Προς το περιεχόμενο

Πρόταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής θα προσφέρει σε εκατομμύρια απασχολούμενους σε ψηφιακές πλατφόρμες εργασιακά δικαιώματα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Καλα ειναι γνωστο οτι οι βιομηχανιες της γερμανιας ειναι μεγαλες γιατι οι γερμανοι καταναλωνουν πολλα ξερωγω αυτοκινητα και λευκες συσκευες

Αυτο τωρα ειναι πειστικο επιχειρημα δηλαη;

δηλαδη καθισες και σκεφτηκες σεναριο οτι παει ενας σε μια επιχειρηση που ο κακος τζαμπατζης εργοδοτης θελει να δωσει 300 και ο καημενος εργατης πως θα ζησει με 300 που δε φτανουν ουτε για τα γαλατα του μωρου;

 

ααα το βρηκα

θα ψηφισουμε ενα νομο που θα απαγορευει τα 300

και με το που το μαθει ο εργοδοτης θα πει αααα ενταξει αφου ειναι ετσι ελα με 751. Δε θα πει ξερωγω σορρυ φιλε αν θες μαυρα αλλιως ψαξε αλλου δεν εχω θεση

Το κόβω γιατί δεν θα συνεννοηθούμε...χαμένη υπόθεση είσαι....εδώ υποστήριζες την αισχροκέρδεια...τι να λέμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Καλα ειναι γνωστο οτι οι βιομηχανιες της γερμανιας ειναι μεγαλες γιατι οι γερμανοι καταναλωνουν πολλα ξερωγω αυτοκινητα και λευκες συσκευες

Αυτο τωρα ειναι πειστικο επιχειρημα δηλαη;

δηλαδη καθισες και σκεφτηκες σεναριο οτι παει ενας σε μια επιχειρηση που ο κακος τζαμπατζης εργοδοτης θελει να δωσει 300 και ο καημενος εργατης πως θα ζησει με 300 που δε φτανουν ουτε για τα γαλατα του μωρου;

 

ααα το βρηκα

θα ψηφισουμε ενα νομο που θα απαγορευει τα 300

και με το που το μαθει ο εργοδοτης θα πει αααα ενταξει αφου ειναι ετσι ελα με 751. Δε θα πει ξερωγω σορρυ φιλε αν θες μαυρα αλλιως ψαξε αλλου δεν εχω θεση

Βλέπω άποψη για μέχρι εκεί που σε βολεύει το αφήγημα έχεις, στα δύσκολα ξεκινάς τα “ξέρω ‘γώ?” κλπ παιδιάστικες ή καφενίστηκες νοοτροπίες…

ΥΓ: και ναι, η γερμανικές βιομηχανίες είναι μεγάλες γιατί εκτός από τους Γερμανούς, πουλάνε και σε άλλες χώρες που οι πολίτες τους έχουν μισθούς που να μπορούν να αγοράσουν… 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, golden33 said:

Το κόβω γιατί δεν θα συνεννοηθούμε...χαμένη υπόθεση είσαι....εδώ υποστήριζες την αισχροκέρδεια...τι να λέμε τώρα.

Μου λες οτι σου αρεσει να πετας

σου λεω παιδι μου αν πηδηξεις απο το παραθυρο θα σπασεις τα ποδια σου

 

-οχι εγω θελω να πεταξω

 

-οχι δεν δουλευει αυτο

 

-εισαι αναλγητος λακες των πολυεθνικων αεροπορικων που βγαζουν υπερκερδη

 

-οκ πηδα

10 minutes ago, AtiX said:

Βλέπω άποψη για μέχρι εκεί που σε βολεύει το αφήγημα έχεις, στα δύσκολα ξεκινάς τα “ξέρω ‘γώ?” κλπ παιδιάστικες ή καφενίστηκες νοοτροπίες…

ΥΓ: και ναι, η γερμανικές βιομηχανίες είναι μεγάλες γιατί εκτός από τους Γερμανούς, πουλάνε και σε άλλες χώρες που οι πολίτες τους έχουν μισθούς που να μπορούν να αγοράσουν… 

Ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Καλα ειναι γνωστο οτι οι βιομηχανιες της γερμανιας ειναι μεγαλες γιατι οι γερμανοι καταναλωνουν πολλα ξερωγω αυτοκινητα και λευκες συσκευες

Αυτο τωρα ειναι πειστικο επιχειρημα δηλαη;

δηλαδη καθισες και σκεφτηκες σεναριο οτι παει ενας σε μια επιχειρηση που ο κακος τζαμπατζης εργοδοτης θελει να δωσει 300 και ο καημενος εργατης πως θα ζησει με 300 που δε φτανουν ουτε για τα γαλατα του μωρου;

 

