Προς το περιεχόμενο

Πρόταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής θα προσφέρει σε εκατομμύρια απασχολούμενους σε ψηφιακές πλατφόρμες εργασιακά δικαιώματα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Πρέπει επειγόντως να διαβάσεις πως λειτουργεί η οικονομία γενικά… ειδικά αυτό το που δεν έχει να κάνει με την καταναλωτική δύναμη είναι για πολλά “????”…

γιατι ρε συ; εινα γνωστο οτι οι οικονομιες λειτουργουν φτιαχνοντας προιοντα που δεν μπορει να τα αγορασει κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, kata_tixi είπε

γιατι ρε συ; εινα γνωστο οτι οι οικονομιες λειτουργουν φτιαχνοντας προιοντα που δεν μπορει να τα αγορασει κανεις

Στην κατα dieksodo οικονομία…

🤣🤣🤣🤣🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, kata_tixi said:

ωραια. αρα η γερμανια που εξαγει τα ακριβα της αυτοκινητα και προιντα γενικοτερα. μηπως εξερτατε απο την αγοραστικη δυναμη των κρατων που τα πουλαει; 

Ωραια να ψηφισουμε και κατωτατο στις αλλες χωρες τοτε

39 minutes ago, kata_tixi said:

στο σημερα λεω αφου αυτα ειπες ειναι ξεπερασμενα. γιατι ενω εχει βασικο μισθο και δικαιωματα κτλ κτλ γιατι λοιπον δεν δημιουργει ανεργεια . δλδ αμα εξαγεις να εχεις βασικο αν δεν εξαγεις να μην εχεις;

Δηλαδη μου λες πως αν μειωθει ο βασικος απο τα 400 στα 300 δεν θα βρουν και αλλοι δουλεια ξερωγω εργατες των 300 που ειναι τωρα ανεργοι;

34 minutes ago, AtiX said:

Πρέπει επειγόντως να διαβάσεις πως λειτουργεί η οικονομία γενικά… ειδικά αυτό το που δεν έχει να κάνει με την καταναλωτική δύναμη είναι για πολλά “????”…


πρεπει επειγοντος να διεβασω οικονομια. Εγω. 
και αυτο ερχεται απο εναν ανθρωπο που ποστευει πως η οικονομια γενικα ειδικα εχει να κανει με την καταναλωτικη δυναμη. Ενταξει

 

αντιλαμβανεσαι πως αυτες οι ιδεοληψιες ειναι ξεπερασμενες απο το 70 και μετα ετσι; Ο κεινς ηταν καλος την εποχη της κρισης του 29. Αντε και του πασοκ του 80. Μετα απο την κριση στην ελλαδα και 10 χρονια δεν βαλαμε ακομα μυαλο

 

και κατηγορουμε κιολας τους αλλους πως δεν ξερουν απο οικονομια. 
 

φανταζομαι συζητηση που θα εχεις με πελατη στο upwork

 

λοιπον για να στο κανω αυτο θελω 751

 

751;;; πας καλα; 300 και πολλα σου ειναι!

 

τι; 300 ; Εισαι σοβαρος ; Πως θα ζησω με 300 ; Ουτε για δεη δε φτανουν!

 

εεεε εμενα τι με νοιαζει απριβως;
 

μα πρεπει να μου δωσεις περισσοτερα για να εχω περισσοτερη αγοραστικη δυναμη και να καταναλωνω περισσοτερο. 
 

μα δεν βγαινω ρε φιλε

 

Δεν ξερεις απο οικονομια γιαυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Ωραια να ψηφισουμε και κατωτατο στις αλλες χωρες τοτε

Δηλαδη μου λες πως αν μειωθει ο βασικος απο τα 400 στα 300 δεν θα βρουν και αλλοι δουλεια ξερωγω εργατες των 300 που ειναι τωρα ανεργοι;


πρεπει επειγοντος να διεβασω οικονομια. Εγω. 
και αυτο ερχεται απο εναν ανθρωπο που ποστευει πως η οικονομια γενικα ειδικα εχει να κανει με την καταναλωτικη δυναμη. Ενταξει

 

αντιλαμβανεσαι πως αυτες οι ιδεοληψιες ειναι ξεπερασμενες απο το 70 και μετα ετσι; Ο κεινς ηταν καλος την εποχη της κρισης του 29. Αντε και του πασοκ του 80. Μετα απο την κριση στην ελλαδα και 10 χρονια δεν βαλαμε ακομα μυαλο

 

και κατηγορουμε κιολας τους αλλους πως δεν ξερουν απο οικονομια. 
 

