Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έβγαλαν τίποτα παράνομο, διότι οι RB και οι φοράδες εκμεταλλεύτηκαν παραθυράκι/α του κανονισμού μετρήσεων για να φτιάξουν τα πατώματα τους. Η Fia έκλεισε αυτό το παραθυράκι και η RB κατάφερε να προσαρμόσει το πάτωμα της ενώ η φοράδα βόσκει στο λιβάδι με το μικρό σπίτι.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Απολογήθηκε ο Toto ή όχι ακόμα;

Δεν ξέρω αν το έδειξε στο λαιβ στο f1tv μετά τις βαθμολογίες έδειξε σε επανάληψη το teamradio του Χαμ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Λεκλέρκ χάνει χρόνια στην Φερράρι. Δεν έχουν μονοθέσιο για τίτλο, η ομάδα γενικά δεν μπορεί να πάρει τίτλο και πλέον θα παλεύει για podiums.

Ήταν πιο αργή από την RB και την Merc σε πίστα κομμένη και ραμμένη για την φοράδα.

Ο σερ δεν νομίζω να συνεχίσει πέρα από το 23. Δεν έχει διάθεση πια να συνεχίσει, τρώει απογοήτευση μετά την άλλη και να πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι μπορεί να νικήσει τον Μαξ στα ίσα για το 8ο, και η RB δεν πρόκειται να κρατήσει τον Perez αφού τελειώσει το συμβόλαιο του. Αν ήμουν στην θέση του Λεκλέρκ θα κοιτούσα να πάω σε μια από αυτές τις θέσεις, εκτός βέβαια αν η Φερράρι πάρει τίτλο μέχρι τότε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Colton Herta επίσημα στην Alpha Tauri αν του δώσει πάσο η FIA. Ο Zak Brown είπε πως έχοτας δουλέψει με τον Herta αξίζει superlicence 100%. O Marko επίσης επιβεβαίωσε τον Gasly στην Alpine. Αυτά όμως αν η FIA δώσει superlicence στον Herta.

https://twitter.com/ChrisMedlandF1/status/1566447832273485824?s=20&t=r8SPUJp5sj2O7MBKd5e5jQ

 

Επεξ/σία από Petrosperan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stolenweapon είπε

Ο Λεκλέρκ χάνει χρόνια στην Φερράρι. Δεν έχουν μονοθέσιο για τίτλο, η ομάδα γενικά δεν μπορεί να πάρει τίτλο και πλέον θα παλεύει για podiums.

Ο σερ δεν νομίζω να συνεχίσει πέρα από το 23. Δεν έχει διάθεση πια να συνεχίσει, τρώει απογοήτευση μετά την άλλη και να πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι μπορεί να νικήσει τον Μαξ στα ίσα για το 8ο, και η RB δεν πρόκειται να κρατήσει τον Perez αφού τελειώσει το συμβόλαιο του. Αν ήμουν στην θέση του Λεκλέρκ θα κοιτούσα να πάω σε μια από αυτές τις θέσεις, εκτός βέβαια αν η Φερράρι πάρει τίτλο μέχρι τότε.

Στην RB θα έχουν τον Max σαν Νο1, όπως και τον Γιώργη στη Merc. Ο Leclerc έχει δείξει ότι δεν θέλει να είναι ο Νο2. Οπότε δεν τον βλέπω να πάει σε καμία. Θα προτιμήσει να κάτσει στις φοράδες, με την ελπίδα να τα καταφέρουν κάποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papp0us είπε

Βρε συ, σου λένε "κύριοι, το πάτωμα ΔΕΝ πρέπει να κάνει Flex" ΚΑΝΟΝΑΣ.

Κάποιοι εκμεταλλευονται το γεγονός οτι γίνονται σε δύο σημεία οι ελέγχοι στο πάτωμα, το κάνουν σταθερό εκει, και το σημείο κάτω απο τον οδηγό είναι μαρμελάδα. Πανέξυπνο μεν, ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΔΕ. 

