Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, idefixius είπε

μόνο που στο σημερινό GP η σωστή φώτο είναι αυτή :D:D

spacer.png

  

Στις 11/6/2022 στις 6:38 ΜΜ, papp0us είπε

"Mattias νομίζω οτι δε με εμπιστεύεστε"

"Γιατι Charles, τι σε κάνει να πιστεύεις κάτι τέτοιο;"

"Γιατι βγήκα για ζέσταμα και έχετε αρχίσει να μαζεύετε ήδη το γκαράζ μου"

Προφήτης παππους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, liakjim είπε

To porpoising είναι σχεδιαστικό πρόβλημα.

Απάντησε μου το εξής : έχει η redbull πρόβλημα με το porpoising;

Ναι, έχει και η RBR porpoising!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Ναι, έχει και η RBR porpoising!

Σου ξέφυγε μια λέξη...

1 ώρα πριν, papp0us είπε

Το porpoising είναι αποτέλεσμα, και το ξέρεις ΠΟΛΥ καλά, του Ground effect, που εκμεταλλεύονται τα φετινά μονοθέσια, σε συνδυασμό με την απόφαση της FIA να απλοποιήσει τελείως τις αναρτήσεις, αφού μέρος της δουλειάς τους κάνουν τα ελαστικά. Οι περισσότεροι αυτό που ζητάνε είναι να αφήσουν ανοιχτή την αλλαγή στις αναρτήσεις για να το καταπολεμήσουν, δεν θέλουν αλλαγές στο σχεδιασμό.

Όχι δεν έχει, για αυτό είναι κακό, επειδή θα έχουμε 20 RB του χρόνου, νομίζω ήμουν ξεκάθαρος.

Εσύ δε μου απάντησες όμως, εκτός της RB οι υπόλοιπες 9/10 ομάδες δεν έχουν πρόβλημα porpoising;

Από την στιγμή που έστω και μια ομάδα έχει καταφέρει και είναι ταυτόχρονα γρήγορη και δεν υποφέρει από το φαινόμενο αυτό, σημαίνει ότι η λύση είναι εκεί έξω ΗΔΗ. 

Η Μερσεντές ακολούθησε έναν ριζοσπαστικο σχεδιασμό με τα μηδενικά side pods και τώρα που της γύρισε μπούμερανγκ, αντί να αποδεχθεί ότι δεν μπορεί φέτος να κερδίσει, κάθεται και κλαίγεται πάλι αντί να στρώσει τον κώλο της και να το φτιάξει χωρίς κουβέντες και ταυτόχρονα να προστατέψει τους οδηγούς της με το να θυσιάσει λίγο ταχύτητα αλλά να μειώσει το φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σου ξέφυγε μια λέξη...

Από την στιγμή που έστω και μια ομάδα έχει καταφέρει και είναι ταυτόχρονα γρήγορη και δεν υποφέρει από το φαινόμενο αυτό, σημαίνει ότι η λύση είναι εκεί έξω ΗΔΗ. 

Η Μερσεντές ακολούθησε έναν ριζοσπαστικο σχεδιασμό με τα μηδενικά side pods και τώρα που της γύρισε μπούμερανγκ, αντί να αποδεχθεί ότι δεν μπορεί φέτος να κερδίσει, κάθεται και κλαίγεται πάλι αντί να στρώσει τον κώλο της και να το φτιάξει χωρίς κουβέντες και ταυτόχρονα να προστατέψει τους οδηγούς της με το να θυσιάσει λίγο ταχύτητα αλλά να μειώσει το φαινόμενο.

Πάλι mercedes. Οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφερον στατιστικο:

Ο Λεκλερκ εχει 15 pole positions(ειναι αλλου οσον αφορα το one-lap pace!) . Στους αγωνες αυτων των 15 poles:
- O Verstappen εχει κερδισει 5 αγωνες
- Ο Λεκλερκ εχει κερδισει 4 αγωνες
- O Χαμ εχει κερδισει 3 αγωνες
- O Περεζ εχει κερδισει 2 αγωνες
- O Vettel εχει κερδισει 1 αγωνα

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θα ακολουθούν τα μονοθέσια πιο εύκολα ρε παλίκαροι υποσχέθηκαν και αυτό γίνεται! 

