Προς το περιεχόμενο

Δημοφιλές NFT πουλήθηκε από λάθος στα $3.000 αντί για $300.000


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφορά σε κείμενο

Πάντως, αρκετοί επικριτές της αγοράς NFT αναρωτιούνται σε γενικές γραμμές τι ακριβώς παίρνουν οι αγοραστές για τα χρήματα που δαπανούν όταν αγοράζουν μη φυσική τέχνη και αν το πιστοποιητικό ιδιοκτησίας που είναι αποθηκευμένο στο blockchain, η ίδια τεχνολογία που υποστηρίζει τα κρυπτονομίσματα, αξίζει τα τεράστια ποσά που καταβάλλονται για ορισμένα NFT.

Ξεπλυμα λεγεται αγαπη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

η κ οταν ξεφουσκωσει ολη αυτη η τρελα μπορει κ να μην αξιζουν τπτ ,στην τελικη τα εργα τεχνης σε βαθος χρονου αξιζουν αναλογως το "βαρος" του δημιουργου τους κ τα nft's ειναι κυριολεκτικα αερας κοπανιστος

Κοίτα είναι μια συζήτηση που δεν τελειώνει και δεν έχει σωστό ή λάθος. 

Γενικά σε όλα αυτά (τέχνη, συλλεκτικά, NFTs) υπάρχει ένα συγκεκριμένο κοινό που τα ζητάει. 

Αν κάποιου δεν του λείπουν, οκ ας αγοράσει και έναν Picasso να τον έχει πάνω απ'το τζάκι. 

Αν κάποιος το βλέπει ως επένδυση, όπως όλες οι επενδύσεις έχουν ένα ρίσκο. 

Προσωπικά θεωρώ ότι τα συγκεκριμένα είναι ένα trend, όπως trend είναι κατά καιρούς διάφορα πράγματα πιο "γνωριμα" σε μας. Δε σημαίνει ότι ΟΛΑ τα NFTs έχουν αξία, στην πραγματικότητα το 99,9% αυτών θα έχουν μηδενική αξία. 

Τέλοσπάντων, σε όλες αυτές τις περιπτώσεις εγώ δεν σκέφτομαι το πόσο έξυπνος/βλάκας είναι ο αγοραστής, αλλά πόσο ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΣ είναι ο δημιουργός/πωλητής. Όταν 9 στους 10 εδώ μέσα (με τον εαυτό μου συμπεριλαμβανομένο) δεν έχουμε καν ιδέα τί ΑΚΡΙΒΩΣ είναι αυτά, βρέθηκαν 5-6 μάγκες να τα πουλάνε εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ, και εμείς καθόμαστε εδώ και συζητάμε. Ε συγγνώμη αλλά μετά από αυτό, δεν μπορώ να πω ότι νιώθω ιδιαίτερα πιο έξυπνος από αυτούς που τα αγοράζουν...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο βασικα ειναι εξαιρετικο point, νιώθετε πιο εξυπνοι απο αυτους που αγορασαν bitcoin το 2013 επειδη "δεν ειναι πραγματικο χρημα" νιώθετε πιο εξυπνοι απο αυτους που αγορασαν NFT πριν το καλοκαιρι και τα πουλαν 300k τωρα? επειδη "δεν ειναι τέχνη" Αν η απαντηση ειναι "ναι και ναι" τοτε οκ, εγω δεν νιώθω παντως. :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ADHD είπε

Ναι αυτο βασικα ειναι εξαιρετικο point, νιώθετε πιο εξυπνοι απο αυτους που αγορασαν bitcoin το 2013 επειδη "δεν ειναι πραγματικο χρημα" νιώθετε πιο εξυπνοι απο αυτους που αγορασαν NFT πριν το καλοκαιρι και τα πουλαν 300k τωρα? επειδη "δεν ειναι τέχνη" Αν η απαντηση ειναι "ναι και ναι" τοτε οκ, εγω δεν νιώθω παντως. :P

Δεν κατάλαβες τί λέω. Αν αναφέρεσαι σε μένα, χαρακτήρισα τον εαυτό μου ακριβώς το ΑΝΤΙΘΕΤΟ. 

