Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Κανένα γατάκι εδώ μέσα δεν τολμά να απαντήσει στις ερωτησείς μου.Σας ρωτω για ακόμη μια φορά και όποιος έχει τα @@@@ ας απαντήσει

Ο Τομπάζης σχεδίασε τα νέα μονοθέσια ναι ή όχι; Όταν σχεδίαζε τα νέα μονοθέσια ήξερε πως θα προκύψει το πρόβλημα με το porpoising ναι ή όχι; Αν δεν ήξερε,είναι άσχετος με το αεροδυναμισμό ,ναι ή όχι; Αν ήξερε το έκανε σκόπιμα για να εξυπηρετήσει συγκεκριμένα συμφέροντα ναι ή όχι;

Ο Τομπάζης έβγαινε και έλεγε λίγο πριν αρχίσει το πρωτάθλημα πως με τα καινούργια μονοθέσια σταδιακά οι ομάδες της F1 θα αρχίσουν να συγκλίνουν, και ο συναγωνισμός στην κορυφή θα γίνει πιο στενός και πολυπληθής,ναι ή όχι; Με τα ήδη 9 GP που έχουν γίνει ο Τομπάζης έπεσε μέσα,ναι ή όχι;

Ασχολείστε όλοι σας με τους οδηγούς και τις ομάδες,ασχολείστε με το ποιος οδηγός αξίζει περισσότερο ή λιγότερο,με το ποια ομάδα έχει πληροφορίες απο πριν και δεν ασχολείστε με τον άνθρωπο που έκανε της F1 χαμαιτυπείο,που υποβάθμισε το τηλεοπτικό θέαμα

Που πας να δεις απο το κράνος του πιλότου και απο το πολύ porpoising ζαλίζεσαι,φανταστείτε τι παλούκι τρώνε οι ίδιοι οι οδηγοί,που πας να ακούσεις τον ήχο του κινητήρα και λόγω porpoising νομίζεις πως το μικρόφωνο έχει χαλάσει και σου δίνει παράσιτα

Γιατί να είναι υποχρεωμένος ο τηλεθεατής να ακούει το γδάρσιμο του πατώματος του μονοθεσίου και γιατί να είναι υποχρεωμένος ο τηλεθεατής να βλέπει ένα μονοθέσιο να τρέχει με λόξυγγα;

Με ρώτησε ο Τομπάζης όταν σχεδίαζε τα μονοθέσια αν εμένα τον τηλεθεατή μου αρέσει να βλέπω αυτή την τηλεοπτική φορμουλίστικη καρικατούρα; Με ρώτησε ο Τομπάζης όταν σχεδίαζε τα μονοθέσια αν εμένα τον τηλεθεατή μου αρέσει να βλέπω τους Βολφ-Χόρνερ να μαλώνουν λες και είναι παιδάκια του δημοτικού;

Ποιος ώριμος και συνειδητοποιημένος λάτρης του σπορ θα τους πάρει στα σοβαρά για να πάει π.χ. να ρίξει τα λεφτά του σε μια τηλεοπτική συνδρομή ή να πάει στην πίστα να δει απο κοντά το GP;

Εκτός αν εκεί στην FIA στοχεύουν σε ουγκ-ουγκ πελάτες που διψούν για θέαμα τύπου WWE

Όποιος δοκιμάσει να απαντήσει στο σχολιό μου,να βαλει τον εαυτό του στην θέση του μαρκετίστα που προσπαθεί να δικαιολογήσει στον επενδυτή που τον πληρώνει γιατί επιλέχτηκε αυτός ο τρόπος προώθησης του προιόντος που γεννά φαινόμενα porpoising τα οποία οδηγούν σε πολλά προβλήματα μεταξύ των οποίων και οι κοκκορομαχίες μεταξύ των ομάδων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, amberis είπε

Κανένα γατάκι εδώ μέσα δεν τολμά να απαντήσει στις ερωτησείς μου.Σας ρωτω για ακόμη μια φορά και όποιος έχει τα @@@@ ας απαντήσει

