Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι θα μπορούσαν να κάνουν από στρατηγική? Στο Μονακό δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές. Νομίζω τουλάχιστον οι 4 πρώτοι θα ξεκινήσουν με soft. Λες ο Μax να ξεκινησει με Medium? Απο οτι καταλαβαινω αυτο έχει ρισκο στην εκκίνηση, γιατί είναι που είναι δύσκολη η RB να φέρει σε σωστή κατάσταση τα μπροστινά, με τα medium θα δυσκολευτεί ακόμα πιο πολύ, θα τον περάσει κάνεις ή μπορεί να πιεστεί να μη χάσει θέση και μετά να λοκαρει στην 1η στροφή... πιο πιθανό το βλέπω αυτό να το ρισκάρουν οι πιο πίσω. Να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

o max εχει θεμα αυριο. αφενος ειναι πολυ δυσκολο να κανει στην ακρη ο περεζ (που ισως να ειναι και πιο γρηγορος αυριο) και αφετερου ξερει οτι στα ισα δεν εχει καμια ελπιδα οποτε περιμενει κατι σαν βροχη, red, sc κτλ αλλα χωρις αυτα η 4η θεση ειναι λιγη. θελει 2η και θα ηταν χαρουμενος. η rb γενικα εχει το χωρο να το καψει το μονακο. αλλωστε ειναι η τελευταια πιστα που ειναι ξεκαθαρα χειροτερη απο την φερραρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστευω οτι δε θα ρισκαρει κατι σημερα ο Φερσταπεν γιατι ξερει οτι θα το παρει φετος αυτος που θα εχει τις λιγοτερες εγκαταλειψεις.
Προσβλεπει μονο σε  κανα SC ή βροχη ή καλη εκκινηση που θα του δωσει καλυτερη θεση.

Επεξ/σία από tommy^
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Verstappen:

It depends on what the weather will do,” he said. “A little bit of chaos would be nice but if it’s not then you try to score the most possible points in my position… Overall it’s been a little bit more of a tricky weekend.

https://www.formula1.com/en/latest/article.verstappen-counting-on-a-little-bit-of-chaos-on-race-day-to-turn-around.59RUvp9nY1r95ZRSUY3fkX.html

Δεν βλέπω να ρισκάρει, εκτός και αν το "ρίσκο γίνει"  ο Τσέκο.

Επεξ/σία από specre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλαξαν όλα τα κομμάτια στο πίσω μέρος του μονοθέσιου για τον Sainz. Ίσως φοβούνται μην γίνει το ίδιο με Leclerc πέρυσι.

Επεξ/σία από Shyn
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι. Λογικό. Μέχρι πέρυσι υπήρχε ποινή 5 θέσεων αν άλλαζες gearbox, έπρεπε για 6 αγώνες να κρατήσεις το ίδιο, και γι αυτό πέρυσι το ρισκαραν και εν τελει την πάτησαν.

Φέτος έχει αλλάξει αυτό. Το gearbox μπήκε σε κατηγορία Restricted Number Conponents οπως οι κινητήρες. Έχουν 4 για όλη τη σεζόν (2 κατηγορίες λέει, κουτί και εξαρτήματα, ή κάπως έτσι, δεν είμαι μηχανικός 🙂 )  και ποινή θέσεων πέφτει μόνο όταν χρησιμοποιήσουν το 5ο. 

Οπότε θα ήταν παράλογο να πάρουν το παραμικρό ρίσκο και να μην τα αλλάξουν όλα. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.jpg

image.jpg

https://www.formula1.com/en/latest/article.strategy-guide-what-are-the-possible-race-strategies-for-the-2022-monaco.5mqY812SIG0kd3pqCAFcxn.html

Με ή χωρίς βουντού του Κινέζου papp0us μάλλον χαμούλης θα γίνει. Το ελπίζω δλδ για να μη μας πάρει ο ύπνος :P Φυσικά στο τέλος να κάνουν το 1-2 οι φοράδες (δεν εννοώ από το τέλος της κατάταξης) :lol:

Επεξ/σία από specre
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, specre είπε

Φυσικά στο τέλος να κάνουν το 1-2 οι φοράδες

Με 3 αυτοκίνητα θα τρέξετε σήμερα; Γιατι ξέρω σίγουρα πως το ένα δε θα τερματίσει.

