεν τον προσεχει κανεις.

ενώ ο ποδηλάτης προσέχει τα πάντα... φανάρια, μονόδρομους, πεζοδρόμια, σήματα 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΛΙΣ πέρασε ένας γνωστός και μου λέει ψάχνει υπεύθυνο άτομο για οδηγό μίνι βαν, για να πηγαίνει προϊόντα σε επιχειρήσεις. Αν έχεις απλό δίπλωμα, νομίζω αρκεί.

Στείλε μου PM να σας φέρω σε επαφή και άστο αυτό για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kleizour είπε

Καλησπέρα, είμαι φοιτητής σε σχετικά μικρή επαρχιακή πόλη και τελευταία μου φαίνεται καλή ιδέα να γίνω διανομέας στο Efood με ποδήλατο ως freelancer και θα ήθελα οποιος μπορεί να μου δώσει μερικές πληροφορίες επ αυτού, καθώς και να απαντήσει σε μερικές απορίες μου:

1)Ποια περίπου είναι η αμοιβή; Έχω ακούσει ότι υπάρχει μια στάνταρ αμοιβή την ώρα και από εκεί και πέρα πληρώνεσαι και ανά παραγγελία ένα ποσό. Ισχύει; Και για τι ποσά μιλάμε;

2) Πώς λειτουργεί ακριβώς; Έρχεται η παραγγελία στην εφαρμογή την πηγαίνεις και μετά περιμένεις πάλι τη σειρά σου;

3) εφόσον κάνω την αίτηση να με πάρουν είναι μεγάλες οι πιθανότητες;

free lancer δεν εχει αμοιβη με την ωρα

πληρωνεσαι ανα παραγγελια υπολογιζε κοντα στα 2.5 ανα παραγγελια και καποια εξτρα περα του 1km  , ποδηλατα πατινια τους περιοριζουν το οριο (Πχ στη wolt ειναι 2.2km και μονο κεντρο  , σε μικροτερες πολεις ειναι πιο μικρο το οριο

εχεις την εφαρμογη τους ο αλγορυθμος μοιραζει παραγγελιες , αφου παραδωσεις μια παραγγελια ξανα περιμενεις την επομενη

το αν σε παρουν εξαρτατε της αναγκες της περιοχης

Παρακατω ειναι απολαβες της wolt για πολεις εκτος θεσσαλονικης αθηνας, οι διαφορες ειναι μικρες στις 2 εταιριες

μετα παιζουν και καποια "bonus" αναλογα τις καιρικες συνθηκες (υπερβολικο κρυο, ζεστη βροχες) , οπως και εξτρα για αργιες κτλ (πχ σημερα στη wolt  για παραγγελιες ανοιγμα εως 20:30 +0,40

20:30-23:00 +0,6

και 23:00-κλεισιμο +2ευρω ανα παραγγελια

Screenshot_20211224-110001.jpg

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ksessalonikios είπε

ενώ ο ποδηλάτης προσέχει τα πάντα... φανάρια, μονόδρομους, πεζοδρόμια, σήματα 

Και πάντα κινείται δεξιά και δεν σχηματίζεται πίσω του ουρά αυτοκινήτων. 😄

Ειδικά όταν είναι πολλοί μαζί.

23 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δεν ξέρω αν διαβάζετε τι γράφει ο ts ή απαντάτε έτσι

 

Κινδυνεύει απο τα 🚜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, xsterg said:

τον ποδηλατη δεν τον προσεχει κανεις.

Ο ποδηλατης ας αποφασισει πως θελει να τον αντιμετωπιζουμε. Αν θελει να τον αντιμετωπιζουμε σαν οχημα, να συμμορφωνεται με τον ΚΟΚ οπως οι υπολοιποι. Και για τις μηχανες το ιδιο ακουμε αλλα ως οδηγος μηχανης, εχω κινδυνευσει μονο απ' οσους κανουν παραβασεις, απο κανεναν αλλο.

