Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, james01gr είπε

Μια ερωτηση σχετικά με τις ποινες. Κάνει την ομορφιά ο Ρικάρντο, τρώει 3 θέσεις πίσω στον επόμενο αγώνα. Κάνει την μαγκιά ο Βερσταπεν και τρώει 5 δευτερα. Οι ποινές έχουν την ίδια αξία; γιατί το μείον τρεις θέσεις είναι βαρύτερο από το συν 5 δευτερα. Έτσι δεν είναι; δεν λέω πως ο Βερσταπεν έπρεπε να πάρει μεγαλύτερη ποινή αλλά για την υψος της ποινης

Kαλα η ποινη του Ρικ παραηταν αυστηρη. Εχουν γινει χειροτερα κατα καιρους και οι ποινες ηταν χαδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, james01gr είπε

Μια ερωτηση σχετικά με τις ποινες. Κάνει την ομορφιά ο Ρικάρντο, τρώει 3 θέσεις πίσω στον επόμενο αγώνα. Κάνει την μαγκιά ο Βερσταπεν και τρώει 5 δευτερα. Οι ποινές έχουν την ίδια αξία; γιατί το μείον τρεις θέσεις είναι βαρύτερο από το συν 5 δευτερα. Έτσι δεν είναι; δεν λέω πως ο Βερσταπεν έπρεπε να πάρει μεγαλύτερη ποινή αλλά για την υψος της ποινης

Ποινές; Απλά: "ό,τι του φανεί του Λωλοστεφανή"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, james01gr είπε

Μια ερωτηση σχετικά με τις ποινες. Κάνει την ομορφιά ο Ρικάρντο, τρώει 3 θέσεις πίσω στον επόμενο αγώνα. Κάνει την μαγκιά ο Βερσταπεν και τρώει 5 δευτερα. Οι ποινές έχουν την ίδια αξία; γιατί το μείον τρεις θέσεις είναι βαρύτερο από το συν 5 δευτερα. Έτσι δεν είναι; δεν λέω πως ο Βερσταπεν έπρεπε να πάρει μεγαλύτερη ποινή αλλά για την υψος της ποινης

Welcome to F1  όπου οι ποινές είναι ποιό τυχαίες καί απο τα νούμερα τού joker

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι εξήγησαν γιατι έφαγε τέτοια ποινή ο Rici. Ηταν ΚΑΘΟΛΑ υπεύθυνος για το τρακάρισμα, αφού ο Kmag έκανε τα πάντα για να αποφύγει τη σύγκρουση, και το μανιασμένο καγκουρό κατάφερε παρόλα αυτά να του τη σκάσει τελικά (αμα βάλει κάτι στο μυαλό του τα καταφέρνει).

Δεν είχε σχέση με το φίλημα του κοτσίδα και του Φερστάπα.

Εγώ νομίζω οτι είναι ΠΟΛΥ καλό να δίνονται τέτοιες ποινές, ακόμα και αν στην τελική χαλάσεις τον δικο σου αγώνα στο τρακάρισμα, γιατι στο κάτω-κάτω ο άλλος δεν έφταιγε τιποτα. Να φάει ποινή για έναν αγώνα που εγκατέλειψε, δεν είχε νόημα, οπότε ποινή για τον επόμενο.

Μακάρι να γίνει νόρμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο VER όχι μόνο έκανε την παπαριά του, για ακόμα μια φορά, αλλά βγήκε και είπε δημόσια στην τηλεόραση ότι το έκανε επίτηδες..

Κανονικά πρέπει να εξεταστεί πολύ σοβαρότερη ποινή για τις δηλώσεις αυτές. Ο τύπος είναι κινούμενη δυσφήμιση του αθλήματος.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papp0us είπε

Νομίζω οτι εξήγησαν γιατι έφαγε τέτοια ποινή ο Rici. Ηταν ΚΑΘΟΛΑ υπεύθυνος για το τρακάρισμα, αφού ο Kmag έκανε τα πάντα για να αποφύγει τη σύγκρουση, και το μανιασμένο καγκουρό κατάφερε παρόλα αυτά να του τη σκάσει τελικά (αμα βάλει κάτι στο μυαλό του τα καταφέρνει).

Δεν είχε σχέση με το φίλημα του κοτσίδα και του Φερστάπα.

Εγώ νομίζω οτι είναι ΠΟΛΥ καλό να δίνονται τέτοιες ποινές, ακόμα και αν στην τελική χαλάσεις τον δικο σου αγώνα στο τρακάρισμα, γιατι στο κάτω-κάτω ο άλλος δεν έφταιγε τιποτα. Να φάει ποινή για έναν αγώνα που εγκατέλειψε, δεν είχε νόημα, οπότε ποινή για τον επόμενο.

Μακάρι να γίνει νόρμα.

Αυτό είναι που δεν μπορώ να καταλάβω. Την τρώει ένας, μπορεί να βγει έξω, να χάσει τον αγώνα, βαθμούς η ομάδα και ο υπεύθυνος με 5 δευτερα καθάρισε. Δεν είναι λογική η ποινή αυτή. Ο Βερσταπεν με τον Χαμιλτον το έχουν κάνει αυτό 5 φορές. Δεν μπορείς να πεις πως δεν φταίει ο Βερσταπεν. Εάν ήταν σοβαρότερο το ατύχημα αμφιβάλλω εαν η ποινή θα ήταν διαφορετική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, james01gr είπε