 

... meow... ;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, papp0us είπε

... meow... ;

Ευχαριστώ πολύ που συμφωνείς μαζί μου.Ο επόμενος παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, amberis είπε

Εκτός αν εκεί στην FIA στοχεύουν σε ουγκ-ουγκ πελάτες που διψούν για θέαμα τύπου WWE

 

Που ησουν στους τελευταιους αγωνες περυσι? Το ολο ντραμα Τοτο-horner-Μπινοτο ειναι πια μερος του προιοντος.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι απο αυτους που εβλεπα F1 απο την προ Σουμαχερ εποχη μεχρι και περιπου το 2013, οταν το προσωπο της F1 αρχισε να γινεται ο Χαμιλτον , τον οποιο για αδιευκρινηστο λογο δεν μπορω ουτε να βλεπω. Τον θεωρω ποζερα , δηθεν, ισως? Who knows, who cares?

Δεν υποστηριζα ποτε καμια ομαδα/οδηγο, εβλεπα F1 για το θεαμα, για τις προσπερασεις, για τον θορυβο της εκκινησης και ημουν και παραμενω πανασχετος με τον μηχανοκινητο αθλητισμο. 

Ειπα φετος να δω το drive to survive , να κανω ενα catch up και να αρχισω να ξαναβλεπω αγωνες . Απο τη μια οκ σαν documentary, ξυπνησε μεσα μου τη διαθεση να παρακολουθησω αγωνες, απο την αλλη ομως πρεπει να εκανα 124 φορες εμετο με Τοτο, Χορνερ. Οσο διαβαζω το παρασκηνιο πισω απο αποφασεις κλπ εδω μεσα τοσο πιστευω οτι το πρωταθλημα ειναι "στημενο" με την εννοια οτι σπρωχνουν/βοηθανε αυτους που θελουν σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο οτι γινοταν παλια ή σε αλλα sports. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, flexpick είπε

Που ησουν στους τελευταιους αγωνες περυσι? Το ολο ντραμα Τοτο-horner-Μπινοτο ειναι πια μερος του προιοντος.

Έδωσα τόπο στην οργή,είπα να το ξεχάσω,να πάω παρακάτω ελπίζοντας πως φέτος με την αλλαγή του σχεδιασμού να δούμε κάτι διαφορετικό,κάτι πιο ποιοτικό που θα μας κάνει να ξεχάσουμε το περσινό ντράμα και να το θεωρήσουμε ως μια μεμονωμένη άτυχη χρονιά-στιγμή στην ιστορία της F1.Αμ,δε!!!

Προσωπικά,με το που ξεκίνησε η καινούργια χρονιά απο τον πρώτο κιόλας αγώνα μόλις είδα τα μονοθέσια μου ήρθε να ξεράσω.Μικρότερα σε διάσταση με porpoising και με την ιδέα του εύκολου προσπεράσματος ως όνειρο θερινής νυκτός,είπα μέσα μου "Η FIA εμάς τους τηλεθεατές μας περνάνε για ..λάκες,δεν εξηγείται διαφορετικά".

Σε κάθε GP γελάω γιατί νομίζω πως βλέπω κωμωδία σε θεατρική παράσταση.Ειλικρινά σου λέω δεν μπορώ να λάβω στα σοβαρά κανέναν,ούτε ομάδες,ούτε πιλότους,ούτε διοικητές της F1.Τους αντιμετωπίζω σαν τους γελοτοποιούς που είχαν κάποτε οι βασιλιάδες για να περνάνε ευχάριστα την ώρα τους

Το μεγάλο γέλιο ξέρεις που βρίσκεται; Πως ξέρουμε ήδη ποιος θα βγει πρωταθλητής και σε επίπεδο οδηγών και σε επίπεδο κατασκευαστών ενώ έχουμε φτάσει μόλις στο 9 GP. Με άλλα λόγια ο Τομπάζης επιβεβαιώθηκε.Δημιούργησε ένα αναταγωνιστικό πρωτάθλημα όπου διεκδικείται απο πολλούς μνηστήρες

