Προς το περιεχόμενο

Δημοφιλές NFT πουλήθηκε από λάθος στα $3.000 αντί για $300.000


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Λάθος κάνεις. Το πραγματικό χρήμα έχει αντίκρυσμα. Για να πάρεις χρήμα έχεις παράγει ή έχει προσφέρει υπηρεσία. Δεν μπορώ να παράγω χρήμα από το πουθενά. Ούτε καν ένα κράτος δεν μπορεί. Αν παει ένα κράτος να κόψει νόμισμα χωρίς αντίκρυσμα τότε η αξία του θα πέσει.

Αντίθετα το bitcoin παράγεται από έναν υπολογιστή από το πουθενά.

Το ότι θα εξελιχθούν κάποια από αυτά σε μια νέα πραγματικότητα και καθημερινότητα είναι σίγουρο. Αλλά αυτό θέλουμε σαν κοινωνία; Να γίνουμε τυχοδιώχτες; Να προσπαθούμε να προλάβουμε το νέο trend;

Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι συντηρητικός αν και συνήθως δεν είμαι.

Βασικα μιλαω για την ολη ιδεα της ψηφιακης ιδιοκτησιας η οποια γινεται validate σε ενα decentralized συστημα, παντα θα υπαρχουν τυχοδιώκτες, απατεωνες κλπ σε μια νεα αγορα ειδικα οταν υπαρχει ενας "πυρετος του χρυσου" αυτη τη στιγμή αλλα αυτο δεν ακυρωνει τις δυνατοτητες που υπαρχουν.

Φαντασου το εξης παραδειγμα, παιζουμε πχ παιχνιδια τυπου diablo, σου πεφτει ενα σπανιο αντικειμενο και δεν μπορεις να το κανεις κατι αλλο περα απο το συγκεκριμενο παιχνιδι, ανηκει στην Blizzard και τελος, μολις πεσουν οι servers τελος, σε ενα p2e παιχνιδι με βαση τα NFTs το αντικειμενο που θα σου πεσει ειναι δικο σου, μπορεις να το πουλησεις, να το ανταλλαξεις η ακομη και να το μεταφερεις σε ενα αλλο παιχνιδι που το υποστηριζει. Αυτη την αξια μπορει να φερει σε εσενα πχ. Αυτη ειναι μια απο τις πιθανες χρήσεις ολου αυτου του εγχειρηματος, να δουμε πως θα παει και το Sandbox εκει θα κριθουν πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Οπως οσυ είπα υπάρχει μια λεπτή ισορροπία γιατί όντως το παγκόσμιο χρέος αυξάνεται συνέχεια. Έτσι λειτουργεί το σύστημα. Αλλά όχι αυθαίρετα!

οκ ποιος το εποπτευει κ με ποια κριτηρια τραβαει αυτια ας πουμε?

αν μου πεις το διεθνες νομισματικο ταμειο θα γελασουν κ οι πετρες στον αλφα κενταυρου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

οκ ποιος το εποπτευει κ με ποια κριτηρια τραβαει αυτια ας πουμε?

αν μου πεις το διεθνες νομισματικο ταμειο θα γελασουν κ οι πετρες στον αλφα κενταυρου

Η ίδια η αγορά. Πώς πιστεύεις εσύ ότι διατηρείται το σύστημα; Αν ήταν τελείως αυθαίρετο θα είχε καταρρεύσει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Retromaniac said:

Η ίδια η αγορά. Πώς πιστεύεις εσύ ότι διατηρείται το σύστημα; Αν ήταν τελείως αυθαίρετο θα είχε καταρρεύσει.

Τα "trends" στην αγορά τα καθορίζουν οι λίγοι... και οι υπόλοιποι είναι "πιστοί ακόλουθοι".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Η ίδια η αγορά. Πώς πιστεύεις εσύ ότι διατηρείται το σύστημα; Αν ήταν τελείως αυθαίρετο θα είχε καταρρεύσει.

οταν λες αγορα ο οποιος ειναι πολυ γενικος κ ομιχλωδης ορος φανταζομαι εννοεις το ολο συστημα παραγωγης κ καταναλωσης?

