Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, papp0us είπε

...

Η βασικά οκ, όχι στους τελευταίους 15 αγώνες, γιατί στους 6 τελευταίους, τον έχει γλεντήσει τον Rusell, ο οποίος έχει δείξει ειδικά φέτος οτι είναι εξαιρετικός οδηγός...

Μαξ, Σαρλς, Λιούις, Ράσσελ, Τσέκο, Κάρλος αυτή τη στιγμή. Με αυτή τη σειρά.

Ο Ρασσελ δειχνει αυτο που ειχαμε δει αυτα τα χρόνια, παίχτης του 9 έως και 10 στα δοκιμαστικά, αλλά 7 με 8 στους  αγώνες. Κλασική περίπτωση βρετανού δηλαδή. Ο Χάμιλτον χθες θα κέρδιζε Σάνθη στα ίσα, και αυτο το λέω με απόλυτη σιγουριά.

Ο Χάμιλτον παραμένει ο δικος μου goat.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

Μαξ, Σαρλς, Λιούις, Ράσσελ, Τσέκο, Κάρλος αυτή τη στιγμή. Με αυτή τη σειρά.

Ο Ρασσελ δειχνει αυτο που ειχαμε δει αυτα τα χρόνια, παίχτης του 9 έως και 10 στα δοκιμαστικά, αλλά 7 με 8 στους  αγώνες. Κλασική περίπτωση βρετανού δηλαδή. Ο Χάμιλτον χθες θα κέρδιζε Σάνθη στα ίσα, και αυτο το λέω με απόλυτη σιγουριά.

Ο Χάμιλτον παραμένει ο δικος μου goat.

Όχι προς Θεού, δε βάζω Rusell με Max, εκλερ και κοτσίδα, απλά λέω οτι δεν ειναι Bottas ή Albon. Είναι καλός οδηγός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, papp0us είπε

Όχι προς Θεού, δε βάζω Rusell με Max, εκλερ και κοτσίδα, απλά λέω οτι δεν ειναι Bottas ή Albon. Είναι καλός οδηγός.

Αν εξαιρέσεις την τριάδα, ο Τζορτζ είναι ο αμέσως επόμενος.

Ο Άλμπον πάντως εκπλήσσει φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, cabdik said:

παιδια....ΑΠΟΡΙΑ............, αυτο το ......"goat" που αναφερετε συχνα...... γνωριζετε τι σημαινει...  ετσι...???  :devil: :devil::D:D

 

goat or G.O.A.T....???  

Επειδή λένε και τον Hamilton και τον  Latifi, μάλλον κάπως έτσι πάει

 

goat --} Latifi

G.O.A.T ---} Hamilton 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, ntinosterpsis είπε

Εν τέλει αυτό που λέω είναι ότι ο Μαξ από την αρχή της φετινής σεζόν όπως και της περσινής, αποδεικνύει ότι ξέρει να οδηγάει. Στο κάτω κάτω πέρυσι με πιο αργό μονοθέσιο πήρε νίκες από τον goat Hamilton.... και αυτό λέει πολλά. 

Αυτό δεν ισχύει. Ο ίδιος ο Newey επιβεβαίωσε ότι η RBR είχε το ταχύτερο μονοθέσιο, πέρα από τους 4 τελευταίους αγώνες.

Αν δεν γίνονταν τα όργια στον τελευταίο αγώνα, ο Χάμιλτον θα είχε σηκώσει το 8ο με πιο αργό μονοθέσιο και θα έκλειναν στόματα. Τέσπα. Ακόμα εξακολουθεί να είναι από τους καλύτερους οδηγούς των τελευταίων 50 ετών. (θα έλεγα όλων των εποχών αλλά θεωρώ τους Clark, Fangio, Nuvolari ανώτερους)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο τον τελευταίο αγώνα κρατάω την παρα πολύ καλή εμφάνιση της Alpine, η οποία είναι ένα κλικ πάνω απο τις υπόλοιπες mid-pack ομάδες. Όπως κρατάω και την απόδοση της McLaren η οποία φαίνεται πλέον να υπολείπεται καθαρά της Alpine, τουλάχιστον για τώρα. Μένει να δούμε μήπως Alonso και Piastri βιαστηκαν και κάνανε λάθος επιλογή. 

Στην  Haas τώρα οι αναβαθμίσεις της,  την ρίξανε ξανά πίσω στο grid. Μιλάμε για την απόλυτη αποτυχία. Προφανώς δεν καταλάβανε τι έπρεπε να αναβαθμίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η HAAS είχε πολύ κακή εικόνα εχθές και είναι κρίμα γιατί φέτος μπορούν να παλέψουν για κάτι παραπάνω. Με τα απανωτά DNF των Alfa η HAAS θα πρέπει να βάλει στόχο την 6η θέση και να την πάρει, όχι να χάσει και την 7η (κάτι που φαντάζει πολύ πιθανό πλέον).

Ο ΑΛΟ έκανε την επιλογή του, στην ηλικία του δεν υπάρχει σωστή και λάθος. Αν ήταν και 8ψήφιο το τσεκ (όχι 9ψηφιο που λένε στην ΕΡΤ, αυτό ξεπερνάει τον προϋπολογισμό της ομάδας) τότε πήρε το εφάπαξ του. Ο Piastri μένει να δούμε αν βιάστηκε.

