Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, stolenweapon είπε

Ακριβώς.

Δεν έφαγαν ξεκάθαρο DSQ όπως η Mclaren, αλλά μια χαρά τους έβλαψε η ποινή που πήραν, αφού είχαν το 5ο-6ο ταχύτερο μονοθέσιο (πίσω από Mercedes, RB, McLaren, Pink Mercedes, και πολλές φορές Renault) το 2020, και 4ο ταχύτερο το 21 (βελτίωση, αλλά όχι αρκετά).

τι προτείνεις? να τους πάρουμε το κεφάλι? να τους στείλουμε στην F2 και όταν πάρουν εκει πρωταθλημα να τους ξανανεβάσουμε? να ξεκινανε σε καθε αγώνα από την γραμμή των πιτς? Μερικοί δεν έχετε συνειδητοποιήσει ότι ο εκάστοτε πρωταθλητης ειναι πρωταθλητης γιατί δεν έχουν ανακαλύψει οι άλλοι που κλέβει.  Είναι σαν ολυμπιακούς αγώνες και οι 8 του τελικου ειναι ντοπαρισμένοι όχι μονο ο νικητης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, dkstopo είπε

τι προτείνεις? να τους πάρουμε το κεφάλι? να τους στείλουμε στην F2 και όταν πάρουν εκει πρωταθλημα να τους ξανανεβάσουμε? να ξεκινανε σε καθε αγώνα από την γραμμή των πιτς? Μερικοί δεν έχετε συνειδητοποιήσει ότι ο εκάστοτε πρωταθλητης ειναι πρωταθλητης γιατί δεν έχουν ανακαλύψει οι άλλοι που κλέβει.  Είναι σαν ολυμπιακούς αγώνες και οι 8 του τελικου ειναι ντοπαρισμένοι όχι μονο ο νικητης.

Εγώ ποτέ δεν είπα κάτι για το αν έπρεπε να πάρουν ποινή. Και εγώ Φερράρι είμαι, και ευτυχώς που δεν ήταν πιο βαριά.

Απλώς είπα ότι η ποινή τους έβλαψε πολύ...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Tι προβλεπετε ρε παιδια για το χρονου;
Θα μικρυνει η διαφορα δυναμικοτητας μεταξυ RBR και υπολοιπων ή θα εχουμε μια απο τα ιδια;

Η RB και η Ferrari θα είναι πάλι πρώτες, αλλά η δεύτερη θα συνεχίσει να κάνει της κλασσικές της μ@λ@κίες και θα έχουμε περίπατο Φερστάπεν.

Πραγματικά ελπίζω να βάλουν μυαλό. Δεν μπορεί να γίνεται άλλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.gpfans.com/en/f1-news/93059/f1-cost-cap-delay/

Ε να βγει πρωταθλητής πρώτα και απο Δευτέρα βλέπουμε γιατι μέσα στις επόμενες 5 μέρες θα βγαλουν πόρισμα μηνων...απλα αστείοι

Επεξ/σία από mtifosi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mtifosi είπε

https://www.gpfans.com/en/f1-news/93059/f1-cost-cap-delay/

Ε να βγει πρωταθλητής πρώτα και απο Δευτέρα βλέπουμε γιατι μέσα στις επόμενες 5 μέρες θα βγαλουν πόρισμα μηνων...απλα αστείοι

Έτσι και αλλιώς αυτά αφορούν το περσινό πρωτάθλημα. 5 μέρες πάνω, 5 μέρες κάτω δεν κάνει διαφορά. Ότι και να γίνει, και αν πέσουν τιποτα ποινές θα είναι για το '23.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

Έτσι και αλλιώς αυτά αφορούν το περσινό πρωτάθλημα. 5 μέρες πάνω, 5 μέρες κάτω δεν κάνει διαφορά. Ότι και να γίνει, και αν πέσουν τιποτα ποινές θα είναι για το '23.

