Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/9/2022 στις 8:02 ΜΜ, zanskou είπε

Και επίσης Οκ, το ξεπέρασε η Rb και να καεί στην πυρά ο Horner. Η Merc που άλλαζε κινητήρες σαν πουκάμισα πως κατάφερε και έμεινε εντός; 

Τι να πει Alpha Tauri και η Alfa Romeo(7 turbo ηδη!) φετος ενω εχουμε αλλους 5 αγωνες:

image.png.b74363a158dc8a69ff5d3aeb0aaeb79e.png

 

 

Περιμενουμε την αποφαση της FIA για το αν υπερβηκε το budget περυσι η Red Bull και η Aston Martin.
Η ποινη αν το εχει υπερβει πιστευω θα ειναι αστεια, παρομοια με το σκηνικο με τον κινητηρα της Φερραρι το 2019.
 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, mandos είπε

Μα αν δε δέχεσαι αυτούς για ειδικούς τοτε ποιους δέχεσαι; Το insomnia?

Ανεβάζεις τους τόνους χωρίς λόγο πάντως, προσπαθούμε όλοι να πούμε ότι κάποιος (φια) πρέπει να πάρει και παίρνει την απόφαση, το αν μας αρέσει ή όχι μικρή σημασία έχει.

Έχεις δει μηχανικό να υπογραφεί έργο με στατικά προβλήματα; Μπορεί να μην πέσει ποτέ, αλλά δε το ρισκάρει

Ρε φιλε γιατι πρεπει παντα να αναφερεις τους ειδικους του Insomnia;
Δηλαδη δεν παιζει το σεναριο να εχω τη δικη μου γνωμη χωρις να δεχομαι την FIA ή το Ινσομνια;
Η FIA εχει αποδειξει την αναξιοπιστια και την μεροληψια, την υποκριτικη και την φιλαργυρία της αρκετες φορες. 
Τωρα τα περι σπρέι κτλ, στα δικα μου αυτια ακουγονται ως αστεια. Σπρέι παντα υπηρχε και μαλιστα παρα πολυ ακομα και οταν τα μονοθεσια ηταν μικροτερα. Επισης, οι ιθυνοντες της FIA δεν ξερανε οτι στη Γη μπορει και να βρεξει; Πού ειναι η προβλεψη να πουν στην Pirelli να φτιαξει ακομα πιο "βροχινα" ελαστικα; Ή καποια τεχνικη οδηγια οταν βρεχει να σηκωνουν ψηλα το μονοθεσιο;
Εφοσον τα τωρινα μονοθεσια παραγουν περισσοτερη καθετη δυναμη και ειναι πιο ασφαλη τοτε θα πρεπε να γινεται αγωνας υπο βροχη εκτος απο τις περιπτωσεις που εχει ομιχλη και δεν μπορει να πεταξει το "νοσοκομειακο" ελικοπτερο, αλλα ακομα κι αν εχει καλο καιρο παλι δεν ειμαστε εξασφαλισμενοι 100%.
Το επιχειρημα οτι δε θελουν αγωνα βροχινο για να μην πληρωνουν οι ομαδες τα σπαμενα μονοθεσια λογω μπατζετ καπ ακουγεται επισης αστειο οταν ηδη καποιοι το εχουν ξεπερασει.
Το επιχειρημα οτι ειναι σιρκουι πολης και δεν ειναι ασφαλες να τρεξουν υπο βροχη εχει την απαντηση στο: ας μην τρεχουν σε σιρκουι πολης αλλα σε κανονικες πιστες οπου και τα μετρα ασφαλειας θα ειναι υψηλοτερα. Γιατι δεν το κανουν; Γιατι θελουν φραγκα απο παντου.
Μου μιλανε για equality και τριχες κατσαρες και τρεχουν GP σε χωρες που τα ανθρωπινα δικαιωματα πανε περιπατο.

