Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, eri77 είπε

Δύσκολο.. Η Pirelli έδινε για καλύτερη στρατηγική το ένα pit stop.. Είναι σημαντικός ο χρόνος που χάνεις στα pit στην συγκεκριμένη πίστα (νομίζω 22 δευτερόλεπτα) 

Ότι έχω δει συνηγορεί πως θα έχουν μεγάλο tire deg, οπότε 1 μάλλον δε παίζει.

Πιθανό λέω, όχι σίγουρο. Θα δούμε αύριο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

1 θα είναι πολύ δύσκολο να βγάλουν, όπως είδαμε και πέρυσι. Η RB ίσως το δοκιμάσει, αλλά η Ferrari δεν νομίζω να το ρισκάρει, ιδίως αφού έχουν μεγαλύτερο tire deg.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ghostrider είπε

Αυτο ειναι το προφανες απο την στιγμη που φανηκε πως οι δυο τους πανε για τον τιτλο.
Δεν το εχω απολυτα σιγουρο αλλα η RB εχει αφησει για αγωνα 2 σετ σκληρα και ενα σετ μεσαια. Αρα ξεκιναει
μεσαια τα παει οσο πανε και μετα οτι και να σκασει ειναι με hard να αντεξουν την επιπλεον φθορα απο το σεταπ υψηλης τελικης.
Η Ferrari παλι εχει αφησει 1 σετ σκληρα και 2 μεσαια. Αρα ξεκιναει με μεσαια τα παει πιο μακρια απο RB γιατι εχει πιο πολυ downforce που υποτιθετε τα προστατευει (πεφτει πολυ συζητηση γιαυτο) ... το γυρναει σε hard (ελπιζωντας οτι δεν θα τους περασει ο μαξ στα πιτ) και αν κατσει και κανα καλο SC ξαναβαζει medium να εχει πλεονεκτημα στο τελος.
η Ferrari αν θελει να προσπερασει λογικα θα το προσπαθει στην T1 μιας και εχει καλη εξοδο προς την ευθεια τερματισμου.
η RB παλι θα προσπαθει να προσπερασει στις 2 πισω ευθειες του sector 2 που εχει πλεονεκτημα DRS και υψηλης τελικης.
Ολα αυτα με βαση τη λογική. Αυριο με την εκκινηση πιος ξερει. Μεχρι και ο σερ νικαει .
 

Screenshot_20220724-110506_Chrome.jpg.0617844ee6b53e27684208a892d5785b.jpg

τι διαολο, μονο ο Leclerc, ο Albon και ο Latifi εχουν κρατησει 1 μονο hard και 2 mediums?! (Και κάτι Vetel και Rici 1και1, αλλά λέμε τώρα από επιλογή 1+2 αντι για 2+1!)

Πάντως φέτος μας κρατάνε το ενδιαφέρον από όλες τις απόψεις. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sattack είπε

Screenshot_20220724-110506_Chrome.jpg.0617844ee6b53e27684208a892d5785b.jpg

τι διαολο, μονο ο Leclerc, ο Albon και ο Latifi εχουν κρατησει 1 μονο hard και 2 mediums?! (Και κάτι Vetel και Rici 1και1, αλλά λέμε τώρα από επιλογή 1+2 αντι για 2+1!)

Πάντως φέτος μας κρατάνε το ενδιαφέρον από όλες τις απόψεις. 

Οι Aston Martin δεν έχουν κρατήσει καμία φρέσκια σκληρή και καμία φρέσκια μέση σε κανέναν από τους δύο;;; Δηλαδή ή θα κάνουν 4 πιτ στοπ μπας και βγει ο αγώνας με τις χρησιμοποιημένες ή θα έχουν ρυθμό ικανό να φάει γύρο και από τον Goatifi.

Ο Σάνθης έχει κρατήσει και ενα καινούριο soft. Με δύο αλλαγές, τη 2η στο τέλος του αγώνα για 8-10 γύρους καμικάζι με άδειο ντεπόζιτο, δεν θα μου κάνει εντύπωση να χτυπήσει fastest lap και 4η θέση ή ακόμα και βάθρο.