Τομπάζη μάστορα μετά την επιτυχία σου στην F1,δεν αναλαμβάνεις και το ελληνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου να το κάνεις και αυτό ανταγωνιστικό και να κλέψουμε την πρωτιά απο τους Άγγλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, amberis είπε

Κανένα γατάκι εδώ μέσα δεν τολμά να απαντήσει στις ερωτησείς μου.Σας ρωτω για ακόμη μια φορά και όποιος έχει τα @@@@ ας απαντήσει

Ο Τομπάζης σχεδίασε τα νέα μονοθέσια ναι ή όχι; Όταν σχεδίαζε τα νέα μονοθέσια ήξερε πως θα προκύψει το πρόβλημα με το porpoising ναι ή όχι; Αν δεν ήξερε,είναι άσχετος με το αεροδυναμισμό ,ναι ή όχι; Αν ήξερε το έκανε σκόπιμα για να εξυπηρετήσει συγκεκριμένα συμφέροντα ναι ή όχι;

Ο Τομπάζης έβγαινε και έλεγε λίγο πριν αρχίσει το πρωτάθλημα πως με τα καινούργια μονοθέσια σταδιακά οι ομάδες της F1 θα αρχίσουν να συγκλίνουν, και ο συναγωνισμός στην κορυφή θα γίνει πιο στενός και πολυπληθής,ναι ή όχι; Με τα ήδη 9 GP που έχουν γίνει ο Τομπάζης έπεσε μέσα,ναι ή όχι;

Ασχολείστε όλοι σας με τους οδηγούς και τις ομάδες,ασχολείστε με το ποιος οδηγός αξίζει περισσότερο ή λιγότερο,με το ποια ομάδα έχει πληροφορίες απο πριν και δεν ασχολείστε με τον άνθρωπο που έκανε της F1 χαμαιτυπείο,που υποβάθμισε το τηλεοπτικό θέαμα

Που πας να δεις απο το κράνος του πιλότου και απο το πολύ porpoising ζαλίζεσαι,φανταστείτε τι παλούκι τρώνε οι ίδιοι οι οδηγοί,που πας να ακούσεις τον ήχο του κινητήρα και λόγω porpoising νομίζεις πως το μικρόφωνο έχει χαλάσει και σου δίνει παράσιτα

Γιατί να είναι υποχρεωμένος ο τηλεθεατής να ακούει το γδάρσιμο του πατώματος του μονοθεσίου και γιατί να είναι υποχρεωμένος ο τηλεθεατής να βλέπει ένα μονοθέσιο να τρέχει με λόξυγγα;

Με ρώτησε ο Τομπάζης όταν σχεδίαζε τα μονοθέσια αν εμένα τον τηλεθεατή μου αρέσει να βλέπω αυτή την τηλεοπτική φορμουλίστικη καρικατούρα; Με ρώτησε ο Τομπάζης όταν σχεδίαζε τα μονοθέσια αν εμένα τον τηλεθεατή μου αρέσει να βλέπω τους Βολφ-Χόρνερ να μαλώνουν λες και είναι παιδάκια του δημοτικού;

Ποιος ώριμος και συνειδητοποιημένος λάτρης του σπορ θα τους πάρει στα σοβαρά για να πάει π.χ. να ρίξει τα λεφτά του σε μια τηλεοπτική συνδρομή ή να πάει στην πίστα να δει απο κοντά το GP;

Εκτός αν εκεί στην FIA στοχεύουν σε ουγκ-ουγκ πελάτες που διψούν για θέαμα τύπου WWE

Όποιος δοκιμάσει να απαντήσει στο σχολιό μου,να βαλει τον εαυτό του στην θέση του μαρκετίστα που προσπαθεί να δικαιολογήσει στον επενδυτή που τον πληρώνει γιατί επιλέχτηκε αυτός ο τρόπος προώθησης του προιόντος που γεννά φαινόμενα porpoising τα οποία οδηγούν σε πολλά προβλήματα μεταξύ των οποίων και οι κοκκορομαχίες μεταξύ των ομάδων

