Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ghostrider είπε

σιγουρα γιατι ειναι Γάλλος. επισης γιατι ειναι κοντα σε alonso. οποτε ποιος ο λογος να πανε σε καποιον που ΘΑ μαθαινει απο το να μεινουν σε αυτόν που ΕΧΕΙ μαθει. το μονοθεσιο της renault για φετος ειναι αρκετα καλο και παλευει να ειναι 4η δυναμη με ενα κινητηρα που ισως ειναι ο πιο αδυνατος του grid.
 

Δεν ήξεραν καν ότι είναι Γάλλος, φαντάσου σε τι υπόληψη τον έχω. 😄 Κοίτα.. αν υποθέσουμε ότι η Renault βρει το μαγικό ραβδί και το 2026 με το νέο κινητήρα έχει ανταγωνιστικό μονοθέσιο όπως το 2005-2006... σου εμπνέει ο Οκόν την εμπιστοσύνη ότι θα καταφέρει να πάρει πρωτάθλημα;  Για μένα είναι ένας καλός αλλά αναξιόπιστος οδηγός, τύπου Φισικέλα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν ήξεραν καν ότι είναι Γάλλος, φαντάσου σε τι υπόληψη τον έχω. 😄 Κοίτα.. αν υποθέσουμε ότι η Renault βρει το μαγικό ραβδί και το 2026 με το νέο κινητήρα έχει ανταγωνιστικό μονοθέσιο όπως το 2005-2006... σου εμπνέει ο Οκόν την εμπιστοσύνη ότι θα καταφέρει να πάρει πρωτάθλημα;  Για μένα είναι ένας καλός αλλά αναξιόπιστος οδηγός, τύπου Φισικέλα.

Α εγώ είμαι καθαρά οκονικος. Από σπόντα (ο γιος μου είπε "εγώ θα υποστηρίζω αυτόν" κι απο τότε υποστηρίζω φανατικά) αλλά τον εκτιμώ και σαν οδηγό. Μας έδωσε και μια νίκη πέρσι. Αν ο αλονσο θεωρείται από πολλούς κορυφαίος και ο οκον έχει όχι ίσους αλλά περισσότερους βαθμούς, τότε μάλλον είναι καλός. Απλά δεν είναι φαντεζί οδηγός. Κάθε Παρασκευή και Σάββατο ο αλονσο πέφτει στα γκάζια σαν να μην υπάρχει αύριο ενώ ο οκον μετράει χιλιόμετρα για να μαζέψει στατιστικά για το box. Βέβαια γι αυτό δίνουν τα τετραπλά φράγκα στον αλονσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Stergios74 είπε

Α εγώ είμαι καθαρά οκονικος. Από σπόντα (ο γιος μου είπε "εγώ θα υποστηρίζω αυτόν" κι απο τότε υποστηρίζω φανατικά) αλλά τον εκτιμώ και σαν οδηγό. Μας έδωσε και μια νίκη πέρσι. Αν ο αλονσο θεωρείται από πολλούς κορυφαίος και ο οκον έχει όχι ίσους αλλά περισσότερους βαθμούς, τότε μάλλον είναι καλός. Απλά δεν είναι φαντεζί οδηγός. Κάθε Παρασκευή και Σάββατο ο αλονσο πέφτει στα γκάζια σαν να μην υπάρχει αύριο ενώ ο οκον μετράει χιλιόμετρα για να μαζέψει στατιστικά για το box. Βέβαια γι αυτό δίνουν τα τετραπλά φράγκα στον αλονσο. 

οι βαθμοι λενε τη μιση αληθεια. ο αλονσο ειναι μαλλον πιο γρηγορος μεσα στην πιστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

οι βαθμοι λενε τη μιση αληθεια. ο αλονσο ειναι μαλλον πιο γρηγορος μεσα στην πιστα. 

Δεν είπα ότι είναι καλύτερος ή γρηγορότερος. Αλλά πολλοί λένε ότι σήμερα ο αλονσο είναι ο καλύτερος στο grid και ο οκον τον χτυπάει στα ισα. Ε τι άλλο να κάνει ο οκον για να δείξει ότι αξίζει; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανασα για λιγο ακομα στον Ric. Ο Ganassi αποφασισε να "κυνηγησει" τον Palou που υπεγραψε στην Mclaren. 
Οι δικηγοροι του Palou ειπαν σημερα πως ειναι κριμα αυτη την αποφαση του Chip που εμποδιζει τον 
Palou απο το να εχει την ευκαιρια του να αγωνιστει στην F1. Με λιγα λόγια ο Chip περιμενει ενα καλό τσεκ και ο ισπανός (που εχει και License points) θα μετακομισει στην Team πορτοκάλι ...  
Παπού πες αλευρι ... ο  ισπανός σε γυρευει 

Επεξ/σία από ghostrider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 ώρες πριν, Stergios74 είπε

Δεν είπα ότι είναι καλύτερος ή γρηγορότερος. Αλλά πολλοί λένε ότι σήμερα ο αλονσο είναι ο καλύτερος στο grid και ο οκον τον χτυπάει στα ισα. Ε τι άλλο να κάνει ο οκον για να δείξει ότι αξίζει; 

αυτο που θελει αν πει ο βασιλης ειναι οτι ο οκον δεν τον χτυπαει στα ισα γιατι ο αλονσο εχει χασει ενα καρο ποντους απο προβληματα που δεν ηταν στο χερι του.

