Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, papp0us είπε

Το συγκλονιστικό είναι οτι το πλήρωναν την υπόλοιπη σεζόν.

Σκληρός!

Δηλαδή πιστεύετε ότι θα κάτσει ο Τοτο στην αρχή της χρονιας να χάνει βαθμούς με κοκορομαχίες ανάμεσα στους 2 οδηγούς του ενώ θα εχει απεναντι Μαξ και RBR??? Δεν παίζει αυτό! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, haHa είπε

Ξεχασες οτι παρολο που ο Χαμ ειχε 6 γυρους πιο φρεσκα ελαστικα και μειωνε την διαφορα, τον εβαλαν νωριτερα για πιτ στοπ απο τον Ρασελ απλα και μονο για να μην απειλεισει τον Ρασελ στον τελος τους αγωνα.

Αναφέρθηκα σε συγκεκριμένο σημείο του αγώνα και για συγκεκριμένα πράγματα και είπα την άποψή μου στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Σκληρός!

Δηλαδή πιστεύετε ότι θα κάτσει ο Τοτο στην αρχή της χρονιας να χάνει βαθμούς με κοκορομαχίες ανάμεσα στους 2 οδηγούς του ενώ θα εχει απεναντι Μαξ και RBR??? Δεν παίζει αυτό! 

Εγώ νομίζω ότι δεν θα υπάρξει τέτοιο θέμα.

Καλός ο Γιώργης, ικανός, γρήγορος, αλλά δεν είναι Χάμιλτον. Ο 7κις του κάνει πλάκα από τον Καναδά και μετά (που σταμάτησε να είναι πειραματόζωο), ανεξάρτητα αν τα στατιστικά λένε ότι ο Ράσελ έχει 1 περισσότερη νίκη, 1 περισσότερη pole και λίγους βαθμούς παραπάνω.

Βέβαια έχει αρκετό περιθώριο βελτίωσης, είναι άλλωστε η 1η του χρονιά στην Μερσεντα. Πολύ πάντως θα ήθελα επανάληψη του 2016 με μάχη μεταξύ των δύο Μερσεντες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Δηλαδή πιστεύετε ότι θα κάτσει ο Τοτο στην αρχή της χρονιας να χάνει βαθμούς με κοκορομαχίες ανάμεσα στους 2 οδηγούς του ενώ θα εχει απεναντι Μαξ και RBR??? Δεν παίζει αυτό! 

O Toto θα κοιταει να κανει maximize το αποτελεσμα για την ομαδα και το πρωταθλημα κατασκευαστων, οποτε ισως υπαρξουν περιπτωσεις οπου θα δωσει team order να μην παιχτει επιθεση στον teammate για να προστατευσουν το αποτελεσμα και να φερουν το maximum των βαθμων στην ομαδα.

Αυτο ομως διαφερει στο να δωσει team order για να κανει ακρη μονο ο Russel:

1 ώρα πριν, tommy^ είπε

Πάντως εκτιμώ ότι αν του χρόνου η Μερσεντα κατεβάσει μονοθέσιο ικανό για πρωτάθλημα μην περιμένετε τον Γιώργη να παλεύει για κατάκτηση (ακομα και αν έχει τη δυνατότητα). Θα του πούνε να το παίξει 1 χρόνια Bottas για να πάρει ο Σερ το 8ο και από την επόμενη χρόνια βλέπουμε. 

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Σκληρός!

Δηλαδή πιστεύετε ότι θα κάτσει ο Τοτο στην αρχή της χρονιας να χάνει βαθμούς με κοκορομαχίες ανάμεσα στους 2 οδηγούς του ενώ θα εχει απεναντι Μαξ και RBR??? Δεν παίζει αυτό! 

Μέχρι να στουκάρουν μεταξύ τους και όσο έχουν την ευκαιρία να τούς βάζουν σε διαφορετική στρατηγική δεν θα ασχοληθούν με team orders. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, stolenweapon είπε

Εγώ νομίζω ότι δεν θα υπάρξει τέτοιο θέμα.

Καλός ο Γιώργης, ικανός, γρήγορος, αλλά δεν είναι Χάμιλτον. Ο 7κις του κάνει πλάκα από τον Καναδά και μετά (που σταμάτησε να είναι πειραματόζωο), ανεξάρτητα αν τα στατιστικά λένε ότι ο Ράσελ έχει 1 περισσότερη νίκη, 1 περισσότερη pole και λίγους βαθμούς παραπάνω.

H χρονια που εχει κανει ο Russel ειναι εξαιρετικη: ειναι η πρωτη του χρονια σε ανταγωνιστικο μονοθεσιο και τα πηγε εξαιρετικα απεναντι σε ενα απο τους καλυτερους του αθληματος.