Μπορειτε να μου πειτε γιατι στο Μονακι ξεκινησαν πισω απο αλυταρχη και οχι με stanging start;

53 λεπτά πριν, haHa είπε


Η ποινη αν το εχει υπερβει πιστευω θα ειναι αστεια, παρομοια με το σκηνικο με τον κινητηρα της Φερραρι το 2019.
 

Ειπαμε η FIA ξερει καλυτερα απο εμας του ινσομνια... της εχω εμπιστοσυνη ειναι αδεκαστη! :lol:
Και οι race directors ακομα πιο αδεκαστοι! :lol:

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Ρε φιλε γιατι πρεπει παντα να αναφερεις τους ειδικους του Insomnia;
Δηλαδη δεν παιζει το σεναριο να εχω τη δικη μου γνωμη χωρις να δεχομαι την FIA ή το Ινσομνια;
Η FIA εχει αποδειξει την αναξιοπιστια και την μεροληψια, την υποκριτικη και την φιλαργυρία της αρκετες φορες. 
Τωρα τα περι σπρέι κτλ, στα δικα μου αυτια ακουγονται ως αστεια. Σπρέι παντα υπηρχε και μαλιστα παρα πολυ ακομα και οταν τα μονοθεσια ηταν μικροτερα. Επισης, οι ιθυνοντες της FIA δεν ξερανε οτι στη Γη μπορει και να βρεξει; Πού ειναι η προβλεψη να πουν στην Pirelli να φτιαξει ακομα πιο "βροχινα" ελαστικα; Ή καποια τεχνικη οδηγια οταν βρεχει να σηκωνουν ψηλα το μονοθεσιο;
Εφοσον τα τωρινα μονοθεσια παραγουν περισσοτερη καθετη δυναμη και ειναι πιο ασφαλη τοτε θα πρεπε να γινεται αγωνας υπο βροχη εκτος απο τις περιπτωσεις που εχει ομιχλη και δεν μπορει να πεταξει το "νοσοκομειακο" ελικοπτερο, αλλα ακομα κι αν εχει καλο καιρο παλι δεν ειμαστε εξασφαλισμενοι 100%.
Το επιχειρημα οτι δε θελουν αγωνα βροχινο για να μην πληρωνουν οι ομαδες τα σπαμενα μονοθεσια λογω μπατζετ καπ ακουγεται επισης αστειο οταν ηδη καποιοι το εχουν ξεπερασει.
Το επιχειρημα οτι ειναι σιρκουι πολης και δεν ειναι ασφαλες να τρεξουν υπο βροχη εχει την απαντηση στο: ας μην τρεχουν σε σιρκουι πολης αλλα σε κανονικες πιστες οπου και τα μετρα ασφαλειας θα ειναι υψηλοτερα. Γιατι δεν το κανουν; Γιατι θελουν φραγκα απο παντου.
Μου μιλανε για equality και τριχες κατσαρες και τρεχουν GP σε χωρες που τα ανθρωπινα δικαιωματα πανε περιπατο.

Μπορειτε να μου πειτε γιατι στο Μονακι ξεκινησαν πισω απο αλυταρχη και οχι με stanging start;

Ειπαμε η FIA ξερει καλυτερα απο εμας του ινσομνια... της εχω εμπιστοσυνη ειναι αδεκαστη! :lol:
Και οι race directors ακομα πιο αδεκαστοι! :lol:

Δουλειά του αλητάρχη είναι να κρίνει αν ο αγώνας μπορεί να ξεκινήσει. Δεν τον ενδιαφέρει ούτε αν γίνεται σιρκουί πόλης για τα λεφτά, ούτε αν γίνεται νύχτα γιατί είναι φανταζί με τα φώτα, ούτε αν ο tommy έχει καθίσει σπίτι για να τον δει, ούτε αν ο γκομαρ έχει δώσει ενα μηνιατικο για να πάει στο σπα (σόρρυ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haHa είπε

 

Η ποινη αν το εχει υπερβει πιστευω θα ειναι αστεια, παρομοια με το σκηνικο με τον κινητηρα της Φερραρι το 2019.
 