Άσχετο: όλο ακούω να εκθειάζουν τον Capito στην Williams, αλλά η ομάδα είναι ξεκάθαρα τελευταία χωρίς ανταγωνισμό, την ίδια στιγμή που η HAAS πχ ξέφυγε μπροστά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Επειδή λένε και τον Hamilton και τον  Latifi, μάλλον κάπως έτσι πάει

 

goat --} Latifi

G.O.A.T ---} Hamilton 

 

προσωπικα...,  διαφωνω ριζικα με την εννοια του G.O.A.T,  γιατι πολυ απλα θεωρω οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τετοιο πραμα.

ο καθενας, αναλογα με την ηλικια του και τις αγαπες του (σε ομαδες εννοω..), υποστηριζει και αλλον οδηγο, σαν τον "σπουδαιοτερο ολων των εποχων".  εγω το βρισκω εντελως λαθος..! 

αλλες οι εποχες του Φαντζιο, αλλες του Lauda, αλλες τους Σεννα, αλλες του Σουμαχερ και μετα του Χαμιλτον. δεν συγκρινονται ετσι απλα, ουτε με τα λογια... και την θεωρια.

καποιοι μετρανε πρωταθληματα και νικες, που  ουτε και αυτο πιστευω, ειναι ενδειξη του "Μεγαλυτερου οδηγου ολων των εποχων" (Παραδειγμα, η αυτοκρατορια του 7κις Χαμιλτον-Μερτσεντες)..!   

Δυστυχως.., δεν μπορεις να συγκρινεις 2 οδηγους 2 διαφορετικων εποχων, αρα δεν μπορεις να εχεις και μετρησιμο αποτελεσμα. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, merphi είπε

Εγώ απο τον τελευταίο αγώνα κρατάω την παρα πολύ καλή εμφάνιση της Alpine, η οποία είναι ένα κλικ πάνω απο τις υπόλοιπες mid-pack ομάδες. Όπως κρατάω και την απόδοση της McLaren η οποία φαίνεται πλέον να υπολείπεται καθαρά της Alpine, τουλάχιστον για τώρα. Μένει να δούμε μήπως Alonso και Piastri βιαστηκαν και κάνανε λάθος επιλογή. 

Στην  Haas τώρα οι αναβαθμίσεις της,  την ρίξανε ξανά πίσω στο grid. Μιλάμε για την απόλυτη αποτυχία. Προφανώς δεν καταλάβανε τι έπρεπε να αναβαθμίσουν.

Μέχρι να γίνουν γνωστά τα συμβόλαια τους δε μπορούμε να μιλάμε για βιαστικές ή λάθος επιλογές. 

4 λεπτά πριν, cabdik είπε

προσωπικα...,  διαφωνω ριζικα με την εννοια του G.O.A.T,  γιατι πολυ απλα θεωρω οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τετοιο πραμα.

ο καθενας, αναλογα με την ηλικια του και τις αγαπες του (σε ομαδες εννοω..), υποστηριζει και αλλον οδηγο, σαν τον "σπουδαιοτερο ολων των εποχων".  εγω το βρισκω εντελως λαθος..! 

αλλες οι εποχες του Φαντζιο, αλλες του Lauda, αλλες τους Σεννα, αλλες του Σουμαχερ και μετα του Χαμιλτον. δεν συγκρινονται ετσι απλα, ουτε με τα λογια... και την θεωρια.

καποιοι μετρανε πρωταθληματα και νικες, που  ουτε και αυτο πιστευω, ειναι ενδειξη του "Μεγαλυτερου οδηγου ολων των εποχων" (Παραδειγμα, η αυτοκρατορια του 7κις Χαμιλτον-Μερτσεντες)..!   

Δυστυχως.., δεν μπορεις να συγκρινεις 2 οδηγους 2 διαφορετικων εποχων, αρα δεν μπορεις να εχεις και μετρησιμο αποτελεσμα. 

Στο documentary του Fangio στο Netflix μιλά ένας Άγγλος ο οποίος έχει κάτσει κι έχει φτιάξει κάποιους αλγόριθμους που παίρνουν πολλές παραμέτρους και κάνει σύγκριση μεταξύ οδηγών όλων των δεκαετιών. Είναι πολύ ενδιαφέρον. Αξίζει να κάτσει κάποιος να δει τη ταινία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 λεπτά πριν, cabdik είπε

διαφωνω ριζικα με την εννοια του G.O.A.T,  γιατι πολυ απλα θεωρω οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τετοιο πραμα.

ο καθενας, αναλογα με την ηλικια του και τις αγαπες του (σε ομαδες εννοω..), υποστηριζει και αλλον οδηγο, σαν τον "σπουδαιοτερο ολων των εποχων".  εγω το βρισκω εντελως λαθος..! 