Σοβαρα γιατι η εξελιξη του φετινου μονοθεσιου απο που εγινε...?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mtifosi είπε

Σοβαρα γιατι η εξελιξη του φετινου μονοθεσιου απο που εγινε...?

Μη το ψάχνεις, είπα και εγώ οτι είναι ανεξήγητο το οτι δεν έχουν έλεγχο σε πραγματικό χρόνο, και περιμένουν να τσεκάρουν χαρτιά λες και κάνει δήλωση η κάθε ομάδα στον λογιστή της, μετά απο 8-9 μήνες, αλλα ιτ ιζ γουατ ιτ ιζ. Δηλαδή να έχει γίνει καμιά στραβή τώρα με την RB τι θα καλύψουν και πως. Τι θα κάνουν; Θα τους πάρουν το πρωτάθλημα; Αν είχαν πάρει το κατασκευαστών; Που με βάση αυτό μοιράζονται λεφτά κτλ; Θα τους έπαιρναν λεφτα πισω να τα δώσουν στην Mercedes;

Το οτι το καθυστερούν είναι κακό σημάδι, μου φαίνεται οτι ψάχνουν πως διάολο θα το καλύψουν ολο αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

Μη το ψάχνεις, είπα και εγώ οτι είναι ανεξήγητο το οτι δεν έχουν έλεγχο σε πραγματικό χρόνο, και περιμένουν να τσεκάρουν χαρτιά λες και κάνει δήλωση η κάθε ομάδα στον λογιστή της, μετά απο 8-9 μήνες, αλλα ιτ ιζ γουατ ιτ ιζ. Δηλαδή να έχει γίνει καμιά στραβή τώρα με την RB τι θα καλύψουν και πως. Τι θα κάνουν; Θα τους πάρουν το πρωτάθλημα; Αν είχαν πάρει το κατασκευαστών; Που με βάση αυτό μοιράζονται λεφτά κτλ; Θα τους έπαιρναν λεφτα πισω να τα δώσουν στην Mercedes;

Το οτι το καθυστερούν είναι κακό σημάδι, μου φαίνεται οτι ψάχνουν πως διάολο θα το καλύψουν ολο αυτό.

Αρα με λιγα λογια η FIA επιβραβευει την παρανομια. Μια χαρα παραδειγμα δινει δεν λεω...

Αυτα που ανεφερες οπως ειπες επρεπε να ειναι αυτονοητα και τωρα με την καθυστερηση απλα ηρθε η επιβεβαιωση των φημων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2022 στις 9:02 ΜΜ, zanskou είπε

Ρε παιδια χάνω κάτι ; τι εννοείτε μείωση προϋπολογισμου για το 2022? Αφού κοντεύει να τελειώσει πια η σαιζόν 

 

Και επίσης Οκ, το ξεπέρασε η Rb και να καεί στην πυρά ο Horner. Η Merc που άλλαζε κινητήρες σαν πουκάμισα πως κατάφερε και έμεινε εντός; 

Τα μοτέρ δεν μετράνε στο budget cap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Suzuka θα έχουμε θεωρώ μάχη Φερράρι-RB (εκτός αν τα ξαναμαμήσουν οι κλόουν). 1ο σεκτορ το έχει για πλάκα η Φερράρι, 2ο υπερισχύει πάλι η φοράδα μέχρι την ευθεία μετά την Spoon και 3ο θα είναι αρκετά ταχύτερη η RB.

Αν η Φερράρι όμως τρώει πάλι ελαστικά, θα κάνουν 1-2 για πλάκα οι RB. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stolenweapon είπε

Suzuka θα έχουμε θεωρώ μάχη Φερράρι-RB (εκτός αν τα ξαναμαμήσουν οι κλόουν). 1ο σεκτορ το έχει για πλάκα η Φερράρι, 2ο υπερισχύει πάλι η φοράδα μέχρι την ευθεία μετά την Spoon και 3ο θα είναι αρκετά ταχύτερη η RB.

Αν η Φερράρι όμως τρώει πάλι ελαστικά, θα κάνουν 1-2 για πλάκα οι RB. 

