Προς το περιεχόμενο

Υποδόριο chip τεχνολογίας NFC αποθηκεύει το πιστοποιητικό εμβολιασμού για τον κορωνοϊό


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι τόσο άσχημο κάποιοι από εσάς που επειδή έχετε ή θεωρείτε πως έχετε κάποιες γνώσεις να μιλάτε και λέτε ψεκ κτλ όσους έχουν αντίθετη άποψη από εσάς ή απλά πιστεύουν στον Θεό ή φοβούνται για δικούς τους λόγους το εμβόλιο. Αυτό που κάνετε είναι φασιστικό γιατί ο καθένας έχει δικαίωμα στην ζωή του να κάνει ότι θέλει και να πιστεύει όπου θέλει και δεν θα ορίσει κανένας τι θα πράξει και πως σκεφτεί ο καθένας.  Είναι πολύ άσχημο και κρίμα όσοι δεν καταλαβαίνουν να  διαχωρίζουμε ανθρώπους και να προσβάλει ο ένας τον άλλον.  Δεν καταλαβαίνεις τον λόγο να γράψεις κάτι που απλά θα επιτεθείς λεκτικά σε μια ομάδα  ανθρώπων που έχουν απλά διαφορετικό τρόπο σκέψεις από εσένα. 

Επεξ/σία από vassilakos21
  • Like 22
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, vassilakos21 είπε

Είναι τόσο άσχημο κάποιοι από εσάς που επειδή έχετε ή θεωρείτε πως έχετε κάποιες γνώσεις να μιλάτε και λέτε ψεκ κτλ όσους έχουν αντίθετη άποψη από εσάς ή απλά πιστεύουν στον Θεό ή φοβούνται για δικούς τους λόγους το εμβόλιο. Αυτό που κάνετε είναι φασιστικό γιατί ο καθένας έχει δικαίωμα στην ζωή του να κάνει ότι θέλει και να πιστεύει όπου θέλει και δεν θα ορίσει κανένας τι θα πράξει και πως σκεφτεί ο καθένας.  Είναι πολύ άσχημο και κρίμα όσοι δεν καταλαβαίνουν να  διαχωρίζουμε ανθρώπους και να προσβάλει ο ένας τον άλλον.  Δεν καταλαβαίνεις τον λόγο να γράψεις κάτι που απλά θα επιτεθείς λεκτικά σε μια ομάδα  ανθρώπων που έχουν απλά διαφορετικό τρόπο σκέψεις από εσένα. 

Τα ίδια και χειρότερα κάνετε και εσείς που εύχεστε σε εμβολιασμενους καλά 40,καλό παράδεισο και τα λοιπά.οπως έχεις δικαίωμα να μην το κάνεις για τους δικούς σου λόγους έχεις και την υποχρέωση να μην εύχεσαι τα προαναφερθέντα στους εμβολιασμενους 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Κακομαθημένοι πολίτες, τρίτης κατηγορίας και εκπαίδευσης δημοτικού εκφράζουν πεποιθήσεις για πράγματα που δεν καταλαβαίνουν καν…

τι πρωτότυπο για την ελληνική πραγματικότητα…

Πολίτες τρίτης κατηγορίας??Υπάρχει χαμηλότερη κατηγορία ανθρώπου από αυτόν που γράφει για πολίτες τρίτης κατηγορίας?Αν είσαι πάνω από 25,δεν υπάρχει δικαιολογία για τη μαλακία που έγραψες..

  • Like 13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, misterman είπε

Το λιγοτερο καταπτυστο.Τελικα μηπως οσοι μιλουσαν για τσιπακια δεν ηταν και τοσο ψεκες;ακου εκει τσιπ για να μας σκαναρουν λες και ειμαστε ρομποτ.Δε θα μιλησω για συνωμοσιολογιες αλλα οποιος πιστευει οτι αυτα γινονται τυχαια τοτε θα πιστευει και στον Αγιο Βασιλη.

 

4 ώρες πριν, alex84 είπε

Δεν νομίζετε πως πρέπει να τελειώσει το αστειακι ψεκες - ΨΕΚ - μπολιβαρ κλπ?

Αρχιζω χάνω την ελπίδα μου ότι εσείς οι μη ΨΕΚ εισασταν υποτίθεται πιο λογικοί και μορφωμένοι ενώ βλέπω το αντίθετο.

