Προς το περιεχόμενο

Και όμως η Microsoft ανανεώνει το Νotepad στα Windows 11


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Super χρήσιμη εφαρμογή για εμένα στο γραφείο , κάνω εκεί copy paste ότι θέλω για να φύγουν όλες οι μορφοποιήσεις . Όλα τα άλλα αδιάφορα . Όμως dark mode ποιος το σκέφτηκε ?  Τέρμα άχρηστο όταν δουλεύεις κείμενο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Χρησιμοποιώ χρόνια το Notepad3 (εξέλιξη των Notepad2, Notepad2mod) και είναι το ιδανικό notepad replacement. Κάνει όσα θα έπρεπε να κάνει το απλό Notepad χωρίς να είναι βαρύ. Θα συμφωνήσω ότι το Notepad++ δεν κάνει γι αυτή τη δουλειά.

Δυστυχώς από την τελευταία -ίσως και την προτελευταία- έκδοση και μετά, έπαψε να λειτουργεί το keyboard shortcut του Ευρώ €.
Για όσους, ελάχιστους, δεν γνωρίζουν πραγματοποιείται πατώντας Ctrl + Alt + E (προϋπόθεση να έχει γυρίσει ο χρήστης τη γλώσσα στα ελληνικά)
Η πλάκα είναι πως δεν έχει κανένα πρόβλημα με τη Στερλίνα £ που μας αφορά λιγότερο (shortcut Ctrl + Alt + 4)
Έψαξα αρκετά τις ρυθμίσεις αλλά δεν κατάφερα να βρω πως να το επαναφέρω. 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 9-11 είπε

Δυστυχώς από την τελευταία -ίσως και την προτελευταία- έκδοση και μετά, έπαψε να λειτουργεί το keyboard shortcut του Ευρώ €.
Για όσους, ελάχιστους, δεν γνωρίζουν πραγματοποιείται πατώντας Ctrl + Alt + E (προϋπόθεση να έχει γυρίσει ο χρήστης τη γλώσσα στα ελληνικά)
Η πλάκα είναι πως δεν έχει κανένα πρόβλημα με τη Στερλίνα £ που μας αφορά λιγότερο (shortcut Ctrl + Alt + 4)
Έψαξα αρκετά τις ρυθμίσεις αλλά δεν κατάφερα να βρω πως να το επαναφέρω. 🤔

Το σήμα του ευρώ είναι σε όλες τις εφαρμογές windows δεξί Alt+e με το πληκτρολόγιο γυρισμένο στα ελληνικά. Αυτό που λες δεν ξέρω αν είναι standard. Μόλις το έκανα στο notepad 3 και λειτουργεί. (δοκιμή κι εδώ... €... μια χαρά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέτο Alt + E, χωρίς πατημένο Ctrl;
Έχω 4 text editors (Notepad, Notepad++, Notepad3, EmEditor) και αυτός ο συνδυασμός δεν δουλεύει σε κανένα, είσαι σίγουρος;
Ανέκαθεν Ctrl + Alt + E ήταν το combo (με Greek/Greek keyboard εννοείται)
Και επειδή το ξανακοίταξα, το πρόβλημα στον Notpad3 οφείλεται στο γεγονός πως έχουν δεσμεύσει το συγκεκριμένο shortcut για μια άλλη λειτουργία.
Notepad3’s Keyboard Shortcuts -> Miscellaneous -> Ctrl+Alt+E [Escape C Special Chars].

I stand corrected.
Υπάρχει και αυτός ο συνδυασμός με το δεξί Alt + E τον οποίο αγνοούσα.
Στα περισσότερα αποτελέσματα του Google πάντως, αναφέρεται κυρίως αυτός με τα τρία πλήκτρα (που μπορεί να φαίνεται πιο σύνθετος αλλά στην πραγματικότητα είναι βολικότερος γιατί δεν απαιτεί χρήση και των δύο χεριών).
You learn something every day...
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2021 στις 4:16 ΜΜ, Bspus είπε

Ας παρουν τον κωδικα του notepad++ να τον κουμπωσουν πανω αυτουσιο.

Υπάρχει το vscode που είναι χίλιες φορές ανώτερο από το notepad++. Εγώ προτίνω την κατάργησή του και απλά την αντικατάστασή του από το vscode ή ας το ονομάσουν όπως θέλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2021 στις 6:50 ΜΜ, johnnieinlab είπε

Χρησιμοποιώ χρόνια το Notepad3 (εξέλιξη των Notepad2, Notepad2mod) και είναι το ιδανικό notepad replacement. Κάνει όσα θα έπρεπε να κάνει το απλό Notepad χωρίς να είναι βαρύ. Θα συμφωνήσω ότι το Notepad++ δεν κάνει γι αυτή τη δουλειά.

