Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, ghostrider είπε

ΥΓ προβλεψη μου ειναι πως ο max θα κρατησει τον τιτλο των οδηγων και η RB θα τιμωρηθει με μειωση του χρονου για R&D για το 22, μειωση του προυπολογισμού της για το 22, συν χρηματικο προστιμο.
Στην empire ο τοτος θα βγαλει καπνους και ο Sir θα αποχωρησει απο την F1 αηδιασμενος

Αν η παραβίαση είναι πάνω από 5% ίσως θα έχουμε ποινή και με βαθμούς. Ωστόσο το πιο πιθανό είναι η ποινή να αφορά την Red Bull και όχι τον max... Από εκεί και πέρα, στο sky F1 Italia, έκαναν παραλληλισμό με το ντόπινγκ και κατά την άποψή μου έχουν δίκιο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδια χάνω κάτι ; τι εννοείτε μείωση προϋπολογισμου για το 2022? Αφού κοντεύει να τελειώσει πια η σαιζόν 

 

Και επίσης Οκ, το ξεπέρασε η Rb και να καεί στην πυρά ο Horner. Η Merc που άλλαζε κινητήρες σαν πουκάμισα πως κατάφερε και έμεινε εντός; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, zanskou είπε

Ρε παιδια χάνω κάτι ; τι εννοείτε μείωση προϋπολογισμου για το 2022? Αφού κοντεύει να τελειώσει πια η σαιζόν 

 

Και επίσης Οκ, το ξεπέρασε η Rb και να καεί στην πυρά ο Horner. Η Merc που άλλαζε κινητήρες σαν πουκάμισα πως κατάφερε και έμεινε εντός; 

η FIA εχει διαφορες ποινες αναλογα τη βαρυτητα των παραπτωματων. το τι θα πει κανεις δεν ξερει. Το Amus ειναι 
αξιοπιστο. Το Amus δεν ανεφερε τις πιθανες ποινες. Αναμενουμε ολοι. 
Ο Horner που συνηθως ειναι λαλιστατος ειπε πως εχουν παραδωσει προυπολογισμους σε FIA και 
πιστευουν πως ειναι εντος και δεν το ανελυσε παραπανω ουτε εκανε τα γνωστα "εξυπνα" σχολια του.
Εγω στο προηγουμενο ποστ μου απλα ανεφερα τι πιστευω. Θεωρητικα μια απο τις ποινες πχ μπορει να ειναι
η αφαιρεση της πρωτης θεσης και η απονομη της δευτερης. Θα μαθουμε σε λιγες μερες τι θα αποφασισουν.
Σε εποχες Bernie παντως εχουν πεσει βαριες καμπανες οπως πληρης μηδενισμος ομαδας σε επιμαχη περιοδο.
 

Οσο για τους κινητηρες η merc δεν του κατασκευαζει η ιδια η ομαδα που φτιαχνει το μονοθεσιο αλλα μια "αλλη" εταιρεια που ειναι η Mercedes Amg High Performance Powertrains. Το συμβολαιο πχ μπορει να ειναι 30 εκατομυρια για οσους κινητηρες χρειαστει. Ας γραψει χασουρα η AMG HPP που δεν την επιτηρει πχ η FIA(αγνωστο αν την επιτηρει η οχι). Loopholes υπαρχουν παντου... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ghostrider είπε

η FIA εχει διαφορες ποινες αναλογα τη βαρυτητα των παραπτωματων. το τι θα πει κανεις δεν ξερει. Το Amus ειναι 
αξιοπιστο. Το Amus δεν ανεφερε τις πιθανες ποινες. Αναμενουμε ολοι. 
Ο Horner που συνηθως ειναι λαλιστατος ειπε πως εχουν παραδωσει προυπολογισμους σε FIA και 
πιστευουν πως ειναι εντος και δεν το ανελυσε παραπανω ουτε εκανε τα γνωστα "εξυπνα" σχολια του.
Εγω στο προηγουμενο ποστ μου απλα ανεφερα τι πιστευω. Θεωρητικα μια απο τις ποινες πχ μπορει να ειναι
η αφαιρεση της πρωτης θεσης και η απονομη της δευτερης. Θα μαθουμε σε λιγες μερες τι θα αποφασισουν.
Σε εποχες Bernie παντως εχουν πεσει βαριες καμπανες οπως πληρης μηδενισμος ομαδας σε επιμαχη περιοδο.
 

Οσο για τους κινητηρες η merc δεν του κατασκευαζει η ιδια η ομαδα που φτιαχνει το μονοθεσιο αλλα μια "αλλη" εταιρεια που ειναι η Mercedes Amg High Performance Powertrains. Το συμβολαιο πχ μπορει να ειναι 30 εκατομυρια για οσους κινητηρες χρειαστει. Ας γραψει χασουρα η AMG HPP που δεν την επιτηρει πχ η FIA(αγνωστο αν την επιτηρει η οχι). Loopholes υπαρχουν παντου... 

Οι κινητήρες δεν προσμετρούνται στο budget cap. Έχουν μόνο μέγιστο κόστος απόκτησης (10-12 εκατομμύρια αν θυμάμαι καλά) πάνω απο το οποίο δεν μπορούν να κοστίζουν, και έχουν συγκεκριμένο κόστος ανάπτυξης. Από εκεί και πέρα πλερώνεις αβέρτα και παίρνεις κινητήρες, απλά αν χρησιμοποιείς παραπάνω απο οσους επιτρέπεται, έχει ποινές κατάταξης.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εχουν παιξει τετοια φουστια οι ρεδμπουλικοι παντως τους βγαζω το καπελο. Γιατι και "εκλεψαν" στο budget cap και πηραν πρωταθλημα με μαξ και (κατα πασα πιθανοτητα) δεν θα μπορεσει η fia να κανει τιποτα γι αυτο, γιατι αν κανουν κατι και καλα θα χασει το integrity του το πρωταθημα (που το εχει χασει απο το abu dhabi αλλα λεμε τωρα).

 

Και εμενα παντως μου φανηκε πολυ περιεργο που περυσι ολη την σεζον η rb επαιζε ξυλο μεχρι εσχατων με merc και φετος καταφερε και κατεβασε μονοθεσιαρα μπροστα απο ολο τον ανταγωνισμο. Περυσι δηλαδη πρεπει να εριξε πολυυυυυ χρημα και resources για να κοντραρει στην σεζον την merc αλλα και για να αναπτυξει την φετινή μονοθεσιαρα της. 

Επεξ/σία από george200-13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μια, το να βρεθεί μια ομάδα να έχει ξοδέψει 10εκ περισσότερα και να περάσει στα ψιλά, θα αποτελέσει προβληματικό προηγούμενο και μετά όλοι θα ξοδεύουν παραπάνω και στα @@ τους. 

Από την άλλη, ναι μεν 10εκ σου εξασφαλίζουν κάμποσα upgrades, αλλά πάλι αν το αρχικό σχέδιο είναι μπάζο, you can't make pigs fly. 

ΥΓ. Γίνεται να κερδίσει ο Alonso αύριο, να γελάσουμε λιγάκι? 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπωπω βρέχει και δεν ανοιγουν το pitlane γιατι θα πνιγούν τα παιδάκια!!!!!!!!!!

Αηδία!!!!! Ας κανουν αγώνες μόνο καλοκαίρι και σε περιοχές με 0% πιθανότητας βροχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...