Πολύ χαμηλό επίπεδο απαντήσεων ( οκ να κάνουμε το χιούμορ μας) αλλά νομίζω έχετε μπει εντελώς στο τρυπάκι εμεις- εσείς.Δεν είναι όλα άσπρο-μαυρο , υπάρχουν εξαιρέσεις από όλες τις πλευρές αλλά μερικά πράγματα ,(όπως πχ η είδηση αυτή) έχει έννοιες και συμβολισμούς που οδηγούν σιγά σιγά και μεθοδικά σε άλλα μονοπάτια την ζωή μας θέλουμε δεν θέλουμε.

Σχετικά με την έιδηση δεν μου κάνει εντύπωση.Αλλωστε και οι απλοί άνθρωποι κατοικίδια είμαστε σε σχέση με αυτούς που αποφασίζουν για τις ζωές μας.

Απλά όχι τόσο ''ξεφτιλισμα'' όλων των πραγμάτων που μας (η θα μας) φορτωθηκαν αργά η γρήγορα.

 

 

4 ώρες πριν, polazava είπε

Δεν γραφω συνήθως πολυ σπάνια , λοιπόν περα απ το "τεχνολογικο" μερος της είδησης θα επισημάνω ότι κάποιοι κύριοι που έζησαν  εδώ στην γη πριν από 2000 χρονια!!!  και τα έγραψαν ότι θα συμβούν και χλευάστηκαν για αυτά   .. τωρα  δικαιωνονται.

 

4 ώρες πριν, kyr123 είπε

"καὶ ποιεῖ πάντας, τοὺς μικροὺς καὶ τοὺς μεγάλους, καὶ τοὺς πλουσίους καὶ τοὺς πτωχούς, καὶ τοὺς ἐλευθέρους καὶ τοὺς δούλους, ἵνα δώσωσιν αὐτοῖς χάραγμα ἐπὶ τῆς χειρὸς αὐτῶν τῆς δεξιᾶς ἢ ἐπὶ τῶν μετώπων αὐτῶν,καὶ ἵνα μή τις δύνηται ἀγοράσαι ἢ πωλῆσαι εἰ μὴ ὁ ἔχων τὸ χάραγμα, τὸ ὄνομα τοῦ θηρίου ἢ τὸν ἀριθμὸν τοῦ ὀνόματος αὐτοῦ."

Κατά τα άλλα όποιος πριν χρόνια μιλούσε για αυτό ήταν "ψεκ" και συνωμοσιολόγος.

 

4 ώρες πριν, polazava είπε

δεν περιμενω φιλε να συμφωνησει καποιος μαζι μου, επιβεβαιωμενα γραπτα υπαρχουν εδω και 2000 χρονια εγω απλα  το αναφερω 

 

1 ώρα πριν, thdelig είπε

Δε ξέρω τι λένε μερικοί για ψεκ ή μη ψεκ, αλλά ότι εγώ προσωπικά μόλις ξεκίνησε ο ντόρος στην Κίνα, άκουσα από γέροντα στο Άγιο Όρος, ότι όλο αυτό θα γίνει για να κάνουμε τσιμπήματα, και μάλιστα ότι θα προσπαθήσουν να κάνουμε μέχρι και επτά φορές, με κάνει πλέον να φοβάμαι ότι ή είχαν δίκιο αυτοί που τα λέγανε πριν ακόμα συμβούν ή έχουν δίκιο αυτοί που λένε "ότι το σύστημα κάθεται και ασχολείται με ψεκ και τους τρολαρει, γιατί φυσικά.." .

Εσείς τι πιστεύετε ποιο πιθανό από αυτά τα δύο ενδεχόμενα?

 

1 ώρα πριν, vassilakos21 είπε

Είναι τόσο άσχημο κάποιοι από εσάς που επειδή έχετε ή θεωρείτε πως έχετε κάποιες γνώσεις να μιλάτε και λέτε ψεκ κτλ όσους έχουν αντίθετη άποψη από εσάς ή απλά πιστεύουν στον Θεό ή φοβούνται για δικούς τους λόγους το εμβόλιο. Αυτό που κάνετε είναι φασιστικό γιατί ο καθένας έχει δικαίωμα στην ζωή του να κάνει ότι θέλει και να πιστεύει όπου θέλει και δεν θα ορίσει κανένας τι θα πράξει και πως σκεφτεί ο καθένας.  Είναι πολύ άσχημο και κρίμα όσοι δεν καταλαβαίνουν να  διαχωρίζουμε ανθρώπους και να προσβάλει ο ένας τον άλλον.  Δεν καταλαβαίνεις τον λόγο να γράψεις κάτι που απλά θα επιτεθείς λεκτικά σε μια ομάδα  ανθρώπων που έχουν απλά διαφορετικό τρόπο σκέψεις από εσένα. 