Μάλλον αυτοί είναι πιο έξυπνοι από εμένα, αυτό είπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, polaki είπε

Δεν κατάλαβες τί λέω. Αν αναφέρεσαι σε μένα, χαρακτήρισα τον εαυτό μου ακριβώς το ΑΝΤΙΘΕΤΟ. 

Μάλλον αυτοί είναι πιο έξυπνοι από εμένα, αυτό είπα. 

Καταλαβα και συμφωνώ απολυτα αυτο είπα, στους αλλους αναφερομαι που τα ξέρουν ολα κλασσικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ADHD είπε

Θα σου πω κατι και θα κλεισω, η φαση ειναι dotcom bubble, 99.8% απο αυτα ειναι σκουπιδια και δεν θα υπαρχουν σε λιγο καιρο, καποια απο αυτα ομως θα γινουν πετυχημενα p2e παιχνιδια σαν το Axie, established brands κλπ. BAYC κοστιζαν 0.08 για ενα mint και δεν τα ηθελε κανεις οχι πολυ καιρο πριν λιγο πριν το καλοκαιρι και τωρα ειναι 50eth, φτιαχνουν ενα brand ενα παιχνιδι και ενα token καθως και εχουν τρομερή απήχηση στους celebs για αυτο και οι τρελες τιμες, φυσικα δεν ειπα να πας να δωσεις 300k και να αγορασεις στο ATH. Το να κατσω να εξηγήσω ακριβως πως και τι δεν ειναι οτι δεν θελω απλα δεν γινεται σε ενα φορουμ ποστ ουτε και εχω τις τοσο τρομερες γνωσεις να το κανω, απλα ασχολουμαι περισσοτερο απο τους περισσοτερους που σχολιασαν και λεω την αποψη μου, υπαρχει σωστη κριτικη πανω στα NFTs βασικα σχετικα πχ με την προστασια του περιβαλλοντος υπαρχει και λαθος και τρολιες τυπου right click save κλπ. Θα προτεινα ο καθενας να κανει την ερευνα του πανω στο θεμα πριν πεσει στην echo chamber NFT hate λουπα.

Κατι τελευταιο, εταιρειες μπαινουν στο λεγόμενο "metaverse" δυνατα μετα την αλλαγη ονοματος του FB, η Nike χτες αγορασε την RTFTK αν αυτο δεν σας υποψιαζει οτι μπορει ρε παιδι μου να ερχομαστε σε μια νεα αποχη και μπορει να πιασει ολο αυτο το εγχειρημα δεν ξερω και εγω τοτε. Μπορει να παει και στο 0 και να ειχαμε να λεγαμε να το θυμομαστε, κανεις δεν ξερει το μελλον.

Τροφή για σκέψη ομως

qzPxqDB.png

https://www.cnbc.com/2021/12/14/nike-buys-virtual-sneaker-maker-rtfkt-in-metaverse-push.html

Οκ πες το έτσι. Αγορές υπάρχουν για πάρα πολλά πράγματα στο κόσμο. Και ο καθένας έχει δικαίωμα να φτιάξει κάτι και να το βάλει προς πώληση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ADHD είπε

Ναι αυτο βασικα ειναι εξαιρετικο point, νιώθετε πιο εξυπνοι απο αυτους που αγορασαν bitcoin το 2013 επειδη "δεν ειναι πραγματικο χρημα" νιώθετε πιο εξυπνοι απο αυτους που αγορασαν NFT πριν το καλοκαιρι και τα πουλαν 300k τωρα? επειδη "δεν ειναι τέχνη" Αν η απαντηση ειναι "ναι και ναι" τοτε οκ, εγω δεν νιώθω παντως. :P

Κατσε ρε συ, όλα αυτά τα θεωρώ μούφες από την άποψη ότι δίνουμε αξία εμείς και δεν προσφέρουν τίποτε στον κόσμο. Δεν είπαμε ούτε ότι αυτοί που ασχολούνται είναι ...., ούτε ότι είμαστε πιο έξυπνοι. Προφανώς το 99% που αγοράζουν nft δεν το κάνουν γιατί τα θέλουν οι ίδιοι. Θα συνεχίζουν να πουλιούνται μεταξύ ανθρώπων που δεν τα θέλουν αλλά το βλέπουν σαν επένδυση. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κριτικάρουμε το πόσο .... είναι όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Και τα 2 δεν έχουν αντίκρυσμα και αξία πέρα από αυτή που τους δίνουμε εμείς. Από την άλλη το πραγματικό χρήμα βασίζεται στην παραγωγή αγαθών και προσφοράς υπηρεσιών.

