Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Θα μου πεις βεβαια εδω ψαχνουμε τι ακριβως σημαινει η μεταφραση για να δωσουμε ελαφρυντικα στον Piquet και αν σημαινει ακριβως n**** η απλα μαυρουλης...Αστειοτητες!

Αυτο.

Ο Piquet(που υποστηριζει θερμα τον Bolsonaro, οπότε δεν χρειάζεται να το κουρασουμε και πολυ για το ποιον του) αναφεροταν σε ολους τους οδηγους με το ονομα τους αλλα αποφασισε μονο εναν να τον πει μαυρουλη ή n***. 

Και γραφουν μερικοι οτι δημιουργειται θεμα απο το τίποτα. 

 

Μιλαμε για αυτόν τον τυπο:

 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

o καραγκιοζακος δεν σκαει 50μυρια τον χρονο ομως για να μπορει να κανει οτι θελει. Δεν ξερω τι ειναι χειροτερο σε αυτο το θεμα...

Μονο και μονο επειδη εγινε πριν 8 μηνες σημαινει οτι δεν ειναι αισχρο? Παραγραφηκε ας πουμε? Τωρα το ειδε ο τυπος που το ανεσυρε και τωρα το ειδαν ολοι...Ειχε περασει στα ψιλα τοσο καιρο προφανως. Να μην το καταδικασουν επειδη περασαν 8 μηνες?

Θα μου πεις βεβαια εδω ψαχνουμε τι ακριβως σημαινει η μεταφραση για να δωσουμε ελαφρυντικα στον Piquet και αν σημαινει ακριβως n**** η απλα μαυρουλης...Αστειοτητες!

Φυσικά και είναι αισχρό. Απλώς με παραξενεύει που δεν αντέδρασαν όταν συνέβη, και ότι το έφεραν στην επιφάνεια λίγες μέρες πριν το GP του Silverstone. Αποκλείεται να μην το είχε δει κανείς μέχρι τότε.

Εγώ ποτέ δεν είπα ότι πρέπει να το αφήσουμε να περάσει. Καλά κάνουν και το καταδικάζουν γιατί είναι όντως ρατσιστικό αυτό που είπε (όποια σημασία και αν έχει).

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα και εγώ στο ΜΑLL να δω το replica μονοθέσιο της RED BULL. Πολύ όμορφο, δεν το περίμενα τόσο μακρύ αλλά το περίμενα πιο φαρδύ! 
 

Είναι πολύ περίεργο συναίσθημα να βλέπεις αυτό το θέαμα μπροστά σου και να ξέρεις ότι κοστίζει τόσα εκατομμύρια 😅

 

B824884C-B727-41F0-B5CB-4B8651A0E1B1 FF05CEB6-AD4A-4F2E-B922-916E1CE2CA0C F8B2CE33-9F8B-46C6-ADE9-DD9C0DCD1D77 CDF3E250-09FE-463E-A69F-F56DCF6C9B81

 

Επεξ/σία από NikosRocknRolla
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γιατί βλέπω πως απασχολεί τον κόσμο τι είπε ο Piquet, ας δούμε τι λένε οι ίδιοι οι βραζιλιάνοι. Η ίδια η λέξη δεν είναι ρατσιστική (καμία σχέση με n-word), ο τρόπος που την χρησιμοποίησε όμως ήταν.

Αναφέρθηκε στους άλλους οδηγούς με το όνομα τους και όταν ήρθε η ώρα να μιλήσει για τον Lewis είπε αυτός ο "μαυρούλης" (neguinho) σαν να ξέχασε στιγμιαία το όνομα του 7κις πρωταθλητή.  Οπότε δεν είναι η λέξη το πρόβλημα θα μπορούσε να σήμαινε και συμπάθεια αν ήταν φίλοι αλλά ξεκάθαρα δεν είναι και είχε μόλις πει ότι θεωρεί τον Lewis βρώμικο οδηγό. Αυτό θεώρησε και ο Lewis υποτιμητικό, το ότι αναφερόταν σε αυτόν σαν εκείνον τον μαυρούλη που δεν ήταν σημαντικό να θυμάται εκείνη την στιγμή το όνομα του. 

Τι λένε λοιπον, οι ίδιοι οι Βραζιλιάνοι που έχουν 75εκ έγχρωμους πολίτες; Ξέροντας τον Piquet και τον χαρακτήρα του, είναι σίγουροι ότι ήθελε να μειώσει τον Hamilton. Ακόμα και με το ελαφρυντικό ότι στην γενιά του εκφράζονταν διαφορετικά, πιστεύουν ότι είχε ρατσιστική χροιά. 

