Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, eri77 είπε

Διαβάζω ότι του Montreal θα είναι το τελευταίο gp για τον latifi. Στην θέση του ο piastri.. Έχουμε κάτι επιβεβαιωμενο η απλά κουβέντα να γίνει? 

Φαντάζομαι οτι αν θα γίνει τέτοια δουλειά θα γίνει στο Summer Break. Δύσκολο για τώρα έτσι στεγνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, ghostrider είπε

Το καυσιμο δεν μπορει να αραιωθει. Αραιωση σημαινει αλλαγη της χημικης του συστασης που συνεπαγεται αποκλεισμο.
Το καυσιμο επισης πρεπει να εχει συγκεκριμενη θερμοκρασια πριν μπει στο μονοθεσιο. Συνεπως παιχνιδια με τη θερμοκρασια ωστε να μπει περισσοτερο καυσιμο δεν μπορουν να γινουν. Απλα οι ομαδες θα πανε τη θερμοκρασια στο οριο (στο δεκατο και λιγοτερο αν μπορουν) της τιμης που τους λεει η FIA για να εξαντλησουν καθε περιθωριο.
 

Τα καυσιμα δεν νοθευονται. Οι προθημευτες δινουν στην fia δειγματα του καυσιμου στην fia, ομολογκαρονται και στη συνεχεια σε καθε αγωνα παιρνονται δειγματα απο το καυσιμο των μονοθεσιων και συγκρινεται με το αρχικο.

  

5 ώρες πριν, ep1 είπε

Δεν το γνώριζα αυτό. Τα καύσιμα δεν πρέπει να έχουν την ίδια πυκνότητα; Δεν είναι "σφραγισμένα" για όλες τις ομάδες; Μπορούν δηλ να "νοθεύουν";

Παίδες δε γνωρίζω πολλά για αυτά. Φυσικά και δε νοθεύονται και ελέγχονται από τη FIA. Εγώ έγραψα αυτό που κατάλαβα από το βίντεο του eri77 πιο πάνω (ας πούμε σε ελεύθερη μετάφραση, από την ελεύθερη μετάφραση του youtube στα αγγλικά :blink: ). Για αυτό έβαλα τα εισαγωγικά στο "αραιώσουν" και στο "χωράει περισσότερο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, specre είπε

  

Παίδες δε γνωρίζω πολλά για αυτά. Φυσικά και δε νοθεύονται και ελέγχονται από τη FIA. Εγώ έγραψα αυτό που κατάλαβα από το βίντεο του eri77 πιο πάνω (ας πούμε σε ελεύθερη μετάφραση, από την ελεύθερη μετάφραση του youtube στα αγγλικά :blink: ). Για αυτό έβαλα τα εισαγωγικά στο "αραιώσουν" και στο "χωράει περισσότερο".

Αραιώσουν εννοεί ότι ψεκάζει λιγότερο μέσα στο θάλαμο. Όχι ότι αλλάζει το καύσιμο. Αλλάζει την αναλογία καυσίμου αέρα και ανεβαίνουν οι θερμοκρασιες

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, denthnpalevw είπε

Αραιώσουν εννοεί ότι ψεκάζει λιγότερο μέσα στο θάλαμο. Όχι ότι αλλάζει το καύσιμο. Αλλάζει την αναλογία καυσίμου αέρα και ανεβαίνουν οι θερμοκρασιες

Κάπως έτσι το κατάλαβα κι εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, eri77 είπε

Διαβάζω ότι του Montreal θα είναι το τελευταίο gp για τον latifi. Στην θέση του ο piastri.. Έχουμε κάτι επιβεβαιωμενο η απλά κουβέντα να γίνει? 

Σχεδόν απίθανο. Το πιο πιθανό είναι ότι θα μπει ο Piastri για το 23, δεν νομίζω να διώξουν τον 🐐mid season.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, denthnpalevw είπε

Αραιώσουν εννοεί ότι ψεκάζει λιγότερο μέσα στο θάλαμο. Όχι ότι αλλάζει το καύσιμο. Αλλάζει την αναλογία καυσίμου αέρα και ανεβαίνουν οι θερμοκρασιες

ακριβως αυτο λεει ο τυπος στο βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spacer.png

Από Ισπανική εφημερίδα. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GeorgeHellas είπε

Επίασε η κλάψα...

Λογικό. Και εγώ στο σπίτι έβαλα κουρτίνες πανάκριβες και κακασχημες απλά επειδή μου κλαιγοταν η σύζυγος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GeorgeHellas είπε

Δεν καθόλου κακή η σκέψη.

Βασικά ότι έχει πει και ο φίλος εδώ:

Άρα πχ θα μετράνε κάθετες επιταχύνσεις και αν περνάνε κάποιο όριο η ομάδα της οποίας το μονοθέσιο πέρασε το όριο θα πρέπει να αλλάξει ρυθμίσεις για να το πάει σε ασφαλή επίπεδα.

Σωστή λύση. Ας δούμε και την οδηγία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ep1 είπε

Επίασε η κλάψα...

Λογικό. Και εγώ στο σπίτι έβαλα κουρτίνες πανάκριβες και κακασχημες απλά επειδή μου κλαιγοταν η σύζυγος...

Ίσα-ίσα απο την ανάποδη νομίζω οτι πήγε. Αν δεν μπορούν να ελέγξουν το Porpoising θα τους αναγκάζουν να ρυθμίσουν το αυτοκίνητο για να το σταματήσουν. Είπαμε υπάρχει πρόβλημα με τα κοπανήματα, αργά η γρήγορα θα έπρεπε να δώσουν λύση. Για του χρόνου θα δουμε, αλλα για φέτος ΠΡΕΠΕΙ να τους αναγκάσουν να το σταματήσουν, και ας είναι μονο η Redbull 1-2 μέχρι τέλους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papp0us είπε

Ίσα-ίσα απο την ανάποδη νομίζω οτι πήγε. Αν δεν μπορούν να ελέγξουν το Porpoising θα τους αναγκάζουν να ρυθμίσουν το αυτοκίνητο για να το σταματήσουν. Είπαμε υπάρχει πρόβλημα με τα κοπανήματα, αργά η γρήγορα θα έπρεπε να δώσουν λύση. Για του χρόνου θα δουμε, αλλα για φέτος ΠΡΕΠΕΙ να τους αναγκάσουν να το σταματήσουν, και ας είναι μονο η Redbull 1-2 μέχρι τέλους.

Ναι πέρα από την πλάκα, έτσι φαίνεται. Για να δούμε και στην πραξητ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jek20 είπε
Εχε γεια pole

Καλύτερα 10 θέσεις πίσω στην εκκίνηση, παρά DNF. Έτσι ελπίζουμε ότι θα τερματίσει μέσα στην 4άδα ή και βάθρο. Αν δεν τον πάρουν και ξώφαλτσα τα βουντού του papp0us, ίσως πάρει και νίκη με πολύ τύχη και αναποδιές της RB :X

Επεξ/σία από specre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...