Μήπως spec parts θέλετε να πείτε για να μην έχουν διαφορές τα μονοθέσια; 🤔

Ή reverse grid; Εκεί να δείτε προσπεράσματα, αφού πλέον μπορούν να ακολουθήσουν από κοντά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σου ξέφυγε μια λέξη...

 

Έχεις σκοπό να συζητήσεις καθαρά για να γίνει κουβέντα ή θα αμολήσεις χαρταετό πάλι;

Επεξ/σία από tommy^
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου ξεφύγει αυτός ο ντόρος πού κάνουν ορκισμένοι οδηγοί για το porpoising. Ότι έχουν δίκιο έχουν, αλλά πρέπει την λύση και το λογαριασμό να τα ζητήσουν από τής ομάδες τούς και όχι από την FIA. Μπορεί να ακούγεται γέλιο αλλά η λύση είναι πολύ απλή. Εχεις porpoising?? Σηκώνεις το αμάξι... Ότι χάνεις performance είναι εντελώς άλλο ζήτημα. Με λίγα λόγια, η λύση πρέπει να βρεθεί στο αμάξι όχι στους κανόνες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haHa είπε

Ενδιαφερον στατιστικο:

Ο Λεκλερκ εχει 15 pole positions(ειναι αλλου οσον αφορα το one-lap pace!) . Στους αγωνες αυτων των 15 poles:
- O Verstappen εχει κερδισει 5 αγωνες
- Ο Λεκλερκ εχει κερδισει 4 αγωνες
- O Χαμ εχει κερδισει 3 αγωνες
- O Περεζ εχει κερδισει 2 αγωνες
- O Vettel εχει κερδισει 1 αγωνα

Εάν έτρεχε για merc η rb θα είχε τις διπλάσιες νίκες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dtk-386 είπε

σωστός απλά το εργοστάσιο δεν παρίσταται στον αγώνα οπότε θα την φάνε οι εκπρόσωποι της ομάδας.

καλά ο Αλόνσο μου δίνει την εντύπωση ότι φέτος ειδικά "τρέχει" για να τρολάρει τους πάντες.

καρικατούρα κατάντησε.....

ο αλονσο φετος εχει κανει σκοπο του να λεει το αντιθετο απο οτι λεει ο χαμ.
μερα ο χαμ νυχτα ο αλο.
ευτυχως στην φερραρι που δεν οδηγαει ο αλο για αυτους. θα ειχε πει τοσες φορες το GP@ engine που θα ειχαν ριξει παρασιτα στη μεταδοση απο την ιδια την fia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2022 στις 6:25 ΜΜ, MAFAKA είπε

Ταύροι και λοιπά βοοειδή, θα σέβεστε !!!!!!

 

Στις 11/6/2022 στις 6:36 ΜΜ, MAFAKA είπε

Μη συναινετικό σεξ από το Μονεγάσκο στον Ολλανδό αύριο 🤭

Το ακούσατε πρώτοι εδώ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Σου ξέφυγε μια λέξη...

Από την στιγμή που έστω και μια ομάδα έχει καταφέρει και είναι ταυτόχρονα γρήγορη και δεν υποφέρει από το φαινόμενο αυτό, σημαίνει ότι η λύση είναι εκεί έξω ΗΔΗ. 

Η Μερσεντές ακολούθησε έναν ριζοσπαστικο σχεδιασμό με τα μηδενικά side pods και τώρα που της γύρισε μπούμερανγκ, αντί να αποδεχθεί ότι δεν μπορεί φέτος να κερδίσει, κάθεται και κλαίγεται πάλι αντί να στρώσει τον κώλο της και να το φτιάξει χωρίς κουβέντες και ταυτόχρονα να προστατέψει τους οδηγούς της με το να θυσιάσει λίγο ταχύτητα αλλά να μειώσει το φαινόμενο.

Το party mode γιατι το απαγόρεψαν? Το DAS? Γιατι εχουμε πάγωμα κινητήρων?

Με την δική σου λογική, η λύση ΥΠΗΡΧΕ έκει εξω και μπορούσε η μονη ομάδα που ευνοήθηκε και απο τις 3 απαγορέψεις να ψαξει και να την βρει. ΑΛΛΑ δεν ήθελε..... Ηθελε μόνο να μειώσει μόνο αυτόν που ήταν μπροστα.......

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...