Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHomeOnline - Mη πληρώνετε νωρίτερα με κάρτα


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με την πληρωμή των δόσεων 28 € το μήνα που την κάνω online στο site της ΔΕΗ, ενώ παράλληλα τρέχει η πάγια εντολή αυτόματης εξόφλησης του τρέχοντος λογαριασμού μου my home online.

Πληρώνοντας πρώτα την δόση πχ 10 εκάστου μήνα, όταν έρχεται η μέρα αυτόματης εξόφλησης του τρέχοντος λογαριασμού στις 20 εκάστου μήνα, το σύστημα βλέπει ως μερικη πληρωμη τα 28ε ,αφαιρεί το ποσό των 28ε και εξοφλεί το υπόλοιπο.

Αν όμως δεν πληρώσω μετά από αυτή τη στιγμή ξανά το ποσό των 28ε , η δόση (η ο λογαριασμός)θα εμφανίζεται και θα είναι απλήρωτη, με αποτέλεσμα να χάσω και τη ρύθμιση δόσεων.

Αυτό συμβαίνει επειδή και τα δύο έχουν τον ίδιο κωδικό RF.

Zήτησα από την ΔΕΗ να μου δώσει έναν νέο RF για κάποιο από τα δυο…ΦΥΣΙΚΑ και μου απάντησε αρνητικά, αλλά με προβλημάτισε πιο πολύ, το ότι δεν κατάλαβαν καν τι γράφω και απλώς έλεγξαν αν χρωστάω δόση…

αυτό το πρόβλημα το εχω σε 3 σπιτιών λογαριασμους (εγω,μητερα,αδελφη) που διαχειριζομαι το ebill...

Kάποιος με το ιδιο προβλημα που βρηκε λυση υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σας,

Θέλω να ρωτήσω αν είχε άλλος παρόμοιο σενάριο και αν 'πήγε καλά' !

Εχω 2 λογαριασμούς απλήρωτους στο ΔΕΗ Home Online και είναι ενεργοποιημένη η πάγια εντολή με κάρτα.

Λογαριασμός Α: Εκδόθηκε στις 2/2/2022 με  ημ λήξης 23/2/22 (Εκκαθαριστικός)

Λογαριασμός Β: Εκδόθηκε στις 18/2/22 με ημ λήξης 14/03/22 και έχει ληξιπρόθεσμο υπόλοιπο απο τον λογαριασμό Α (Εναντι)

Μέχρι σήμερα δεν έχουν τραβήξει τα λεφτά για τον λογαριασμό Α.

Απορώ τι θα γίνει τελικά. 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SilentVoice said:

Καλημέρα σας,

Θέλω να ρωτήσω αν είχε άλλος παρόμοιο σενάριο και αν 'πήγε καλά' !

Εχω 2 λογαριασμούς απλήρωτους στο ΔΕΗ Home Online και είναι ενεργοποιημένη η πάγια εντολή με κάρτα.

Λογαριασμός Α: Εκδόθηκε στις 2/2/2022 με  ημ λήξης 23/2/22 (Εκκαθαριστικός)

Λογαριασμός Β: Εκδόθηκε στις 18/2/22 με ημ λήξης 14/03/22 και έχει ληξιπρόθεσμο υπόλοιπο απο τον λογαριασμό Α (Εναντι)

Μέχρι σήμερα δεν έχουν τραβήξει τα λεφτά για τον λογαριασμό Α.

Απορώ τι θα γίνει τελικά. 

 

Είναι αρκετές μέρες θα δουν ότι πληρώθηκε και θα τραβήξουν ΛΟΓΙΚΑ το υπόλοιπο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομοίως έληγε αρχές Φεβρουαρίου, δεν τα τράβηξε και ήρθε διπλό το τελευταίο. Πλήρωσα χειροκίνητα με κάρτα το ληγμένο. Ελπίζω να μην δημιουργηθεί πρόβλημα. Να πω ότι μέχρι τώρα τα τράβαγε κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Σε Πειραιώς δεν τράβαγε . Μόνο όταν έφτιαξα πάγια απο winbank άρχισε να τα παίρνει. 
Για όσους λοιπόν λειτουργεί ,γνωρίζουμε αν κάνει πάνω απο μια προσπάθειες να τραβήξει αν αποτύχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, johnpopexi είπε

Σε Πειραιώς δεν τράβαγε . Μόνο όταν έφτιαξα πάγια απο winbank άρχισε να τα παίρνει. 
Για όσους λοιπόν λειτουργεί ,γνωρίζουμε αν κάνει πάνω απο μια προσπάθειες να τραβήξει αν αποτύχει;

Εμένα Πειραιώς χρεωστική (καταχωρημένη στο ebill) τραβάει τα λεφτά χωρίς πρόβλημα.

Αν αποτύχει, δοκιμάζει άλλες 2 φορές (δε μου έχει τύχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Εμένα Πειραιώς χρεωστική (καταχωρημένη στο ebill) τραβάει τα λεφτά χωρίς πρόβλημα.

Αν αποτύχει, δοκιμάζει άλλες 2 φορές (δε μου έχει τύχει)

Κι εγω με Alpha ολα κομπλε μεχρι τωρα(αλλα κι εμενα δεν μου ετυχε να μην τα τραβηξει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 
μια ερώτηση γιατί δεν βλέπω να έχει γραφεί στο παρόν θέμα...Οταν ειναι να τραβηξει τα λεφτα απο την καρτα, στην ληξη του λογαριασμου, ενεργοποιειται το 2FA της κάρτας ή τραβαει τα λεφτα απροβληματιστα απο την εκαστοτε καρτα ? (χρεωστικη eurobank,alpha,nbg,πειραιως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με alpha enter visa χρεωστική που σε συμβατικές online συναλλαγές στέλνει push στο app, χρεώνει κανονικά και απροβληματιστα χωρίς να ζητά τίποτα από τον χρήστη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
14 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Ρε παιδιά ξέρει κάποιος πως απενεργοποιώ την πάγια εντολή από την ΔΕΗ ;

Από την εφαρμογή, υπάρχει στα στοιχεία λογαριασμού, λεπτομέρειες τέρμα κάτω. 

IMG_2933.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Georgegr3 είπε

Από την εφαρμογή, υπάρχει στα στοιχεία λογαριασμού, λεπτομέρειες τέρμα κάτω. 

η μλκία είναι ότι επειδή άλλαξα πάροχο, τα έχει πλέον απενεργοποιημένα

ευχαριστώ πολύ πάντως !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...