ααα το βρηκα

θα ψηφισουμε ενα νομο που θα απαγορευει τα 300

και με το που το μαθει ο εργοδοτης θα πει αααα ενταξει αφου ειναι ετσι ελα με 751. Δε θα πει ξερωγω σορρυ φιλε αν θες μαυρα αλλιως ψαξε αλλου δεν εχω θεση

ναι φιλε μ εχω δουλεψει εγω σε εργοδοτη που ουτε τον βασικο δεν εδινε. δεν εδινε αδεια, δωρα, αναρωτικες τπτ οταν δεν πηγαινες (αρρωστος ή πηγαινες διακοπες το καλοκαιρι) για δουλεια απλα δεν πληρωνοσουν. μιση ασφαλιση και μεροκαματο 20-25 ευρω σε μαγαζι που πηγαινε ταπα με κοντα 2κ τζιρο την ημερα. ομως μαλλον εσυ δεν εισαι στην πραγματικότητα και θεωρεις πως ενα απλος υπαλληλος ειδικα σε μια χωρα οπως η ελλαδα για παραδειγμα με 1εκατ ανεργους οτι μπορει να παει στο αφεντικο του και να του πει για παραδειγμα κοιτα να δεις εγω σερβιρω καλυτερα απο τον αλλο θελω 35 ευρω μεροκαματο και θα του πει ο εργοδοτης ναι ναι εχεις δικιο θα σου δωσω 40. ξυπνα πραγματικα και βγες λιγο στην αγορα εργασιας να δεις τι πραγματικα γινεται. ειχαμε ατομο που δουλευε κανονικα και τον ασφαλιζε για 1 ωρα.

η γερμανια που εχει εργαστασια και πουλαει και σε αλλες χωρες κτλ κτλ και δεν εχει ανεργεια κτλ κτλ και εχει και καλυτερους μισθους κτλ κτλ για ποιο λογο εχει βασικο μισθο; αφου ο βασικος μισθος δημιουργει ανεργεια κτλ κτλ.

Επεξ/σία από kata_tixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, kata_tixi said:

ναι φιλε μ εχω δουλεψει εγω σε εργοδοτη που ουτε τον βασικο δεν εδινε. δεν εδινε αδεια, δωρα, αναρωτικες τπτ οταν δεν πηγαινες για δουλεια απλα δεν πληρωνοσουν. μιση ασφαλιση και μεροκαματο 20-25 ευρω σε μαγαζι που πηγαινε ταπα με κοντα 2κ τζιρο την ημερα. οπως μαλλον εσυ δεν εισαι στην πραγματικότητα και θεωρεις πως ενα απλος υπαλληλος ειδικα σε μια χωρα οπως η ελλαδα για παραδειγμα με 1εκατ ανεργους οτι μπορει να παει στο αφεντικο του και να του πει για παραδειγμα κοιτα να δεις εγω σερβιρο καλυτερα απο τον αλλο θελω 35 ευρω μεροκαματο και θα του πει ο εργοδοτης ναι ναι εχεις δικιο θα σου δωσω 40. ξυπνα πραγματικα και βγες λιγο στην αγορα εργασιας να δεις τι πραγματικα γινεται. ειχαμε ατομο που δουλευε κανονικα και τον ασφαλιζε για 1 ωρα.

η γερμανια που εχει εργαστασια και πουλαει και σε αλλες χωρες κτλ κτλ και δεν εχει ανεργεια κτλ κτλ και εχει και καλυτερους μισθους κτλ κτλ για ποιο λογο εχει βασικο μισθο; αφου ο βασικος μισθος δημιουργει ανεργεια κτλ κτλ.

Πολυ ωραια 

και τωρα που θα βγει κατωτατος 751 θα πει το αφεντικο σου ααααααα τι να κανουμε παρε 751 αντι 300

 

δε θα σου πει θα υπογραψεις 751 αλλα θα παρεις @@

 

δε θα σου πει ξερεις φιλε και με 10 γκαρσονια δουλευει το μαγαζι δεν χρειαζομαι 11 σανπως εγω θα σφιχτω;

Just now, dieksodo said:

η γερμανια που εχει εργαστασια και πουλαει και σε αλλες χωρες κτλ κτλ και δεν εχει ανεργεια κτλ κτλ και εχει και καλυτερους μισθους κτλ κτλ για ποιο λογο εχει βασικο μισθο; αφου ο βασικος μισθος δημιουργει ανεργεια κτλ κτλ.