Τους κατάλαβε η FIA, λεει κύριοι είπαμε πάτωμα χωρίς Flex, επειδή νομίζουμε οτι κάποιοι έχετε κάνει παγαποντιά, πλέον τσεκάρουμε το Flex σε 10 σημεία στο πάτωμα , όχι σε δύο.

Αν δεν έχεις κάνει παρανομία, ολα καλά. Η Redbull είχε πιάσει το όριο των κιλών, και μετά τη διακοπή ήρθε πάλι με βαρύτερο μονοθέσιο, γιατι έβαλαν πιο άκαμπτο πάτωμα, άρα πιο βαριά υλικά.

Η Ferrari έκανε το ίδιο, αλλα δεν κατάφερε να εξισορροπήσει την επιβάρνυση απο αυτά τα έξτρα κιλά και να κρατήσει την ίδια απόδοση. 

Και οι δυο κλέβανε, ο ένας το έφτιαξε. 

Αυτοι που σου λενε πως το πατωμα δεν πρεπει να κανει flex να εφαρμοζαν και να ηταν ξεκαθαροι απο την αρχη της χρονιας με τους ελεγχους και οχι οποτε το θυμηθουν. Η F1 ειναι οποια ομαδα καταφερει να εκμεταλλευτει καλυτερα τα παραθυρακια των κανονισμων. Μαγκια τους οποια ομαδα το εκμεταλλευτηκε αυτο το παραθυρακι. Απλως στην red bull δεν κοστισε αυτη η αλλαγη οχι λογω βαρους αλλα επειδη ειχαν δωσει βαση σε διαφορετικα σημεια αεροδυναμικου σχεδιασμου απο την ferrari και δεν εκαναν κανενα μαγικο πατωμα σε 2 μηνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, specre είπε

Στην RB θα έχουν τον Max σαν Νο1, όπως και τον Γιώργη στη Merc. Ο Leclerc έχει δείξει ότι δεν θέλει να είναι ο Νο2. Οπότε δεν τον βλέπω να πάει σε καμία. Θα προτιμήσει να κάτσει στις φοράδες, με την ελπίδα να τα καταφέρουν κάποτε.

Στην Merc θα τους αφήσουν αρχικά να τρέξουν χωρίς team orders και λοιπά στους πρώτους αγώνες και θα κάνουν Νο1 όποιον είναι πιο γρήγορος (ότι έκαναν το 17 με Χαμ και Μπομπότα). Νομίζω πως ο Leclerc μπορεί να νικήσει τον Γιώργο στα ίσα.

Στην RB μάλλον όντως θα προτιμήσουν τον Μαξ. 

Εμένα μου φαίνεται πως ο Leclerc έχει κουραστεί πια από τις συνεχείς απογοητεύσεις. Του υποσχέθηκαν του ανθρώπου μονοθέσιο που θα παλέψει για τίτλο, και έχει πάλι το 3ο μονοθέσιο όπως και πέρυσι. Βέβαια υποθέσεις από τον καναπέ είναι αυτά, δεν ξέρουμε τι γίνεται behind the scenes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mtifosi είπε

Αυτοι που σου λενε πως το πατωμα δεν πρεπει να κανει flex να εφαρμοζαν και να ηταν ξεκαθαροι απο την αρχη της χρονιας με τους ελεγχους και οχι οποτε το θυμηθουν. Η F1 ειναι οποια ομαδα καταφερει να εκμεταλλευτει καλυτερα τα παραθυρακια των κανονισμων. Μαγκια τους οποια ομαδα το εκμεταλλευτηκε αυτο το παραθυρακι. Απλως στην red bull δεν κοστισε αυτη η αλλαγη οχι λογω βαρους αλλα επειδη ειχαν δωσει βαση σε διαφορετικα σημεια αεροδυναμικου σχεδιασμου απο την ferrari και δεν εκαναν κανενα μαγικο πατωμα σε 2 μηνες...