Θα φέρει νέο πάτωμα η φοράδα. Αν δουλέψει σωστά, τότε ίσως να έχουμε μάχη στον αγώνα. Μην ξεχνάτε ότι στη Σιγκαπούρη οι γύροι του φερσταπεν ήταν έναν αιώνα μπροστά άσχετα που δεν ολοκληρώθηκαν. Άρα το διαστημικό pace το είχε και εκεί άσχετα που δεν φάνηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, papp0us είπε

Χωρίς να έχω τις γνώσεις, τα δεδομένα, και τις ευθύνες τους, και εγώ παίρνω μονο σωστές αποφάσεις στο μυαλό μου, αλλα δεν πάει έτσι η δουλειά, δυστυχώς.

Και εδω θεωρω οτι επρεπε να υπαρχει μια εξηγηση απο το σπορ προς τους θεατες. Οχι να ψαχνουμε βιντεακια ή ανεπισημα απο τους παρουσιαστες.

18 ώρες πριν, haHa είπε

Φανταζομαι οτι εννοεις το 2007, οπου η McLaren:
1) πηρε το μεγαλυτερο προστιμο που εχει υπαρξει ($100m)
2) ενω προηγουταν στο πρωταθλημα, αποβληθηκε και εχασε ολους τους βαθμους 
3) δεν ανεβαινε καν στο βαθρο υπευθυνος της ομαδας(ουτε βραβεια κλπ) ουτε φυσικα πηραν μπονους απο τα δικαιωματα/budget για την επομενη χρονια που τους αναλογουσε
 

Αλλα δεν περιμενουμε και πολλα για περυσι. Εδω ακομα και οταν αποδειχθηκε οτι δεν τηρηθηκαν οι κανονισμοι στον τελευταιο αγωνα λογω ανθρωπινου λαθους, δεν εγινε ουσιαστικα τιποτα.

Θα ειναι αυστηροι μονο σε περιπτωση που το υπερεβει η Aston Martin.

Καλω τους μη πολιτικα κορεκτ συμφουριτες να πουν αυτα που εμεις δε λεμε για εκεινο το πρωταθλημα;

Επεξ/σία από flexpick
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Σοβαρα γιατι η εξελιξη του φετινου μονοθεσιου απο που εγινε...?

Η εξέλιξη της Mercedes από που έγινε; Δεν άλλαξαν σχεδιασμό; Δεν εξαλειψαν το bouncing; Δεν ανέβασαν κατά πολύ την επίδοση τους;  Η rb είχε από την αρχή καλό σχεδιασμό. Αν θα μου έλεγες ποιος ήταν αυτός που δαπάνησε περισσότερα λεφτά, θα ήταν πχ η Mercedes για τους λόγους που ανέφερα.

Δεν νομίζω ότι είναι απλό το ζήτημα.

2 ώρες πριν, tommy^ είπε

Tι προβλεπετε ρε παιδια για το χρονου;
Θα μικρυνει η διαφορα δυναμικοτητας μεταξυ RBR και υπολοιπων ή θα εχουμε μια απο τα ιδια;

7 χρόνια δεν βαρέθηκες κυριαρχία Mercedes και βαρέθηκες ήδη από την πρώτη χρονιά;

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

7 χρόνια δεν βαρέθηκες κυριαρχία Mercedes και βαρέθηκες ήδη από την πρώτη χρονιά;

Πω ρε φίλε αμάν! Ειπα ότι βαρέθηκα;;

Απλα θέλω το πρωτάθλημα πιο ανταγωνιστικό!

Θα ηθελα ιδανικά να μάχονται Μαξ/Σαρλ/Σανθης/Σερ/Γιώργης για πρωτάθλημα και όχι να το παίρνει με περίπατο κανένας από τους παραπάνω.

Απο ομάδες υποστηρίζω McLaren αλλά επειδή δε βλέπω άμεσα προκοπή, έχω ρίξει τις ελπίδες μου σε Λεκλερ! 😁

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...