ΛΑΝΤΟ ΝΟΡΡΙΣ ΣΑΜΠΑΝΙΕΣ ΛΕΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papp0us είπε

Με 3 αυτοκίνητα θα τρέξετε σήμερα; Γιατι ξέρω σίγουρα πως το ένα δε θα τερματίσει.

ΛΑΝΤΟ ΝΟΡΡΙΣ ΣΑΜΠΑΝΙΕΣ ΛΕΜΕ.

Τελος τα λογια πλεον. Λαντο κακη κοπια του σερ σημερα εχει ΤΟΙΧΟ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχρι στιγμής εχει ηλιο στο Μονακο, αλλά τωρα σκανε τα πρωτα συννεφα πανω απο το βουνο. 

 

Και χθες ετσι εγινε το απογευμα και δεν εβρεξε. Για να δούμε! 

 

20220529_123643~2.jpg

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papp0us είπε

Με 3 αυτοκίνητα θα τρέξετε σήμερα; Γιατι ξέρω σίγουρα πως το ένα δε θα τερματίσει.

ΛΑΝΤΟ ΝΟΡΡΙΣ ΣΑΜΠΑΝΙΕΣ ΛΕΜΕ.

Φιλαράκι αρχίζω να σε φοβάμαι πραγματικά... δεν ξέρω πια αν πρέπει να γελάω με τα σχόλια σου ή να χαλιέμαι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sattack είπε

Τι θα μπορούσαν να κάνουν από στρατηγική? Στο Μονακό δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές. Νομίζω τουλάχιστον οι 4 πρώτοι θα ξεκινήσουν με soft. Λες ο Μax να ξεκινησει με Medium? Απο οτι καταλαβαινω αυτο έχει ρισκο στην εκκίνηση, γιατί είναι που είναι δύσκολη η RB να φέρει σε σωστή κατάσταση τα μπροστινά, με τα medium θα δυσκολευτεί ακόμα πιο πολύ, θα τον περάσει κάνεις ή μπορεί να πιεστεί να μη χάσει θέση και μετά να λοκαρει στην 1η στροφή... πιο πιθανό το βλέπω αυτό να το ρισκάρουν οι πιο πίσω. Να δούμε...

Να τον περάσει κάποιος ακόμα και αν έβαζε Medium δύσκολο απλά με πιθανότητα να βρέξει δεν νομίζω να επιλέξουν άλλη στρατηγική γιατί θα πάει στα σκουπίδια. Στην ουσία θέλουν να μείνουν κοντά και σε περίπτωση SC κοντά στο παράθυρο αλλαγής ελαστικών να μπουν πρώτοι ή σε περίπτωση βροχής που θα γίνουν άνω κάτω τα πάντα ποιός θα μπει νωρίς για λάστιχα βροχής ή ενδιάμεσα.

Σε περίπτωση που έχουμε ήρεμο αγώνα ο Leclerc θα κάνει μία ευχάριστη βόλτα και θεωρώ σίγουρο ότι στην Redbull δεν πρόκειται να "πειράξουν" τον Μεξικανό. Άλλωστε είναι μία πίστα που πήγαιναν για όσο το δυνατόν μικρότερες απώλειες και τώρα όπως είναι τα πράγματα ο Max δεν έχει λόγο να κάνει ταρζανιές (εδώ πριν μερικούς αγώνες θεωρούσε ότι σχεδόν χάθηκε το πρωτάθλημα και τώρα έχει και προβάδισμα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, specre είπε

Φιλαράκι αρχίζω να σε φοβάμαι πραγματικά... δεν ξέρω πια αν πρέπει να γελάω με τα σχόλια σου ή να χαλιέμαι :P

Αντε ρε, γιατι να χαλιέσαι, πλάκα κάνουμε. Σιγά μην μου ζητήσει την άδεια ο Carlos να το ρίξει στις μπαριέρες, μπορεί να το κάνει μόνος του χωρίς την παραμικρή βοήθεια απο εμένα.

Έχετε δίκιο όμως θα σταματήσω να καταριέμαι ανοιχτά τον Carlos, αλλα μικρή σημασία έχει, έχω βάλει ήδη τον σπόρο της καχυποψίας στην καρδιά σας, κάθε φορά που θα του φεύγει σε στροφή θα με θυμάστε 🤣🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...