To γεγονός ήταν οτι είχαν παράνομο πάτωμα. Και βέβαια το εκμεταλλευτηκαν για μισή+ σεζόν, και καλά έκαναν, αλλα τους πιάσανε, τι να γίνει τώρα; Είδες και εσύ οτι το πήγαιναν απο αναβολή σε αναβολή μέχρι να βρουν άκρη. Με τη Ferrari βάλτα που και χάρη τους έκαναν, και δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν. Τι φταίει η FIA;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dtk-386 είπε

Γιατί έπεσε όμως?

Γιατί απλά δεν κάνει για παραπάνω μεχρι εκει  ειναι ένα απλός καλός δεύτερος οδηγός και για αυτο τον λόγο  τον πήρε η rb αλλιώς θα είχε μείνει εκτός f1.

Όταν όμως έχεις ένα τέτοιο μονοθέσιο η κριτική είναι ακόμα μεγαλύτερη και ίσως να μην μπορεί να το διαχειριστεί. Δεν μπορώ να βρω άλλη εξήγηση γιατί έχει τέτοια απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stolenweapon είπε

Ο Λεκλέρκ χάνει χρόνια στην Φερράρι. Δεν έχουν μονοθέσιο για τίτλο, η ομάδα γενικά δεν μπορεί να πάρει τίτλο και πλέον θα παλεύει για podiums.

Ήταν πιο αργή από την RB και την Merc σε πίστα κομμένη και ραμμένη για την φοράδα.

Ο σερ δεν νομίζω να συνεχίσει πέρα από το 23. Δεν έχει διάθεση πια να συνεχίσει, τρώει απογοήτευση μετά την άλλη και να πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι μπορεί να νικήσει τον Μαξ στα ίσα για το 8ο, και η RB δεν πρόκειται να κρατήσει τον Perez αφού τελειώσει το συμβόλαιο του. Αν ήμουν στην θέση του Λεκλέρκ θα κοιτούσα να πάω σε μια από αυτές τις θέσεις, εκτός βέβαια αν η Φερράρι πάρει τίτλο μέχρι τότε.

Αν πάει ο εκλεράκης στην RB θα έχουμε αναβίωση του Σεννα-Προστ. Θα κοπανιούνται μέχρι και στον προσομοιωτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

To γεγονός ήταν οτι είχαν παράνομο πάτωμα. Και βέβαια το εκμεταλλευτηκαν για μισή+ σεζόν, και καλά έκαναν, αλλα τους πιάσανε, τι να γίνει τώρα; Είδες και εσύ οτι το πήγαιναν απο αναβολή σε αναβολή μέχρι να βρουν άκρη. Με τη Ferrari βάλτα που και χάρη τους έκαναν, και δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν. Τι φταίει η FIA;

Παμε παλι μπας και γινει κατανοητο. H FIA ειναι υπευθυνη για τους ελεγχους και οι οποιοι πρεπει να ειναι συγκεκριμενοι στην αρχη της καθε σεζον και οι ομαδες να συμμορφωνονται με αυτο. Απο την στιγμη που μια ομαδα περναει αυτους τους ελεγχους ειναι σε ολα νομιμη.Η μοναδικη αλλαγη που μπορει να γινει ειναι για λογους ασφαλειας κατι που χρησιμοποιησε η FIA ως προφαση για την τεχνικη οδηγια 039 μετα απο πιεση απο mercedes. Και μαλιστα ως αποτελεσμα ειναι οτι το προσχημα του porpoising εχει παραμεινει και το αποτελεσμα αυτης της αλλαγης ειναι η αλλαγη ισορροπιων. Ποσο ποιο απλα να το γραψω...

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα μου έκανε τεράστια εντύπωση τυχόν μετακίνηση του Λεκλέρκ στη RB.

Θεωρητικά θα έδινε μεγάλες μάχες, πρακτικά θα αναστάτωνε τελείως την ισορροπία μιας ομάδας που έχει έναν (σύντομα δις) πρωταθλητή και παίρνει κατασκευαστών πανεύκολα.

Βέβαια, ένα ερώτημα είναι μήπως, σαν άλλος Αλόνσο, ο Μονεγάσκος δεν αντέξει να τρώει τα χρόνια του εκεί, αλλά να πάει πού;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...