 

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση ότι οι θρησκευόμενοι πιστεύουν ότι όλα αυτά τα πρόβλεψε η Αποκάλυψη. Ότι όλα αυτά είναι ενάντια στον χριστιανισμό.  
 

Η μητέρα μου έχει κάνει όχι 7 εμβόλια αλλα 17 εμβόλια για την γρίπη (κάνει κάθε χρόνο εδώ και 17 χρόνια). Κάνει και αυτό υο πνευμονιόκοκκου και επίσης και του έρπητα ζωστήρα.   Με ποια λογική πιστεύετε στο ότι η Αποκάλυψη αγνοεί τα προηγούμενα «τσιμπήματα» και αναφέρεται στο συγκεκριμένο εμβόλιο; Με ποια λογική πιστεύετε ότι το «χάραγμα» είναι το πιστοποιητικό εμβολιασμού και δεν είναι η απλή γαλάζια ταυτότητα που έχουμε εδώ και δεκαετίες; Δεν έχουμε «χαραχτεί» από την στιγμή που πήραμε αριθμό ταυτότητας; Που πήραμε αριθμό στο ΙΚΑ;
 

Το κράτος πάντα μας είχε καταγεγραμμένους.  Δεν περίμενε την τεχνολογία για να μας «χαράξει». Και ο Χριστός γεννήθηκε στην Βηθλεεμ γιατί εκεί πήγαν οι γονείς τους για να απογραφούν για το κράτος. Χαράχτηκε κι αυτός. Όχι σε κάποια βάση της Oracle αλλά σε ένα κρατικό τεφτέρι της εποχής. 
 

Αν παρακολουθήσετε τους αντίστοιχους θρησκόληπτους ανά τον κόσμο, θα δείτε ότι και οι μουσουλμάνοι πιστεύουν πώς ο κορωνοιος φτιάχτηκε για να αφανίσει εκείνους. Οι ορθόδοξοι Εβραίοι φωνάζουν ότι είναι αντίθετο με την δικη τους θρησκεία. Όλοι αυτοί έχουν αντίστοιχες  «προφητείες» που της ερμηνεύουν όπως θέλουν, για να φοβίσουν τον κόσμο κρι να τον φανατίσουν. Αυτός ήταν πάντα ο ρόλος της θρησκείας. Οδό πιο πολύ φοβάται ο άνθρωπος (τον θάνατο, την τιμωρία, την κόλαση, κλπ) τόσο πιο πολύ προσκολλάται στην θρησκεία για να τον σώσει. Τόσο πιο πολύ φανατίζεσαι και αγωνίζεται για να περιφρουρήσει τα «κεκτημένα» που πάνε να μας τα κατακτήσουν. Παλιό το «κόλπο».

 

Δεν θέλω να πω περισσότερα για τις  θρησκείες και τον ρόλο τους στην εξέλιξη της ανθρωπότητας γιατί όλοι εσείς δεν θα καθίσετε να τα ακούσετε. Ακούστε όμως ένα εξαιρετικό ιερέα να λέει τα πράγματα με πολύ απλό λογική γιατί τα έχετε κάνει πολύ πολύπλοκα στο μυαλό σας  

Είναι απολαυστικός  και αξιζει να δείτε όλη την κουβέντα  

 

 

 