Ο Τομπάζης μόλις τράβηξε το καζανάκι αφου τελειώσε το διάβασμα του ποστ............. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ μένος κατά του Τομπάζη. Οι ομάδες επιλέγουν να κοπανάνε γιατί δεν χάνουν τόση ταχύτητα σε σύγκριση με το να ψηλώσουν τα μονοθέσια. Ε τώρα θα αναγκαστούν να τα ψηλώσουν μέχρι να βρουν λύση.

Καλώς ή κακώς έτσι είναι και έτσι θα είναι μέχρι το '26 τα μονοθέσια πάνω κάτω (pun intended 😛 ). Θέλοντας και μη, θα "φλωρέψουν", θα βαρύνουν και θα αποτελούνται περισσότερο απο μπαταρίες. Κανείς δε θα ρίξει εκατομμύρια σε χρήματα για να μην πάρει πίσω κάτι σε τεχνογνωσία για χρήση αλλού και να είναι σε φορά 180° από τη ροή της αυτοκινητοβιομηχανίας (και όχι μόνο) του πλανήτη.

Get over it. Εμένα ως τηλεθεατή δεν με χαλάει τόσο να ακούω τσακ τσουκ από το πάτωμα, ούτε ύπουλα να ανέβει η Merc κι ας μην είμαι με το μέρος τους. Περισσότερες ομάδες για ανταγωνισμό, μάχες. Με νοιάζει να τα κάνουν λίγο πιο αξιόπιστα και να έχω σε κάθε GP καλό θέαμα αντί για DNFs. Γι' αυτό και o Latifi και ο Sch είναι ανεκτίμητοι. Και ο Tsunoda δείχνει να το παλεύει 😛 

Στην τελική τι κέρδισα υποστηρίζοντας τη Ferrari όταν επί σωρεία ετών νικούσε και ήταν παντελώς ανύπαρκτη η αγωνία από το σπορ; Τίποτα.

Εμπόδισε ο Τομπάζης και το porpoising την επική άμυνα του Russel πριν 2-3 GP; Όχι. Αλλά και να την είχε εμποδίσει, μέχρι το '26 αυτό θα βλέπαμε πάλι.-

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ το porpoisining οι ομάδες το ανακάλυψαν όταν κάναν πραγματικές δοκιμές, αν δεν κάνω λάθος, και δεν το ήξεραν από τις δοκιμές στις αεροσήραγγες. Αλλά ο Τομπάζης έπρεπε να το ξέρει αυτό και να το έχει διορθώσει όταν σχεδίαζε ή θα έπρεπε να έχει φτιάξει μερικά μονοθέσια για να πειραματιστεί! Λογικό το βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, prototypegr said:

Εντωμεταξύ το porpoisining οι ομάδες το ανακάλυψαν όταν κάναν πραγματικές δοκιμές, αν δεν κάνω λάθος, και δεν το ήξεραν από τις δοκιμές στις αεροσήραγγες. Αλλά ο Τομπάζης έπρεπε να το ξέρει αυτό και να το έχει διορθώσει όταν σχεδίαζε ή θα έπρεπε να έχει φτιάξει μερικά μονοθέσια για να πειραματιστεί! Λογικό το βλέπω. 

Δεν το ήξερες ότι οι εξομοιωτές έχουν αναβαθμιστεί πλέον και συμπεριλαμβάνουν και το υπέδαφος; Εδώ ο Τομπάζης κοντεύει να απολυθεί γι' αυτό το λόγο 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, prototypegr είπε

Εντωμεταξύ το porpoisining οι ομάδες το ανακάλυψαν όταν κάναν πραγματικές δοκιμές, αν δεν κάνω λάθος, και δεν το ήξεραν από τις δοκιμές στις αεροσήραγγες. Αλλά ο Τομπάζης έπρεπε να το ξέρει αυτό και να το έχει διορθώσει όταν σχεδίαζε ή θα έπρεπε να έχει φτιάξει μερικά μονοθέσια για να πειραματιστεί! Λογικό το βλέπω. 

