Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι μονο η Ferrari, ειναι και οι αλλες ομαδες οι ιστορικες με πολυπρωταθληματα οπως η mclaren και η williams οι οποιες τα τελευταια 10 χρονια πετανε χαρταετο οπως η ferrari. Απο τις ομαδες φετος στο grid ΚΑΜΜΙΑ δεν μπορει να κοντραρει την RB και merc σε επιπεδο οραγνωσης, στρατηγικης και μηχανικων. Αυτο με ανησυχει περισσοτερο καθως δεν βλεπω καμμια διαθεση για αλλαγες στις υπολοιπες ομαδες ακομα και μετα τα 10 χρονια που κοιτανε την πλατη της merc και rb

Επεξ/σία από george200-13
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστά, δε δείχνουν να θέλουν να αλλάξουν. Η Φεράρι σίγουρα, ήθελε δομικές αλλαγές εδώ και χρόνια, πόσο μάλλον τώρα.

Στη McLaren 10χρονια ψάχνουν τι κινητήρα να βάλουν, η RBR τον έφτιαξε (τρόπον τινά). Με αυτο το δίδυμο οδηγών που έχουν συζητάμε για την 5η θέση!

Η Williams απέτυχε να δει τη νέα τάξη πραγμάτων (εγώ μαζί της σε αυτό, ωραίο και ρομαντικό)Δε της βγήκε, αλλά πήρε χρόνια να ξυπνήσει. Δείχνει να ξύπνησε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george200-13 είπε

Δεν ειναι μονο η Ferrari, ειναι και οι αλλες ομαδες οι ιστορικες με πολυπρωταθληματα οπως η mclaren και η williams οι οποιες τα τελευταια 10 χρονια πετανε χαρταετο οπως η ferrari. Απο τις ομαδες φετος στο grid ΚΑΜΜΙΑ δεν μπορει να κοντραρει την RB και merc σε επιπεδο οραγνωσης, στρατηγικης και μηχανικων. Αυτο με ανησυχει περισσοτερο καθως δεν βλεπω καμμια διαθεση για αλλαγες στις υπολοιπες ομαδες ακομα και μετα τα 10 χρονια που κοιτανε την πλατη της merc και rb

Λέω Ferrari επειδή μου χαλά ένα φετινό επικό πρωτάθλημα και το κάνει σούπα (άσε που την έχω και άχτι που χαντακώνει οδηγούς-συμπάθειες μου)! Αλλά είναι και η συνήθως 2η (με υπερμπάτζετ) που είτε είναι πίσω τεχνικά ή κάνει μαλακίες που δε πιστεύεις στα μάτια σου.

Δε λέω για McLaren και Williams γιατί ειδικά η 2η δεν είχε τους πόρους της Ferrari. Δε τις βλέπω να επανέρχονται ψηλά σύντομα, εκτός αν κάνει θαύματα το salary cap αλλά υπάρχουν και οι λοιπές διαφορές που παρατηρείς.

Η RB έχει ανέβει lvl σαν οργανισμός. Έχεις δίκιο ότι στα επίπεδα που αναφέρεις παίζουν αλλού RB & Merc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζοντας θέμα, η χειρότερη αυτή τη στιγμή για εμένα δείχνει να είναι η Alfa Romeo. Ο BOT δεν έχει σκοράρει εδώ και 7-8 αγώνες, κυρίως λόγο προβλημάτων, αν και παρόλα αυτά μένει 10ς στο πρωτάθλημα. Θα μπορούσε εύκολα να είναι 7ος-8ος.

 

Προσπαθώ πολύ να καταλάβω τι τους συμβαίνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Δε λέω για McLaren και Williams γιατί ειδικά η 2η δεν είχε τους πόρους της Ferrari. Δε τις βλέπω να επανέρχονται ψηλά σύντομα, εκτός αν κάνει θαύματα το salary cap αλλά υπάρχουν και οι λοιπές διαφορές που παρατηρείς.

Η McLaren και η Williams δεν θα ανέβουν ποτέ όσο είναι customer teams. Η Mclaren είχε επιτυχία όταν ήταν η μόνη με Mercedes κινητήρες, και με Honda αντίστοιχα τις εποχές Senna.

Επιπλέον, δεν είναι "ελκυστικές" για τα μεγάλα ταλέντα. Θα πήγαινε ο Leclerc ή ο Verstappen στην Williams; Είναι πολύ τυχεροί που βρήκαν τον Albon, και αυτόν τον βρήκαν μόνο επειδή ήθελε μια σίγουρη θέση στην F1. Στην Mclaren δεν είναι τόσο κακή η κατάσταση οδηγών, αλλά να λέμε την αλήθεια ο Norris δεν μπορεί να ανταγωνιστεί Leclerc, Max, Russell, Hamilton στα ίσα. Είχαν τον Alonso, αλλά το μονοθέσιο ήταν τραγικό.