Δεν μπορει να υπαρχει οχι λόγω των συμπαθειων αλλα γιατι δεν μπορει να υπαρξει συγκριση. Αν ηταν ο Βετελ στην θεση του Χαμ στην Μερσεντες θα ηταν αυτος ο GOAT? Αν ο Χαμ ετρεχε την εποχη του Σουμι θα εκανε αυτα που εκανε; Αν πας συμφωνα με τις νικες θα εφτανε ο Χαμ τα νουμερα αυτα αν δεν ειχα 20+αγωνες τη σεζον ; Ειναι τοσα πολλα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δεν μπορει να υπαρχει οχι λόγω των συμπαθειων αλλα γιατι δεν μπορει να υπαρξει συγκριση. Αν ηταν ο Βετελ στην θεση του Χαμ στην Μερσεντες θα ηταν αυτος ο GOAT? Αν ο Χαμ ετρεχε την εποχη του Σουμι θα εκανε αυτα που εκανε; Αν πας συμφωνα με τις νικες θα εφτανε ο Χαμ τα νουμερα αυτα αν δεν ειχα 20+αγωνες τη σεζον ; Ειναι τοσα πολλα. 

Πρώτα απο όλα ρε παιδιά το μόνο κοινό της F1 με την F1 20 χρόνια πίσω είναι το όνομα. Λέμε κάθε φορά, ότι αν δίναμε το αυτοκίνητο του Senna στο Norris ξέρω γω, με το ζόρι θα το κράταγε στην πίστα. Όσο και αν δε θέλετε να το δεχτείτε, το ίδιο θα συνέβαινε και με τον Senna στην αντίθετη κατάσταση.

Θα έβλεπε τα κουμπάκια, και θα άκουγε οτι θα έπρεπε να μπαίνει λίγο πιο σοφτ στη στροφή "για να μην πληγώσει τα λάστιχα" και θα έβγαινε τελευταίος, αν δε τα παρατούσε στη μέση του αγώνα να πάει σπίτι του.

Μη πάτε τόσο μακριά, τα αυτοκίνητα , και ο ρόλος του οδηγού είναι ΑΚΡΩΣ διαφορετικά απο την εποχή του Hakkinen και του Schumacher. Ούτε γκοτ , ουτε μποτ, ούτε τίποτα. Υπάρχουν ΤΡΟΜΕΡΟΙ οδηγοί, καλοί οδηγοί, μέτριοι οδηγοί, και υπάρχει και ο Latifi με τον Grosjean, που εντάξει, δεν έχω μουτρα να τους κρίνω, γιατί αν έτρεχα εγώ με μονοθέσιο της F1 και αυτοί με τα πόδια, θα κέρδιζαν, απλά δεν είναι στο επίπεδο της F1.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, papp0us είπε

Πρώτα απο όλα ρε παιδιά το μόνο κοινό της F1 με την F1 20 χρόνια πίσω είναι το όνομα. Λέμε κάθε φορά, ότι αν δίναμε το αυτοκίνητο του Senna στο Norris ξέρω γω, με το ζόρι θα το κράταγε στην πίστα. Όσο και αν δε θέλετε να το δεχτείτε, το ίδιο θα συνέβαινε και με τον Senna στην αντίθετη κατάσταση.

Εννοειται αυτο, εγω τουλαχιστον, δεν ειπα ποτε το αντιθετο. Γενικα δεν γινεται να κανεις συγκρισεις. Σε ατομικα αθληματα και μονο εφοσον ειναι στην ιδια σεζον μπορεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cabdik είπε

παιδια....ΑΠΟΡΙΑ............, αυτο το ......"goat" που αναφερετε συχνα...... γνωριζετε τι σημαινει...  ετσι...???  :devil: :devil::D:D

 

goat or G.O.A.T....???  

Να μία Goat 😋

image.png.a5c5da015b11cea66de2a1d01c002746.png

Για την άλλη έννοια Greatest... δεν βάζω εικόνα με τον για μένα καλύτερο ever γιατί πραγματικά βαριέμαι τέτοιου είδους σχόλια πλέον. Καλά το πηγαίναμε με γνώσεις, σχολιασμό και πολύ γέλιο αλλά βλέπω τελευταία ότι το χέσ@με το thread με τον οπαδισμό 😟

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, papp0us είπε

Υπάρχουν ΤΡΟΜΕΡΟΙ οδηγοί, καλοί οδηγοί, μέτριοι οδηγοί, και υπάρχει και ο Latifi με τον Grosjean, που εντάξει, δεν έχω μουτρα να τους κρίνω, γιατί αν έτρεχα εγώ με μονοθέσιο της F1 και αυτοί με τα πόδια, θα κέρδιζαν, απλά δεν είναι στο επίπεδο της F1.

Τραγικο να μπαινει ενας οδηγος με 10 βαθρα στο ιδιο καζανι με εναν pay driver.
Το οτι ο Γκροζαν ηταν αρκετα ασταθης για το υψηλο επιπεδο της F1,δεν σημαινει οτι δεν ειναι οδηγος με ταχυτητα.
Βαθρα με Λοτους δεν μπορει να παρει ο οποιοσδηποτε,και σιγουρα δεν θα μπορουσε να παρει ενας οδηγος επιπεδου Λατιφι

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...