φανταζομαι συζητηση που θα εχεις με πελατη στο upwork

 

λοιπον για να στο κανω αυτο θελω 751

 

751;;; πας καλα; 300 και πολλα σου ειναι!

 

τι; 300 ; Εισαι σοβαρος ; Πως θα ζησω με 300 ; Ουτε για δεη δε φτανουν!

 

εεεε εμενα τι με νοιαζει απριβως;
 

μα πρεπει να μου δωσεις περισσοτερα για να εχω περισσοτερη αγοραστικη δυναμη και να καταναλωνω περισσοτερο. 
 

μα δεν βγαινω ρε φιλε

 

Δεν ξερεις απο οικονομια γιαυτο!

Ρε φίλε μου βρες έναν οικονομολόγο ή ένα οικονομικό σύστημα που να υποστηρίζει ότι το άλφα και το ωμέγα σε μια οικονομία είναι η παραγωγή η οποία μάλιστα δεν είναι υποχρεωμένη και να πληρώσει εργατικά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dieksodo είπε

Ωραια να ψηφισουμε και κατωτατο στις αλλες χωρες τοτε

Δηλαδη μου λες πως αν μειωθει ο βασικος απο τα 400 στα 300 δεν θα βρουν και αλλοι δουλεια ξερωγω εργατες των 300 που ειναι τωρα ανεργοι;


πρεπει επειγοντος να διεβασω οικονομια. Εγω. 
και αυτο ερχεται απο εναν ανθρωπο που ποστευει πως η οικονομια γενικα ειδικα εχει να κανει με την καταναλωτικη δυναμη. Ενταξει

 

αντιλαμβανεσαι πως αυτες οι ιδεοληψιες ειναι ξεπερασμενες απο το 70 και μετα ετσι; Ο κεινς ηταν καλος την εποχη της κρισης του 29. Αντε και του πασοκ του 80. Μετα απο την κριση στην ελλαδα και 10 χρονια δεν βαλαμε ακομα μυαλο

 

και κατηγορουμε κιολας τους αλλους πως δεν ξερουν απο οικονομια. 
 

φανταζομαι συζητηση που θα εχεις με πελατη στο upwork

 

λοιπον για να στο κανω αυτο θελω 751

 

751;;; πας καλα; 300 και πολλα σου ειναι!

 

τι; 300 ; Εισαι σοβαρος ; Πως θα ζησω με 300 ; Ουτε για δεη δε φτανουν!

 

εεεε εμενα τι με νοιαζει απριβως;
 

μα πρεπει να μου δωσεις περισσοτερα για να εχω περισσοτερη αγοραστικη δυναμη και να καταναλωνω περισσοτερο. 
 

μα δεν βγαινω ρε φιλε

 

Δεν ξερεις απο οικονομια γιαυτο!

αφου ειναι ο μισθος γιατι το 2010 που ο βασικος πηγε στα 480 η ανεργια απο 10% πηγε 30%; εχεις μιλησει με καποιον που εχει υπαλληλους και σου λεει οτι το προβλημα του οτι δεν παιρνει και αλλους υπαλληλους ειναι ο μισθος ή η καταναλωση; και τωρα αυτη την περιοδο γιατι σε ολη την ευρωπη γινονται αυξησεις στους μισθους εν μεσω κρισης ; αφου ο μισθος δημιουργει ανεργια. θελουν ανεργια στην ευρωπη; στην αμερικη που ειναι το πιο φιλελευθερο κρατος στον πλανητη γιατι εχουν και εκει βασικο μισθο(οποιος πηρε αυξηση το 19 απο τα 7.5 δολαρια στα 12); μηπως δεν ξερουν; μηπως πρεπει να πας εκει να τους μαθεις; ολος ο πλανητης ιδεοληπτες και κομουνιστες;  