Ontopic τωρα, η διανομη με ποδηλατο εχει το μειον οτι μακρινες παραγγελιες δεν μπορεις να τις καλυψεις. Εγω θα σου λεγα αν θες οντως να ασχοληθεις, να βγαλεις ενα διπλωμα που ετσι κι αλλιως θα σου χρειαστει αργοτερα

1 hour ago, Nabuko said:

Δεν ξέρω αν διαβάζετε τι γράφει ο ts ή απαντάτε έτσι

 

Ναι ρε συ, μικρη επαρχιακη πολη δεν σημαινει οτι γυρνας ολοκληρη με το ποδηλατο

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Ο ποδηλατης ας αποφασισει πως θελει να τον αντιμετωπιζουμε. Αν θελει να τον αντιμετωπιζουμε σαν οχημα, να συμορφωνεται με τον ΚΟΚ οπως οι υπολοιποι. Και για τις μηχανες το ιδιο ακουμε αλλα ως οδηγος μηχανης, εχω κινδυνευσει μονο απ' οσους κανουν παραβασεις, απο κανεναν αλλο.

Ontopic τωρα, η διανομη με ποδηλατο εχει το μειον οτι μακρινες παραγγελιες δεν μπορεις να τις καλυψεις. Εγω θα σου λεγα αν θες οντως να ασχοληθεις, να βγαλεις ενα διπλωμα που ετσι κι αλλιως θα σου χρειαστει αργοτερα

Ναι ρε συ, μικρη επαρχιακη πολη δεν σημαινει οτι γυρνας ολοκληρη με το ποδηλατο

Σε ολες τις πολεις που δουλευουν efood/wolt για ποδηλατα/ηλεκτρικα πατινια  εχεις περιορισμο απο το κεντρο της πολης που εισαι πχ αθηνα θεσσαλονικη ειναι στα 2.2km μικροτερες πολεις εχουν μικροτερο οριο (στο βολο συναδερφος μου ειπε για 1.5κμ απο το κεντρο , και ολες οι παραγγελιες ειναι εντος αυτης της εμβελιας απο το κεντρο (αρα αρκετα περιορισμενος αριθμος παραγγελιων )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Inuyasha said:

αρα αρκετα περιορισμενος αριθμος παραγγελιων

Ακριβως. Γι αυτο λεω οτι δε βγαινει με το ποδηλατο. Ας βγαλει διπλωμα για ενα μηχανακι καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος θέλει να δει πώς είναι για να βγάλει λίγα χρήματα και του λέτε να δώσει χρήματα για να βγάλει δίπλωμα, να δώσει περισσότερα χρήματα για να πάρει μηχανή/αυτοκίνητο και να δίνει επιπλέον χρήματα για βενζίνες.

 

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Vassilis_24 είπε

Ο άνθρωπος θέλει να δει πώς είναι για να βγάλει λίγα χρήματα και του λέτε να δώσει χρήματα για να βγάλει δίπλωμα, να δώσει περισσότερα χρήματα για να πάρει μηχανή/αυτοκίνητο και να δίνει επιπλέον χρήματα για βενζίνες.

 

 

 

Ρωτοντας συναδελφους θεσσαλονικη (και wolt και efood ) με ποδηλατα πατινια ολοι ειπαν οτι ειναι αρκετα ζορικα τα πραγματα ελαχιστες παραγγελιες λογο μικρων οριων που τους δινουν (λογικο) αλλα και σχετικα περιορισμενα τα μαγαζια μιας και εχει επιλογη το καταστημα να μην θελει αποστολη με ποδηλατο/πατινι

εγω στη wolt μου βγαζει μεσο ορο 3ις παραγγελιες την ωρα (αν επιλεξω της 2πλες παραγγελιες (σου δινει 2-3 παραγγελιες απο κοντινα καταστηματα που εχουν παραδοση σε κοντινους προορισμους) μπορει να πιασω της 6-7 , οσα παιδια ρωτησαν με το ζορι εχουν 1-2 παραγγελιες την ωρα , και δεν εχουν επιλογη για να παρουν 2πλη παραγγελια

και μιλαμε για θεσσαλονικη οχι καποια επαρχιακη πολη με αρκετα μειωμενο αριθμο καταστηματων , οποτε αν οντως θελει να βγαλει εστω τα εξοδα για 1-2 καφεδες που θα παρει μεσα στη μερα να πιει , τοτε ναι πρεπει να σκεφτει σοβαρα να βγαλει διπλωμα για μηχανακι και αν δεν θελει να εχει βενζινες ας παρει ηλεκτρικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/12/2021 στις 3:20 ΠΜ, kleizour είπε