 

Το πραγματικό χρήμα επίσης δεν έχει κάποιο αντίκρυσμα παρά μόνο αυτό που του έχουμε δώσει εμείς. Αντίστοιχα και τα nfts, crypto. Αυτό που αναφέρεις είναι μια γενικολογία και μηδενισμός.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Κατσε ρε συ, όλα αυτά τα θεωρώ μούφες από την άποψη ότι δίνουμε αξία εμείς και δεν προσφέρουν τίποτε στον κόσμο. Δεν είπαμε ούτε ότι αυτοί που ασχολούνται είναι ...., ούτε ότι είμαστε πιο έξυπνοι. Προφανώς το 99% που αγοράζουν nft δεν το κάνουν γιατί τα θέλουν οι ίδιοι. Θα συνεχίζουν να πουλιούνται μεταξύ ανθρώπων που δεν τα θέλουν αλλά το βλέπουν σαν επένδυση. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κριτικάρουμε το πόσο .... είναι όλα αυτά.

Περιμενε ομως γιατι ειναι σε εμβρυϊκό σταδιο ακομη, δεν ξερουμε πως θα εξελιχθει, αυτο ειναι το point μου. Παντως καποια projects αργα αλλα σταθερα χτιζουν, ειτε ειναι community ειτε παιχνιδια ειτε utility. Θα δειξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Το πραγματικό χρήμα επίσης δεν έχει κάποιο αντίκρυσμα παρά μόνο αυτό που του έχουμε δώσει εμείς. Αντίστοιχα και τα nfts, crypto. Αυτό που αναφέρεις είναι μια γενικολογία και μηδενισμός.

Λάθος κάνεις. Το πραγματικό χρήμα έχει αντίκρυσμα. Για να πάρεις χρήμα έχεις παράγει ή έχει προσφέρει υπηρεσία. Δεν μπορώ να παράγω χρήμα από το πουθενά. Ούτε καν ένα κράτος δεν μπορεί. Αν παει ένα κράτος να κόψει νόμισμα χωρίς αντίκρυσμα τότε η αξία του θα πέσει.

Αντίθετα το bitcoin παράγεται από έναν υπολογιστή από το πουθενά.

7 λεπτά πριν, ADHD είπε

Περιμενε ομως γιατι ειναι σε εμβρυϊκό σταδιο ακομη, δεν ξερουμε πως θα εξελιχθει, αυτο ειναι το point μου. Παντως καποια projects αργα αλλα σταθερα χτιζουν, ειτε ειναι community ειτε παιχνιδια ειτε utility. Θα δειξει. 

Το ότι θα εξελιχθούν κάποια από αυτά σε μια νέα πραγματικότητα και καθημερινότητα είναι σίγουρο. Αλλά αυτό θέλουμε σαν κοινωνία; Να γίνουμε τυχοδιώχτες; Να προσπαθούμε να προλάβουμε το νέο trend;

Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι συντηρητικός αν και συνήθως δεν είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Αν παει ένα κράτος να κόψει νόμισμα χωρίς αντίκρυσμα τότε η αξία του θα πέσει.

 

μαντεψε τι γινεται δεκαετιες τωρα ,το χρημα συνεχως πληθωριζεται κ χανει την αξια του κ ναι τα κρατη κοβουν συνεχως χρημα που ναι πλεον δεν εχει καμια πραγματικη αντιστοιχια με πραγματικη παραγωγη, το ιδιο γινεται κ στα χρηματιστηρια κ τις χρηματαγορες κ τις τραπεζες

αυτο που νομιζεις ειχε πολυ παλιοτερα βαση οταν το χρημα σε κυκλοφορια επρεπε να αντιστοιχει σε χρυσο ,τωρα απλα δεν 