Ναι, πραγματι χανει απο οταν ο Χαμιλτον σταματησε τα πειραματα και το μονοθεσιο βρηκε το καποια αποδοση, αλλα δεν χανει κατα κρατος και εχει μεγαλα περιθωρια βελτιωσης.

Ακομα και ο Μαξ στην 1η του χρονια σε ανταγωνιστικο μονοθεσιο εχασε στα σημεια απο τον ...Ρικιαρντο, αλλα απο τοτε βελτιωνεται συνεχως.

Ο Ρασελ στεκεται εξαιρετικα διπλα στον Χαμ, τον κερδισε λογω ατυχιων και πειραματων του Χαμιλτον, αλλα εχει μεγαλα περιθωρια βελτιωσης και του χρονου τον περιμενω ακομα πιο ανταγωνιστικο.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι κι από την τηλεμετρία, λοιπόν, είχαν δει όλοι στην Red Bull ότι στο Monaco ο Perez χτύπησε επίτηδες τις μπαριέρες. Αυτό είπε και στην ανάλυσή του, ο Palmer, σε μέσες άκρες.

Κάτι που δεν έχει γραφτεί εδώ είναι το γεγονός πως έχει ελπίδες κατάκτησης 2ης θέσης στο πρωτάθλημα οδηγών μέχρι και ο Russel, τελικά. Μαθηματικά έχει κι αυτός ελπίδες!

Το αναφέρω επειδή είδα πως γράφτηκε και στα σχόλια του συγκεκριμένου βίντεο-ανάλυσης που έκανε ο Palmer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, haHa είπε

O Toto θα κοιταει να κανει maximize το αποτελεσμα για την ομαδα και το πρωταθλημα κατασκευαστων, οποτε ισως υπαρξουν περιπτωσεις οπου θα δωσει team order να μην παιχτει επιθεση στον teammate για να προστατευσουν το αποτελεσμα και να φερουν το maximum των βαθμων στην ομαδα.

Αυτο ομως διαφερει στο να δωσει team order για να κανει ακρη μονο ο Russel:

 

ΟΚ θα το δούμε! 
(ελπίζω) 😊

Σαν απόδοση είναι εξαιρετικός φέτος ο Γιώργης, αυτό με τις επαφές να μην είχε… 

Θα τον βάλει σε σειρά ο Τοτο όμως! 😂

Φαντάζεστε να βγει τελικά δεύτερος φέτος στο οδηγών;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί στο τελευταίο αυτοκίνητο ασφαλείας, δεν έβαλα μαλακή γόμα στον Τσεκο;;; νομίζω πως τον αγώνα τον χάλασε η ομάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Gulik είπε

Μέχρι κι από την τηλεμετρία, λοιπόν, είχαν δει όλοι στην Red Bull ότι στο Monaco ο Perez χτύπησε επίτηδες τις μπαριέρες. Αυτό είπε και στην ανάλυσή του, ο Palmer, σε μέσες άκρες.

Κάτι που δεν έχει γραφτεί εδώ είναι το γεγονός πως έχει ελπίδες κατάκτησης 2ης θέσης στο πρωτάθλημα οδηγών μέχρι και ο Russel, τελικά. Μαθηματικά έχει κι αυτός ελπίδες!

Το αναφέρω επειδή είδα πως γράφτηκε και στα σχόλια του συγκεκριμένου βίντεο-ανάλυσης που έκανε ο Palmer.

Πρέπει να νικήσει με fastest lap και να μην σκοραρουν Λεκλερ και Περεζ. Δυσκολο.

Εγώ θέλω να έχουν ισοβαθμία (που αυτοματα νικάει ο Λεκλερ λόγω περισσότερων νικών) για να γίνει χαμός στην RBR :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, tempes είπε

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί στο τελευταίο αυτοκίνητο ασφαλείας, δεν έβαλα μαλακή γόμα στον Τσεκο;;; νομίζω πως τον αγώνα τον χάλασε η ομάδα

Δεν είχε άλλη. Είχε μόνο 1 μαλακή διαθέσιμη για όλο τον αγώνα.

Επεξ/σία από specre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.planetf1.com/news/ferrari-reasons-swap-drivers-brazil/

Ο Μπιμότος λέει ότι περίμεναν ποινή στον Σάινθ για το προσπέρασμα στον Τσουνόντα υπό καθεστώς safety car, για αυτό δεν ήθελαν να χάσει δευτερόλεπτα και να αφήσει τον Λεκλεράκη να περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...