Δυστυχώς δεν είναι πια οι ομάδες που ξέραμε, ιδίως η Williams. Πάνω από midfield δεν θα πάνε πια, εκτός αν γίνουν αλλαγές στις οποίες έχουν ήδη τεχνογνωσία (π.χ. active suspension), και αν βρούνε κορυφαίους οδηγούς πριν τους πάρουν οι 3 μεγάλοι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

McLaren γιατί τόσο μέτρια φέτος; Πέρσι δηλαδή θυμάμαι - τουλάχιστον τον Norris - να κάνει καλά πλασαρίσματα στις εκκινήσεις και στους αγώνες. Είναι τόσο μέτριο φέτος το μονοθέσιο;

Sorry @papp0us

Επεξ/σία από Cygnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ep1 είπε

Μάθαμε γιατί η σκληρή ήταν πιο γρήγορη από την μεσαία;

θα βαψανε αναποδα τα λαστιχα στο εργοστασιο για να τους μπερδεψουν και να εχει πιθανοτητα να νικησει η φοραδα.
Φυσικα η φοραδα δεν χρειαζετε τετοια κολπα.... τα κανει μανταρα ολα απο μονη της :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Λέω Ferrari επειδή μου χαλά ένα φετινό επικό πρωτάθλημα και το κάνει σούπα (άσε που την έχω και άχτι που χαντακώνει οδηγούς-συμπάθειες μου)! Αλλά είναι και η συνήθως 2η (με υπερμπάτζετ) που είτε είναι πίσω τεχνικά ή κάνει μαλακίες που δε πιστεύεις στα μάτια σου.

Δε λέω για McLaren και Williams γιατί ειδικά η 2η δεν είχε τους πόρους της Ferrari. Δε τις βλέπω να επανέρχονται ψηλά σύντομα, εκτός αν κάνει θαύματα το salary cap αλλά υπάρχουν και οι λοιπές διαφορές που παρατηρείς.

Η RB έχει ανέβει lvl σαν οργανισμός. Έχεις δίκιο ότι στα επίπεδα που αναφέρεις παίζουν αλλού RB & Merc.

Well said.
Η Φερραρι με τα γκαφρα που παιρνει θα επρεπει να εχει κανει κανα 2-3 καλες μετραγραφες μηχανικων απο τη Μερσεντα ή την RBR οπως εκανε πχ φετος η RBR απο τη Μερσεντα. Εχουν περασει 15 χρονια απο τον τελευταιο πρωταθλητη (Κιμαρος) με το μονοθεσιο της και δε λεει να σηκωσει κεφαλι με τιποτα. Και δεν της φταινε μονο οι αλλαγες στους τεχνικους κανονισμους (απο τις οποιες ευνοηθηκαν αλλες ομαδες) ολα αυτα τα χρονια, αλλα και η δικη της ανικανοτητα.
Δεν εχει καμια δικαιολογια πλεον. 
Οι αγωνες δεν κερδιζονται με το πιο δυνατο μοτερ το οποιο ομως ανατιναζεται ευκολα.
Κερδιζονται με ικανο σταφ ξεκινωντας απο τον τυπο που πλενει τις καρεκλες που καθεται ο κωλαρινος του Μπινοτο και φτανει μεχρι τον ιδιο τον Μπινοτο. Οσο δεν παιρνει ικανο σταφ, θα συνεχιζουμε να γελαμε με την παρτη τηςκι εγω προσωπικα το απολαμβανω οσο τιποτε αλλο αφου στο παρελθον εχω αηδιασει προσωπικα με τις πρακτικες της (εποχη Σουμι).
Το κριμα ειναι για τον Σανθη και τον Λεκλερ που ειναι πολυ ικανοι οδηγοι αλλα τρωνε το ενα ακυρο μετα το αλλο.
 

Επεξ/σία από tommy^
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stolenweapon είπε

αλλά να λέμε την αλήθεια ο Norris δεν μπορεί να ανταγωνιστεί Leclerc, Max, Russell, Hamilton στα ίσα

Κυριως λογω αυτοκινητου θα πω εγω...οχι οτι θα παταγε Max ή Leclerk αλλα θα ηταν καπου πιο κοντα στα Merc ίσως και πανω απο αυτα καποιες φορες! Σ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ghostrider είπε

θα βαψανε αναποδα τα λαστιχα στο εργοστασιο για να τους μπερδεψουν και να εχει πιθανοτητα να νικησει η φοραδα.
Φυσικα η φοραδα δεν χρειαζετε τετοια κολπα.... τα κανει μανταρα ολα απο μονη της :P 

Νομιζαν οτι μπορουν να τερματισουν με 3 λαστιχα οπως ο χαμιλτον :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...