Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, tommy^ είπε

Καλά τα λέτε εσεις, αλλά εγώ περιμένω πώς και πώς να προηγειται η Φερραρι στον SPA με 1-2 και να σκάσει μύτη μια αναπάντεχη βροχή στη μέση του αγώνα. 

😂😂😂
 

Ήδη έβγαλα το radio του Leclerc:

"So we need to change tires immediately"

"Yes please, it's getting really bad out here with slicks"

"Ok so box now, box, box now box for hard"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είμαι σίγουρος αν επιτρέπεται από τους κανόνες, αν δεν επιτρέπεται ας διαγραφεί το σχόλιο από τους διαχειριστές. 

 

Μας έχει περισσέψει ένα τριήμερο εισιτήριο για το GP του Βελγίου στις 26-28 Αυγούστου. Είναι Bronze εισιτήριο, για όλο το τριήμερο (περιλαμβάνονται αγώνες F2 και F3). Αν ενδιαφέρεται κανείς μπορεί να στείλει προσωπικό μήνυμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Petrosperan είπε

Δεν είμαι σίγουρος αν επιτρέπεται από τους κανόνες, αν δεν επιτρέπεται ας διαγραφεί το σχόλιο από τους διαχειριστές. 

 

Μας έχει περισσέψει ένα τριήμερο εισιτήριο για το GP του Βελγίου στις 26-28 Αυγούστου. Είναι Bronze εισιτήριο, για όλο το τριήμερο (περιλαμβάνονται αγώνες F2 και F3). Αν ενδιαφέρεται κανείς μπορεί να στείλει προσωπικό μήνυμα. 

βρε και gold να είναι, να παρακαλάτε να μην βρέξει. γιατί σας βλέπω με απλή συνδρομή F1 TV :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Piastri case could end up in High Court, says Alpine boss"
https://www.reuters.com/lifestyle/sports/piastri-case-could-end-up-high-court-says-alpine-boss-2022-08-08/
 

Αυτά είναι. Το δράμα έχει μόλις ξεκινήσει. Η Alpine λέει ότι έδωσε πολλά εκατομμύρια για να προετοιμάσει τον Piastri  για την Formula 1 και δεν υπάρχει πρόβλημα να οδηγήσει για άλλους αλλά θα πρέπει να πάρουν αυτά τα λεφτά πίσω.

Στο χειρότερo σενάριο για την McLaren θα πρέπει να πληρώσει 20+ εκατομμύρια για να κάθεται ο Ricciardo σπίτι και άλλα τόσα στην Alpine για να έχει έναν rookie να οδηγει για αυτούς. 

Τους καταλαβαίνω αυτούς την Alpine. Κάνανε βλακεία με το συμβόλαιο αλλά απο την άλλη κανένας δεν θέλει να τον πιάνουν κορόιδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, merphi είπε

Τους καταλαβαίνω αυτούς την Alpine. Κάνανε βλακεία με το συμβόλαιο αλλά απο την άλλη κανένας δεν θέλει να τον πιάνουν κορόιδο.

Έχουν τον "super-rookie" που όλοι περιμένουν πως θα τον πάρουν και δεν φρόντισαν να υπογράψουν σε μια χαρτοπετσέτα από την καφετέρια των paddock ότι δεν μπορεί να πάει άλλου για το 2023-2024?

Εγώ δε τους καταλαβαίνω. Πρέπει να είναι η πιο ιστορική εκτός πίστας βλακεία που έχω ακούσει εδώ και 30 χρόνια.

Τα ήθελαν όλα δικά τους και τα έχασαν όλα. Όλοι αυτοί ξέρουν πως παίζεται το παιχνίδι, ή έχεις συμβόλαιο ή δεν έχεις. Δεν πάει με το πόσα ξόδεψες ή με το τι φανταζόσουν για 2 χρόνια από τώρα. Ή υπάρχει συμβόλαιο ή όχι.

Μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο, φαίνεται ότι δεν υπήρχε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγά μην τους πληρώσουμε και τροφεία για το σαπάκι, επειδή κοιμούνται όρθιοι, και είχαν οδηγό χωρίς συμβόλαιο σε τέτοια ηλικία, ενώ ήξεραν οτι είναι καλός (ή εστω οτι μπορεί να γίνει καλός).

Μήπως να πληρώσουμε και τον πατέρα του , που τον τάιζε απο μικρό; ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ "PIASTRI + ALPINE = BFFE" δεν δεχόμαστε καμία ένσταση, ο Piastri θα ντυθεί στα γαλανοκιτρινοπορτοκαλί και θα οδηγήσει τη Mclaren εκεί που τη αξίζει. 8η με 10η.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mandos είπε

Έχουν τον "super-rookie" που όλοι περιμένουν πως θα τον πάρουν και δεν φρόντισαν να υπογράψουν σε μια χαρτοπετσέτα από την καφετέρια των paddock ότι δεν μπορεί να πάει άλλου για το 2023-2024?