Spoiler

Αν του το επιτρέψει γνωστός συμφορουμίτης βεβαίως!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Shyn είπε

image.png.f429e5dfdb9950693799b24150ac6c2c.png

Δεν το περίμενα να έχει η Haas μεγαλύτερη τελική από την Ferrari. Ισχύει όντως ότι τεστάρουν νέο hybrid unit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stolenweapon είπε

Δεν το περίμενα να έχει η Haas μεγαλύτερη τελική από την Ferrari. Ισχύει όντως ότι τεστάρουν νέο hybrid unit;

Νομιζω τρεχουν με λιγοτερο downforce. Οπως και να εχει, οταν ανοιγει το DRS η Redbull ειναι σαν να παταει Nitro. Τρομερο προβαδισμα στις ευθειες.

7 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Ο Σανθης θα παίξει πολύ δυνατά σήμερα!

Έχω καλό feeling!

Ειναι καλος στην Γαλλια. Νομιζω και περυσι ηταν πιο γρηγορος απο Leclerc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, stolenweapon είπε

Δεν το περίμενα να έχει η Haas μεγαλύτερη τελική από την Ferrari. Ισχύει όντως ότι τεστάρουν νέο hybrid unit;

Εντάξει, 2 χιλιόμετρα ανά ώρα είναι. Κλάιν. Ένα τσικ παραπάνω αεροτομές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, greenfan20 είπε

Οι Aston Martin δεν έχουν κρατήσει καμία φρέσκια σκληρή και καμία φρέσκια μέση σε κανέναν από τους δύο;;; Δηλαδή ή θα κάνουν 4 πιτ στοπ μπας και βγει ο αγώνας με τις χρησιμοποιημένες ή θα έχουν ρυθμό ικανό να φάει γύρο και από τον Goatifi.

Ο Σάνθης έχει κρατήσει και ενα καινούριο soft. Με δύο αλλαγές, τη 2η στο τέλος του αγώνα για 8-10 γύρους καμικάζι με άδειο ντεπόζιτο, δεν θα μου κάνει εντύπωση να χτυπήσει fastest lap και 4η θέση ή ακόμα και βάθρο.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αν του το επιτρέψει γνωστός συμφορουμίτης βεβαίως!

 

οι αστον το λεγανε χθες στη μεταδοση πως απλα κανανε scrub τα λαστιχα ...τα πηγανε δηλαδη μια βολτα να φυγει η γυαλαδα και πως αυτο το "μισοψησιμο" τους βοηθαει να κρατανε λιγο παραπανω σε ρυθμο αγωνα.
ο ισπανος προδοτης για μενα πρεπει να ξεκινησει με soft για να περασει οσους περισσοτερους μπορει και μετα στην πρωτη ευκαιρια να το γυρισει σε hard .... και μετα οτι κατσει

2 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Δε φοβομαστε παππου! Δεν αγγιζει τον Σανθη πλεον!

μην τα λες αυτα και δεν εχει φτασει ακομα στην πιστα το φορτηγο με τα σκορδα αμαλιαδας που εστειλε το ελληνικο fun club της ferrari ....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ghostrider είπε

ο ισπανος προδοτης για μενα πρεπει να ξεκινησει με soft για να περασει οσους περισσοτερους μπορει και μετα στην πρωτη ευκαιρια να το γυρισει σε hard ....

Πόσους γύρους λες να βγάζουν τα S με γεμάτο καύσιμο, κίνηση, αρκετά υψηλές θερμοκρασίες και με Sainz να πιέζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stolenweapon είπε

. Ισχύει όντως ότι τεστάρουν νέο hybrid unit;

Η Haas το διαψεύδει.. Ωστόσο η φήμες είναι πολύ έντονες. Σκοπός της Ferrari είναι να φέρει αυτό το hybrid unit στην Monza (μπορεί να τα καταφέρει και νωρίτερα) 

5 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Πόσους γύρους λες να βγάζουν τα S με γεμάτο καύσιμο, κίνηση, αρκετά υψηλές θερμοκρασίες και με Sainz να πιέζει;

Εγώ νομίζω θα κάνει το αντίθετο. Δλδ ξεκινάει με hard 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Πόσους γύρους λες να βγάζουν τα S με γεμάτο καύσιμο, κίνηση, αρκετά υψηλές θερμοκρασίες και με Sainz να πιέζει;

Ουτε 10!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...