Μιλαμε για μια χωρα που ειχε κουμμουνισμο 50 χρονια ε;

και πριν απο αυτο την κυβερνουσε ενας εθνικοσοσιαλιστης ετσι;

 

και πριν απο το 3 ραιχ υπηρξε και ενα 1ο ραιχ εκεινου του τυπου ονοματι βιζμαρκ που πρωτος εφτιαξε στο κοσμο κοινωνικο κρατος δημοσια ασφαλιση και αλλα ετσι;

 

ενταξει Ειναι γνωστη η γερμανια για την φιλελευθερη παραδοση της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Πολυ ωραια 

και τωρα που θα βγει κατωτατος 751 θα πει το αφεντικο σου ααααααα τι να κανουμε παρε 751 αντι 300

 

δε θα σου πει θα υπογραψεις 751 αλλα θα παρεις @@

 

δε θα σου πει ξερεις φιλε και με 10 γκαρσονια δουλευει το μαγαζι δεν χρειαζομαι 11 σανπως εγω θα σφιχτω;

εχεις ιδεα καθολου πως βγαινει ο βασικος και πως γινονται οι αυξησεις ; η νομιζεις οτι το καθε κρατος ή η ε.ε. ξυπναει και λεει random νουμερα που δεν εχουν σχεση με το τι πραγματικα μπορει να προσφερει η οικονομια;

το θεμα ειναι οτι το αφεντικο αυτο και πολλα άλλα αφεντικα κανουν αυτα ενω υπαρχουν δικαιώματα κτλ κτλ φαντασου λοιπον να μην ειχες τπτ και κανεναν να προστατευει εστω και λιγο τον υπαλληλο τι θα γινοταν. επισης τον βασικο μισθο δεν τον επέβαλε  ο κομουνισμους γιατι ποτε δεν ειχες κομουνισμο στην ευρωπη τουλαχιστον. καπιταλισμο εχεις τουλαχιστον 150 χρονια.

 

δεν μ απαντησες ομως η γερμανια γιατι εχει βασικο μισθο;

Επεξ/σία από kata_tixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, kata_tixi said:

εχεις ιδεα καθολου πως βγαινει ο βασικος και πως γινονται οι αυξησεις ; η νομιζεις οτι το καθε κρατος ή η ε.ε. ξυπναει και λεει random νουμερα που δεν εχουν σχεση με το τι πραγματικα μπορει να προσφερει η οικονομια;

το θεμα ειναι οτι το αφεντικο αυτο και πολλα άλλα αφεντικα κανουν αυτα ενω υπαρχουν δικαιώματα κτλ κτλ φαντασου λοιπον να μην ειχες τπτ και κανεναν να προστατευει εστω και λιγο τον υπαλληλο τι θα γινοταν. επισης τον βασικο μισθο δεν τον επέβαλε  ο κομουνισμους γιατι ποτε δεν ειχες κομουνισμο στην ευρωπη τουλαχιστον. καπιταλισμο εχεις τουλαχιστον 150 χρονια.

 

δεν μ απαντησες ομως η γερμανια γιατι εχει βασικο μισθο;

Ειμαι σιγουρος πως οι πολιτικοι μας ξερουν καλυτερα απο τους μαγαζατορες τι αντεχει το μαγαζι τους

Καλα τυφλος εισαι αγορι μου;

ισως γιατι δεν εχεις μαθει να διεβαζεις αλλα κοιτας μονο να πεις την αποψη σου

2 minutes ago, AtiX said:

Συνειδητοποιείς ότι αυτοαναιρεισαι? 

Γιατι αυτοαναιρουμαι; Αφου συμφωνησες μαζι μου. Δεν ειπες πως πουλανε σε αλλες χωρες; Αρα συμφωνησες οτι δεν εχει σχεση η καταναλωτικη δυναμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Ειμαι σιγουρος πως οι πολιτικοι μας ξερουν καλυτερα απο τους μαγαζατορες τι αντεχει το μαγαζι τους

Καλα τυφλος εισαι αγορι μου;

ισως γιατι δεν εχεις μαθει να διεβαζεις αλλα κοιτας μονο να πεις την αποψη σου

εσυ πιστυεις οτι τα κρατη δεν γνωριζουν τι μπορει να σηκωσει η οικονομια δλδ;  η γερμανια γιατι εχει βασικο μισθο θα μ πεις; και αφου το κρατος δεν ξερει γιατι στην ελλαδα με βασικο στα 580 ο οποιος πηρε και 2% αυξηση αν δεν κανω λαθος η ανεργεια μειώνετε ; 

Επεξ/σία από kata_tixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Γιατι αυτοαναιρουμαι; Αφου συμφωνησες μαζι μου. Δεν ειπες πως πουλανε σε αλλες χωρες; Αρα συμφωνησες οτι δεν εχει σχεση η καταναλωτικη δυναμη;

Ναι έχουν βαρεθεί να πουλάνε σε χώρες που έχουν μισθούς που τπυς φτάνουν για τα βασικά…