Και εγώ ετσι άκουσα.Πως το ανακαλύψανε στην πράξη και δεν το βλέπανε στις αεροσύραγγες.Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο ο Τομπάζης πρέπει να σκίσει τα πτυχία του και να βγει συνταξιούχος με ένσημα περιπτερά και όχι αεροδυναμιστή.Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απο το να αποδειχτεί πως ο Τομπάζης δεν ήξερε τι σχεδίασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλα νεα ο no fighting-Checo

https://www.gpfans.com/en/f1-news/85524/max-verstappen-f1-goat-sergio-perez/

"He (Max) is without a doubt one of the best in the history of Formula 1, if not the best, for everything, for his education and because he has things that other Formula 1 drivers do not have

Ουτε ο Μποτας τοσο καλος teamplayer

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, amberis είπε

Και εγώ ετσι άκουσα.Πως το ανακαλύψανε στην πράξη και δεν το βλέπανε στις αεροσύραγγες.Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο ο Τομπάζης πρέπει να σκίσει τα πτυχία του και να βγει συνταξιούχος με ένσημα περιπτερά και όχι αεροδυναμιστή.Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απο το να αποδειχτεί πως ο Τομπάζης δεν ήξερε τι σχεδίασε

Δεν φταίει ο τομπάζης που δεν είναι όλοι σαν τον newey.

Αυτοκίνητα με ground effect υπάρχουν εδώ και κάτι δεκαετίες οπότε απλά δεν ξέρεις τι λες ή σε έχει πειράξει η ζέστη ή ο φθόνος.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, amberis είπε

Και εγώ ετσι άκουσα.Πως το ανακαλύψανε στην πράξη και δεν το βλέπανε στις αεροσύραγγες.Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο ο Τομπάζης πρέπει να σκίσει τα πτυχία του και να βγει συνταξιούχος με ένσημα περιπτερά και όχι αεροδυναμιστή.Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απο το να αποδειχτεί πως ο Τομπάζης δεν ήξερε τι σχεδίασε

Δεν καταλαβαίνω γιατί διυλίζουμε τον κώνωπα. Δεν υπάρχουν ομάδες που έλυσαν κατά 90% το θέμα του porpoisining? Άρα λύνεται...η απάντηση είναι στο σχεδιασμό αυτών των ομάδων. Οι δύο από τις ομάδες που διεκδικούνε τίτλο το λύσανε κατά 90% και πάει να το λύσει και η Mercedes που απείχε έτη φωτός στην αρχή του πρωταθλήματος. Άρα καταρχάς για ποια συμφέροντα μιλάμε? Ποια ομάδα ήθελε να ευνοήσει ο Τομπάζης? Την Ferrari? Μα ήδη η RB τα πάει καλύτερα σε αυτό το θέμα.

Επίσης όταν ο Τομπάζης έλεγε ότι οι ομάδες θα συγκλίνουν δεν εννοούσε τους πρώτους 9 αγώνες. Ο σχεδιασμός θα παραμείνει μέχρι το 2026, άρα λογικά εννοούσε όλη τη φετινή χρονιά. Πότε είχαμε τόσο μεγάλη αλλαγή κανονισμών στη F1 και δεν είχανε προβλήματα οι ομάδες στους πρώτους αγώνες?

Τα μονοθέσια ακολουθούν εύκολα το μπροστινό? Η απάντηση είναι ναι, άρα σωστό σχεδιασμό έκανε. Όταν λυθεί και το θέμα του porpoisining, θα γίνονται και οι προσπεράσεις που μέχρι τώρα δεν γίνονται. Το δεύτερο κομμάτι των προσπεράσεων είναι και ο κινητήρας, εκεί δεν φταίει ο Τομπάζης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...