Καλησπέρα, είμαι φοιτητής σε σχετικά μικρή επαρχιακή πόλη και τελευταία μου φαίνεται καλή ιδέα να γίνω διανομέας στο Efood με ποδήλατο ως freelancer και θα ήθελα οποιος μπορεί να μου δώσει μερικές πληροφορίες επ αυτού, καθώς και να απαντήσει σε μερικές απορίες μου:

1)Ποια περίπου είναι η αμοιβή; Έχω ακούσει ότι υπάρχει μια στάνταρ αμοιβή την ώρα και από εκεί και πέρα πληρώνεσαι και ανά παραγγελία ένα ποσό. Ισχύει; Και για τι ποσά μιλάμε;

2) Πώς λειτουργεί ακριβώς; Έρχεται η παραγγελία στην εφαρμογή την πηγαίνεις και μετά περιμένεις πάλι τη σειρά σου;

3) εφόσον κάνω την αίτηση να με πάρουν είναι μεγάλες οι πιθανότητες;

Αρχικα να ξεκαθαρισουμε οτι αυτο που λες ειναι για ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ.
Ο Freelancer δεν εχει στανταρ αμοιβη,οσες παραγγελιες πας τοσο θα πληρωθεις,συν καποιες αποζημιωσεις για τη μετακινηση.

Περιμενεις σαν ραδιοταξι,πας παιρνεις την παραγγελια,την παραδιδεις και περιμενεις την επομενη.

Αναμεσα θα περιμενεις κανα 20λεπτο μισαωρο για να σου ερθει η παραγγελια,και αλλα 15-20  λεπτα στο μαγαζι για να παραλαβεις.

Μετα θες κανα 10λεπτο για να φτασεις στον προορισμο,και αυτο εξαρταται απο το αν ειναι σωστο το στιγμα ΚΑΙ η διευθυνση που εδωσε ο πελατης.
Φυσικα υπαρχει και η πιθανοτητα  ( μικρη αλλα συμβαινει)  να μην τον βρεις ( κλειστο τηλ και χωρις κουδουνι ) και να περιμενεις και κανα 10λεπτο απο κατω.
Μετα ισως σου ζητηθει να πας την παραγγελια πισω στο καταστημα. Φαγαμε δλδ ωρα για μια παραγγελια για την οποια  ΔΕ ΘΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΘΟΥΜΕ.
Ναι,καλα ακουσες,αν δεν παραδοθει η παραγγελια,δεν πληρωνεσαι,οσο χρονο και αν εχασες.Σου περιγραφω ενα κακο σεναριο,οχι το χειροτερο.
Αυτη τη στιγμη δεν αξιζει αυτο που θες να κανεις.

Εγω δουλευω ως freelancer  με παπι στην Καλαματα,αλλα τοσο που εχει πεσει η δουλεια,εχω να βγω πανω απο μια βδομαδα για δουλεια.

Μετα τις πολλες λαθος κινησεις απο το marketing toυ efood ( ελαχιστη 7.5 και κακη διαχειριση στις συμβασεις ) εχει πεσει παρα πολυ η δουλεια.

Αν σκεφτεις οτι θα εχεις ετσι και αλλιως περιορισμο στις παραγγελιες λογω μικροτερου ευρους,θα ελεγα να το αφησεις προς το παρων.

Σε καποιες περιπωσεις που ο πελατης εχει λαθος στιγμα διευθυνσης θα παρεις παραγγελια που παει  500 μετρα,και τελικα θα ειναι αλλου για αλλου,θα φας κανα μισαωρο για 1 παραγγελία.

Επισης,εαν δε γνωριζεις την πολη ειναι μεγαλο μειον.Δε μπορεις να βασιζεσαι παντα στο GPS,οταν ερθει η στραβη που δε θα υπαρχει η οδος θα εχεις μεγαλη καθυστερηση.
Εχουμε φτιαξει 1-2 ομαδες για βοηθεια στους efood riders,το τι διαβαζω καθε μερα δεν το φανταζεστε,ατομα που δουλευουν πολυ καιρο να μη γνωριζουν τις οδους,και αυτο επειδη βασιζονται κατα κυριο λογο στο GPS,με αποτελεσμα να μην τους μενει τιποτα στο μυαλο.
Γενικα αν δεν εισαι διανομεας καιρο,ωστε να εχεις κατανοησει πληρως πως δουλευει το πραμα,δεν ειναι τοσο απλο να ξεκινησεις σε αυτον τον τομεα.

 

 

 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...