Νομίζω θα είναι παρόμοια με την ποινή πού πήρε η μπάλα Mclaren το 2009 η τού Mercedes 2013 (όταν ένας άγνωστος πιλότος με μαύρο κράνος έκανε τεστ παράνομα).. Συμφωνούμε πάντως ότι θα είναι αστεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δουλειά του αλητάρχη είναι να κρίνει αν ο αγώνας μπορεί να ξεκινήσει. Δεν τον ενδιαφέρει ούτε αν γίνεται σιρκουί πόλης για τα λεφτά, ούτε αν γίνεται νύχτα γιατί είναι φανταζί με τα φώτα, ούτε αν ο tommy έχει καθίσει σπίτι για να τον δει, ούτε αν ο γκομαρ έχει δώσει ενα μηνιατικο για να πάει στο σπα (σόρρυ).

Τον ενδιαφερει αν ο καθε tommy καθεται να το δει και αν ο καθε γκομαρ ξαναπληρωσει.

Αποδειξη ολα τα σκηνικα στο περσυνο πρωταθλημα

Επεξ/σία από flexpick
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eri77 είπε

Νομίζω θα είναι παρόμοια με την ποινή πού πήρε η μπάλα Mclaren το 2009 η τού Mercedes 2013 (όταν ένας άγνωστος πιλότος με μαύρο κράνος έκανε τεστ παράνομα).. Συμφωνούμε πάντως ότι θα είναι αστεία 

Φανταζομαι οτι εννοεις το 2007, οπου η McLaren:
1) πηρε το μεγαλυτερο προστιμο που εχει υπαρξει ($100m)
2) ενω προηγουταν στο πρωταθλημα, αποβληθηκε και εχασε ολους τους βαθμους 
3) δεν ανεβαινε καν στο βαθρο υπευθυνος της ομαδας(ουτε βραβεια κλπ) ουτε φυσικα πηραν μπονους απο τα δικαιωματα/budget για την επομενη χρονια που τους αναλογουσε
 

Αλλα δεν περιμενουμε και πολλα για περυσι. Εδω ακομα και οταν αποδειχθηκε οτι δεν τηρηθηκαν οι κανονισμοι στον τελευταιο αγωνα λογω ανθρωπινου λαθους, δεν εγινε ουσιαστικα τιποτα.

Θα ειναι αυστηροι μονο σε περιπτωση που το υπερεβει η Aston Martin.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά θα ξαναπώ οτι η F1 είναι πλέον ένα σόου δισεκατομμυρίων, που η FIA, οι υπεύθυνοι και όσοι άλλοι λοιδορείτε , πρέπει:

  1. Να ευχαριστήσουν ένα συνεχώς αυξανόμενο απαίδευτο απο την λογική της F1 κοινό, που φέρνει λεφτά με το τσουβάλι
  2. Να κρατήσουν τους οδηγούς ευχαριστημένους και ασφαλείς, παλεύοντας ταυτόχρονα με όλες τις παραξενιές τους, και έχοντας ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΕΥΘΥΝΗ για τη ζωή τους σε μια λάθος απόφαση. 
  3. Να ισορροπήσουν τις δυνάμεις ανάμεσα σε υπεύθυνους, που έχουν απο πίσω τους εταιρίες όπως η Mercedes, η Ferrari, η Redbull, η Renault κτλ κτλ.
  4. Να φτιάξουν ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ τεχνολογικά θαύματα , κρατώντας τα γκέμια σε ομάδες μηχανικών που βρίσκουν μισή τρύπα στους κανονισμούς και ξαφνικά αντί για αυτοκίνητο της F1 έχεις ένα αεροστατο με ρόδες, γιατί ΑΥΤΕΣ είναι οι ικανότητες τους, και για αυτό πληρώνονται (οι μηχανικοί δεν πληρώνονται βέβαια, είναι γνωστό ότι οι μηχανικοί της Φερράρι π.χ δεν μπορούν να κουβαλήσουν λάστιχα απο την πείνα, για αυτό τα αργά pit stops. Διαβάστε τα πριν το κατεβάσουν).