Περυσι Ρασελ 16 Λατιφι 7

Σουμαχερ 0 Μαζεπιν 0

Ραικονεν 10 Τζιοβινατζι 3

Αρκετα κοντινες βαθμολογιες αλλα δεν λες οτι μπορουν να τους χτυπησουν στα ισα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Stergios74 είπε

...Αλλά πολλοί λένε ότι σήμερα ο αλονσο είναι ο καλύτερος στο grid ... 

αυτό δύσκολα να το πει κάποιος τουλάχιστον 5 σεζόν τώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, MrRush είπε

Πάντως αν βλέπαμε Nando σε top μονοθέσιο θα είχαμε φοβερό θέαμα.

Ο άνθρωπος είναι ίσως ο εξυπνότερος οδηγός του grid! Μπορεί να είμαι Scuderia αλλά τον πάω με τα μπούνια!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

αυτο που θελει αν πει ο βασιλης ειναι οτι ο οκον δεν τον χτυπαει στα ισα γιατι ο αλονσο εχει χασει ενα καρο ποντους απο προβληματα που δεν ηταν στο χερι του.

Περυσι Ρασελ 16 Λατιφι 7

Σουμαχερ 0 Μαζεπιν 0

Ραικονεν 10 Τζιοβινατζι 3

Αρκετα κοντινες βαθμολογιες αλλα δεν λες οτι μπορουν να τους χτυπησουν στα ισα 

Φέτος οκον 56 αλονσο 37. Και οι δύο με ζημιές και περισσότερο ο Φερνάντο. Δεν το λέω για να δείξω ότι είναι καλύτερος αλλά ο οκον έχει φέρει την alpine στην 4η θέση. Τι άλλο να κάνει; Περιμένω μια βροχουλα την Κυριακή για να δείξει  και φέτος στα παιδιά του μπαμπά τι αξίζει 😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ~mxls~ είπε

αυτό δύσκολα να το πει κάποιος τουλάχιστον 5 σεζόν τώρα

Πανεύκολα.

Θα δούμε τον δικό σου στα 42 του πώς θα βολοδέρνει μέσα στα μονοθέσια (αν δεν έχει εγκαταλείψει μέχρι τότε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Πανεύκολα.

Θα δούμε τον δικό σου στα 42 του πώς θα βολοδέρνει μέσα στα μονοθέσια (αν δεν έχει εγκαταλείψει μέχρι τότε).

τι να κάνουμε, περνάει ο χρόνος

58 λεπτά πριν, Stergios74 είπε

Φέτος οκον 56 αλονσο 37. Και οι δύο με ζημιές και περισσότερο ο Φερνάντο. Δεν το λέω για να δείξω ότι είναι καλύτερος αλλά ο οκον έχει φέρει την alpine στην 4η θέση. Τι άλλο να κάνει; Περιμένω μια βροχουλα την Κυριακή για να δείξει  και φέτος στα παιδιά του μπαμπά τι αξίζει 😁😁

Ο Οκόν παραμένει ένα "κλικ" κάτω από Νάντο.

Αν είχε prime Αλόνσο δίπλα του, δεν θα τον έβλεπε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο AMS οι αναβαθμίσεις που φεραν οι ομαδες για την Ουγγαρία
Mercedes: Halo, Rear Wing, Beam Wing
Red Bull: Beam Wing
Ferrari: ---
McLaren: Front Brake Cooling, Diffuser
Alpine: Beam Wing
Alpha Tauri: Rear Wing Endplate
Aston Martin: Rear Wing
Williams: ---
Alfa Romeo: Floor
Haas: Floor, Engine Cover, Cooling Louvres, Rear Suspension, Rear Brake Winglets

H Haas εχει το πιο μεγαλο πακετο το οποιο ομως θα το εχει μονο ο MAG

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ghostrider είπε

H Haas εχει το πιο μεγαλο πακετο το οποιο ομως θα το εχει μονο ο MAG

φανταζομαι οτι το πακέτο της Haas ειναι live δοκιμη για να φέρει στη συνέχεια δικές της αναβαθμισεις και η Ferrari ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...