Αυτό είναι που δεν μπορώ να καταλάβω. Την τρώει ένας, μπορεί να βγει έξω, να χάσει τον αγώνα, βαθμούς η ομάδα και ο υπεύθυνος με 5 δευτερα καθάρισε. Δεν είναι λογική η ποινή αυτή. Ο Βερσταπεν με τον Χαμιλτον το έχουν κάνει αυτό 5 φορές. Δεν μπορείς να πεις πως δεν φταίει ο Βερσταπεν. Εάν ήταν σοβαρότερο το ατύχημα αμφιβάλλω εαν η ποινή θα ήταν διαφορετική 

Δεν εξετάζουν το αποτέλεσμα της παράβασης στην F1, αλλα την παράβαση, για αυτό συνήθως σου φαίνονται λίγο οτι να'ναι. Μπορεί μια σύγκρουση να έχει αποτέλεσμα να βγουν και οι 2 έξω, να χαλάσει ο αγώνας ενός, ή να συνεχίσουν σαν να μην έγινε τίποτα. Η ποινή δεν αλλάζει. Αν κάποιος π.χ έκανε divebombing, θα τιμωρηθεί για την κίνηση, ΑΣΧΕΤΑ με το αποτέλεσμα αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι οι ποίνες την μία φορά πάνε κατα γράμμα με τον κανονισμό καί την άλλη φορά ανάλογα την περίσταση.
Αυτό πού έκανε ο Μάξ μπορεί να δείς σε άλλο αγώνα να το κάνεις κάποιος άλλος καί να μην δώσουν ποινή καί να πούν ότι το εξέτασαν διαφορετικά αυτή την φορά, αν και σε κάθε αγώνα είναι άλλοι αυτοί που εξετάζουν τα συμβάντα αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Dether είπε

To θέμα είναι ότι έτσι είναι οι περισσότεροι  οδήγοι , όταν δέν έχουν να χάσουν κάτι είναι teamplayer αλλά όταν χρειαστεί θα στην κάνουν  την π@παπαριά τους, αν καί νομίζω ότι  πλέον σε λίγα χρόνια θα είναι πολλοί οδηγοί με παιδιάστικη συμπεριφορά όπως Max/Leclerc.

Έτσι είναι το άθλημα... Περιμένεις στην Φόρμουλα 1 να κάνουν τέτοια πράγματα όταν έχουν κάτι να χάσουν; Μόνο δεύτεροι οδηγοί το κάνουν αυτό όταν είναι ξεκάθαρο ότι 'κάτι' χάνουν αλλά είναι για την ομάδα/τον πρώτο οδηγό/τον εαυτό τους (συμβόλαιο). 

Πρώτοι οδηγοί (και πολυπρωταθλητές) η μόνη περίπτωση να δώσουν κάτι στην ομάδα/συμπαίκτη είναι όταν δεν έχουν να χάσουν απολύτως τίποτε. Όταν δεν το κάνουν ακόμη και τότε, τότε μιλάμε για next level @ρχίδια. Αν είναι θέμα σεβασμού τότε και αν οι 'λόγοι' που αναφέρει ο Βερστάπεν είναι καλοί, σωστοί και έχουν να κάνουν με θέματα σεβασμού εαυτού/συμπαίχτη/αθλήματος, τότε θα έβγαζα το καπέλο στον Βερστάπεν... ΕΑΝ το είχε δείξει αυτό και όταν αυτός ηταν απο πίσω και ήθελε να κερδίσει την θέση και όχι να του ανοίξουν δρόμο. Εφόσον δεν ισχύει και απ' τις δύο μεριές τότε τα πέρι ντόμπρου, περί σεβασμού και άλλα τέτοια είναι πίπες. 

 

PS: Ενός λεπτού σιγή τώρα γιατί ο Μπάμπης ο Άλλος από το ινσόμνια δεν βγάζει το καπέλο στον Βερστάπεν, εκατομμυριούχο πολυπρωταθλητή οδηγό Φόρμουλα 1 top of the world στο επάγγελμά του :D

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rumors ότι ο Binotto δεν θα είναι TP Ferrari τον επόμενο σεζόν.. Και έτσι να είναι αν δεν φεύγουν rueda, mekies, marcos, jain και υπόλοιποι πού δουλεύουν part time, δεν θα αλλάξει τίποτα νομίζω εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

άσε, χειρότερος ήταν ο Μίκαελ

Μα για αυτό τον έφερα σαν παράδειγμα (έγραψα: Μέχρι και ο Schumi) ;)

6 λεπτά πριν, eri77 είπε

Rumors ότι ο Binotto δεν θα είναι TP Ferrari τον επόμενο σεζόν.. Και έτσι να είναι αν δεν φεύγουν rueda, mekies, marcos, jain και υπόλοιποι πού δουλεύουν part time, δεν θα αλλάξει τίποτα νομίζω εγώ 

Δεν θα πάρει τα πρωταθλήματα δλδ; :o

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, eri77 είπε

Rumors ότι ο Binotto δεν θα είναι TP Ferrari τον επόμενο σεζόν.. Και έτσι να είναι αν δεν φεύγουν rueda, mekies, marcos, jain και υπόλοιποι πού δουλεύουν part time, δεν θα αλλάξει τίποτα νομίζω εγώ 

Θα παραμείνει σίγουρα σε ηγετικό πόστο της Ferrari, αλλά ίσως πρέπει να υπάρχει "φρεσκάρισμα" στο αγωνιστικό τους τμήμα, οπότε και θα δεχθεί να δώσει τη θέση του σε άλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Gulik είπε

Θα παραμείνει σίγουρα σε ηγετικό πόστο της Ferrari, αλλά ίσως πρέπει να υπάρχει "φρεσκάρισμα" στο αγωνιστικό τους τμήμα, οπότε και θα δεχθεί να δώσει τη θέση του σε άλλον. 


Αν εφαρμοσουν το φρεσκαρισμα με "στρατηγικη" την βλεπω να παλευει με την haas του χρονου :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...