Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ αν και Φαν του Max για το καλό του αθλήματος και της χρονιάς θέλω με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να μείνουν σχετικά κοντά στην βαθμολογία όσο περισσότεροι οδηγοί γίνεται και στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος να διεκδικούν νίκες τα Mercedes και να γίνει της πο@τ@νας 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χθες στο σημείο που βγήκε ο Max πίσω από τον Hamilton μετά το pit stop λέω ώπα θα δούμε καμία κόντρα ή κανένα νεύρο για 1-2 γύρους αλλά δεν κράτησε πολύ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι σε αυτες τις περιπτωσεις που ξερουν οτι θα βγει ενα απο τα δυο γιατι δεν το βγαζουν αμεσως με το που σταματησει το μονοθεσιο αλλα περιμενουν.;

Νομίζω έχει να κάνει με το σημείο της πίστας και το πόσο εύκολο είναι να φύγει το σταματημένο αυτοκίνητο. Σε κάποιες περιπτώσεις αν δεις μένουν και με κίτρινες σημαίες, δεν βγάζουν τίποτα. Ίσως να το συζητούσαν για το αν θα έβγαζαν VSC ή SC. Προφανώς όταν είδαν ότι δεν μπορούσαν να κουνήσουν το αυτοκίνητο και έπρεπε να βάλουν γερανό αποφάσισαν για το SC. 

Επεξ/σία από bkran
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, greenfan20 είπε

Επειδή δε βλεπω πολυ flame μετά από αυτό το gp, ας το παιξω βελζεβουλ.

Να είχαν περάσει τόσο σβηστά τον Albon οι Alpha Tauri και Red Bull, όπως έκαναν οι Alfa Romeo και Ferrari στον 18ο γύρο, τι θα διαβάζαμε σήμερα.

Επίσης, να είχε επωφεληθει ο Max αντί του Sainz από την στούκα του Tsunoda. Ωχ ωχ ωχ.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ναι, προφανώς ο Albon έκανε καραγκιοζιλίκι στο Monaco. Όχι whataboutism απαντήσεις, γιατί υπάρχει ο αντίλογος του Ocon και του καραγκιόζη Stroll που ουκ ολίγες φορές έχει αγνοήσει μπλε σημαίες.

 

Ο τρόπος που βγήκε ο Τσουνόντα είναι απίστευτος. Θα το βλέπει στον ύπνο του για χρόνια. Αν επωφελούνταν π Μαξ και εγώ σαν φαν της RB θα θεωρούσα ότι είναι στημένο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, bkran είπε

Νομίζω έχει να κάνει με το σημείο της πίστας και το πόσο εύκολο είναι να φύγει το σταματημένο αυτοκίνητο. Σε κάποιες περιπτώσεις αν δεις μένουν και με κίτρινες σημαίες, δεν βγάζουν τίποτα. Ίσως να το συζητούσαν για το αν θα έβγαζαν VSC ή SC. Προφανώς όταν είδαν ότι δεν μπορούσαν να κουνήσουν το αυτοκίνητο και έπρεπε να βάλουν γερανό αποφάσισαν για το SC. 

Το ξερω οτι εχει να κανει και με το μερος αλλα αυτο παιζει ρολο για το αν θα βγει VSC, SC ή RF. Το ερωτημα ειναι γιατι να μην αντιδρασεις αμεσως. Δεν θεωρω οτι χρειαζεται να περασει τόση ωρα. Οταν σταματησε ο περεζ και ηξεραν που εχει εξοδο για να φυγει το μονοθεσιο θα μπορουσαν να βγαλουν VSC αρκετα πιο γρηγορα απο οσο τους πηρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Το ξερω οτι εχει να κανει και με το μερος αλλα αυτο παιζει ρολο για το αν θα βγει VSC, SC ή RF. Το ερωτημα ειναι γιατι να μην αντιδρασεις αμεσως. Δεν θεωρω οτι χρειαζεται να περασει τόση ωρα. Οταν σταματησε ο περεζ και ηξεραν που εχει εξοδο για να φυγει το μονοθεσιο θα μπορουσαν να βγαλουν VSC αρκετα πιο γρηγορα απο οσο τους πηρε.