Οντως ειναι πολυ ωραιο. Μου φαινεται θα αντικαταστησω το notepad++ με αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 9-11 είπε

Σκέτο Alt + E, χωρίς πατημένο Ctrl;
Έχω 4 text editors (Notepad, Notepad++, Notepad3, EmEditor) και αυτός ο συνδυασμός δεν δουλεύει σε κανένα, είσαι σίγουρος;
Ανέκαθεν Ctrl + Alt + E ήταν το combo (με Greek/Greek keyboard εννοείται)
Και επειδή το ξανακοίταξα, το πρόβλημα στον Notpad3 οφείλεται στο γεγονός πως έχουν δεσμεύσει το συγκεκριμένο shortcut για μια άλλη λειτουργία.
Notepad3’s Keyboard Shortcuts -> Miscellaneous -> Ctrl+Alt+E [Escape C Special Chars].

I stand corrected.
Υπάρχει και αυτός ο συνδυασμός με το δεξί Alt + E τον οποίο αγνοούσα.
Στα περισσότερα αποτελέσματα του Google πάντως, αναφέρεται κυρίως αυτός με τα τρία πλήκτρα (που μπορεί να φαίνεται πιο σύνθετος αλλά στην πραγματικότητα είναι βολικότερος γιατί δεν απαιτεί χρήση και των δύο χεριών).
You learn something every day...
 

Δύο συν από εμένα!

Πρώτον που το έψαξες λίγο παραπάνω και δεύτερον επειδή.... χρησιμοποιείς EmEditor! Τον είχα πριν από 17 χρόνια σε μια εταιρία και πιστεύω ότι ήταν ο πιο βολικός και εξελιγμένος για την εποχή του (κοντά του ο UltraEdit, αλλά ο EmEditor είχε καλύτερη υποστήριξη σε encodings κι επίσης η υποστήριξη υπερμεγεθων αρχείων ήταν εκπληκτική. Υποθέτω ότι συνεχίζει μέχρι και σήμερα)

1 ώρα πριν, Bspus είπε

Οντως ειναι πολυ ωραιο. Μου φαινεται θα αντικαταστησω το notepad++ με αυτο

Η μεγάλη στιγμή της αλλαγής από GVim σε άλλους editors ήταν η υποστήριξη search+replace με regular expressions και το column edit. Δυστυχώς, αν χειρίζεσαι μεγάλα αρχεία περιορίζεις αρκετά τις επιλογές σου, ειδικά αν ψάχνεις open source ή δωρεάν λογισμικό. (πχ, άνοιξε ένα xml αρχείο > 300MB με το Notepad++ και δες πόσο αγκομαχάει σε σχέση με το Gvim)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Ιαπωνική τεχνολογία» 😋
Είναι ο primary text editor (για περισσότερο από μια δεκαετία, ίσως και παραπάνω), τους άλλους τους χρησιμοποιώ συμπληρωματικά.
Και μπορώ να πω πως μου λύνει τα χέρια, ειδικά τα regular expressions.
Μόνο παράπονο, πως παραμένει proprietary. Τουλάχιστον ο developer με τα χρόνια έγινε πιο ελαστικός, ακόμα και η Free έκδοση είναι αξιόλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2021 στις 6:50 ΜΜ, johnnieinlab είπε

Χρησιμοποιώ χρόνια το Notepad3 (εξέλιξη των Notepad2, Notepad2mod) και είναι το ιδανικό notepad replacement. Κάνει όσα θα έπρεπε να κάνει το απλό Notepad χωρίς να είναι βαρύ. Θα συμφωνήσω ότι το Notepad++ δεν κάνει γι αυτή τη δουλειά.

χρησιμοποιω αρκετα το Notepad για να καταγραψω και οργανωσω πληροφοριες. Δεν ειχα ψαξει για να δοκιμασω κατι καλυτερο
Δοκιμασα το Notepad3 τωρα και αμεσα αντικατεστησα με αυτο το απλο Notepad..
Βεβαια με ψηνουν πολυ και τα Tabs του Notepad++.. θα δοκιμαστει και αυτος
κριμα που δεν εχει Tabs ο Notepad3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...