Καταλαβαίνω λοιπόν το να μη σας αρέσουν οι αποφάσεις τους, το να τα βλέπετε όλα στημένα, γιατί στο κάτω κάτω φίλαθλοι είστε-χεστήκατε για τα προβλήματα της FIA- αλλα ο μηδενισμός είναι κακό πράγμα, 

Θα μπορούσαν πολλά πράγματα να είναι διαφορετικά, αλλα όλα είναι σε τέτοια ισορροπία, που κάθε αλλαγή επηρεάζει κάτι άλλο.

Χωρίς να έχω τις γνώσεις, τα δεδομένα, και τις ευθύνες τους, και εγώ παίρνω μονο σωστές αποφάσεις στο μυαλό μου, αλλα δεν πάει έτσι η δουλειά, δυστυχώς.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δουλειά του αλητάρχη είναι να κρίνει αν ο αγώνας μπορεί να ξεκινήσει. Δεν τον ενδιαφέρει ούτε αν γίνεται σιρκουί πόλης για τα λεφτά, ούτε αν γίνεται νύχτα γιατί είναι φανταζί με τα φώτα, ούτε αν ο tommy έχει καθίσει σπίτι για να τον δει, ούτε αν ο γκομαρ έχει δώσει ενα μηνιατικο για να πάει στο σπα (σόρρυ).

Παρε την απαντηση σου απο τον flexpick:

1 ώρα πριν, flexpick είπε

Τον ενδιαφερει αν ο καθε tommy καθεται να το δει και αν ο καθε γκομαρ ξαναπληρωσει.

Αποδειξη ολα τα σκηνικα στο περσυνο πρωταθλημα


Κι εμενα δουλεια μου ειναι να σχολιαζω ευμενως ή δυσμενως τα κακως κειμενα, σαν τηλεθεατης που ειμαι και πληρωνω (αλλα και να μην πληρωνα δεν εχει σημασια).

Ρε συ liakjim τι ζορι τραβας με τη γνωμη καποιων εδω σχετικα με το βρεγμενο;
Δε σου αρεσει, δε συμφωνεις ΟΚ, παμε παρακατω.
Μαλλον εισαι σχετικα καινουργιο φρουτο στην F1 και δε θυμασαι παλια τι γινοταν. Εμας τους παλιους μας ενοχλει αυτη η εικονα.
Ακομα να παρω απαντηση σχετικα με την εκκινηση στο GP του Μονακο!
Τι εγινε εκει; Ειχε παλι πολυ σπρέι;  :ph34r:
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Παρε την απαντηση σου απο τον flexpick

Really;

 ΥΓ Προσοχή πως μπαίνετε στο θεμα. Δεξιά έχει κάτι λίμνες από τεστοστερόνη και αριστερά κάτι μπούκλες από τους πάλιουρες του σπορτ...😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, haHa είπε

Τι να πει Alpha Tauri και η Alfa Romeo(7 turbo ηδη!) φετος ενω εχουμε αλλους 5 αγωνες:

image.png.b74363a158dc8a69ff5d3aeb0aaeb79e.png

 

 

Περιμενουμε την αποφαση της FIA για το αν υπερβηκε το budget περυσι η Red Bull και η Aston Martin.
Η ποινη αν το εχει υπερβει πιστευω θα ειναι αστεια, παρομοια με το σκηνικο με τον κινητηρα της Φερραρι το 2019.
 

το αστειο που το ειδες? τους πεταξε εκτός 2 χρόνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dkstopo είπε

το αστειο που το ειδες? τους πεταξε εκτός 2 χρόνια

Ακριβώς.

Δεν έφαγαν ξεκάθαρο DSQ όπως η Mclaren, αλλά μια χαρά τους έβλαψε η ποινή που πήραν, αφού είχαν το 5ο-6ο ταχύτερο μονοθέσιο (πίσω από Mercedes, RB, McLaren, Pink Mercedes, και πολλές φορές Renault) το 2020, και 4ο ταχύτερο το 21 (βελτίωση, αλλά όχι αρκετά).

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...