Κατάλαβα τι λες, έχεις δίκιο. Ίσως περίμεναν να συννενοηθούν με Πέρεζ αν έχει μείνει τελείως ή  θα μπορούσε να φύγει, ίσως να ήθελαν να δουν αν θα το έβγαζαν αμέσως ώστε να μην χρειαστεί κάτι, ποιος ξέρει? Προφανώς σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν και εσωτερικές επικοινωνίες που κρίνουν τι θα βγει κάθε φορά που λογικά θέλουν και λίγο χρόνο. Πχ, στου Τσουνόντα θα μπορούσαν να είχαν κλείσει και το pit entry μιας και ήταν σταματημένος αμέσως μετά την έξοδο των πιτς. Ναι, θα μπορούσαν να αντιδράσουν ποιο γρήγορα, αλλά δεν νομίζω ότι υπήρξε και κάτι μεμπτό, στην τελική υπήρχαν οι κίτρινες σημαίες που βγαίνουν άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, bkran είπε

Κατάλαβα τι λες, έχεις δίκιο. Ίσως περίμεναν να συννενοηθούν με Πέρεζ αν έχει μείνει τελείως ή  θα μπορούσε να φύγει, ίσως να ήθελαν να δουν αν θα το έβγαζαν αμέσως ώστε να μην χρειαστεί κάτι, ποιος ξέρει? Προφανώς σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν και εσωτερικές επικοινωνίες που κρίνουν τι θα βγει κάθε φορά που λογικά θέλουν και λίγο χρόνο. Πχ, στου Τσουνόντα θα μπορούσαν να είχαν κλείσει και το pit entry μιας και ήταν σταματημένος αμέσως μετά την έξοδο των πιτς. Ναι, θα μπορούσαν να αντιδράσουν ποιο γρήγορα, αλλά δεν νομίζω ότι υπήρξε και κάτι μεμπτό, στην τελική υπήρχαν οι κίτρινες σημαίες που βγαίνουν άμεσα.

Απλα με το να βγαζεις απευθειας κατι γλιτωνεις τα σχολια τυπου εγινε σκοπιμα τοτε για να επωφεληθει αυτος και οχι εκεινος. Απο την αλλη θα μπορουσν να κοψουν τα πιτ σε συνθηκες SC/VSC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η rb του μαξ χθες ηταν η πιο σταθερη που εχουμε δει ποτε. τραινο στις στροφες χωρις να χανει στις ευθειες. ο τυπος εγραψε 70 αλανθαστους γυρους χωρις το παραμικρο γλυστριμα. δεν νομιζω οτι η φερραρι ηταν τοσο καλη. ο λεκ ειχε ασταθεια πισω και ο σαινθ δεν ειχε την τελικη που ηθελε. μοιαζει ομως να εχει και η rb ακομα θεματα και ο μαξ θα ειναι τυχερος αν δεν εχει αλλο dnf. καλος αγωνας απο τον σαινθ. δεν ειχε την ταχυτητα για κατι παραπανω αλλα οδηγησε πολυ καλα. respect στον αλονσο και στις μερσεντες γιατι με αυτο το αμαξι κανουν πολύ καλα γυρολογια. ειναι πολυ κοντα στο να χτυπανε νικη αλλα το πρωταθλημα μαλλον εχει χαθει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι σε αυτες τις περιπτωσεις που ξερουν οτι θα βγει ενα απο τα δυο γιατι δεν το βγαζουν αμεσως με το που σταματησει το μονοθεσιο αλλα περιμενουν.;

Επειδή έχεις όφελος μόνο αν τα άλλα αυτοκίνητα κόψουν ταχύτητα (λόγο περιορισμού). Μέχρι να βγει η απόφαση για VSC/SC ισχύει μόνο η κίτρινη σημαία, στην υπόλοιπη πίστα πάνε full speed, οπότε το pit stop δεν έχει όφελος.

Επίσης στο VSC μπαίνεις οπότε θες, περίπου, αφού όλοι κόβουν ποσοστιαία. Στο κανονικό SC ή μπαίνεις κατευθείαν ή το ξεχνάς, γιατί μετά κλείνουν οι αποστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakinen είπε

Δεν έκαναν τίποτα για Αλμπον στο Μονακό και τώρα ξαφνικά ξύπνησαν; Εντελως κλόουν οι τύποι.

Για μένα χτες η RBR είχε συνολικά το καλύτερο πακέτο μονοθεσίου: 

1) γρήγορο και σταθερό σε στροφες

2) εξίσου γρήγορο στις ευθείες.

Αγγλία θα σφαχτούν λογικά Σαρλ και Μαξ καθώς είναι και οι 2 πολύ γρήγοροι σε αυτή την πίστα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους δεν το προσεξαν (και εγω μαζι ) ο εκλερακης ειχε νεα πισω πτερυγα. 
Συμφωνα με οσα ακουστηκαν η πτερυγα εφτασε τελευταια στιγμή στον Καναδα
και ειναι η πτερυγα που ειχαν σχεδιασει να βαλουν στο Silverstone.
 

FVpVdStX0AIfjW2.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, ~mxls~ είπε

επιστρέφει αγριεμένος, παίξτε τα όλα Τσέκο στο επόμενο gp

Screenshot_126.jpg

Θα τρακάρει στο Q3 και όχι στο Q2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...