ποιον ελεγχο κανει δλδ; οσο υπαρχει χρημα το κυκλοφορει ,δεν εξεταζει κανεις τι ειναι ,που βρεθηκε κ σε τι αντιστοιχει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nabuko είπε

Φτιάχνω κι εγώ NFT. Αυτό εδώ το πουλάω πεντακόσιες εκατόν τριανταπέντε χιλιάδες ευρώ

 

5-4.jpg.c6391dee76ac901b3074a159afdeb586.jpg

 

Το αγοράζω εγώ σε αυτή την τιμή, αν υπάρχει ακόμα διαθέσιμο στείλε μου pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

οταν λες αγορα ο οποιος ειναι πολυ γενικος κ ομιχλωδης ορος φανταζομαι εννοεις το ολο συστημα παραγωγης κ καταναλωσης?

ποιον ελεγχο κανει δλδ; οσο υπαρχει χρημα το κυκλοφορει ,δεν εξεταζει κανεις τι ειναι ,που βρεθηκε κ σε τι αντιστοιχει

 

Η αγορά είναι ένα περίπλοκο σύστημα με χιλιάδες παραμέτρους. Η αγορά όμως λειτουργεί πάντα με βάση την παραγωγή αγαθών και υπηρεσιών. Δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς. Αν λειτουργούσε τελείως αυθαίρετα τότε θα ήταν καθαρά τυχαίο φαινόμενο η οικονομική κατάσταση του κάθε κράτους και του κάθε ατόμου ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Πάντως, αρκετοί επικριτές της αγοράς NFT αναρωτιούνται σε γενικές γραμμές τι ακριβώς παίρνουν οι αγοραστές για τα χρήματα που δαπανούν όταν αγοράζουν μη φυσική τέχνη και αν το πιστοποιητικό ιδιοκτησίας που είναι αποθηκευμένο στο blockchain, η ίδια τεχνολογία που υποστηρίζει τα κρυπτονομίσματα, αξίζει τα τεράστια ποσά που καταβάλλονται για ορισμένα NFT.

Όχι φίλε. Δεν έιναι Κ Α Θ Ο Λ Ο Υ ξέπλυμμα βρώμικου χρήματος. Απλά τέχνη(tm).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nitroc είπε

Καμμένος κόσμος ... αγόρασε αυτή την αηδία για πόσα; Ε ρε τι θα δούνε ακόμα τα μάτια μας.

Γιατί όταν πάει κάποιος σε μια γκαλερί και αγοράζει αυτό 

NO 6 - VIOLET GREEN AND RED' BY MARK ROTHKO

για 180 εκατομμύρια ειναι εντάξει και σε πείραξαν τα NFT επειδή είναι άυλα :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Γιατί όταν πάει κάποιος σε μια γκαλερί και αγοράζει αυτό 

NO 6 - VIOLET GREEN AND RED' BY MARK ROTHKO

για 180 εκατομμύρια ειναι εντάξει και σε πείραξαν τα NFT επειδή είναι άυλα :P 

 

Πρόσεξε πως μιλάς σε παρακαλώ. Αυτό το έχει φτιάξει το ανηψακι μου! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στο καλό διάβασα μόλις τώρα ? Μήπως μπήκα σε χιουμοριστικό site τύπου "κουλουρι" ένα σωρό πράγματα δε βγάζουν κανένα απολυτως νόημα λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να θεωρηθεί κάτι χρήμα αρκεί να είναι γενικά αποδεκτό ως μέσο συναλλαγής για την αγορά κάτι άλλου.

Αυτό που αλλάζει είναι ποιος δημιουργεί χρήμα και ποιος το έχει αρχικά στην κατοχή του, κάτι που μεταβάλλει φυσικά και την κατανομή 

Τώρα το δημιουργούν οι Κεντρικές Τράπεζες, αν ήταν ο χρυσός και εγώ έσκαβα στον κήπο μου και έβρισκα 1 κιλό χρυσάφι (λέμε τώρα), ξαφνικά και αυθαίρετα θα είχα δημιουργήσει χρήμα από το μηδέν (χωρίς να έχω παράξει κάτι), όπως γίνεται με τα κρυπτονομίσματα αν τα θεωρήσουμε νόμισμα. Το σίγουρο είναι ότι όσα χρήματα και να κόψουν οι Τράπεζες, όσο χρυσό και αν βρω, ή όσα κρυπτονομίσματα και να βγουν, τα αγαθά και ο πλούτος δεν μεταβάλλεται και με το χρήμα μπορούμε να αγοράσουμε συγκεκριμένα πράγματα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...