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vassilakos21 είπε

Είναι τόσο άσχημο κάποιοι από εσάς που επειδή έχετε ή θεωρείτε πως έχετε κάποιες γνώσεις να μιλάτε και λέτε ψεκ κτλ όσους έχουν αντίθετη άποψη από εσάς ή απλά πιστεύουν στον Θεό ή φοβούνται για δικούς τους λόγους το εμβόλιο. Αυτό που κάνετε είναι φασιστικό γιατί ο καθένας έχει δικαίωμα στην ζωή του να κάνει ότι θέλει και να πιστεύει όπου θέλει και δεν θα ορίσει κανένας τι θα πράξει και πως σκεφτεί ο καθένας.  Είναι πολύ άσχημο και κρίμα όσοι δεν καταλαβαίνουν να  διαχωρίζουμε ανθρώπους και να προσβάλει ο ένας τον άλλον.  Δεν καταλαβαίνεις τον λόγο να γράψεις κάτι που απλά θα επιτεθείς λεκτικά σε μια ομάδα  ανθρώπων που έχουν απλά διαφορετικό τρόπο σκέψεις από εσένα. 

Έχεις απόλυτο δίκιο, στο ότι δ πρέπει να χωριζομαστε σε μέτωπα και να μπαίνουμε ο καθένας απέναντι από τον άλλον, αλλά μέσα από συζήτηση να βρίσκουμε ότι κοινό και να προβληματιζομαστε με τη σκέψη του άλλου. Εγώ από αυτά που είπες, θα διαχωριζα το θέμα θρησκεία και Θεός, με τα υπόλοιπα. Η πίστη είναι κάτι ιερό, απόλυτα σεβαστό, και δ σηκώνει κάποια αντίθετη αποψη. Εγώ προσωπικά είμαι ξεκάθαρα άθεος, αλλά δεν πρόκειται να μιλήσω για τη πίστη και τον Θεό, οποιουδήποτε ανθρωπου. 

Επίσης πολύ σωστό το ότι ο καθένας έχει την άποψη του και κάνει ότι νομίζει αυτός σωστό στον εαυτό του. Και είναι και πολύ φυσικό κάποιος να φοβάται. Βέβαια συνήθως όσο γνωρίζεις κάτι, και το μαθαίνεις όλο και καλύτερα, επειδή παύει να σου είναι άγνωστο, αρχίζεις να το φοβάσαι και λιγότερο. Συνήθως η αντίθεση και η χλευη από ομάδα ανθρωπων, λανθασμένα βέβαια, πάει σε ανθρώπους με ακραία αντιεπιστημονικες ιδέες. 

Για παράδειγμα είναι γνωστό πως τα αεροπλάνα είναι το ασφαλέστερο με διαφορά μέσο μεταφοράς. Το λένε τα νούμερα. Κάθε μέρα ο κάθε ένας μας που μπαίνει σε αυτοκίνητο, έχει πολλάπλασιες πιθανότητες να χάσει τη ζωή του από ότι να μπει σε αεροπλάνο. Παρόλα αυτά, σε πολλούς ανθρώπους, υπάρχει μια έξτρα φοβία στο αεροπλάνο αντί στο αυτοκίνητο. ΓΤ είναι κάτι πιο άγνωστο, κάτι πιο ασυνήθιστο κλπ. Παρότι δ θα έπρεπε να το νιώθει αυτό, ο φόβος υπάρχει και δεν μπορείς να κατακρίνεις τον αλλον γιαυτό. 

Έτσι και όταν υπάρχουν έρευνες, επιστημονικά δεδομένα, και δισεκατομμύρια δοκιμές για ένα σκεύασμα όπως το εμβόλιο, καλό θα είναι να πεις, ναι τα βλέπω αυτά, τα καταλαβαίνω, παρόλα αυτά φοβάμαι και δ θέλω να το κάνω, ΓΤ έχω αμφιβολίες, ΓΤ είναι κάτι καινούριο κλπ. Φοβίες που φεύγουν όλο και περισσότερο αν κάτσεις να ασχοληθείς και διάβασεις πάνω στο κάθε θέμα. 

Απλά καλο είναι να αποφεύγονται και από ανθρώπους, που συχνά αποκαλούνται, το γνωστό σε όλους μας ΨΕΚ, ακραίες αντιλήψεις, βαθειά αντιεπιστημονικες, με καμία στήριξη, πηγή, μελέτη, απόδειξη... Απλά ΓΤ κυκλοφορεί στα σοσιαλ, ή σε οποιοδήποτε fake news. 