Παρόλα αυτά η Formula 1 αντέδρασε δυσανάλογα έντονα, όπως και με την περίπτωση του Juri Vips, όχι γιατί πράγματι ήταν τόσο σημαντικά για το μέλλον της F1, αλλά ακριβώς το αντίθετο γιατί Piquet και Vips δεν είναι σημαντικοί αυτή την στιγμή για το άθλημα, τους αποκηρύσσουμε και τελειώνει το θέμα εδώ.

Ειδικά για τον Vips, δεν νομίζω ότι είναι ρατσιστής. Εντάξει κατα το streaming πάνω στην μάχη του Call of Duty αποκάλεσε κάποιον συμπαίκτη n**. Μάλλον το είπε γιατί νόμιζε πως είναι μαγκιά, όχι για να προσβάλει. Αυτοί απο τις Βαλτικές χώρες (99% λευκοί), πράγματι δεν ξέρουν πως να μιλάνε για άλλες φυλές, δεν είναι μόνο δικό του θέμα. Όσο για το άλλο που είπε ότι το ροζ χρώμα σε ρούχα και όπλα κτλ είναι για τους gay, δεν βλέπω καν γιατί το κάνανε θέμα. Μπορεί να είναι αχρείαστη ως παρατήρηση αλλά και εγώ αν έβλεπα κάποιον στο Call of Duty με ροζ όπλο θα υπέθετα ότι το avatar ανήκει σε γυναίκα ή σε gay και όχι σε οπαδό της Alpine. Ας πρόσεχε, τώρα θα έχει περισσότερο χρόνο για Call of Duty. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την κατάσταση Vips νομίζω ήταν προφανές ότι θα χάσει το contract του. Δεν θα μπορούσε η RBR να βγάλει statement όπως όλοι οι άλλοι και ταυτόχρονα να κρατήσει τον Vips. Η δήλωση που έκαναν κάλυψε και τις δύο καταστάσεις: και απέλυσαν τον Vips, και καταδίκασαν γενικά τον ρατσισμό.

Όχι ότι δεν το άξιζε να χάσει το contract. Μεγάλο μέρος του να είσαι οδηγός για μια ομάδα είναι και το public image σου. Αν τον κρατούσαν θα τους καταδίκαζαν ότι δείχνουν επιείκεια στους ρατσιστές κτλ. οπότε δεν είχαν άλλη επιλογή. Έτσι και αλλιώς δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο ως οδηγός, έχει δεσμό με τους τοίχους και το gravel πιο παθιασμένο και από τον προδότη.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελοίος Πικε, μόνο αηδία μου προκαλεί η φάτσα του, πόσο μάλλον τα λεγόμενά του.
Το περίεργο είναι που έγινε τώρα γνωστό, πιστεύω όχι τυχαία αλλά δεν γνωρίζω και τον λόγο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
46 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Γελοίος Πικε, μόνο αηδία μου προκαλεί η φάτσα του, πόσο μάλλον τα λεγόμενά του.
Το περίεργο είναι που έγινε τώρα γνωστό, πιστεύω όχι τυχαία αλλά δεν γνωρίζω και τον λόγο.

Μάλλον λόγω του GP, καθώς αυτά που είπε αναφέρονταν στο ατύχημα πέρυσι.

Διάβασα επίσης ότι ο Carlos Reutemann (ο title rival του Piquet το 1981) είχε χτυπήσει κατα λάθος έναν μηχανικό στο pitlane, ο οποίος είχε πέσει από το pitwall και δεν πρόλαβε να τον δει ο Reutemann, και μετά από το συμβάν ο Piquet τον κορόιδεψε γι'αυτό.

Πραγματικά αηδιαστικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

7 hours ago, stolenweapon said:

Μάλλον λόγω του GP, καθώς αυτά που είπε αναφέρονταν στο ατύχημα πέρυσι.

Διάβασα επίσης ότι ο Carlos Reutemann (ο title rival του Piquet το 1981) είχε χτυπήσει κατα λάθος έναν μηχανικό στο pitlane, ο οποίος είχε πέσει από το pitwall και δεν πρόλαβε να τον δει ο Reutemann, και μετά από το συμβάν ο Piquet τον κορόιδεψε γι'αυτό.

Πραγματικά αηδιαστικός. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες άσχημα τα πράγματα για την RB................................................... 

o αγαπητός NikosRocknRolla ανέβασε φωτογραφίες από το Mall, αλλά κανείς δεν πρόσεξε........... γκουχου γκουχου.... δικά σας τα σχόλια......:

  1. pappous1.jpg.eea1b5eb16427c20c12475643c147edd.jpg
  2. pappous2.jpg.90e8491f64bb8199f9552440da228ab0.jpg
  3. pappous3.jpg.e4892348e1bc468fcfe279ec49140029.jpg

 

Επεξ/σία από specre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...