σκεψου τωρα τις προεκτασεις σε αυτα που διαβασες

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

μαντεψε τι γινεται δεκαετιες τωρα ,το χρημα συνεχως πληθωριζεται κ χανει την αξια του κ ναι τα κρατη κοβουν συνεχως χρημα που ναι πλεον δεν εχει καμια πραγματικη αντιστοιχια με πραγματικη παραγωγη, το ιδιο γινεται κ στα χρηματιστηρια κ τις χρηματαγορες κ τις τραπεζες

αυτο που νομιζεις ειχε πολυ παλιοτερα βαση οταν το χρημα σε κυκλοφορια επρεπε να αντιστοιχει σε χρυσο ,τωρα απλα δεν 

σκεψου τωρα τις προεκτασεις σε αυτα που διαβασες

Φυσικά και γίνεται αυτό που λες, και φυσικά παράγεται χρήμα από τον δανεισμό, και για αυτό και υπάρχει και ο πληθωρισμός. Αλλά το χρήμα δεν παράγεται ΑΥΘΕΡΑΙΤΑ. Τα κράτη δεν κόβουν αυθαίρετα χρημα. Αν η Τουρκια πάει και κόψει δις λίρες δεν θα γίνουν πλούσιοι. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι υπάρχει μία σύνδεση της παραγωγής του χρήματος με την παραγωγή και τις υπηρεσίες. Αλλιώς θα είχε καταρρεύσει το παγκόσμιο σύστημα. Τις φορές που ξέφυγε το πράγμα με υπεραξίες και φούσκες που δεν είχαν αντίκρυσμα τότε πήγε όντως να καταρρεύσει. Και τώρα μιλάμε για τα κρυπτονομίσματα που δεν έχουν καμία επαφή με καμία πραγματικότητα και απλά παράγονται.

Σκέψου τώρα τις προεκτάσεις σε αυτά που διάβασες :P

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Φυσικά και γίνεται αυτό που λες, και φυσικά παράγεται χρήμα από τον δανεισμό, και για αυτό και υπάρχει και ο πληθωρισμός. Αλλά το χρήμα δεν παράγεται ΑΥΘΕΡΑΙΤΑ. Τα κράτη δεν κόβουν αυθαίρετα χρημα. Αν η Τουρκια πάει και κόψει δις λίρες δεν θα γίνουν πλούσιοι. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι υπάρχει μία σύνδεση της παραγωγής του χρήματος με την παραγωγή και τις υπηρεσίες. Αλλιώς θα είχε καταρρεύσει το παγκόσμιο σύστημα. Τις φορές που ξέφυγε το πράγμα με υπεραξίες και φούσκες που δεν είχαν αντίκρυσμα τότε πήγε όντως να καταρρεύσει. Και τώρα μιλάμε για τα κρυπτονομίσματα που δεν έχουν καμία επαφή με καμία πραγματικότητα και απλά παράγονται.

Σκέψου τώρα τις προεκτάσεις σε αυτά που διάβασες :P

 

ξεφευγει η κουβεντα αλλα μαντεψε ναι το παγκοσμιο χρηματοοικονομικο συστημα ειναι μονιμως σε φαση καταρρευσης που αποφευγεται με τον δανεισμο κ το φορτωμα των επιπτωσεων σε μελλοντικες γενιες

ολα οσα ανεφερα (κρατη ,χρηματιστηρια ,χρηματαγορες καθε ειδους ,τραπεζες κλπ) παραγουν συνεχως χρημα που δεν εχει καμια αντιστοιχια με την πραγματικη οικονομια

σαχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

ξεφευγει η κουβεντα αλλα μαντεψε ναι το παγκοσμιο χρηματοοικονομικο συστημα ειναι μονιμως σε φαση καταρρευσης που αποφευγεται με τον δανεισμο κ το φορτωμα των επιπτωσεων σε μελλοντικες γενιες

ολα οσα ανεφερα (κρατη ,χρηματιστηρια ,χρηματαγορες καθε ειδους ,τραπεζες κλπ) παραγουν συνεχως χρημα που δεν εχει καμια αντιστοιχια με την πραγματικη οικονομια

σαχ

Οπως οσυ είπα υπάρχει μια λεπτή ισορροπία γιατί όντως το παγκόσμιο χρέος αυξάνεται συνέχεια. Έτσι λειτουργεί το σύστημα. Αλλά όχι αυθαίρετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...