ρε δουλευόμαστε και μεταξύ μας ή νομίζεις ότι ξέχασα τότε που μου έλεγες για το θαύμα της τουρκικής οικονομίας σε παρόμοιο θέμα με μισθούς και ανάπτυξη??? 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, kata_tixi said:

εσυ πιστυεις οτι τα κρατη δεν γνωριζουν τι μπορει να σηκωσει η οικονομια δλδ;  η γερμανια γιατι εχει βασικο μισθο θα μ πεις; και αφου το κρατος δεν ξερει γιατι στην ελλαδα με βασικο στα 580 ο οποιος πηρε και 2% αυξηση αν δεν κανω λαθος η ανεργεια μειώνετε ; 

Την απαντηση για γερμανια τη διαβασες η ακομα την ψαχνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, dieksodo είπε

Την απαντηση για γερμανια τη διαβασες η ακομα την ψαχνεις;

πες την εδω να την δω ξεκαθαρα. για ποιο λογο εχει βασικο μισθο. δεν λεω να μην πεις αν ειναι φιλελευθερη. να μ εξηγησεις πως ενω εχει βασικο μισθο που ειναι κακος και δημιουργει ανεργία για ποιο λογο ενω εχει δεν εχει ουτε ανεργια και εχει και καθε χρονο αναπτυξη.  

Επεξ/σία από kata_tixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, AtiX said:

Ναι έχουν βαρεθεί να πουλάνε σε χώρες που έχουν μισθούς που τπυς φτάνουν για τα βασικά…

ρε δουλευόμαστε και μεταξύ μας ή νομίζεις ότι ξέχασα τότε που μου έλεγες για το θαύμα της τουρκικής οικονομίας σε παρόμοιο θέμα με μισθούς και ανάπτυξη??? 

Δεν βγαζει νοημα αυτο που λες. Τεσπα ειπες πως η γερμανια εξαγει. Αρα καταλαβαινεις πως δεν εχει να κανει με καταναλωτικη δυναμη. Πρωτα παραγεις και μετα καταναλωνεις. Μη μπλεξουμε και το αιτιο με το αιτιατο

 

in order to have stuff u have to make stuff first

2 minutes ago, kata_tixi said:

πες την εδω να την δω ξεκαθαρα. για ποιο λογο εχει βασικο μισθο. δεν λεω να μην πεις αν ειναι φιλελευθερη. να μ εξηγησεις πως ενω εχει βασικο μισθο που ειναι κακος και δημιουργει ανεργία για ποιο λογο ενω εχει δεν εχει ουτε ανεργια και εχει και καθε χρονο αναπτυξη.  

Σου απαντησα απο πανω ολοκληρη οικομικοιστορικη αναλυση. Δεν φταιω γω αν διαβαζεις μονο οτι σε συμφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dieksodo είπε

Δεν βγαζει νοημα αυτο που λες. Τεσπα ειπες πως η γερμανια εξαγει. Αρα καταλαβαινεις πως δεν εχει να κανει με καταναλωτικη δυναμη. Πρωτα παραγεις και μετα καταναλωνεις. Μη μπλεξουμε και το αιτιο με το αιτιατο

 

in order to have stuff u have to make stuff first

ωραια. αρα η γερμανια που εξαγει τα ακριβα της αυτοκινητα και προιντα γενικοτερα. μηπως εξερτατε απο την αγοραστικη δυναμη των κρατων που τα πουλαει; 

3 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Δεν βγαζει νοημα αυτο που λες. Τεσπα ειπες πως η γερμανια εξαγει. Αρα καταλαβαινεις πως δεν εχει να κανει με καταναλωτικη δυναμη. Πρωτα παραγεις και μετα καταναλωνεις. Μη μπλεξουμε και το αιτιο με το αιτιατο

 

in order to have stuff u have to make stuff first

Σου απαντησα απο πανω ολοκληρη οικομικοιστορικη αναλυση. Δεν φταιω γω αν διαβαζεις μονο οτι σε συμφερει

στο σημερα λεω αφου αυτα ειπες ειναι ξεπερασμενα. γιατι ενω εχει βασικο μισθο και δικαιωματα κτλ κτλ γιατι λοιπον δεν δημιουργει ανεργεια . δλδ αμα εξαγεις να εχεις βασικο αν δεν εξαγεις να μην εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Δεν βγαζει νοημα αυτο που λες. Τεσπα ειπες πως η γερμανια εξαγει. Αρα καταλαβαινεις πως δεν εχει να κανει με καταναλωτικη δυναμη. Πρωτα παραγεις και μετα καταναλωνεις. Μη μπλεξουμε και το αιτιο με το αιτιατο

Πρέπει επειγόντως να διαβάσεις πως λειτουργεί η οικονομία γενικά… ειδικά αυτό το που δεν έχει να κάνει με την καταναλωτική δύναμη είναι για πολλά “????”…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...