Μέσα από τη γνώση, καταπολεμειται ο φόβος, και εξελισσομαστε σαν άνθρωποι. Αλλά πρώτα πρέπει να μάθουμε τους σωστούς τρόπους, για να ξεχωρίζουμε τι διαβάζουμε και ισχύει, και τι διαβάζουμε και είναι πάραπληροφόρηση. Μια καλή αρχή για παράδειγμα, είναι να μάθουμε τι σημαίνει επιστημονική μέθοδος, και ποιες είναι οι λογικές πλάνες, στις οποίες πέφτουμε όλοι. Μετά από αυτά θα ξεχωρίζουμε πολύ ευκολότερα, τι πρέπει να κρατάμε σαν αλήθεια, και τι να προσπερνάμε ως παραπληροφορηση, ώστε να παίρνουμε και πιο σώστες αποφάσεις για εμάς, και για το κοινωνικό σύνολο. 

Συγγνώμη για το σεντόνι :)

Επεξ/σία από kostaspota
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thdelig είπε

Δε ξέρω τι λένε μερικοί για ψεκ ή μη ψεκ, αλλά ότι εγώ προσωπικά μόλις ξεκίνησε ο ντόρος στην Κίνα, άκουσα από γέροντα στο Άγιο Όρος, ότι όλο αυτό θα γίνει για να κάνουμε τσιμπήματα, και μάλιστα ότι θα προσπαθήσουν να κάνουμε μέχρι και επτά φορές, με κάνει πλέον να φοβάμαι ότι ή είχαν δίκιο αυτοί που τα λέγανε πριν ακόμα συμβούν ή έχουν δίκιο αυτοί που λένε "ότι το σύστημα κάθεται και ασχολείται με ψεκ και τους τρολαρει, γιατί φυσικά.." .

Εσείς τι πιστεύετε ποιο πιθανό από αυτά τα δύο ενδεχόμενα?

Τον γέροντα βέβαια.😁

125436331_2581953428769652_7500256654941

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lofi είπε

Παίζει να έχουν δει τις προφητείες των ψεκασμένων και να τους τρολλαρουν δίχως αύριο 

Είσαι αρνητής της πραγματικότητας. Αδικείς τον εαυτό σου με αυτά που γράφεις. 

Η τεχνολογία δεν σου παρέχεται δωρεάν και για το καλό σου. Όπως πχ η google δεν υπάρχει για να διευκολύνει τις αναζητήσεις σου. 

Άντε τώρα απάντησε και μην ξεχάσεις τις λέξεις της επικαιρότητας.. ψεκ, τρολ, αρνητές, εμβολια κτλ κτλ

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

το κινητο μου εχει lineage os με microg κ καθολου log in στην google ,tracking μπορουν να με κανουν μονο απο τις κυψελες κινητης

παμε παρακατω

Είστε τόσο αθώοι μερικοί 😅

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makis269 είπε

εγώ πάντως μετά την δωρεάν τρίτη αναβάθμιση έχω 5G με υπερύψηλες ταχύτητες και καλύτερη ποιότητα ήχου ....................

Και όλα αυτά δωρεάν! Που κάνουμε την Τρίτη δόση...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vasiliouv84 είπε

Ενώ τώρα δεν σε κάνουν τρακινγκ με τπτ.χαχαχαχαχα το chipακι περίμεναν.πολλααααααα

Σε κάνει τρακινγκ ο γίδας που έχει μονταρει την ρομ ακόμα χειρότερα δλδ.microg ναι σε τι κάνεις ακριβώς login για να μπεις σε google account?μήπως στην google πάλι;microg απλά διαφορετική σουίτα για τις εφαρμογές της google είναι.πω πωωωω χαλιαααααα

microg k lineageos ειναι opensource ,δλδ ολος ο κωδικας ειναι σε κοινη θεα

τα microg δουλευουν οπως το tor network ,δλδ θα φερουν περιεχομενο απο google απλα απο random λογαριασμους κ geolocations

δεν φτανει που δεν σκαμπαζετε τπτ ομως εχετε κ υφακι ...

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μόλις ένα νήμα, μαζεύτηκαν συνωμοσιολόγοι, τρομολάγνοι, φανατικοί πιστοί φανταστικών χαρακτήρων και ψώνια που νομίζουν πως κυβερνήσεις και υπηρεσίες ξοδεύουν δις να τους παρακολουθούν ενώ τρώνε τυρογαριδάκια.

Θεωρώ πως το δικαίωμα ψήφου έχει δωθεί εντελώς επιπόλαια.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...