Επεξ/σία από kata_tixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα πόσο ακόμα θα κάθεστε να επιχειρηματολογείτε? Πιστεύετε θα βγάλετε άκρη? Εδώ ο dieksodo με 2 κείμενα στο Insomnia χείωσε έναν από τους μεγαλύτερους οικονομολόγους στην ιστορία των οικονομικών. Και τι έλεγε ο Κέινς? Αναδιανομή των κερδών του κεφαλαίου στις κατώτερες τάξεις και αύξηση κρατικών δαπανών εν μέσω κρίσης, ότι δηλαδή έκανε και η ΕΕ στην Ελλάδα και βγήκαμε από την κρίση στο άψε σβήσε 😆. Δεν αρέσει ατον dieksodo...ε βέβαια...μην τον πουν και κομμουνιστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AtiX said:

Ρε φίλε μου βρες έναν οικονομολόγο ή ένα οικονομικό σύστημα που να υποστηρίζει ότι το άλφα και το ωμέγα σε μια οικονομία είναι η παραγωγή η οποία μάλιστα δεν είναι υποχρεωμένη και να πληρώσει εργατικά…

Για να μπορεσεις να εχεις stuff πρεπει πρωτα να …. παραγεις stuff

32 minutes ago, kata_tixi said:

αφου ειναι ο μισθος γιατι το 2010 που ο βασικος πηγε στα 480 η ανεργια απο 10% πηγε 30%; εχεις μιλησει με καποιον που εχει υπαλληλους και σου λεει οτι το προβλημα του οτι δεν παιρνει και αλλους υπαλληλους ειναι ο μισθος ή η καταναλωση; και τωρα αυτη την περιοδο γιατι σε ολη την ευρωπη γινονται αυξησεις στους μισθους εν μεσω κρισης ; αφου ο μισθος δημιουργει ανεργια. θελουν ανεργια στην ευρωπη; στην αμερικη που ειναι το πιο φιλελευθερο κρατος στον πλανητη γιατι εχουν και εκει βασικο μισθο(οποιος πηρε αυξηση το 19 απο τα 7.5 δολαρια στα 12); μηπως δεν ξερουν; μηπως πρεπει να πας εκει να τους μαθεις; ολος ο πλανητης ιδεοληπτες και κομουνιστες;  

correlation is not causation
 

η εμερικη ειναι το πιο φιλελευθερο κρατος στον πλανητη. 
οκ φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Για να μπορεσεις να εχεις stuff πρεπει πρωτα να …. παραγεις stuff

correlation is not causation
 

η εμερικη ειναι το πιο φιλελευθερο κρατος στον πλανητη. 
οκ φιλε

ποιο ειναι το πιο φιλελευθερο κρατος στον πλανητη αν αυτο δεν ειανι η αμερικη;

στα αλλα που σου ειπα με νουμερα θα απαντησεις; ή αβαβα;

Επεξ/σία από kata_tixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, golden33 said:

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα πόσο ακόμα θα κάθεστε να επιχειρηματολογείτε? Πιστεύετε θα βγάλετε άκρη? Εδώ ο dieksodo με 2 κείμενα στο Insomnia χείωσε έναν από τους μεγαλύτερους οικονομολόγους στην ιστορία των οικονομικών. Και τι έλεγε ο Κέινς? Αναδιανομή των κερδών του κεφαλαίου στις κατώτερες τάξεις και αύξηση κρατικών δαπανών εν μέσω κρίσης, ότι δηλαδή έκανε και η ΕΕ στην Ελλάδα και βγήκαμε από την κρίση στο άψε σβήσε 😆. Δεν αρέσει ατον dieksodo...ε βέβαια...μην τον πουν και κομμουνιστή...

Μια σειρα απο 10 φεικ νιουζ σε μια μονο παραγραφο. 
 