Εγώ δε τους καταλαβαίνω. Πρέπει να είναι η πιο ιστορική εκτός πίστας βλακεία που έχω ακούσει εδώ και 30 χρόνια.

Τα ήθελαν όλα δικά τους και τα έχασαν όλα. Όλοι αυτοί ξέρουν πως παίζεται το παιχνίδι, ή έχεις συμβόλαιο ή δεν έχεις. Δεν πάει με το πόσα ξόδεψες ή με το τι φανταζόσουν για 2 χρόνια από τώρα. Ή υπάρχει συμβόλαιο ή όχι.

Μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο, φαίνεται ότι δεν υπήρχε.

 

2 λεπτά πριν, papp0us είπε

Σιγά μην τους πληρώσουμε και τροφεία για το σαπάκι, επειδή κοιμούνται όρθιοι, και είχαν οδηγό χωρίς συμβόλαιο σε τέτοια ηλικία, ενώ ήξεραν οτι είναι καλός (ή εστω οτι μπορεί να γίνει καλός).

Μήπως να πληρώσουμε και τον πατέρα του , που τον τάιζε απο μικρό; ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ "PIASTRI + ALPINE = BFFE" δεν δεχόμαστε καμία ένσταση, ο Piastri θα ντυθεί στα γαλανοκιτρινοπορτοκαλί και θα οδηγήσει τη Mclaren εκεί που τη αξίζει. 8η με 10η.

Δεν διαφωνώ. Εξάλου και αυτοί έχουν τον Ocon. Εναν οδηγό που επένδυσε πολλά χρήματα η Merc. Μέχρι και ο manager του Ocon είναι ο manager της Merc, Toto Wolff. Ξέρουν ότι δεν έχει σημασία ποιός επενδύει σε έναν οδηγό αλλά ποιός έχει το συμβόλαιο. 

Νομίζω κάνουν φασαρία μήπως και καταλήξουν σε διακανονισμό και πάρουν κάτι ή μήπως αποφασίσουν McLaren και Piastri πως δεν αξίζει η φασαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zanskou είπε

αυτός ο Piastri τι ειναι ρε παιδια; ο νέος Raikkonen ? 

Οδηγός με junior career που έχουν μόνο οι Rosberg, Hamilton, Hulkenberg, Leclerc, Russell. Με εξαίρεση τον έναν, οι άλλοι 5 είναι είτε πρωταθλητές είτε κορυφαίοι οδηγοί με πολλές ελπίδες για πρωτάθλημα.

Η Alpine ανταγωνίζεται την Ferrari για το βραβείο του μεγαλύτερου τσίρκου. Πραγματικά, να αφήνεις τέτοιο οδηγό χωρίς contract είναι ανεξήγητο. Καλά να πάθουν τώρα, να έχουν μείνει μόνο με τον Ocon να οδηγεί και τα 2 μονοθέσια.

Σε άλλα νέα, βρήκα τυχαία αυτό το goldmine: 

https://np.reddit.com/r/formula1/comments/wjduwd/sainz_is_the_prost_to_charles_senna/

Αυτά γίνονται αν κοιτάς μόνο τα αποτελέσματα, κάτι που φαίνεται ότι κάνουν οι νεότεροι fans (όχι όλοι βέβαια, μην τα ισοπεδώνουμε όλα).

Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας που να βλέπει τους αγώνες να νομίζει ότι ο Sainz είναι στο επίπεδο του Leclerc, και ότι μπορεί να χτυπήσει πρωτάθλημα σε grid με Verstappen, Hamilton, Leclerc και Russell.

Edit: Ο τύπος πραγματικά λέει ότι ο Sainz είναι πιο ήρεμος και γι'αυτό δεν του σκάνε οι κινητήρες...δεν παίζονται κάποιοι!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνησαν ολες οι ομαδες να αυξηθει κατα 15mm (αντι για 25mm που προτεινε η FIA) το πατωμα απο το 2023 για να μειωθει το porpoising μετα τα παραπονα των οδηγων.
https://f1i.com/news/450746-fia-ready-to-submit-updated-2023-technical-rules-addressing-porpoising.html

 

Αν στους επομενους αγωνες δυσκολευτουν μερικες ομαδες, βλεπω να τα γυρνανε και να μην θελουν να τηρησουν αυτο που συμφωνησαν.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...