οσον αφορα το τι θεωρειται…. και ο μαρξ θεωρηται μεγαλος ξερεις. Αν ρωτησεις την παπαρηγα θα στο επιβεβαιωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dieksodo είπε

Για να μπορεσεις να εχεις stuff πρεπει πρωτα να …. παραγεις stuff

Μα για να παράξεις χρειάζεσαι κεφάλαιο για να ξεκινήσεις… βρες μου κάτι που για να παραχθεί δεν χρειάζεται χρήματα ώστε ακόμα και ένα λεπτό να το πουλήσεις να είναι κέρδος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kata_tixi said:

ποιο ειναι το πιο φιλελευθερο κρατος στον πλανητη αν αυτο δεν ειανι η αμερικη;

στα αλλα που σου ειπα με νουμερα θα απαντησεις; ή αβαβα;

Σου απαντησα νομιζω

correlation is not causation

Ισως επειδη δεν το χεις με το αγγλικο να στο κανω λιανα

 

εχεις κοβιντ. Και σε τρωει ενας καρχαριας. Και βρισκουμε καπου ενα χερι. Το εξεταζουμε και πιστοποιουμε πως το χερι εχει κοβιντ. Αρα πεθανες απο κοβιντ;

 

οσον αφορα τον φιλελευθερισμο νομιζω στις τελευταιες 5 λιστες τα τελευταια 5 χρονια στην κορυφη ειναι χωρες τυπου σιγκαπουρη χον κον αυστραλια ελβετια και τετοια. Αμερικη ειναι χαμηλοτερα καπου στη μεση. 

1 minute ago, AtiX said:

Μα για να παράξεις χρειάζεσαι κεφάλαιο για να ξεκινήσεις… βρες μου κάτι που για να παραχθεί δεν χρειάζεται χρήματα ώστε ακόμα και ένα λεπτό να το πουλήσεις να είναι κέρδος…

Αυτο τι σχεση εχει με τη συζητηση μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Σου απαντησα νομιζω

correlation is not causation

Ισως επειδη δεν το χεις με το αγγλικο να στο κανω λιανα

 

εχεις κοβιντ. Και σε τρωει ενας καρχαριας. Και βρισκουμε καπου ενα χερι. Το εξεταζουμε και πιστοποιουμε πως το χερι εχει κοβιντ. Αρα πεθανες απο κοβιντ;

 

οσον αφορα τον φιλελευθερισμο νομιζω στις τελευταιες 5 λιστες τα τελευταια 5 χρονια στην κορυφη ειναι χωρες τυπου σιγκαπουρη χον κον αυστραλια ελβετια και τετοια. Αμερικη ειναι χαμηλοτερα καπου στη μεση. 

Αυτο τι σχεση εχει με τη συζητηση μας;

αυστραλια το καλοκαιρι 2.5% αυξηση τον βασικο μισθο. αφου ειναι κακος γιατι τον αυξανει θελει και η αυστραλια ανεργια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kata_tixi said:

αυστραλια το καλοκαιρι 2.5% αυξηση τον βασικο μισθο. αφου ειναι κακος γιατι τον αυξανει θελει και η αυστραλια ανεργια;


 

 

Σου απαντησα νομιζω

correlation is not causation

Ισως επειδη δεν το χεις με το αγγλικο να στο κανω λιανα

 

εχεις κοβιντ. Και σε τρωει ενας καρχαριας. Και βρισκουμε καπου ενα χερι. Το εξεταζουμε και πιστοποιουμε πως το χερι εχει κοβιντ. Αρα πεθανες απο κοβιντ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dieksodo είπε

Μια σειρα απο 10 φεικ νιουζ σε μια μονο παραγραφο. 
 

οσον αφορα το τι θεωρειται…. και ο μαρξ θεωρηται μεγαλος ξερεις. Αν ρωτησεις την παπαρηγα θα στο επιβεβαιωσει

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια φίλε. Κάτσε διάβασε λίγο τι υποστήριζε ο κάθε οικονομολόγος που επικαλείσαι στα σχόλια σου....κάνε και ένα σκούπισμα από τις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας της Γ' λυκείου και μετά αν θες έλα να συζητήσουμε για οικονομικά. Πάντως αν έδινες Αρχές Οικονομικής Θεωρίας I στο 1ο εξάμηνο στη σχολή μου και έγραφες τέτοιες ανακρίβειες ούτε το 3 δεν θα έπιανες. Economics 101 που λένε και οι Άγγλοι....γιατί βλέπω είσαι και αγγλομαθής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...